Jump to content

Да ли се причешћујете после свађе/качења/непријатне ситуације са неким?


Препоручена порука

  • Одговори 77
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

i nepomjanik ne jede i ne pije neprekidno i ne spava nikad - posti neprestano i vreba 

da bi nas  okrenuo ka apsolutnom zlu, mraku i nistavilu. calabrc

dzaba i post i molitva i bilo sta sto postoji na ovom svetu ako se ne sjedinjujem sa Hristom.

Potrebno je svaki delic sekunde primati Hrista u sebe -  a to je mera veca i od redovne.

Mera veca i od prirodne.

To je mera rasta punote Hristove.

Pricesce nikako ne mora da znaci da se sjedinjujes s Hristom! ne idu zajedno svjetlost i tama,ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve,ali Bog je Bog,pa ti se On,bez obzira na sve i dalje daje,ali opet ti ne uzurpira slobodu,pusta te da cinis sta hoces...i nije post dijeta,ili vec ne znam sta,vec je post mocno sredstvo da se tijelo i duh dovedu u odredjeno "raspolozenje",kad nase srce "omeksa" i kad bivamo svjesni svoje gresnosti,pa samim tim zelimo i da se ispravljamo, ustvari trebalo bi,je li njamnjam

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени стварно није јасно због чега се, крајње селективно, само наводе цитати Отаца у којима се говори да се треба на свакој Литургији причешћивати, а мноштво других мјеста на којима пише другачије се не наводи. Зато више ове којекакве форуме толико ни не посјећујем.

Свети Јован Златоусти на бар једном мјесту (не да ми се да тражим гдје је) каже да велику осуду навлачи на себе онај који прилази путиру неспреман, па чак и моли људе да не прилазе причешћу просто зато што је празник. Колико знам, канони Цркве данас познају категорију покајника који могу да присуствују цијелој Литургији, али се не причесте. И шта је ту проблем? Човјек који не прилази са правим настројењем срца Чаши, неће добити корист од причешћа. Прошле године сам се једном тако причестио иако сам био неспреман и тако силовито сам осјетио осуду да пријатељи из храма нису могли да схвате шта се са мном догађа. Мјесец дана нисам могао да дођем себи. Послије тога, никад више нећу прићи неспреман Причешћу, па таман не знам ко навео сто цитата да се треба причешћивати три пут дневно.

Један мој, шта да кажем, "брат" из Цркве се причешћује на свакој Литургији, а при томе нпр. упражњава и орални секс са својом дјевојком а то уопште не исповиједа. Закасни пола сата на Литургију, "исповиједи" се за 20 секунди и редовно прилази. Иначе, задњих мјесеци почиње да се жали на своје здравље које је некад било као код Тарзана. "а многи су међу вама болесни..."

Извините на бруталној искрености, али напорни сте са том причом како се МОРА стално причешћивати, скоро исто колико су Артемијевци досадни са својим зурлотарењем.

Поздрав!

Evo, ja nisam imala hrabrosti da napišem ovako nešto, ali potpisujem sve od reči do reči (posebno ovo o čestom pričešćivanju)

njamnjam calabrc dada

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve

kako cu da se menjam ako nemam Hrista  ?

bez Hrista ne mogu nista ciniti sam od sebe dobro  Just_Cuz_19

Hristos treba da bude ispred i iznad svega sto postoji.

Cilj zivota .

Cilj zivota nije post - nije  promena od mene - spolj- nije moje Ja .

Cilj zivota je Hristos.

Cilj je ispred i iznad zeleti i delati u meni.

gdje ja napisah da je post cilj?!!!!!! rekoh da je mocno sredstvo za postizanje cilja,a to je naravno Hristos i sticanje Duha Svetoga!!!! primjecujem danas da je sve nesto u tom fazonu,k'o sto kazes-zeljeti...a,o malo licne asketike ni govora...i odkud ti to da nemas Hrista,ako se neki put maknes od Case...mislis da ja nemam Hrista,ako se ne pricescujem svake nedjelje?

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve

kako cu da se menjam ako nemam Hrista  ?

bez Hrista ne mogu nista ciniti sam od sebe dobro  Just_Cuz_19

Hristos treba da bude ispred i iznad svega sto postoji.

