Јуче су у Неготину почели 51.„Мокрањчеви дани” којима ће, до 14. септембра, бити обележена 160. годишњица рођења Стевана Стојановића Мокрањца, великана српске уметничке музике. Овогодишњи јубилеј је, у ствари, наставак узастопних јубиларних годишњица овог престижног фестивала: након што је прошле године обележена 50. годишњица његовог оснивања, а годину дана раније и 100. годишњица Мокрањчеве смрти. Прва два јубилеја (2014. и 2015.) успешно је „пребринула” селекторка др Бранка Радовић, а о овогодишњем брине нови кормилар феште др Соња Маринковић.
Као и свих минулих година, фестивал ће почети свечаном беседом о Мокрањцу (епископ топлички господин Арсеније) и традиционалним натпевавањем хорова у ком учествују: АКУД „Соња Маринковић”, Београдски мадригалисти, „Вокс мирабилис” из Мађарске, Београдско студентско певачко друштво и хор „Шуматовац”.
Свечано отварање фестивала, уз звуке Мокрањчеве Шесте руковети коју ће заједнички извести учесници натпевавања хорова и хорови из Неготина, одржаће се данас у 17 часова у дворишту родне куће великог композитора.
Улазнице за готово све фестивалске програме (има их више од 20) већ су распродате, а највеће интересовање влада за представу „Мале тајне” (комад са глумом, певањем и плесом) редитеља Горана Марковића и композитора Зорана Симјановића. У продукцији „Мадленијанума”, ова представа биће изведена на великој сцени неготинског Дома културе у уторак 13. септембра у 20 часова.
Велики добитак за фестивал и овдашњу публику је и прво гостовање новосадског Српског народног позоришта које ће 10. септембра извести оперску представу у једном чину „Кнез Иво од Семберије” композитора Исидора Бајића.
На крају, као шлаг на торту, стиже велики традиционални концерт Хора и Симфонијског оркестра Радио-телевизије Србије којима ће дириговати Бојан Суђић.
Фестивал ће имати и незваничан неславан јубилеј. Управо ће се навршити 20 година (12. септембра 1996. године) како су тимочки и неготински политичари (нечувено) из Неготина протерали академика Љубомира Симовића незадовољни његовом беседом о Мокрањцу.
Recommended Comments
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.