Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Литургијско сабрање и рукоположење у Прахову

    У недељу 30. октобра 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у цркви Вазнесења Господњег у Прахову код Неготина. Епископу су саслуживали архимандрит Козма, игуман манастира Буково и свештеници неготинског и књажевачког намесништва. Појао је хор Саборног храма Свете Тројица из Неготина, по диригентским руковођењем проф. Светлане Кравченко.

    Литургији су поред бројних верника присуствовали представници предузећа „Еликсир“ из Прахова, које својим донацијама помаже цркве неготинског краја.

    Надлежни парох протојереј-ставрофор Ранко Алексић је у претходном периоду у сарадњи са Црквеним Одбором у Прахову и бројним приложницима обновио праховски храм, у коме је урађен фрескопис, а у порти је саграђен парохијски дом са свечаном салом за потребе црквених прослава, предавања и сл. Сви ови успешни радови употпунили су и данашњи јубилеј  прославу 30 – годишњице свештеничке службе проте Ранка Алексића, на којој му је честитао владика Иларион, сабраћа свештеници и верни народ.

    У оквиру свете Литургије владика је рукоположио у чин ђакона дипл. теолога Марка Јокановића из Београда, који ће као ђакон и вероучитељ службовати у Неготину.

    У својој беседи владика је поздравио саслужитеље и сабране данас у заједничкој молитви на светом богослужењу, а посебно проту Ранка, који је претходних тридесет година неуморно радио на реновирању и изградњи цркава у повереним парохијама, подсећајући да у пролазности времена у коме живимо треба да се трудимо да својим делима угодимо Господу, ради спасења нашег. Владика је указао и на нову благодат која је данас посетила присутне у храму, а то је рукоположење ђакона Марка, који ће убудуће својим радом и богоугодним животом следовати добром примеру својих старијих колега. Владика је изразио радост што млади кандидати из других Епархија долазе код нас да помогну и унапреде црквено- верски живот, и раде посебно на пољу веронауке са децом и младима.

    У прилог славском и домаћинском расположењу прота Ранко је приредио за све присутне свечану братску трпезу у новом парохијскиом дому.

     

    епархија тимочка

    Измењено од Драгана Милошевић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Архимандрит Иларион (Голубовић) рођен је 16. јануара 1974. у Зајечару, где завршава средњу електротехничку школу. Године 1994.  одлази  у манастир Буково ради посвећења Богу кроз монашки живот, где бива замонашен 1997. у чин мале схиме. На веома захтевно место  настојатеља манастира постављен је 1998. године.

    Има човек Богословски факултет. Треба да се постави цела биографија.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @@verum est in beer,

    Баш из те прве катизме сам извадила биографију.

     

     

    @@R2D2,

    Наравно да има, Епископ Јустин се трудио да одшколује сваког из братства.

    Но, као игуман Г Иларион није имао  потребу да се хвали .

    Све ће се сазнати кад буде званично постављен на епископски трон. 

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Што је то битно.....могуће је и да зна :)

     

    Битно је како ће се поставити према проблему који тамо постоји.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Зна ли можда влашки или румунски језик?

     

     

    Што је то битно.....могуће је и да зна :)

     

     

    Битно је како ће се поставити према проблему који тамо постоји.

     

    Obzirom na procenat vlaha jako je bitno.. obzirom da je po vlaškim selima u Timočkoj eparhiji najaktivnija rumunska - vlaška crkva tj eparhijha ''Dacia Felix'', obzirom da je i sam Bojan Aleksandrović, glavni čovek ovog projekta iz tamošnjih sela..

    Obzirom da njega posećuju rumunski ministri kao i sam Premijer Rumunije, da saslužuje sa Rumunskim Episkopima, kao i sa episkopom rumunske crkve zaduženim za Rumune u Srbiji -  čije je sedište u Vršcu. Obzirom da ga prioma i služi sa njim i sam Patrijarh Rumunije koji ga je i višestruko odlikovao...

    Bitno je obzirom da jako veliki broj Vlaha po selima nezna srpski pritom  važeći za CRKVENE tj Pravoslavne ljude iako se pre svega bave okultnim i magijskim radnjama... Bitno je..itekako je bitno! 

     

    O ''magijskim radnjama'' medju Vlasima ne treba trošiti reči ...

     

    Treba računati da je u ovoj eparhiji i Raskolnik Akakije .. sa sedištem u selu Zlotu.. blizu Bora i Negotina..

     

    A vredi pomenuti i da u Timočkoj eparhiji vrvi od Artemijevaca pre svega po Negotinskom i Borskom kraju.

     

    Odavde je i nekoliko sveštenika napustilo Episkopa Justina i prišlo raskolniku Artemiju. U Boru postoji i njuihova ''bogomolja'' sa sve onim sveštenikom koji je svojedobno pretio da će se spaliti u seoskoj crkvi u selu Rgotina. Sada je taj lik.. artemijevac i brani nas od ''jeresi ekumenizma''

     

    Sve ovo je pomenuto  da se ne bi olako prelazilo preko problema koji će tek pokazati svoje prave razmere...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @@Рилски,

     

    И ја се изненадих када овде рекоше да у Тимочкој епархији нема проблема.

