Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Литургијско сабрање и рукоположење у Прахову

    У недељу 30. октобра 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у цркви Вазнесења Господњег у Прахову код Неготина. Епископу су саслуживали архимандрит Козма, игуман манастира Буково и свештеници неготинског и књажевачког намесништва. Појао је хор Саборног храма Свете Тројица из Неготина, по диригентским руковођењем проф. Светлане Кравченко.

    Литургији су поред бројних верника присуствовали представници предузећа „Еликсир“ из Прахова, које својим донацијама помаже цркве неготинског краја.

    Надлежни парох протојереј-ставрофор Ранко Алексић је у претходном периоду у сарадњи са Црквеним Одбором у Прахову и бројним приложницима обновио праховски храм, у коме је урађен фрескопис, а у порти је саграђен парохијски дом са свечаном салом за потребе црквених прослава, предавања и сл. Сви ови успешни радови употпунили су и данашњи јубилеј  прославу 30 – годишњице свештеничке службе проте Ранка Алексића, на којој му је честитао владика Иларион, сабраћа свештеници и верни народ.

    У оквиру свете Литургије владика је рукоположио у чин ђакона дипл. теолога Марка Јокановића из Београда, који ће као ђакон и вероучитељ службовати у Неготину.

    У својој беседи владика је поздравио саслужитеље и сабране данас у заједничкој молитви на светом богослужењу, а посебно проту Ранка, који је претходних тридесет година неуморно радио на реновирању и изградњи цркава у повереним парохијама, подсећајући да у пролазности времена у коме живимо треба да се трудимо да својим делима угодимо Господу, ради спасења нашег. Владика је указао и на нову благодат која је данас посетила присутне у храму, а то је рукоположење ђакона Марка, који ће убудуће својим радом и богоугодним животом следовати добром примеру својих старијих колега. Владика је изразио радост што млади кандидати из других Епархија долазе код нас да помогну и унапреде црквено- верски живот, и раде посебно на пољу веронауке са децом и младима.

    У прилог славском и домаћинском расположењу прота Ранко је приредио за све присутне свечану братску трпезу у новом парохијскиом дому.

     

    епархија тимочка

    Измењено од Драгана Милошевић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    20141019_0962-300x149.jpg

     

    Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је Свету архијерејску Литургију у недељу, 19. октобра, на празник Св. апостола Томе, на темељима започетог храма Св. великомученика Пантелејмона у Александровцу код Неготина. Епископу Илариону саслуживали су свештеници неготинског намесништва, уз појање хора цркве Св. Тројице из Неготина.

    Након Св. Литургије, владика Иларион обратио се беседом окупљеним житељима овог места рекавши: „И ево, након неког времена поново смо овде да наставимо оно што смо прошли пут започели. Да најпре призовемо, заједно окупљени на Св. Литургији, благослов Божији на ово место, и да нам Господ подари снаге, и нама и вама, да се овај свети храм убрзо заврши. Искрено се надам да ће то бити до краја ове године, бар да буде стављен под кров. Радови би требало, ако Бог да, да почну већ наредне седмице. Дај, Боже! Зато се ми и молимо, да и ви овде имате богомољу, да имате место где ћете се окупљати на молитву…“  У наставку беседе владика је подсетио на јеванђелски живот апостола Томе као и на велике јубилеје које наша земља обележава поводом страдања наших војника на бранику отаџбине и слободе у два велика рата XX века.

    Посету Александровцу, владика је наставио разговором са свештеницима и мештанима о предстојећим радовима на изградњи цркве, уз пригодно послужење које је овом приликом припремљено.

    20141019_0906-150x150.jpg 20141019_0905-150x150.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    D.Polje-C3-300x225.jpg

     

    У месту Дуго Поље код Соко Бање подигнута је нова црква посвећена празнику Вазнесења Господњег. Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа тимочког Г. Јустина, темеље за подизање новог храма осветио је, 2003. године, протојереј Петар Милинковић са свештенством сокобањског намесништва.