Cilj zivota .

Cilj zivota nije post - nije  promena od mene - spolj- nije moje Ja .

Cilj zivota je Hristos.

Cilj je ispred i iznad zeleti i delati u meni.

gdje ja napisah da je post cilj?!!!!!! rekoh da je mocno sredstvo za postizanje cilja,a to je naravno Hristos i sticanje Duha Svetoga!!!! primjecujem danas da je sve nesto u tom fazonu,k'o sto kazes-zeljeti...a,o malo licne asketike ni govora...i odkud ti to da nemas Hrista,ako se neki put maknes od Case...mislis da ja nemam Hrista,ako se ne pricescujem svake nedjelje?

ovde pricam o svom postu i o  odnosu prema njemu.

ne vidim da sam bilo gde napisao Casa ?

sideways9

'ajde vazi,pokusavas da se vadis,pa se malo pravis zbunjen...al' o.k,rekoh vec sta sam imala...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve

kako cu da se menjam ako nemam Hrista  ?

bez Hrista ne mogu nista ciniti sam od sebe dobro  Just_Cuz_19

Hristos treba da bude ispred i iznad svega sto postoji.

Cilj zivota .

Cilj zivota nije post - nije  promena od mene - spolj- nije moje Ja .

Cilj zivota je Hristos.

Cilj je ispred i iznad zeleti i delati u meni.

gdje ja napisah da je post cilj?!!!!!! rekoh da je mocno sredstvo za postizanje cilja,a to je naravno Hristos i sticanje Duha Svetoga!!!! primjecujem danas da je sve nesto u tom fazonu,k'o sto kazes-zeljeti...a,o malo licne asketike ni govora...i odkud ti to da nemas Hrista,ako se neki put maknes od Case...mislis da ja nemam Hrista,ako se ne pricescujem svake nedjelje?

ovde pricam o svom postu i o  odnosu prema njemu.

ne vidim da sam bilo gde napisao Casa ?

sideways9

'ajde vazi,pokusavas da se vadis,pa se malo pravis zbunjen...al' o.k,rekoh vec sta sam imala...

pa dobro reci mi gde je ta casa koja pricescuje svaki sekund ?

kazes-"kako cu da se mjenjam ako nemam Hrista"? zar time ne aludiras na to da nemas Hrista ako se ne pricestis na svakoj Liturgiji?

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve

kako cu da se menjam ako nemam Hrista  ?

bez Hrista ne mogu nista ciniti sam od sebe dobro  stadaradim

Hristos treba da bude ispred i iznad svega sto postoji.

Cilj zivota .

Cilj zivota nije post - nije  promena od mene - spolj- nije moje Ja .

Cilj zivota je Hristos.

Cilj je ispred i iznad zeleti i delati u meni.

gdje ja napisah da je post cilj?!!!!!! rekoh da je mocno sredstvo za postizanje cilja,a to je naravno Hristos i sticanje Duha Svetoga!!!! primjecujem danas da je sve nesto u tom fazonu,k'o sto kazes-zeljeti...a,o malo licne asketike ni govora...i odkud ti to da nemas Hrista,ako se neki put maknes od Case...mislis da ja nemam Hrista,ako se ne pricescujem svake nedjelje?

ovde pricam o svom postu i o  odnosu prema njemu.

ne vidim da sam bilo gde napisao Casa ?

nesiguran

'ajde vazi,pokusavas da se vadis,pa se malo pravis zbunjen...al' o.k,rekoh vec sta sam imala...

pa dobro reci mi gde je ta casa koja pricescuje svaki sekund ?

kazes-"kako cu da se mjenjam ako nemam Hrista"? zar time ne aludiras na to da nemas Hrista ako se ne pricestis na svakoj Liturgiji?

Ne.

Pricam o sjedinjavanju sa Hristom svakog momenta.

ma,vazi...samo onda nikako ne kontam zasto potenciras pricescivanje na svakoj liturgiji...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve

kako cu da se menjam ako nemam Hrista  ?

bez Hrista ne mogu nista ciniti sam od sebe dobro  nesiguran

Hristos treba da bude ispred i iznad svega sto postoji.

Cilj zivota .

