Jump to content

Бранко Тапушковић

Члан
  • Број садржаја

    30
  • На ЖРУ од

  • Последња посета

О Бранко Тапушковић

  • Рођендан 03/14/1969

Profile Information

  • Пол :
    Мушко
  • Локација :
    Подгорица, БЈРЦГ

Скорашњи посетиоци профила

3467 посетилаца

Бранко Тапушковић's Achievements

  1. "...Владару Господе Боже наш који си ликом Својим почаствовао човјека и устројио га од душе разумне и тијела благоликог, тако тијело СЛУЖИ РАЗУМНОЈ ДУШИ..." ...молитва прва пострижења на крају чина Крштења...
  2. Проблематика која је увијек актуелна. Призив " Узмите једите ово је Тијело Моје" и " Пијте из ње сви" био је, јесте и биће позив и призив свакоме крштеноме у Име Оца и Сина и Духа Светога да приступи чаши. Достојност или недостојност- чини ми се да ми ту сами себи постављамо баријере: нпр. у току Поста трудимо се максимално да живимо Јеванђелски, послије Поста- рокај бато! Потпуно погрешан приступ, по мом мишљењу, зато што је Пост и педагошка мјера усмјерена на наш опоравак и поправку. Типа, уградио сам нове кочнице, ал ћу ипак да вратим старе са којима сам једва кочио. Наравно да Св. Причешће није чаробни напитак који одмах решава ствари ( много је комплексније то питање уопште) али да у неком моменту може да проузрокује, да тако кажем, промјену начина живота ( а зар то није метаноија- преумљење)- може. Изгледа да је боље да дођеш у парохију гдје нијесу гледали свештеника 50-60 година ( било је до скоро у ЦГ таквих) и да поставиш ствари од почетка како Бог заповиједа, него да се обретеш у устаљену машинерију "бакица". Наравно, жестоко смо ми свештеници у обавези да проповиједамо у том смислу, а резултата- како гдје, негдје се покаже за годину, негдје касније, али- проповиједај и причај и труби ако треба!
  3. Стекао сам утисак да је Васељенски замислио Сабор као сједницу Владе БЈРЦГ, а Предстојатеље Цркава као министре у Миловој Влади- само да климају главама и да гласају што им се каже....
  4. Даклем, овако! Они који се спремају за Свето Просвећење или Крштење су уствари-оглашени. Синоним. Е сад, идемо даље. Познато је да текст Свете Литургије у првим временима Хришћанства уопште није био униформисан и јединствен, већ су поједини Епископи својим претпостављеним достављали текст на коме служе на одобрење, да се тако мало војнички изразим. Формулација јектеније за оглашене је мало измијењена управо из разлога СВЕОБУХВАТНОСТИ оних који се било гдје припремају за Крштење, исто као што се у Великој јектенији молимо за путнике, болеснике, страдалнике итд. који, логично је нијесу присутни у датом моменту на служби. Осим тога, приликом Литургијског Крштења, у склопу Свете Литургије ( чин Крштења у Требнику то недвосмислено показује да се раније крштавало у склопу Свете Литургије), због саме Свете Тајне Крштења се , да кажем, прескаче јектенија за оглашене из простог разклога што је тај до тада оглашени постао КРШТЕН. Отуда се на тој Литургији умјесто Свјати Боже пјева Јелици во Христа крестистесја. Надам се брате у Христу, Грешни раб Божији , да сам мало појаснио ствари.
  5. Ту и тамо, у БЈРЦГ нема уопште вјерске наставе у државним школама, једино по парохијама!
  6. Пракса која је код нас у Митрополији Црногорско- приморској је следећа: не избацује се јектенија за оглашене , само је мало измијењена. Наиме, умјесто "вјерни, помолимо се за оглашене", узима се почетак јектеније оглађених од 3-5 недеље Поста, која гласи " помолимо се за оне који се спремају за Свето Просвећење", тако да почињемо са " вјерни, помолимо се за оне који се спремају за Свето Просвећење" и даље све редом осим "оглашени главе своје Господу приклоните" не читајући молитву оглашених, него само возглас. По мени, ово је веома добро решење.