    Иницијатива за изградњу храма потекла је од житеља Дугог Поља и пароха протонамесника Илије Чупића, пошто су мештани за своје верске потребе, одлазили у Соко Бању и околна насеља.

    Након избора новог црквено-грађевинског одбора 2012. године, радови на изградњи храма су настављени. Захваљујући сарадњи надлежног пароха, црквеног одбора за изградњу и становника овог места, прикупљена су потребна материјална средства за завршетак свих грађевинских радова на храму. Након урађене фасаде, у наредном периоду планирана је набавка звона, израда и постављање иконостаса, као и уређење порте новоподигнутог храма.

    DSCF2664-150x150.jpg DSCF2672-150x150.jpg D.Polje-C11-150x150.jpg
    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    10694189_308338396026301_193018996407828 Дана 25. октобра 2014. године, у навечерје градске славе – празника Светог великомученика

     

    Димитрија, у катедралном храму Светог великомученика  Димитрије у Видину у Бугарској служено је празнично вечерње коме је присуствовало више архијереја из неколико помесних Цркава.

    На позив видинског Митрополита Доментијана, вечерњем богослужењу поводом прославе светог Димитрија присуствовали су епископи Српске Православне Цркве: бачки Иринеј, крушевачки Давид и тимочки Иларион, који је и началствовао вечерњој служби. Међу званицама је био и Нелуц Опреа, представник Румунске Православне Цркве у Бугарској.

    После вечерње службе Митрополит Доментијан је поздравио  високе госте и изразио им своју захвалност и дивљење, нагласивши да је њихов долазак велика част за Митрополију видинску, а истовремено израз љубав и јединства Православних  Цркава.

    У одговору на добродошлицу, у име делегације Српске Православне Цркве говорио је Његово Преосвештенство Епископ бачки Иринеј. Он је захвалио Митрополиту Доментијану, свештенству и верницима на позиву и указаној љубави, и истакао да нема препрека за добре односе између сестринских Цркава, те да ни политика ни језик нису препреке за две Цркве које су у Христу једно.

    Митрополит Доментијан је после богослужења приредио свечану вечеру за званице на којој су размењени поклони у знак сећања на овај историјски догађај. Том приликом је Митрополит Доментијан нагласио да му причињава велику радост чињеница да су поново оживеле братске везе са епархијама Српске Православне Цркве.

    На сам дан празника светог великомученика Димитрија Митрополит видински Доментијан служиће свету Литургију на којој ће му саслуживати гости – епископи Српске Православне Цркве.

     

    Фотогалерија: Епархија бачка

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    IMAG0942prva.jpg

     

     

     

    У Зајечару је 30. октобра одржана духовна трибина емисије „Агапе“ на којој је представњена књига, аутора Александра Гајшека, „Агапе антологија“ која је објављена поводом десет година емитовања ове емисије. Гости трибине били су Епископ тимочки г. Иларион и академик, проф. др Владета Јеротић, који су одговарали на питања посетилаца у препуном амфитеатру музичке школе „Стеван Мокрањац“ у Зајечару.

    Књига „Агапе антологија“ садржи дванаест телевизијских интервјуа са најзначајнијим личностима попут Патријарха Павла , Матије Бећковића, Душана Ковачевића, Емира Кустурице и др. Трибина је организована у оквиру 23. Дана Зорана Радмиловића.

    DSC_1581-150x150.jpg
    DSC_1579-150x150.jpg DSC_1572-150x150.jpg DSC_1582-150x150.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

     

     

    DSC_1689-300x199.jpgКако и колико се у животу цркве данас користи савремена информациона технологија  и да ли је њена

     

     

    примена  педагошки корисна у верској настави, питања су на која су се могла чути различита мишљења у оквиру ,,Ист Викенд Феста 2014“, који је, 31. октобра, одржан у Великој сали Скупштине града у Зајечару. У оквиру фестивала вођене су панел дискусије о сектору модерних технологија и комуникација путем интернета. На укупно пет дискусија говорили су бројни стручњаци, познаваоци и корисници интернет технологија о примени, побољшању и злоупотреби интернета и друштвених мрежа. Ове године, као предавачи, учествовали су Бранислав Лечић и Миломир Марић.

