Када је у мају ове године свечаним отварањем изложбе фотографија и докумената, у холу Народне банке Србије, београдској јавности представљено најстрадалније село у Европи у Другом светском рату (према истраживању јапанског листа Асахи шимбун), Преосвећени Владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије је истакао да је она важна, „јер се догађа у Београду гдје постоји много људи који још не знају да постоје Пребиловци са таквом раном, али и са таквом снагом живота коју они у себи носе“. „Вјера људи у живот, који су живјели у Пребиловцима је невјероватна, и онда када су 1945. изашли из рата и наставили да живе и сада, послије посљедњег рата када су наставили да живе“, нагласио је Преосвећени Владика.
Пребиловци су старо српско село у Херцеговини, које се налази на ободу долине Неретве, 5 километара од Чапљине. До 1941. године, за херцеговачке прилике, Пребиловци су били велико и економски јако село у коме је живело око хиљаду становника.
Те године је први пут убијено. На најстрашнији и најјезивији начин.
Са летњим врелинама 1941. надошла је једна, пета по реду, августовска ноћ. На станицу у Шурманцима стигао је посебан воз. Воз који путује само до једне – крајње станице – ужасне смрти. Шест теретних, затворених вагона са женама и децом из Пребиловаца. Јутро их је затекло без воде, без хране, без знања шта ће бити. Куда их, са њима пристигле усташе, воде?
„Око 8 сати у јутро усташе почињу пуштати жене и дјецу из вагона, па их у групама од стотину воде до мјеста званог Харарова махала, која се налази око 300 метара далеко од јаме. Одвајају групе по 10 лица, жена и дјеце и воде на јаму. Тамо се одигравају ужасне сцене. Дјеца се отимљу, вриште, хватају се за своје убице и не дају се саме бацати у јаму, а дјевојке саме скачу и бацају се у јаму, јер послије доживљеног протеклих дана, нарочито оног што су претрпјеле у школи у Пребиловцима, не желе више живјети. Јама се налази при брду, остали Пребиловчани који чекају на ред да буду бачени у јаму, у ствари не знају што се тамо дешава“, сведочио је Тиквеша Мехмед родом из Шурманаца.
Према извештају жандармерије Независне Државе Хрватске из септембра 1941. усташе су само у једном дану, тог 6. августа убиле 820 Срба из Пребиловаца, међу њима скоро 600 жена и деце тако што су их живе бацали у Шурманичку јаму код Међугорја. Угашен је живот у 57 породица.
„Илиндански покољ“ преживело је само 170 Пребиловчана, претежно мушкараца.
Нашло се снаге, Пребиловци су се подигли из мртвих. Стасала је нова генерација и скоро завршила дом Божији на месту где су сакупљене кости скоро 4.000 мученички пострадалих предака, али и Срба са других стратишта – Морин оток, Орахово, Чапљина. У јесен и зиму 1990/91. године, родбина жртава је отворила 12 јама на подручју некадашњег столачког среза (Шурманци, Бивоље брдо, Хутово Градина, Хутово-Хаџибегов бунар, Кукауша доња и горња, Јасоч, Поплат, Прењ Рудине, Прењ Голубинка и Дубрава-Звекалица). Поред Пребиловаца ту су, дакле, пренете кости српских жртава из Клепаца, Лознице, Гњилишта, Тасовчића, Опличића, Стоца, околине Требиња, неке чак из Сарајева и других места. На 50. годишњицу првог страдања, 4. августа 1990. године, после Свете Архијерејске Литургије са опелом, којом је началствовао блаженопочивши Патријарх Павле, земни остаци ових мученика су положени у крипту Спомен-цркве Сабора Српских Светитеља и Пребиловачких мученика.
Само годину дана касније, у јуну 1992. године, Хрватска војска предвођена генералом Јанком Бобетком минирала је крипту и багерима практично урадила све да се трагови злочина униште.
Тако су Пребиловци и кости других жртава сахрањених у крипти убијени по други пут.
Иако је велики број моштију уништен сачувано је седам сандука.
И како је рекао Владика Григорије, „Пребиловчани су наставили да живе“. Спомен-храм у Пребиловцима се поново обнавља. Његово Преосвештенство умировљени Епископ захумско херцеговачки Атанасије освештао је камен темељац спомен-храма 3. августа 2013. године, захваљујући бројним донаторима, међу којима је велики број Срба који су пореклом из Херцеговине. Огромна је помоћ и Републике Српске. „Овај храм је потврда нашег постојања и остајања на овим просторима. Нећемо отићи док год тамо постоје наша сјећања и наше жртве“, рекао је Милорад Додик, председник РС, и нагласио да је пребиловачки храм направљен да више никада не буде срушен и да свако ко дође у тај крај тачно зна шта се ту десило.
Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве канонизовао је Пребиловачке мученике и донео одлуку под бројем 108/зап. 259 од 29/16. маја 2015. године: „... на основу предања Православне Цркве, а сходно члану 69. тачка 8. Устава Српске Православне Цркве, имена пребиловачких и доњохерцеговачких мученика унети у Диптих Светих. Спомен новопроглашених Светих Мученика славити 6. августа/24. јула сваке године.“
Планирано је да обновљени Спомен-храм Васкрсења Христовог у Пребиловцима буде освештан 8. августа 2015. године.
Олга Стојановић
Обнова храма се ради по новом пројекту чији су аутори архитекта Предраг Ристић, професор Академије за уметности и консервацију СПЦ, и његов син Сава Ристић. Пројекат је рађен по узору на Храм Гроба Господњег у Јерусалиму. Сачувани делови мученичких костију биће положени у гробницу на средини храма, а њен изглед подсећаће на гроб Витлејемских мученика, деце коју је побио цар Ирод када је чуо да је рођен Спаситељ. На зидовима храма, попут Јад Вашема, биће уклесана имена Срба из Доње Херцеговине, страдалих од усташа у Другом светском рату и оних из других крајева убијених на овом подручју. Зато би овај храм, саграђен на костима и пепелу невиних мученика требало да буде један од најзначајнијих споменика српског народа.
Извор: Православље, бр. 1160 (15. јул 2015. године)
Online извор: Поуке.орг
Преузмите оргиналну страницу View attachment: Olga Stojanovic, Pravoslavlje 1160.pdf
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.