     

    Само тај проблем са Румунском Православном Црквом, представља глобални проблем за СПЦ, а не само за Тимочку епархију. Никако не смеју се потценити ни остала искушења, изазови, пред којима се налази нови владика, а која си лепо набројао.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Sve ovo je pomenuto da se ne bi olako prelazilo preko problema koji će tek pokazati svoje prave razmere...

     

    Свашта си нешто поменуо.....али о чему то причамо.....је л се слажемо да се не може и не треба  нико на силу приводити у СПЦ. 

    Проблеми су на нивоу СПЦ и РПЦ а све ће да се среди ако ми сви па и о. Иларион научимо Влашки....... :.mislise. Just_Cuz_19

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Свашта си нешто поменуо.....али о чему то причамо.....је л се слажемо да се не може и не треба  нико на силу приводити у СПЦ. 

    Проблеми су на нивоу СПЦ и РПЦ а све ће да се среди ако ми сви па и о. Иларион научимо Влашки....... :.mislise. Just_Cuz_19

     

    Причамо о проблемима који ту постоје. Ситуација је далеко од сређене и уређене. Новог владику очекују тешки задаци.

     

    Не мора он да зна влашки (што би било пожељно), али мора да нађе свештенике који знају влашки, да би могли да комуницирају са својим парохијанима, и евентуално и да служе на влашком. Мора да се потруди да спасе изгубљене овце, и да спречи даље расипање стада. Да ли је дорастао том задатку, време ће показати. Сви му желимо најбоље.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

      Новог владику очекују тешки задаци.

    С Божјом помоћи,.... немам сумње да ће  наставити истом снагом, онако како је и Владика Г. Јустин ових  двадесет година епископовао. Άξιος!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ја стварно не знам о чему ви причате. Испаде да је Тимочка легло зилота, расколника, влаха. То уопште није тачно! У Тимочкој епархији има тај несрећни Александар, има влаха (који ја мислим сви причају српски језик народа и народности), има можда нека изгубљена овца, али немојмо од миша правити слона. Па у свим другим епархијама СПЦ има више зилота, артемијевца, проблема... него што је случај у Тимочкој. И какво учење влашког и шта ти ја знам.

    Ја не знам да ли сте ви били тамо па сте видели својим очима или вам је неко рекао. Ја био, видех, искусих.

     

    Akakijevci su tamo..,u ataru sela Zlot (ne zilot.. nego Zlot::))

     

    Vla$ka tzv ''priobalna dakija'' je tamo..kod njih služe rumunski episkopi dolaze im ministri kao i premijer Rumunije a glčavnog Bojana Aleksandrovića odlikuje rumunski patrijarh ..

     

    Dva popa su zvanično napustila timočku eparhiju i priključili se Artemijevcima.. od kojih je jedan pozvao Vladiku Justina na pokajanje i priključenje Artemiju.. a bio je kolko ja znam i Namesnik u jednom većem mestu kao i starešina tamošnje crkve plus veroučitelj. Čulo se i da se taj sveštenik pokajao.. što niko nije potvrdio.. Dok je onaj koji je hteo da  se spali u seoskoj crkvi artemitski ''paroh'' u gradu Boru...

     

    Ovo su sve činjenice.. nije neka bolesna propaganda..  Na đalost ako se sa ovim ne uzme u koštaca kako treba i dolikuje.. problema će biti samo više..

     

    Ne zaboravite da je ta tzv vlaška Crkva priznata i od države Srbije kao verska zajednica a direktno je podržana i od Američkog Kongresa... U negotinu služe na nekoliko mesta.. imaju i monaštvo .. i bogomolje..

     

    Sve to treba da budu izazovi za novog Vladiku i verne a nikako predmet guranja pod tepih i zataškavanja .

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ма то је све ништа. Као што сам рекао у свим другим епархијама има много више тога и много је гора ситуација. Ако ти кажу људи који су из те епархије или су били тамо, онда не знам шта друго да кажем. Ти проблеми су минорни и није тако како се представља.

     

    Sve što sam  napisao nije nikakvo pretstavljanje ničega. To je stanje stvari.

    Nema pompe, nema fame. Jednostavno to je to. I što se pre počne suočavati sa time a ne tvrditi kako to ne postoji i kako je na drugim mestima gore... Pravoslavna zajednica i njena misija će dobiti svoje pravo mesto i biti na visini zadatka i svoje iodgovornosti. 

     

    A ako misliš da nešto što sam napisao nije istina, ti izvoli ..demantuj.. Dok o stvarima o kojima nisam pisao a ti ih znaš iz medija kao ''naduvane'' nemoj govoriti jer o tome prosto nisam ni pisao.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...