Jump to content

Ako treba, otpustiti 100.000 ljudi

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ako treba, otpustiti 100.000 ljudi

Izvor: Danas

Beograd -- Nova Vlada će morati da pravi radikalne poteze jer smo sve potrošili, nemamo šta da prodamo, a ne smemo ni da se zadužujemo, kaže Dragoljub Vukadinović.

Predsednik Upravnog odbora Metalca smatra da su kamate banaka za preduzeća zelenaške, da se boje osnivanja Razvojne banke, ali i da Srbija ima veliki problem sa nedostatkom menadžera da bi profesionalizovala upravljanje javnim preduzećima.

„Nismo toliko ambiciozni da verujemo da će vlada sve što kažemo da reši za godinu dana. To i ne može jer je predizborna godina, ali neke stvari može. Za neke će moći da se napravi priprema. Nova vlada će morati da pravi radikalne poteze, ne može da produži kontinuitet da se ne radi ništa i održava socijalni mir. Moraju se praviti drastičniji rezovi i moramo se za to pripremati“, kaže Vukadinović, koji je i savetnik vicepremijerke Verice Kalanović.

Na pitanje da li se posle rekonstrukcije vlade mogu očekivati promene, on kaže da u ekspozeu premijera ima suštinskih promena u odnosu na prvi ekspoze, ali da je pitanje šta je tu realno, a šta nerealno.

„Mislim da bi trebalo da budemo zadovoljni ako ove godine ne bude probijanja budžeta i novog zaduživanja kao što se dešavalo ranijih predizbornih godina. Dobro će biti i ako uspemo da oformimo tu razvojnu banku koja će biti centralno mesto iz kog će se finansirati svi projekti privrednog razvoja i izgradnje infrasturkture. Do sada je tu vladao haos jer su četiri ministarstva gradila puteve. Ako odlučivanje bude nezavisno i odgovorno i novac bude išao za projekte koji mogu da žive onda je i to pomak“, navodi Vukadinović.

Kamate banaka su zelenaške

On, međutim, ističe da u ekspozeu nije video da će privreda biti relaksirana što se tiče otplate kredita i smatra da bi banmke trebalo pritisnuti i pitati zašto je privreda opterećena ovako visokim kamatama i zašto, delimično i zbog visokih kamata, privreda grca.

„Banke stoje odlično, a one su bile generator krize u svetu zbog halapljivog ponašanja, bonusa, plasiranja novca u papire koji nisu bili stvaran novac već naduvani balon koji je pukao. Posle dve godine skoro sve banke to rade ponovo samo u manjem obimu, a privreda je u problemu. Koliko znam, sve strane banke koje posluju ovde, u odnosu na njihove banke u susednim zemljama, ostvaruju najveći profit. Neka mi pokažu koja je to banka bila profitabilnija u odnosu na ove u Srbiji“, izričit je Vukadinović.

Prema njegovoj oceni, predah u vraćanju kredita do dve godine bi kao mera trebalo da važi i za privredu, ali da bi i kod građana i kod privrede to trebalo da se računa u kreditnu sposobnost kako ne bi imali osnova da se ponovo zadužuju.

To bi, kako ističe, bila mera koja bi povećala likvidnost preduzeća.

„Manjak novca je problem koji mora brzo da se rešava. Još nemamo konkretno rešenje i verovatno ćemo morati da angažujemo i eksperte. Razmotrićemo koliko tu može da pomogne multilateralna kompenzacija, ali i država kao jedan od značajnijih dužnika mora da plaća svoje obaveze“, kaže Vukadinović.

On naglašava da bi banke trebalo dobro da razmisle da li žele da unište neku firmu pa da im se novac vraća iz stečajne mase.