  7. Питао неђе прото Милун владику Јована екс- нишког: Боготи, владико, кад имате сједнице Сабора носите ли и тад те штапове?
  8. Горди Албион се, дакле, љути, сматрајући да је Епископ Рима поклекао. Сад ми здраворазумски не би требали много да ликујемо у смислу побједе, напротив. Унијаћење је дефинитивно "пуштено низ воду" од стране Папе Франциска ( Њофре ), а сад предстоји нимало лак задатак да се то утуви усијаним главама, јер су многи, како неко прокоментариса прије, још увијек у 17.вијеку у односу на Православље. Много ће још воде протећи ријекама док ми Правослвани не будемо њима шизматици. Овај сусрет би требало посматрати као сусрет двојице најпозванијих, а забринутих за судбину човјечанства уопште, што се из Декларације веома јасно види. Криза породице, друштва, брака евидентна је у свакој парохији. Хришћани, и једни и други, страдају од Индонезије до Кеније, физички, а духовно се страда широм свијета. Посебно обраћање омладини мора да обрадује сваког, на млађима свијет остаје, ако им старији што оставе. Почело се од онога што је заједничко, а о ономе у чему се разликујемо може се разговарати, не одбацујући унапријед и не осуђујући за непоправљивост, сви смо ми помало блудни синови.
  9. Док не пробам лава, за мене је свиња- цар животиња!
  10. Богословствовање Епископа Пергамског је ускраћено управо за тај- ЛИЧНОСНИ однос. Кад причешћујемо народ Божији, не говоримо ли име сваког понаособ причасника, потврђујући тиме његову личност? И послије службе, пијући кафицу, не разговарамо ли са тим истим људима као личностима? Сретнемо се у шетњи са парохијанима и ето опет разговора са личностима, о томе као нам је било прошле недеље на служби, понека анегдотица, и ето наставка заједничарења. Отприлике тако гледам на ту проблематику, да кажем.
  11. Слава и хвала Богу! Заплаках се кад сам ово прочитао!
  12. У неком селу у ЦГ ( истинит случај) десио се смртни случај. Гробље уз цркву, тј. гробљанска црква, надлежни парох дошао да отвори цркву, да изјави саучешће, да пита за опело(?), ако не буде опела, ући ће неко да упали свијећу. Нит` опела нити свијеће да неко упали од 200-300 ожалошћених, тек послије одржаних говора-хвалоспјева покојнику, неко од родбине приђе и рече попу: попе , примамо те у Црквени Одбор!
  13. Ономад, во времја Блаженопочившег и Светог Патријарха Павла, а док је светом столицом министарства финансија столовао Божидар Ђелић, алијас Божа Дерикожа, исти је, јел`те, затражио од Његове Светости да Црква плати порез на екстра-профит, ваљда се то тако тада, или још увијек, зове. Елем, добри наш Патријарх му у својој смирености одговара да : ! Није проблем, платићемо, ето, не морате баш сва Црквена имања да вратитие, ето, вратите само имања Манастира Раковице."-Божа , сав срећан, правац у свој кабинет са зеницама у облику долара или јевра, зове Катастар, тражи документацију, која у рекордном року стиже на министарски сто! А у документацији пишее...имања Манастира Раковице су: Баново Брдо, Петлово Брдо, Жарково, Беле воде...безмало 100 000 (сто хиљада) станова само! Захтјев за плаћање пореза на екстра-профит се неким чудом изгубио.... 8086.gif
  14. Са повраћајем раније одузете имовине , отвара се сијасет могућности- ово са производњом хране звучи веома привлачно, али би ту требало разрадити ствар до детаља. Постоји оправдана опасност да све оно што се произведе, не буде било на тржишту, треба организовати откуп, који није баш сигурна ставка, Рецимо, да се фокусира нека одређена парохија или Епархија , на крају крајева, на производњу здраве хране, истовремено стварајући и свој ланац продавница у којима би и цијене биле приступачнија народу- дакле органска производња која би била базирана на мини-фарми, тако нешто.
×
×
  • Креирај ново...