Cilj zivota nije post - nije  promena od mene - spolj- nije moje Ja .

Cilj zivota je Hristos.

Cilj je ispred i iznad zeleti i delati u meni.

gdje ja napisah da je post cilj?!!!!!! rekoh da je mocno sredstvo za postizanje cilja,a to je naravno Hristos i sticanje Duha Svetoga!!!! primjecujem danas da je sve nesto u tom fazonu,k'o sto kazes-zeljeti...a,o malo licne asketike ni govora...i odkud ti to da nemas Hrista,ako se neki put maknes od Case...mislis da ja nemam Hrista,ako se ne pricescujem svake nedjelje?

ovde pricam o svom postu i o  odnosu prema njemu.

ne vidim da sam bilo gde napisao Casa ?

prstgore

'ajde vazi,pokusavas da se vadis,pa se malo pravis zbunjen...al' o.k,rekoh vec sta sam imala...

pa dobro reci mi gde je ta casa koja pricescuje svaki sekund ?

kazes-"kako cu da se mjenjam ako nemam Hrista"? zar time ne aludiras na to da nemas Hrista ako se ne pricestis na svakoj Liturgiji?

Ne.

Pricam o sjedinjavanju sa Hristom svakog momenta.

ma,vazi...

dobro udisi onda vazduh jednom nedeljno  prstgore

izvrces stvari,bas ja cijelo vrijeme stavljam akcenat na duhovno pricescivanje,dok ti zastupas i potenciras Pricest na svakoj Liturgiji,i ne znam sto se uopste trudim da ti objasnim kad je vise nego ocito,al' rekoh o.k...i,da,cestitam na administraciji stadaradim

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve

kako cu da se menjam ako nemam Hrista  ?

bez Hrista ne mogu nista ciniti sam od sebe dobro  nesiguran

Hristos treba da bude ispred i iznad svega sto postoji.

Cilj zivota .

Cilj zivota nije post - nije  promena od mene - spolj- nije moje Ja .

Cilj zivota je Hristos.

Cilj je ispred i iznad zeleti i delati u meni.

gdje ja napisah da je post cilj?!!!!!! rekoh da je mocno sredstvo za postizanje cilja,a to je naravno Hristos i sticanje Duha Svetoga!!!! primjecujem danas da je sve nesto u tom fazonu,k'o sto kazes-zeljeti...a,o malo licne asketike ni govora...i odkud ti to da nemas Hrista,ako se neki put maknes od Case...mislis da ja nemam Hrista,ako se ne pricescujem svake nedjelje?

ovde pricam o svom postu i o  odnosu prema njemu.

ne vidim da sam bilo gde napisao Casa ?

prstgore

'ajde vazi,pokusavas da se vadis,pa se malo pravis zbunjen...al' o.k,rekoh vec sta sam imala...

pa dobro reci mi gde je ta casa koja pricescuje svaki sekund ?

kazes-"kako cu da se mjenjam ako nemam Hrista"? zar time ne aludiras na to da nemas Hrista ako se ne pricestis na svakoj Liturgiji?

Ne.

Pricam o sjedinjavanju sa Hristom svakog momenta.

ma,vazi...

dobro udisi onda vazduh jednom nedeljno  prstgore

izvrces stvari,bas ja cijelo vrijeme stavljam akcenat na duhovno pricescivanje,dok ti zastupas i potenciras Pricest na svakoj Liturgiji,i ne znam sto se uopste trudim da ti objasnim kad je vise nego ocito,al' rekoh o.k...i,da,cestitam na administraciji stadaradim

zaboravih da kazem da probas da ne dises bar minut  prstgore

gde je nedelja, gde su meseci , gde su godine.

Sto ?

mislis da nasa dusha ne dise ?

Hvala na cestitci  ;)

ako dises to jos ne znaci da si Hristov...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve

kako cu da se menjam ako nemam Hrista  ?

bez Hrista ne mogu nista ciniti sam od sebe dobro  nesiguran

Hristos treba da bude ispred i iznad svega sto postoji.

Cilj zivota .

Cilj zivota nije post - nije  promena od mene - spolj- nije moje Ja .

Cilj zivota je Hristos.