„Mi sada kažemo da smo izašli iz recesije. To je tačno, ali nismo izašli iz krize. U krizi smo bili i pre ekonomske krize u svetu, a to je posledica 10 godina sankcija, rata 1999, pogrešnih poteza demokratskih vlasti u vidu liberalizacije uvedene 2001. kada su svi privredni subjekti bili suočeni sa strahovitom konkurencijom iz inostranstva. To je bio veliki udarac pa je došlo do toga da imamo dvostruko veći uvoz od izvoza i godišnje deficite od oko 10 milijardi dolara i sve to neko mora da plati. To se plaća zaduživanjem države i trošenjem novca koji nismo napravili“, navodi on.

Vukadinović smatra da komercijalne banke ne bi trebalo da se brinu ko će finansirati niske kamate na plasmane Razvojne banke i poručio im da se tim kamatama prilagode.

„Kada je država subvencionisala kredite za likvidnost oni se nisu tada pokazali i nisu snižavali svoje kamate. Neka se malo pokažu, da možemo i mi ovde da imamo kamate od četiri-pet odsto, a ne da budu zelenaške od 12 ili 15 odsto. Da se ne plaše razvojne banke ne bi je kritikovali“, smatra ovaj privrednik.

Vukadinović je kazao da je veoma zabrinut kako naći uspešne menadžere za javna preduzeća, koja su deset godina držana kao partijski feudi i postavljani su ljudi bez odgovornosti za rezultate.

„Uzmite za primer NIS. Za tri godine su postali profitabilni. To je promenio profesionalni menadžment“, kaže on, dodajući da je moguće imati uspešne firme i u državnom vlasništvu ako rade na tržišnim principima i sa profesionalnim menaždmentom.

„Ako služe finansiranju stranaka onda toga neće biti. Ako EPS mora ove godine da bude pozitivan 10 milijardi i ako menadžer to ne ostvari onda odgovara za taj rezultat i dobija etiketu lošeg menadžera i nema šanse da se ponovo tako dobro zaposli jer je neuspešan. Siguran sam da bi mnoga javna preduzeća bila daleko efikasnija i pozitivno bi poslovala“, ocenio je predsednik UO Metalac.

Na konstataciju da bi to značilo i velika otpuštanja, on odgovara da je bolje odmah otpustiti 100.000 ljudi, pa znati na čemu ste jer ćete imati neke pare i usmeravati ih u razvoj od kojeg će se ponovo zapošljavati nego ih držati ovako.

„Ovako imamo tiho umiranje“, kaže on.

Investitori se plaše

"Druga bitna stvar jeste stvaranje ambijenta za investiranje. Jedan od prvih uslova za stvaranje tog ambijenta je makroekonomska stabilnost, drugi je vladavina prava, treće je uređivanje rada regulatornih tela, kao i politička stabilnost. Nije dovoljno samo prizivati investitore i davati im podsticaje, mora se stvoriti atmosfera u kojoj bi bila jednaka šansa i za strane i za domaće investitore. Poznajem puno domaćih investitora koji bi ulagali, ali se plaše velikog slabljenja dinara i rasta kamata. Moramo se ozbiljno baviti i sivom ekonomijom jer se time može značajno puniti budžet", smatra Vukadinović.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајде сажми шта све не ваља по теби, пошто ја нисам ни читао даље од наслова.

Само ми правиш пос`о... bliss jeeee

Beograd -- Nova Vlada će morati da pravi radikalne poteze jer smo sve potrošili, nemamo šta da prodamo, a ne smemo ni da se zadužujemo, kaže Dragoljub Vukadinović.

Па ко је потрошио? Онај радник што црнчи за 100евра сигурно није потрошио милијарде.

Predsednik Upravnog odbora Metalca smatra da su kamate banaka za preduzeća zelenaške, da se boje osnivanja Razvojne banke, ali i da Srbija ima veliki problem sa nedostatkom menadžera da bi profesionalizovala upravljanje javnim preduzećima.

1. Банке своје цене прилагођавају тржишту као и сва друга предузећа, свака морална квалификација је бесмислена. Вештачки мале камате доводе до вештачких "бумова" који онда пукну па настане криза попут ове тренутне светске.

2. Народ треба највише да се плаши оснивања "Развојне банке" јер ће то значити бацање народних пара кроз прозор, а испод прозора министарска браћа, кумови и побратими.

