Jump to content

Проблематична житија или можда и није то баш тако....

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 238
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Валентина, мала исправка, опрости, није у уље умочио него је кувао једно кратко време у води, да би опала. Али суштина је то, да не би скретала пажњу коса.

Сада морамо бити опрезни, наопако, још да додајемо уље на ватру. Видиш како се оштро оцењују сличне ствари...

Извињавам се,заиста,грешка.Давно сам читала о старцу Порфирију...опростите још једном.

:)

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Валентина, мала исправка, опрости, није у уље умочио него је кувао једно кратко време у води, да би опала. Али суштина је то, да не би скретала пажњу коса.

Сада морамо бити опрезни, наопако, још да додајемо уље на ватру. Видиш како се оштро оцењују сличне ствари...

jel ne bi bilo normalnije shishanje na primer?! :blink:

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na osnovu ovih morbidnosti iz zitija nastale su i ovakve nazovi ikone!

enmucenistvovukasinavpc.jpg

Ни мени се ова икона не допада...као део неке композиције можда бих могла да разумем,нпр.житејске иконе,међутим,овако сама за себе...није то то.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Икона мора имати онтолошку везу са Есхатоном, иначе није икона. Наравно да је горња икона језива и да представља потпуни теолошки фијаско.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Икона мора имати онтолошку везу са Есхатоном, иначе није икона. Наравно да је горња икона језива и да представља потпуни теолошки фијаско.

Да.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A da li je to što je Sv.Alimpije (Sretna slava svima koji sutra slave), i ostali stolpnici..imali podvig boravka na stolpovima nešto što bi sada bilo prihvaćeno?.Čak i od Crkve. Moguće da se i to na neki način smatra samokažnjavanjem.

šojić kaže da je stajao 30 godina na jednoj nozi :)

ali nije...bio je na stolpu (stubu)

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa to hindusi rade :blink:

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čak i od Crkve. Moguće da se i to na neki način smatra samokažnjavanjem.
Мислим да није, постоји разлика између самосакаћења и екстремног подвига...

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jel ne bi bilo normalnije shishanje na primer?! :blink:

Уопште, претопла вода је смрт за косу. Треба прати млаком водом, иначе драстично опада.

Старац је хтео, претпостављам, да реши проблем за свагда.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уопште, претопла вода је смрт за косу. Треба прати млаком водом, иначе драстично опада.

Старац је хтео, претпостављам, да реши проблем за свагда.

A koja je preporuka za vadjenje očiju zna li se?

Oštra igla,dveni štap ili naprosto...prstom? :o

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kolko ja znam zardjala kasika

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

blažena Christina Mirabilis

default.jpg

CL30stchristina_detail2web-af654.jpg

Molila se ovako stojeći na vrhu krošnji vrlo visokog drveća ili na liticama.

http://en.wikipedia....the_Astonishing

Blažena Kristina Belgijska (Jurodiva) - djevica, 1150 - 1224

-izvadak iz životopisa-

Živjela u osami na samim najvišim liticama planina i u pustinjama (mišljeno tim vrlo opuštenim mjestima) provodeći pokajnički život i podvizavajući svog tojela i duha. Isposnica, pokornica i mističarka, smatrana jurodivom, čudesnim načinom iako nikad nije rodila ni imala djecu, kao djevici joj počelo teći mlijeko iz prsiju kojim se bila u stanju hraniti samo njime danima.

Počela asketski pokajnički život, prekoračujući granice ljudskog razuma. Davala si ruke do ognja, primajući za duše (grešnika valjda) ogromni paleći bol, ali unatoč, uprkos tome vidljiva opekotina nikada nije nastala. Mogla je ruke sponoriti u ključajući vruću vodu ili se s njom politi pri čemu je osjećala velike bolove ali k vidljivom oparenju i promjena na koži nikada nije dolazilo. Kad se odlučila i nastojala činiti pokajanje u zamrznutoj rijeci, bila iz nje istjerana /valjda sveštenicima) pod prijetnnjom izopćenja. Neprestano tražila najrazličitije načine mučenja koja je potom pri punoj svijesti u potpunosti proživljavala. Iako su sve te njene praktike kojim je podvrgavala svoje tijelo bile nevjerovatno drastične i bolne i prema svim pravilima medicine imala ostavljati vidljive tragove na tijelu i na koži s trajnim posljedicama, masivnim i fiziološki nepovratnim narušavanjima tkiva itd., njeno tijelo uvijek ostajalo bez znakova oštećenja ili ako ih je bilo mogla su se popisati kao subtilna, dakle jedva primjetljiva i laka.

Dole je jedna njena moderna "ikona" prema predstavi nekog umjetnika s Deviantarta.

Christina_the_Astonishing_by_madbaumer37.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...