Jump to content

Како уопште верници мисле да се постаје атеиста?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Кад погледам шта се све ових дана протура као Православље, понекад ме чуди да ја још увек нисам постао атеиста...

1405_love

;)

Мада није све тако црно, мени су ''протурили'' да је Бог љубав и тиме ме купили за цео живот.  klapklap

@sqny

Хвала ти за клип. Мислим да је боље да не верујеш зато што сумњаш него да верујеш само зато што се плашиш да посумњаш, што, нажалост, често срећем.

You catch me every time I fall...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako je dozvoljeno da ja odgovorim:

Mislim da je primaran razlog naravno - zato sto nisi odgojen kao teista.

Sto se tice ovih drugih razloga, neki imaju smisla vise od drugih. No izgleda da vecina vide ateizam kao neku pa skoro patologiju - razocaranost Bogom, razocaranost Crkvom, razocaranost vernicima... ili neki skoro defekt - odbijanje da se prihvati Istina, slabost karaktera... ali niko nije pomenuo jedan razlog koji mislim da je jako bitan - iskreni skepticizam, sumnja. Evo kako Faynmen to sjajno objasnjava:

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=QkhBcLk_8f0

Zar to ne spada u agnosticizam ili skeptcizam ...

Evo neke anegdote, vezane za tu temu ...

Isla grupa ljudi na planinu i videli kako im se polako, ali sigurno priblizava medved ... Vec su bili premrli od straha, meda je sve blize, kada puce puska i medved pade na zemlju. Zabezeknuti planinari nisu mogli da se pomere sa mesta od cuda neko vreme. Posle nekog vremena, jedan od njih rece kako bi bilo lepo kada bi znali ko im je spasao zivot. Potrazili su svuda, ali nikoga nije bilo. Posle nekoliko sati neuspesnog traganja, sasvim umorni sedose kraj logorske vatre, i pocese da pricaju o cudu koje se desilo:

"Sigurno je to bio moj brat, on je ubio medveda, jer me mnogo voli" - rece jedan.  klapklap

"Nije bio tvoj brat. Ja verujem da me je spasao moj verenik" - rece jedna zadihana devojka.  ekstra

"Mozda je jednostavno neko slucajno opalio, jer je u nekakvoj vezi sa nekim od nas?" - sleze ramenima treci planinar ...    1405_love

"Moguce je sve sto vi tvrdite, ali nemamo nikakvih dokaza. Zasto bi uopste bilo cija prica bila tacna? MI jednostavno ne mozemo znati ko nas je spasao, ni zasto" - sumnjacivo odmahne glavom cetvrti planinar  ;)

"Ne verujem da je neko uopste bilo koga spasavao" - zausti peti ...

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da jedan od razloga može biti i zato što nisi odgojen kao teista. Ali eto, ni ja nisam odgojena kao teista, pa opet vjerujem u Boga.

To je OK, ali treba se odaljiti i videtu siru sliku. Koja je geografska distribucija vere? 80 procenata indijaca su hindusi. Verovatno 100% stanovnika Severna Koreje su ateisti.

To je podloga od koje sve krece - ljudi veruju u ono u sta veruju njihovi roditelji i okolina, i gledano sa te distance svi drugi razlozi su zanemarljivi (ali naravno beskrajno interesantniji). To je prosto neospriva cinjenica o ljudskoj psihi - pogledi na svet se formira u mladosti i cisto statisticki - jako se retko menja kasnije.

Zasto? Moj je hunch da nasuprot onome sto se moze videti po ovakvim forumima, vecini ljudi to nije bitan faktor u zivotu. Interesno bi bilo videti u kakvim drustivama postoji veca propusnost izmedju raznih religija i pogleda, i koji su faktori koji tome doprinose.

Sve je relativno i individualno, ali mislim da neki ljudi postaju ateisti zbog sljedećih stvari : zbog patnje ( koju osjećaju zbog raznih stvari, ličnih, koje ne mogu da rješe, pa onda okrivljuju Boga za to, pa onda pljuju na Boga, i na kraju kažu da je sve to budalaština i da Bog ne postoji), zbog frustracije, zbog nemogućnosti da nađu odgovore i smisao.

Ako je verovati Holivudu - ovo je jedini razlog zasto ljudi prestaju da budu Hriscani ne_shvata . Ja mislim da je to mit. Istina - ne znam licno nikog ko je bio vernik pa postao ateista, no na internetu se mogu naci brdo svedocanstava bivsih hriscana (pre svega iz Amerike) ciji su razlozi mnogo slicniji recimo ovome sto je aquillio nabrojao.

A vecina ateista koje ja znam nisu nikakvi frustrirani ljudi koje je neka tragedia odaljila od Boga, vec noramlne, pozitivne licnosti, koji su svi oduvek i bili ateisti.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ako je vjerovati Holivudu..."   dada  Jedini razlog zašto ljudi prestaju da budu hrišćani je zato što ne mogu da nađu smisao?  Ne. Ja upravo u Hristu nalazim smisao.

Slažem se ja sa ovim što je aquilio nabrojao. Takođe sam 100% sigurna i u ovo što sam ja rekla. Naravno mnogi ateisti to neće priznati. Evo npr. ovaj lik XIO je prosto prohisterisao i pomahnitao u svojoj mržnji prema pravoslavlju. Bar takav utisak ostavlja kroz ono što piše po ovom forumu. Nije mi jasno zašto ima tako ludačku potrebu da pljuje po pravoslavlju. tj. jasno mi je, rekla bih da je, s jedne strane, u pitanju politička motivisanost i ostrašćenost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ako je vjerovati Holivudu..."   facenew22222222  Jedini razlog zašto ljudi prestaju da budu hrišćani je zato što ne mogu da nađu smisao?  Ne. Ja upravo u Hristu nalazim smisao.

Slažem se ja sa ovim što je aquilio nabrojao. Takođe sam 100% sigurna i u ovo što sam ja rekla. Naravno mnogi ateisti to neće priznati. Evo npr. ovaj lik XIO je prosto prohisterisao i pomahnitao u svojoj mržnji prema pravoslavlju. Bar takav utisak ostavlja kroz ono što piše po ovom forumu. Nije mi jasno zašto ima tako ludačku potrebu da pljuje po pravoslavlju. tj. jasno mi je, rekla bih da je, s jedne strane, u pitanju politička motivisanost i ostrašćenost.

УАААААА XIO!!!!!!  :)

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja nisam POSTAO ateista nego, jednostavno, NISAM POSTAO VERNIK!

Prosto, nemam potrebu za tim, a i kada bih je imao, ne bih mogao da se prisilim da verujem, kada je to daleeeeeeeeko od mene (šarene laže... lepo zvuči, šteta što nije istina!)

Ako imate neku dijagnozu...

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
  • 7 years later...

Ne bih rekao za sebe da sam ateista...možda sam na putu da to postanem.

Ali evo moje iskustvo...

Meni je bilo dovoljno da malo više vremena provedem kao aktivan član crkve, potom jedno vreme kao iskušenik i da shvatim da ne želim da budem deo te priče...Zapravo, i kao čovek nemam nikakvih dodirnih tačaka sa ljudima koje sam tamo video i upoznao...Zapravo počeo sam da se bojim i da zazirem od ljudi koji se izjašnjavaju kao vernici...

Daleko od toga da sam izgubio veru u Boga...za sada...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...