Jump to content

Свети Синод Грчке Цркве о рашчињеном еп. Артемију

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 74
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Мелетије Исповедник вели:»Не треба слушати монахе, па ни презвитере, ако су речи њихове безаконе, ако су савети њихови зло. И шта велим: презвитере, монахе ?! Пред самим епископима се повлачите, уколико они лукаво почну да вас убеђују да чините, говорите, и мислите оно што није души на корист.« То је ваљало да су послушали артемити, пре него што су кренули за њим...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мелетије Исповедник вели:»Не треба слушати монахе, па ни презвитере, ако су речи њихове безаконе, ако су савети њихови зло. И шта велим: презвитере, монахе ?! Пред самим епископима се повлачите, уколико они лукаво почну да вас убеђују да чините, говорите, и мислите оно што није души на корист.« То је ваљало да су послушали артемити, пре него што су кренули за њим...

И онда ово тумачимо како ко "осећа" да је у праву и да је правоверан и ето ти раскола.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мелетије Исповедник вели:»Не треба слушати монахе, па ни презвитере, ако су речи њихове безаконе, ако су савети њихови зло. И шта велим: презвитере, монахе ?! Пред самим епископима се повлачите, уколико они лукаво почну да вас убеђују да чините, говорите, и мислите оно што није души на корист.« То је ваљало да су послушали артемити, пре него што су кренули за њим...

И онда ово тумачимо како ко "осећа" да је у праву и да је правоверан и ето ти раскола.

Ех, па кад неко ревнује не по разуму, онда не би послушао ни Господа лично да му се обрати...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај цитат је јако опасан када се истргне из контекста. Јако опасан и штетан, без обзира ко га је изговорио. Када се ствари сведу на индивидуално доживљавање и мерење православности, онда је то најбољи пут за секташтво. Јер, ко је онда тај чија је вера и ревност "по разуму"? Коме да верујемо? Ја зато верујем де је истина у јединству, у Евхаристији, у општењу, а не у индивидуалном интелектуалном суду. Мирна ми је савест само онда када сам у Цркви, онда и у свој разум и разумевање истина вере имам поверења - кад слушам Цркву и припадам Цркви. А Црква - то је општење, Света Литургија, са својим јасним евхаристијским устројством кроз који дела и говори. Тај глас треба да слушамо, а не гласове појединица, ма ко да су.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када се ствари сведу на индивидуално доживљавање и мерење православности, онда је то најбољи пут за секташтво.

Амин!

Управо тако.

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај цитат је јако опасан када се истргне из контекста. Јако опасан и штетан, без обзира ко га је изговорио. Када се ствари сведу на индивидуално доживљавање и мерење православности, онда је то најбољи пут за секташтво. Јер, ко је онда тај чија је вера и ревност "по разуму"? Коме да верујемо? Ја зато верујем де је истина у јединству, у Евхаристији, у општењу, а не у индивидуалном интелектуалном суду. Мирна ми је савест само онда када сам у Цркви, онда и у свој разум и разумевање истина вере имам поверења - кад слушам Цркву и припадам Цркви. А Црква - то је општење, Света Литургија, са својим јасним евхаристијским устројством кроз који дела и говори. Тај глас треба да слушамо, а не гласове појединица, ма ко да су.

Шта хоћеш да кажеш? Да треба да слушам о. Николаја када каже да спалимо прст на плотни, само зато што је презвитер?

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај цитат је јако опасан када се истргне из контекста. Јако опасан и штетан, без обзира ко га је изговорио. Када се ствари сведу на индивидуално доживљавање и мерење православности, онда је то најбољи пут за секташтво. Јер, ко је онда тај чија је вера и ревност "по разуму"? Коме да верујемо? Ја зато верујем де је истина у јединству, у Евхаристији, у општењу, а не у индивидуалном интелектуалном суду. Мирна ми је савест само онда када сам у Цркви, онда и у свој разум и разумевање истина вере имам поверења - кад слушам Цркву и припадам Цркви. А Црква - то је општење, Света Литургија, са својим јасним евхаристијским устројством кроз који дела и говори. Тај глас треба да слушамо, а не гласове појединица, ма ко да су.

Шта хоћеш да кажеш? Да треба да слушам о. Николаја када каже да спалимо прст на плотни, само зато што је презвитер?