     

     

    Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа тимочког г. Илариона Епархију тимочку су представљали теолози Драган Блинџов и Урош Памучар који су говорили на тему: „Примена Интернета у животу Цркве и реализацији Верске наставе“. Том приликом посетиоцима је представљена званична интернет презентација Епархије тимочке и њен значај и допринос у животу Епархије, комуникација и сарадња са другим сајтовима и локалним медијима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

     

    DSCN6606-300x225.jpgПоводом славе капеле-параклиса Светог краља Милутина у манастиру Суводол, 12. новембра 2014.

    године , Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион, уз саслужење, настојатеља манастира оца Јустина и свештенника борског, књажевачког и кључког намесништва.

    Ово евхаристијско сабрање улепшале су, својим појањем, сестре из манастира Свете Тројице код Књажевца са својом игуманијом мати Михаилом.

    Прослављајући једног од најзначајнијих владара светородне лозе Немањића Св. краља Милутина, радовала се света обитељ манастира Суводол и ту радост поделила са свима сабранима и својим Епископом, који се надахнутом беседом обратио окупљеним верницима из Зајечара и околине.

    Манастир Суводол убраја се међу најстарије задужбине у Србији, а настао је почетком 11. века, тачније измећу 1004. и 1008. године. Према предању манастир је након једног рушења током ратних сукоба, обновио управо Свети краљ Милутин, а у народу овога краја познат је као Богородичин манастир.

     

    DSCN6530-150x150.jpg DSCN6529-150x150.jpg DSCN6541-150x150.jpg DSCN6543-150x150.jpg
    DSCN6562-150x150.jpg DSCN6569-150x150.jpg DSCN6606-150x150.jpg DSCN6616-150x150.jpg
    DSCN6620-150x150.jpg DSCN6624-150x150.jpg DSCN6626-150x150.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Градска слава у Бору17. новембар 2014.

    FSV_9059-300x200.jpgПразник Преноса моштију Св. великомученика и победоносца Георгија, у народу познат као Ћурђиц, свечано је прослављен 16. новембра у Бору, где је Свету архијерејску Литургију служио Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион уз саслужење свештеника борског намесништва. Овом евхаристијском сабрању у храму Св. Георгија присуствовали су и представници СО Бор са председником Душаном Марковићем, прослављајући данашњи празник као славу Општине Бор.

    Велики број верника испунио је борски храм, окупљени у заједничкој молитви, многи од њих прослављајући Ђурђиц као своју крсну славуи свога заштитника. У току Св. Литургије Епископ Иларион је у чин чтеца произвео Милана Андрејића, Душана Стојменовића и Милоша Станојковића, који редовно саслужују на светим богослужењима у овом храму.

    Након причешћа верних и беседе, Епископ Иларион је са свештеницима био гост председника Општине Бор г-дина Живорада Петровића и његових сарадника. У просторијама Општине Бор Епископ Иларион је обавио чин ломљења славског колача, честитајући славу руководству општине, гостима и свим грађанима. Том приликом је нагласио неопходност заједничке сарадње, рекавши да данашња слава представља наставак сабрања у цркви, која је на велику владикину радост била препуна верног народа и да то показује да је Бор град који наставља добру традицију и који живи и напредује уз помоћ свих којима је дата власт да правилно управљају. „Заједно нам је чинити све да овом народу буде добро“ истакао је владика Иларион. Обележавању славе општине Бор присуствовали су представници привредног, културног и политичког живота града, као и гости из суседних општина, који су пригодну прославу наставили у разговору са Епископ Иларионом и свештеницима.