Cilj je ispred i iznad zeleti i delati u meni.

gdje ja napisah da je post cilj?!!!!!! rekoh da je mocno sredstvo za postizanje cilja,a to je naravno Hristos i sticanje Duha Svetoga!!!! primjecujem danas da je sve nesto u tom fazonu,k'o sto kazes-zeljeti...a,o malo licne asketike ni govora...i odkud ti to da nemas Hrista,ako se neki put maknes od Case...mislis da ja nemam Hrista,ako se ne pricescujem svake nedjelje?

ovde pricam o svom postu i o  odnosu prema njemu.

ne vidim da sam bilo gde napisao Casa ?

prstgore

'ajde vazi,pokusavas da se vadis,pa se malo pravis zbunjen...al' o.k,rekoh vec sta sam imala...

pa dobro reci mi gde je ta casa koja pricescuje svaki sekund ?

kazes-"kako cu da se mjenjam ako nemam Hrista"? zar time ne aludiras na to da nemas Hrista ako se ne pricestis na svakoj Liturgiji?

Ne.

Pricam o sjedinjavanju sa Hristom svakog momenta.

ma,vazi...

dobro udisi onda vazduh jednom nedeljno   prstgore

izvrces stvari,bas ja cijelo vrijeme stavljam akcenat na duhovno pricescivanje,dok ti zastupas i potenciras Pricest na svakoj Liturgiji,i ne znam sto se uopste trudim da ti objasnim kad je vise nego ocito,al' rekoh o.k...i,da,cestitam na administraciji stadaradim

zaboravih da kazem da probas da ne dises bar minut  prstgore

gde je nedelja, gde su meseci , gde su godine.

Sto ?

mislis da nasa dusha ne dise ?

Hvala na cestitci  ;)

ako dises to jos ne znaci da si Hristov...

a ako dises Hrista ?

pa,naravno da da,mada si se malo neprilicno izrazio,al' dobro,prije bih rekla da disemo u Hristu...al' mene sad interesuje kad tako prihvatas "duhovno pricescivanje" koje se desava po mjeri nase ljubavi i vjere prema Hristu,zasto onda potenciras pricescivanje bas svake nedjelje?

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико сам ја схватио, наравоученије текста св. Никодима светогорца није да се треба причешћивати сваке недеље по сваку цену, већ да живимо тако да будемо достојни причести сваке недеље. Једно ми само није јасно, да ли би требало да изађемо када излазе оглашени, ако већ нисмо достојни да се причестимо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ako ne zelis da se mjenjas,dzaba ti sve

kako cu da se menjam ako nemam Hrista  ?

bez Hrista ne mogu nista ciniti sam od sebe dobro  nesiguran

Hristos treba da bude ispred i iznad svega sto postoji.

Cilj zivota .

Cilj zivota nije post - nije  promena od mene - spolj- nije moje Ja .

Cilj zivota je Hristos.

Cilj je ispred i iznad zeleti i delati u meni.

gdje ja napisah da je post cilj?!!!!!! rekoh da je mocno sredstvo za postizanje cilja,a to je naravno Hristos i sticanje Duha Svetoga!!!! primjecujem danas da je sve nesto u tom fazonu,k'o sto kazes-zeljeti...a,o malo licne asketike ni govora...i odkud ti to da nemas Hrista,ako se neki put maknes od Case...mislis da ja nemam Hrista,ako se ne pricescujem svake nedjelje?

ovde pricam o svom postu i o  odnosu prema njemu.

ne vidim da sam bilo gde napisao Casa ?

prstgore

'ajde vazi,pokusavas da se vadis,pa se malo pravis zbunjen...al' o.k,rekoh vec sta sam imala...

pa dobro reci mi gde je ta casa koja pricescuje svaki sekund ?

kazes-"kako cu da se mjenjam ako nemam Hrista"? zar time ne aludiras na to da nemas Hrista ako se ne pricestis na svakoj Liturgiji?

Ne.

Pricam o sjedinjavanju sa Hristom svakog momenta.

ma,vazi...

dobro udisi onda vazduh jednom nedeljno  prstgore

izvrces stvari,bas ja cijelo vrijeme stavljam akcenat na duhovno pricescivanje,dok ti zastupas i potenciras Pricest na svakoj Liturgiji,i ne znam sto se uopste trudim da ti objasnim kad je vise nego ocito,al' rekoh o.k...i,da,cestitam na administraciji stadaradim

zaboravih da kazem da probas da ne dises bar minut  prstgore

gde je nedelja, gde su meseci , gde su godine.

