Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    У Рилском манастиру одржан други део Међународног форума о ћирилици

     

    У Светој Рилској обитељи 26. марта свечано је отворен други део Трећег међународног форума о ћирилици „Духовно наслеђе у дигиталном добу“, који се одржава под покровитељством потпредседнице Републике Бугарске Илијане Јотове.

    У јутарњим часовима бугарског патријарха и софијског митрополита Данила дочекао је испред манастира Његово Преосвештенство епископ адријанопољски Евлогије са братством Рилске обитељи. Након свечаног дочека, клир је ушао у саборни храм „Рођење Пресвете Богородице“, где се поклонио моштима преподобног Јована Рилског Чудотворца, небеског покровитеља бугарског народа.

    У храму је потом дочекан и председник Републике Бугарске, након чега су се учесници упутили у салу „Галерија икона“, где је у 10.30 часова отпочео рад научне конференције.

    Међу присутнима били су Његово Високопреосвештенство митрополит неврокопски Серафим, епископ агатополски Јеротеј, генерални директор Бугарске телеграфске агенције Кирил Влчев, као и бројни представници клира, јавног и научног живота.

    Отварајући трећи панел, модератор проф. др Васја Велинова истакла је значај теме сећања, нагласивши да оно представља јединствену способност човека да се одупре пролазности и забораву.

    Поздравно слово учесницима упутио је епископ адријанопољски Евлогије, подсетивши да се ове године навршава 1080 година од упокојења преподобног Јована Рилског, као и на историјску улогу Рилског манастира у очувању вере, народног идентитета и богослужења на матерњем језику кроз векове.

    Посебну пажњу изазвало је обраћање бугарског патријарха Данила, који је нагласио дубоку повезаност хришћанске вере, писмености и културе:

    „Већ треће хиљадугодиште по целом свету одјекују непролазне речи светог Јеванђеља по светом апостолу и јеванђелисту Јовану, пуне благодати и наде, које уливају бодрост у душе и срца: ‘И Реч постаде тело, и настани се међу нама’ (Јн 1, 14). Почетак наше писмености и богате хришћанске културе поставља се исписивањем речи које зна сваки хришћанин: ‘У почетку беше Реч’. Реч – то је Христос, Логос, друго Лице Свете Тројице, Син Божији, блага вест о чијем смо Оваплоћењу јуче прославили празник Благовести Пресвете Богородице.“

    Патријарх је указао и на значај међународне сарадње у области славистике и богословља, нагласивши да такви скупови представљају сведочанство духовног доприноса православних народа светској култури:

    „Посебан разлог за радост јесте када овакве иницијативе имају међународни карактер, окупљајући научнике из различитих земаља, посвећене бугаристици и славистици, у чијем лику имамо несумњиво сведочанство значаја доприноса нашег православног народа европској и светској духовности и култури.“

    Истичући духовни значај места одржавања форума, патријарх Данило је додао:

    „Још је драгоценије када оваква иницијатива налази гостопримство у духовном средишту наше земаљске отаџбине – Рилској светој обитељи, под покровом нашег небеског заштитника – преподобног оца Јована Рилског Пустиножитеља и Чудотворца.“

    Подсећајући на историјску улогу великог светитеља, он је нагласио:

    „Кроз векове наше бурне и страдањима испуњене историје, свети Јован Рилски непрестано је пружао снажну духовну подршку целом нашем народу. Он је светило духовног буђења, утеха и охрабрење у животним тешкоћама и извор народног јединства.“

    На крају свог обраћања, патријарх је упутио позив на одговорно сведочење у савременом свету:

    „Нека, заједничким трудом и уз благодатну помоћ Божију, под покровом светог Јована Рилског, будемо достојни настављачи у ‘дигиталном добу’ нашег хиљадугодишњег хришћанског духовног и књижевног предања, утемељеног на светим људима и њиховом светом животу. Њихов подвиг јесте сама суштина нашег духовног наслеђа, а подражавање њему залог је његовог даљег обогаћивања и преношења будућим нараштајима.“

    Потпредседница Илијана Јотова истакла је да је циљ форума да се „чује глас једне изузетно древне културе“ и да се учини видљивом бугаристика и славистика у свету, нагласивши да су писмо и језик темељ националног идентитета.

    У оквиру конференције своје радове представили су угледни научници, а посетиоци су имали прилику да виде и део изложбе „Лепота православног духа: старе штампане књиге и гравире из библиотеке Рилског манастира (XVI–XIX век)“.

    Дводневни форум одржава се под покровитељством Националне комисије Републике Бугарске за УНЕСКО, уз сарадњу Министарства просвете и науке и подршку Бугарске православне цркве – Бугарске патријаршије, као сведочанство живог и трајног значаја ћириличног наслеђа у савременом свету.

     

    Извор, фото: Бугарска патријаршија

    Приредила редакција портала "Живот Цркве"




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...