     

    FSV_9030-150x150.jpg FSV_9033-150x150.jpg FSV_9048-150x150.jpg FSV_9059-150x150.jpg
    FSV_9064-150x150.jpg FSV_9068-150x150.jpg FSV_9078-150x150.jpg FSV_9082-150x150.jpg
    FSV_9089-150x150.jpg FSV_9098-150x150.jpg FSV_9099-150x150.jpg FSV_9100-150x150.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    IMG_6181-150x150.jpg IMG_6187-150x150.jpg IMG_6198-150x150.jpg IMG_6202-150x150.jpg

    Празник Сабора Светог архангела Михаила, 21. новембра 2014. године, прослављен је у свим храмовима Епархије тимочке, светим евхаристијским сабрањима на којима је учествовао велики број верника. Већ традиционално, у Бољевцу су многобројни свечари прославили данашњи празник као своју Крсну славу и заштитника у храму Св. пророка Илије, који последњих година окупља све више верника који долазе да се поклоне делу светих моштију Светог Првомученика и архиђакона Стефана, које се чувају у овом храму

    Многи верници управо овде желе да обаве благосиљање и ломљења славског колача, да се крсте и венчају, као и да им се

    IMG_6206-150x150.jpg

     

    прочитају молитве за здравље поред светих моштију. Свету Лутургију на празник Св. архангела Михаила служили су старешина храма, отац Ристибор Стевић и арх. намесник бољевачки, отац Младен Јовановић, узносећи молитве за верни народ Бољевца и околине. Након причешћа верних отац Ристибор је у својој беседи честитао свима данашњи празник и подсетио на његов велики значај за нас правоверне хришћане .

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    DSC_1798-300x211.jpgЊегово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је, 23. новембра 2014. године, Свету

    архијерејску Литургију у Саборном храму Свете Тројице у Неготину, уз саслужење архимандрита Козме, игумана манастира Буково и свештенства неготинског, зајечарског, борског и кладовског намесништва. У току Свете Литургије Епископ Иларион је одликовао звањем протонамесника оца Петра Чолића пароха рајачког-рогљевског. Овом литургјиском сабрању присуствовао је председник општине Неготин, г. Јован Миловановић са сарадницима, ученици веронауке са својом вероучитељицом Маријом Думитрашковић, чланице неготинског Кола српских сестара, као и бројни верници Неготина.

     

    У својој беседи Епископ Иларион је рекао:

     

    Поштовани председниче општине Неготин, поштовани председниче Црквеног одбора при храму Свете Тројице, драга браћо свештеници и саслужитељи, драга браћо и сестре, драга децо, велика ми је радост данас што сам, ево након три месеца архијерејског служења на трону епископа тимочких, по милости и благовољењу Божијем, нашао времена  и одредио дан да будем овде са вама, у овој велелепној цркви. Са вама који сте, неко више а неко мање, учествовали у изграђивању мене као човека у манастиру Буково.

     

    Велика ми је радост што вас видим овде овако бројно окупљене, исто тако, велика ми је радост што су се чули дечји гласови у Символу вере и Оченашу и радујем се што су се причестила светим и животворним Тајнама Христовим„.

     

    У наставку беседе владика Иларион је протумачио прочитано јеванђеље рекавши  да је основни покретач у нашим животима, основни мотив да будемо бољи људи јесте наша вера. И у једној и другој причи вера у Господа је била довољна да би Господ учинио чудо излечења жене која је боловала од течења крви и васкрсења Јаирове кћери.

     

    На крају беседе владика је говорио о хришћанском васпитању деце рекавши:

     

    Осим што се деца приводе на Свето Причешће, потребно је да у родитељском дому, пре поласка у први разред или обданиште, да добију семе речи Божије али такође да деца науче да слушају родитеље. Васпитање деце данас је врло површно или чак врло погрешно. У чему се сатоји то погрешно?  Или се деци сувише брани да раде шта хоће или им се превише допушта. Али, оно што је чињеница и што се увиђа кроз читаву просвету  и кроз савремено васпитање јесте да су плодови тога васпитања данас веома горки. Нажалост, монго ће времена морати да прође да би се промениле  накриво објашњење и схваћене слободе у друштву, да би се ти плодови заборавили и да се у нашој Цркви  и кроз Цркву рађају нови и благословени плодови који су плодови послушања“.