Sto ?

mislis da nasa dusha ne dise ?

Hvala na cestitci  ;)

ako dises to jos ne znaci da si Hristov...

a ako dises Hrista ?

pa,naravno da da,mada si se malo neprilicno izrazio,al' dobro,prije bih rekla da disemo u Hristu...al' mene sad interesuje kad tako prihvatas "duhovno pricescivanje" koje se desava po mjeri nase ljubavi i vjere prema Hristu,zasto onda potenciras pricescivanje bas svake nedjelje?

moram opet da se vratim  na vazduh i da pricam kroz hiperbolu.

disemo u vazduhu zaista. ali i udisemo vazduh.svugde je oko nas.

bez vazduha nema zivota.

vazduh ulazi u nas i sjedinjuije se sa nama da bi bili zivi.

ne ide jedno bez drugog. 

disanje=blagodatni dar

ne potenciram vremenski period - nego sto cesce disanje.

izasao iz hiperbole.

---

Ne postoji zamena za sv. Pricesce ili nesto bolje od Pricesca.

sve ostalo je ispod odnosno radi Pricesca.

pa i "duhovno pricescivanje"

opet se vadis,sad jos kao i ne potenciras nista,a stalno mases onim citatima o cestom pricescivanju...al' vazi,necemo vise...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико сам ја схватио, наравоученије текста св. Никодима светогорца није да се треба причешћивати сваке недеље по сваку цену, већ да живимо тако да будемо достојни причести сваке недеље. Једно ми само није јасно, да ли би требало да изађемо када излазе оглашени, ако већ нисмо достојни да се причестимо.

da,samo sto se on pogresno tumaci,jer je tako lakse,jel' stadaradim

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико сам ја схватио, наравоученије текста св. Никодима светогорца није да се треба причешћивати сваке недеље по сваку цену, већ да живимо тако да будемо достојни причести сваке недеље. Једно ми само није јасно, да ли би требало да изађемо када излазе оглашени, ако већ нисмо достојни да се причестимо.

da,samo sto se on pogresno tumaci,jer je tako lakse,jel' stadaradim

Сам аутор каже

Не говорим то да бисте се ви тек тако причешћивали, већ да бисте се учинили достојним.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико сам ја схватио, наравоученије текста св. Никодима светогорца није да се треба причешћивати сваке недеље по сваку цену, већ да живимо тако да будемо достојни причести сваке недеље. Једно ми само није јасно, да ли би требало да изађемо када излазе оглашени, ако већ нисмо достојни да се причестимо.

da,samo sto se on pogresno tumaci,jer je tako lakse,jel' stadaradim

kako pravilno protumaciti ovaj deo:

Речи ми молим те, ако је неко позван на гозбу, и оде тамо, опере своје руке, седне и спреми се за гозбу, а затим не једе – зар не би растужио онога који га је позвао? Не би ли било боље да уопште није долазио? Тако и ти: дошао си на гозбу, певао песме са осталима, исповедао се да си достојан (пошто се ниси удаљио са недостојнима), како можеш [после свега тога] да остајеш [на Литургији] и да се не Причестиш са те Трпезе?

Али ти кажеш: “Ја сам недостојан”. Тада си недостојан и да учествујеш на молитвама, јер Свети Дух не силази само на Свете Дарове већ и на те песме

nesiguran

ovim te poziva,da,ako se vec trudis zivotom svojim,da se onda i osmjelis i pridjes,a nikako ne da se prilazi po nekom automatizmu...ali primjecujem jedan apsurd u mojoj okolini,oni koji sebe smatraju nedostojnima,i koji se rijedje pricescuju su jako vrlinski ljudi i ja bi' bas rekla da su itekako dostojni,ali oni sebe vide drugacije,a oni koji to rade bas svake nedjelje nikako svojim primjerom da me ubijede,da i ja cinim to isto...moguce da otac poziva bas takve, "nedostojne" da se osmjele i cesce pridju Casi...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...