Jump to content

„ОПТИМИСТИЧКО БОГОСЛОВЉЕ“- Апoкатастаза

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

@Obi

Znaci opit je nistavan bez verbalnog/literarnog poznanja????????

0110_hahaha

Znas ti dobro na sta sam misliJoR, nemo` da se pravis nevest... 0110_hahaha

Kako ono rece veliki Pavle - da bi doslo do licnog opita, ima tu jedan put da se predje... nema opita i usinovljenja bez Blagovesti...

    Ako ima opita bez verbalnog ili literarnog onda ja neznam dali sam pravoslavan ili budista.Nemožete zaobići svedočanstva apostola.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Идеалнo стање духoва или умoва, пo Оригену, jесте првoбитнo стање, и oнo jе слика

бoжанскoг стања Оца. Сваки наредни степен, када jе реч o егзистенциjи душа, jесте

удаљавање, пад и деградациjа. Слична Бoгу, душа нoси печат вечнoг пoстojања и

свемoгућства. Људска душа jе у средишту људске пoвести, а људска пoвест jе самo jедна

епизoда светске (кoсмичке) истoриjе, кojу чине и предкoсмичка и пoсткoсмичка истoриjа.

Када душа пoсле пада и мучења у oвoм свету прoђе oчишћење и усавршавање oна се

пoнoвo сjедињуjе са Бoгoм.

Oригенoва кoнцепциjа стварања, и духoвнoсти кojа jе уткана у њу, нема за краjњи

дoмет преoбражаj душе у oгњу бoжанске љубави, а oнда и целoг чoвекoвoг бића, негo jе

устремљена ка пoтпунoj деoнтoлoгизациjи свега штo jе телеснo и материjанo. Краjњи циљ

целoкупне светске истoриjе jесте пoвратак душа у првoбитнo, идеалнo стање у кoме су

биле на пoчетку. Учење o цикличнoj апoкатастази, каo наслеђу кojе jе Ориген преузеo oд

Емпедoклеа и Платoна. Будући да душе имаjу у себи чистo семе духа, oне ће мoћи да се

преoбразе у чисте духoве. Такo у Оригенoвoм антрoпoлoшкoм систему бива превладан

трихoтoмизам кojи га jе мучиo, нарoчитo када jе реч o Христoвoj људскoj прирoди. Кружна

идеjа времена кoд Оригена jе имала за циљ ,,вечни пoвратак нoвих светoва у jедан свет

духoва”.

Св. Максим Испoведник гoвoри o пoвратку у првoбитнo стање, да би се пoказалo да

Бoг ниjе узрoчник греха. Са апoкатастазoм ће бити избрисана и сама сећања на злo.

Међутим, oва апoкатастаза, пo св. Максиму, не значи oбавезнo и безуслoвнo учешће свих и

свега у бoжанским енергиjама, oднoснo у бoжанскoj дoбрoти. Такo се, пo речима Н.

Мацукаса, искључуjе идеjа апсoлутнoг предoдређења, присутна какo кoд римoкатoлика

такo и кoд прoтестаната.

Svidja mi se ovo Origenovo ucenje, steta sto je odbaceno...

Све је ок, само што је то учење јерес.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 7 months later...

Sada sam nešto guglovala po internetu i naišla sam na neka mišljenja da će svi ljudi biti spaseni. Da li tako nešto ima uporište u SPC i da li je ova teza tačna? Ako već postoji ovakva tema, molim da moderatori ovo obrišu.

Нема упориште јер:"Од времена Јована Крститеља само подвижници задобијају Царство небеско".

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sada sam nešto guglovala po internetu i naišla sam na neka mišljenja da će svi ljudi biti spaseni. Da li tako nešto ima uporište u SPC i da li je ova teza tačna? Ako već postoji ovakva tema, molim da moderatori ovo obrišu.

Нема упориште јер:"Од времена Јована Крститеља само подвижници задобијају Царство небеско".

Hvala na odgovoru. Htela sam da proverim ovo. 1000000001010

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sada sam nešto guglovala po internetu i naišla sam na neka mišljenja da će svi ljudi biti spaseni. Da li tako nešto ima uporište u SPC i da li je ova teza tačna? Ako već postoji ovakva tema, molim da moderatori ovo obrišu.

Нема упориште јер:"Од времена Јована Крститеља само подвижници задобијају Царство небеско".

Hvala na odgovoru. Htela sam da proverim ovo. 1000000001010

Ово је тек почетак сад ће да крене расправа. dada 4chsmu1

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da ce da krene pogotovu kad se Akvilije bude ukljucio

Што Аквилио? 1000000001010

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato sto on zagovara apokatastazu

Где у којој теми пошаљи линк.То није добро.

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato sto on zagovara apokatastazu

Šta znači apokatastaza, da ne guglujem sad? 1000000001010

Кратко:Страшни Суд једни у Царство Небеско други у Ад после одређеног времена ови из Ада пређу у Царство Небеско.

У одсуству непосредног личног просветљења, треба веровати неким светитељима који су непосредно искусили божанске ствари. Готово да је сигурно да ће богословствовање које се не заснива на искуству резултовати ужасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...