3. Србија има проблем што су предузећа уопште јавна, није проблем у "недостатку менаџера". Приватник би за час нашао менаџера, само што би га платио колико треба.

„Nismo toliko ambiciozni da verujemo da će vlada sve što kažemo da reši za godinu dana. To i ne može jer je predizborna godina, ali neke stvari može. Za neke će moći da se napravi priprema. Nova vlada će morati da pravi radikalne poteze, ne može da produži kontinuitet da se ne radi ništa i održava socijalni mir. Moraju se praviti drastičniji rezovi i moramo se za to pripremati“, kaže Vukadinović, koji je i savetnik vicepremijerke Verice Kalanović.

Ово је комично - "то и не може јер је предизборна година"...  :drugarstvo:

Значи, имамо отворено признање да ће влада радити оно што не ваља за народ само због избора. Није да нисмо знали... Осим тога, проблем јесте у томе што по природи ствари влада не може ништа да реши све и да хоће. Влада не производи хлеб, млеко, бурек, киселе краставце, фармерке, мајце, патике, делове за Југо итд. То производе привредници којима треба омогућити да раде свој посао. А како да они раде свој посао када им влада отима све што зараде и дели "јавном сектору" ради "социјалног мира"? Њихова идеја да напуне буре је да направе још већу рупу.

„Mislim da bi trebalo da budemo zadovoljni ako ove godine ne bude probijanja budžeta i novog zaduživanja kao što se dešavalo ranijih predizbornih godina. Dobro će biti i ako uspemo da oformimo tu razvojnu banku koja će biti centralno mesto iz kog će se finansirati svi projekti privrednog razvoja i izgradnje infrasturkture. Do sada je tu vladao haos jer su četiri ministarstva gradila puteve. Ako odlučivanje bude nezavisno i odgovorno i novac bude išao za projekte koji mogu da žive onda je i to pomak“, navodi Vukadinović.

Пробијања буџета ће сасвим сигурно бити јер држава, као и сваки пијанац, увек потроши више него што има - посебно ако настави да оснива "развојне банке". Пита ли се г. Вукадиновић одакле ће се финансирати та развојна банка? Имамо банака колико треба.

Kamate banaka su zelenaške

Држава је зеленашка. Банке само раде свој посао и покушавају да преживе као и сви други. Држава троши више него што има, па онда краде од народа порезима и инфлацијом, не банке.

On, međutim, ističe da u ekspozeu nije video da će privreda biti relaksirana što se tiče otplate kredita i smatra da bi banmke trebalo pritisnuti i pitati zašto je privreda opterećena ovako visokim kamatama i zašto, delimično i zbog visokih kamata, privreda grca.

Ето провирили зуби испод јагњеће коже... Значи он би да мало "притисне" банке зато што му не дају паре. А да мало "притиснемо" г. Вукадиновића и његове пајтосе да престану да троше? Када би се влада понашала домаћински банке би биле сигурније у инвестиције и камете би пале. Камате су високе зато што је висок ризик. Значи, ако банка уложи у 10 пројеката и 8 пропадне, онда ова 2 који су успели морају да надокнаде укупне инвестиције. Зато су камате за привреду високе. Пројекти пропадају зато што државне регулације отежавају привредницима да направе успешан бизнис. Када би се држава скинула људима са грбаче, повећао би се проценат успешних инвестиција и камате би саме од себе пале.

То је Економија 101.

Наставак у следећем броју, морам да палим...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Beograd -- Nova Vlada će morati da pravi radikalne poteze jer smo sve potrošili, nemamo šta da prodamo, a ne smemo ni da se zadužujemo, kaže Dragoljub Vukadinović.

Hm, zanimljivo, ovdje je ta ista takva situacija i kod nas u Češkoj.

Па ко је потрошио? Онај радник што црнчи за 100евра сигурно није потрошио милијарде.

Nije potrošio istina, ali nije ni zaradio ni proizveo, neko mora izrabotati ponovo te silne milijarde što oni nakradoše!