    Након сабрања приређена је трпеза у парохијском дому Саборног храма.

     

    DSC_1783-150x150.jpg DSC_1785-150x150.jpg DSC_1789-150x150.jpg DSC_1798-150x150.jpg
    DSC_1801-150x150.jpg DSC_1803-150x150.jpg DSC_1804-150x150.jpg DSC_1807-150x150.jpg
    DSC_1808-150x150.jpg DSC_1812-150x150.jpg DSC_1814-150x150.jpg DSC_1817-150x150.jpg
    DSC_1815-150x150.jpg DSC_1821-150x150.jpg DSC_1832-150x150.jpg DSC_1837-150x150.jpg
    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    20141126_152810-180x300.jpgСа благословом Епископа тимочког г. Илариона, на цркви Преображења Господњег у Сокобањи

     изведени су радови на рановирању њене спољашности. Урађена је нова фасада као и замена дугогодишње столарије, за које је највећи део средстава обезбедила Црквена општина Сокобања, део средстава издвојен је из буџета Општинске управе, док је постављање нових улазних врата донација г-дина Горана Стојановића, председника ЦО Сокобања.

     

    Залагањем старешине сокобањске цркве. јереја Зорана Голубовића, у наредном периоду предвиђени су и радови на обнови и уређењу њене унутрашњости.

     

    Црква Преображења Господњег је једна од најзначајнијих у сокобањском крају и најпосећенија у овом делу Епархије. Грађена је у периоду од 1884. до 1892.године у српско-византијском стилу, а покретач радова и задужбинар био је Митрополит српски Михаило (1826-1898 ), који је рођен у Сокобањи управо на празник Преображења. Цркву је на Васкрс, 1892. године, осветио Митрополит Михаило, који је већ 1894. године као своју задужбину подигао и Основну школу у Сокобањи. Верни народ Сокобање у знак сећања и захвалности за његова многобројна доброчинства и човекољубље према родном крају, у порти цркве подигао му је спомен бисту, не заборављајући на изузетно велики значај Митрополита Михаила у новијој историје српске цркве.

    20140926_150212-150x150.jpg 20140926_150248-150x150.jpg   20140926_151820-150x150.jpg 20141126_152647-150x150.jpg
    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Majdanpek-panorama-grada-300x224.jpg

    Фото: rts.rs

    Данашњи празник Ваведења Пресвете Богородице и почетак Светог Божићног поста обележен је литургијским сабрањима у свим храмовима Епархије тимочке, али су га у најтежим околностима дочекали становници Мајданпека и Доњег Милановца, који су још увек без струје, воде и грејања. И поред тога велики број верника учествовао је на Светој Литургији у храму светих апостола Петра и Павла у Мајданпеку, где су се причестила деца и верници Мајданпека, затим припадници војске, полиције, лекарских екипа, ватрогасаца и екипа електродистрибуције, које су пристигле из разних делова Србије да помогну и који непрекидно раде на нормализовању ситуације. По речима оца Владе Вуковића, старешине овог храма, сви житељи Мајданпека помажу се мећусобно, јер су у овим тешким околностима упућени једни на друге. Црква је непрекидно отворена, а сва богослужења се одвијају по већ утврђеном распореду.

    И у Доњем Милановцу ситуација је тешка. У храму Преноса моштију св. оца Николаја Чудотворца синоћ су, уз упаљене свеће, верници присуствовали празничном бденију, а данашње литургијско богослужење и свето причешће нису пропустили ни деца ни одрасли верници Доњег Милановца. Узнете су молитве Пресветој Богомајци у свим храмовима, да се настала ванредна ситуација у нашој Епархији поводом снежних непогода што пре превазиђе.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...