Не, наравно. Проблем је што овакве цитате користе за своје оправдање разни расколници. Треба се научити шта је глас Цркве а шта глас појединца у Цркви.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај цитат је јако опасан када се истргне из контекста. Јако опасан и штетан, без обзира ко га је изговорио. Када се ствари сведу на индивидуално доживљавање и мерење православности, онда је то најбољи пут за секташтво. Јер, ко је онда тај чија је вера и ревност "по разуму"? Коме да верујемо? Ја зато верујем де је истина у јединству, у Евхаристији, у општењу, а не у индивидуалном интелектуалном суду. Мирна ми је савест само онда када сам у Цркви, онда и у свој разум и разумевање истина вере имам поверења - кад слушам Цркву и припадам Цркви. А Црква - то је општење, Света Литургија, са својим јасним евхаристијским устројством кроз који дела и говори. Тај глас треба да слушамо, а не гласове појединица, ма ко да су.

Шта хоћеш да кажеш? Да треба да слушам о. Николаја када каже да спалимо прст на плотни, само зато што је презвитер?

Не, наравно. Проблем је што овакве цитате користе за своје оправдање разни расколници. Треба се научити шта је глас Цркве а шта глас појединца у Цркви.

Па то је оpште познато: "И ђаво може да цитира (Свето) Писмо за своје потребе..."

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пометња међу артемитима, због јасног ства грчког Светог Сонода, међу којима је и потпис митрополита Пирејског

http://www.facebook.com/pages/%D0%98%D0%A1%D0%A2%D0%98%D0%9D%D0%90-%D0%88%D0%95-%D0%A1%D0%90%D0%9C%D0%9E-%D0%88%D0%95%D0%94%D0%9D%D0%90-%D0%92%D0%9B%D0%90%D0%94%D0%98%D0%9A%D0%90-%D0%90%D0%A0%D0%A2%D0%95%D0%9C%D0%98%D0%88%D0%95/93589526605

Ајмо, братијо, памет у галву па се полако врћите својој Мајци Цркви...  0409_feel

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мирна ми је савест само онда када сам у Цркви, онда и у свој разум и разумевање истина вере имам поверења - кад слушам Цркву и припадам Цркви. А Црква - то је општење, Света Литургија, са својим јасним евхаристијским устројством кроз који дела и говори. Тај глас треба да слушамо, а не гласове појединица, ма ко да су.

Да ли то аутоматски значи и да је Црква тамо где је већина? Занима ме чисто теоријски.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мирна ми је савест само онда када сам у Цркви, онда и у свој разум и разумевање истина вере имам поверења - кад слушам Цркву и припадам Цркви. А Црква - то је општење, Света Литургија, са својим јасним евхаристијским устројством кроз који дела и говори. Тај глас треба да слушамо, а не гласове појединица, ма ко да су.

Да ли то аутоматски значи и да је Црква тамо где је већина? Занима ме чисто теоријски.

Црква је тамо где је истина. А на жалост артемита, истина је на страни већни засад. Надамо се да ће тако и остати.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пометња међу артемитима, због јасног ства грчког Светог Сонода, међу којима је и потпис митрополита Пирејског

http://www.facebook.com/pages/%D0%98%D0%A1%D0%A2%D0%98%D0%9D%D0%90-%D0%88%D0%95-%D0%A1%D0%90%D0%9C%D0%9E-%D0%88%D0%95%D0%94%D0%9D%D0%90-%D0%92%D0%9B%D0%90%D0%94%D0%98%D0%9A%D0%90-%D0%90%D0%A0%D0%A2%D0%95%D0%9C%D0%98%D0%88%D0%95/93589526605

Ајмо, братијо, памет у галву па се полако врћите својој Мајци Цркви...  winter

Тјеше се да се нису огласили светогорци и старци из Сибира. Леле...па нормално да се нису огласили. Светогорци се можда не слажу у свему са Патријархом Вартоломејем, али су му послушни. Сибирски старци су послушни Руској Православној Цркви, а и Васељенска и Руска Црква су у јединству са Српском.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Већина-мањина... то су веома релативни појмови...

Црква је тамо где је Литургија коју служе Епископи, свештеници и народ и где су сви у заједници са осталим помесним Црквама.

Није ствар да сви познају своју веру у детаље ( важно је знати основе еклисиологије и евхаристијског, литургијског богословља), али је много битније бити послушан.

Ако је неко прочитао коментаре људи који тренутно подржавају Артемија, видећете једну велику обману. Људи теже за "истином", а заправо СЕБЕ постављају за мерило истине. То је увек са секташима и то није ништа ново. Када ти се један не допада, онда идеш код другог, па код трећег, да би на крају рекао: Ја сам истина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...