Manjak novca je problem koji mora brzo da se rešava. Još nemamo konkretno rešenje i verovatno ćemo morati da angažujemo i eksperte.

Hahahahaha, experte, hahahaha! Ja mislio da ovo do sada su bili sve sami experti.

Pa ko je onda vodio državu do sada ako nisu to bili experti? Neznalice nekakve? OMG!

A ni mi još nemamo nikakvo konkretno rješenje, hahahaha.

Koja dobra fora, zapišem to da ne zaboravim.

Pošaljemo ženu u miniću s tašnicom oko ramena

na benzinsku stanicu na autoputu, hahahaha.

smej.gif    smej.gif

bleh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako treba, otpustiti 100.000 ljudi

Izvor: Danas

Prema njegovoj oceni, predah u vraćanju kredita do dve godine bi kao mera trebalo da važi i za privredu, ali da bi i kod građana i kod privrede to trebalo da se računa u kreditnu sposobnost kako ne bi imali osnova da se ponovo zadužuju.

To bi, kako ističe, bila mera koja bi povećala likvidnost preduzeća.

„Manjak novca je problem koji mora brzo da se rešava. Još nemamo konkretno rešenje i verovatno ćemo morati da angažujemo i eksperte. Razmotrićemo koliko tu može da pomogne multilateralna kompenzacija, ali i država kao jedan od značajnijih dužnika mora da plaća svoje obaveze“, kaže Vukadinović.

Pored svega sto je Zvonko rekao, a s cim se slazem, dodao bih samo jos ovo:

Drzava bi ucinila najvecu uslugu kada bi uradila sledece:

1. Ogranicavanje odlozenog placanja do npr 90. dana. Sve preko toga, smatra se kreditiranje i ide u banku

2. Shodno prethodno prethodno recenom, izmeniti nacin placanja obaveze za PDV i to umesto po fakturisanoj realizaciji da bude po NAPLACENOJ realizaciji

3. Rasteretiti troskove rada (smanjiti poresko opterecenje zarada)

Ove tri stvari unapredile bi likvidnost vise nego svaki grace period, moratorijum, subvencije i ostala "inventivna" resenja naseg, kukala nam majka, trenutnog vodjstva u zemlji. Jednostavno, ubrzavanje placanja i naplate, resilo bi problem od glave ribe koja najvise smrdi (poput onog sto je nedavno prodao svoj trgovinski lanac).

p.s. samo da znate da je prosek problematicnih potrazivanja koje banke imaju oko 15%.

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово што Ђунис каже је крвоток економије. Ако не можеш да наплатиш свој производ/услугу, узалуд онда сва прича. Исто тако смањење пореза на доходак.

Каматне стопе су веома важан показатељ шта је и када тржишту потребно, зато је играње са њима веома опасно. Могли би о томе на посебној теми.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово што Ђунис каже је крвоток економије. Ако не можеш да наплатиш свој производ/услугу, узалуд онда сва прича. Исто тако смањење пореза на доходак.

Каматне стопе су веома важан показатељ шта је и када тржишту потребно, зато је играње са њима веома опасно. Могли би о томе на посебној теми.

Upravo tako, Zvonko...

Sad sam rekao na jednoj temi.

A onda se javlja drzava kao "spasilac" da ponudi smanjenje kamatnih stopa ili moratorijum na otplatu kredita.

To je kao da neplivacu predlozis resenje da isusi more umesto da ga pustis da nauci da pliva...

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako treba, otpustiti 100.000 ljudi

Izvor: Danas

Prema njegovoj oceni, predah u vraćanju kredita do dve godine bi kao mera trebalo da važi i za privredu, ali da bi i kod građana i kod privrede to trebalo da se računa u kreditnu sposobnost kako ne bi imali osnova da se ponovo zadužuju.

To bi, kako ističe, bila mera koja bi povećala likvidnost preduzeća.

