Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Како разликовати депресију од лошег расположења?

     

    Нормално је бити лошег расположења.

    Не можемо бити срећни 24/7. Људи смо, имамо нервни систем и интерагујемо са светом око нас. Догађаји нам доносе различите емоције, искуства и мисли. Можемо искусити анксиозност, радост, тугу и бес – то је нормално.

    Ако сте тужни или анксиозни, нема потребе да то поправљате. У реду је. Све емоције су неопходне и важне. Оне су наше реакције на одређене стимулусе и помажу нам да научимо како да комуницирамо са спољним светом. На пример, приметили сте да се у последње време осећате лоше, мало једете, лоше спавате и превише радите. Можда треба да проведете мало више времена спавајући и једући или да пронађете јасније алате за управљање временом како бисте смањили стрес и осећали се боље. Висока раздражљивост, стално незадовољство и туга могу бити узроковани неодрживим распоредом.

    Понекад ми клијенти долазе и кажу: „Мислим да сам депресиван.“ Ја одговарам: „Хајде да схватимо како је ваш живот уопште структуриран. Колико спавате?“ Испоставља се да је то 3-4 сата. „Питам се зашто је то тако? Не можете да заспите? Или се рано будите?“ „Легао сам у кревет у 1 ујутру и наместио аларм на 5 ујутру.“ „Шта једете?“ Испоставља се да једете само грицкалице. Исто је и са водом – видим чашу воде и сетим се да сам заправо жедан. „Какву активност имате у животу?“ Нема вежбања. Кућа, посао, кућа – и ништа друго. И испоставља се да у таквим условима особа не може бити срећна или задовољна. 

    Како разликовати депресију од лошег расположења?

    Лоше расположење је нормално. Али депресија је клиничко стање. Штавише, депресију можемо видети чак и на магнетној резонанцији јер она депресира одређене делове нашег мозга.

    Најједноставнија аналогија: лоше расположење је као прехлада, као цурење из носа. А депресија је као упала плућа. То није нешто што можемо брзо да поправимо лековима које имамо при руци. 

    Када говоримо о лошем расположењу, оно је увек нечим узроковано. Постоји окидач. На пример, посвађао сам се са колегом и зато се осећам лоше. Или, реновирање куће никако да се заврши и то ме нервира. Нисам довољно спавао последњих неколико недеља и тако даље. 

    Депресија често нема окидач, нема јасан узрок. Живот изненада постаје безбојан. Ствари које сте некада волели више не доносе радост. Ствари које су вас некада плениле више не изазивају иста осећања. Многе ствари престају да изазивају емоције. Многи људи са депресијом кажу да свет као да је изгубио боју, све делује бесмислено. 

    Знаци депресије за које нисте знали

    Постоји уврежено веровање да је депресија само туга. Али често је депресија само осећај потпуне вантелесности. На пример, храна нема укус, па је заборавите. 

    Депресију често прате проблеми са спавањем или поремећаји спавања. То може укључивати несаницу, испрекидан сан или сталну жељу за спавањем. Постоји израз у енглеском језику који се зове „депресивна дремка“. Уобичајена је међу људима са депресијом. Дођете кући с посла и прво што желите је да спавате. Управо то радите кад год можете. А ова врста сна није освежавајућа нити пружа осећај одмора.

    Када смо лоше расположени, имамо прилику да се опоравимо. Ја сам лоше расположен, али знам сигурно да ћу сада јести, мало одспавати и сутра се осећати добро. Постоје начини да се подржите, да пронађете алат који ће вам помоћи да се осећате боље - има их много.

    Али то не функционише када сте депресивни. Све је увек исто.

    Ствари су лоше на послу, лоше код куће, лоше у личним односима, лоше у школи. Све области почињу да пате. 

    Људи почињу да занемарују хигијену — не само свог тела, већ и својих домова. Могу имати прљаве подове, планину посуђа у судопери и могу изгледати неуредно, неспособни да пронађу снагу да оперу зубе или се истуширају. Постоји чак и Јутјуб канал са групом волонтера који чисте станове људи са депресијом. Можете видети како изгледа депресиван стан. А понекад су снимци застрашујући. […]

    Важно је пратити колико дуго се тако осећате. Лоше расположење може трајати дан, два дана или чак недељу дана. Депресија је нешто што траје веома дуго. Може трајати недељу, две недеље, месец или дуже.

    Важно је да пажљиво пратите своје стање. Ако се не осећате добро, размислите да ли постоје изузеци. Да ли постоје тренуци када се осећате боље и под којим околностима? На пример, тужан сам јер су ми се планови за викенд променили и време се погоршало, или ми се дешава нешто што не могу да објасним. 

    Ако се осећате апатично, ништа вам не доноси радост, свет је изгубио боју, немате жељу ни за чим и имате проблема у интеракцији са другима, време је да потражите помоћ. Ако осећате да нешто није у реду, верујте себи и потражите стручну помоћ.

     

    Психолог Албина Сара Борисенко

     

    извор




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...