„Manjak novca je problem koji mora brzo da se rešava. Još nemamo konkretno rešenje i verovatno ćemo morati da angažujemo i eksperte. Razmotrićemo koliko tu može da pomogne multilateralna kompenzacija, ali i država kao jedan od značajnijih dužnika mora da plaća svoje obaveze“, kaže Vukadinović.

Pored svega sto je Zvonko rekao, a s cim se slazem, dodao bih samo jos ovo:

Drzava bi ucinila najvecu uslugu kada bi uradila sledece:

1. Ogranicavanje odlozenog placanja do npr 90. dana. Sve preko toga, smatra se kreditiranje i ide u banku

2. Shodno prethodno prethodno recenom, izmeniti nacin placanja obaveze za PDV i to umesto po fakturisanoj realizaciji da bude po NAPLACENOJ realizaciji

3. Rasteretiti troskove rada (smanjiti poresko opterecenje zarada)

Ove tri stvari unapredile bi likvidnost vise nego svaki grace period, moratorijum, subvencije i ostala "inventivna" resenja naseg, kukala nam majka, trenutnog vodjstva u zemlji. Jednostavno, ubrzavanje placanja i naplate, resilo bi problem od glave ribe koja najvise smrdi (poput onog sto je nedavno prodao svoj trgovinski lanac).

p.s. samo da znate da je prosek problematicnih potrazivanja koje banke imaju oko 15%.

Pa tako olaksavas firmama koje lose posluju, tj. sa nesigurnim platisama, da smetaju po trzistu. I da onemogucavaju one koji dobro posluju i likvidni su.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Manjak novca je problem koji mora brzo da se rešava.

S tim se slažem u potpunosti.

Ja taj problem rješavam od svoje 18 godine i nikako ga riješit, hahahaha! OMG!  0212_rolleyes

How To Live on Practically Nothing

LvDzu69PIUk

How To Successfully Beg For Money

IBd6r9d-kyc

How To Eat Cheaply

GzMToClReuE

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako treba, otpustiti 100.000 ljudi

Izvor: Danas

Prema njegovoj oceni, predah u vraćanju kredita do dve godine bi kao mera trebalo da važi i za privredu, ali da bi i kod građana i kod privrede to trebalo da se računa u kreditnu sposobnost kako ne bi imali osnova da se ponovo zadužuju.

To bi, kako ističe, bila mera koja bi povećala likvidnost preduzeća.

„Manjak novca je problem koji mora brzo da se rešava. Još nemamo konkretno rešenje i verovatno ćemo morati da angažujemo i eksperte. Razmotrićemo koliko tu može da pomogne multilateralna kompenzacija, ali i država kao jedan od značajnijih dužnika mora da plaća svoje obaveze“, kaže Vukadinović.

Pored svega sto je Zvonko rekao, a s cim se slazem, dodao bih samo jos ovo:

Drzava bi ucinila najvecu uslugu kada bi uradila sledece:

1. Ogranicavanje odlozenog placanja do npr 90. dana. Sve preko toga, smatra se kreditiranje i ide u banku

2. Shodno prethodno prethodno recenom, izmeniti nacin placanja obaveze za PDV i to umesto po fakturisanoj realizaciji da bude po NAPLACENOJ realizaciji

3. Rasteretiti troskove rada (smanjiti poresko opterecenje zarada)

Ove tri stvari unapredile bi likvidnost vise nego svaki grace period, moratorijum, subvencije i ostala "inventivna" resenja naseg, kukala nam majka, trenutnog vodjstva u zemlji. Jednostavno, ubrzavanje placanja i naplate, resilo bi problem od glave ribe koja najvise smrdi (poput onog sto je nedavno prodao svoj trgovinski lanac).

p.s. samo da znate da je prosek problematicnih potrazivanja koje banke imaju oko 15%.

Pa tako olaksavas firmama koje lose posluju, tj. sa nesigurnim platisama, da smetaju po trzistu. I da onemogucavaju one koji dobro posluju i likvidni su.

Upravo suprotno, moj Zeljko.

Upravo suprotno... ekstra

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...