Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Беч: Хуманитарно вече у Богородичином храму

    У суботу, 02. априла 2022. године у великој сали Храма Рођења Пресвете Богородице у Бечу, у организацији Српског центра из Беча, организовано је хуманитарно вече „За дечију радост” - пројекат којим се помаже нашoj деци на Косову и Метохији. Овом приликом сакупљана су средства за куповину видео-пројектора за ђаке „ОШ Бранко Радичевић” из села Цернице код Гњилана, бележи протојереј-ставрофор Петар Пантић а преноси Епархија аустријско-швајцарска.

    Овој хуманитарној манифестацији присуствовало је мноштво људи из Беча и околине, а учествовало је више од 70 извођача који су извели богат и разноврстан програм. Том приликом сакупљено је новца и више од планираног, како од донација тако и од откупљених уметничких радова са базара. Одлучено је да се од преосталог новца додели 12 стипендија за школовање ђака на КиМ у току ове године.

    Манифестацији је присуствовао Амбасадор Србије у Бечу г. Небојша Родић, као и друге угледне личности међу Србима из културног живота Беча.

    Господин Родић је у својој поздравној речи објаснио смисао саборног окупљања и хуманитарног ангажовања наших људи и удружења и подржао њихов рад.

    У име Епископа Андреја организаторе је поздравио протојереј-ставрофор Петар Пантић старешина Богородичиног храма који је похвалио организаторе зато што нису заборавили наш народ са Косова и Метохије, и пожелео да оваквим манифестацијама подстичемо наше младе на очување идентитета и неговање српске културе. То треба да нам помогне да се не отуђимо од свога народа, али и да се на најбољи начин, као отворени укључимо у аустријско друштво у коме живимо и стварамо. Прота је објаснио да хуманитарни рад код нас Срба, има своје библијско-црквене основе. Искрено човекољубље извире из истинитог богољубља. Вера и љубав према Богу јесте покретач и снага за љубав према сваком човеку, а чињење добрих дела и помагање ближњих јесте потврда праве и истините вере и љубави.

    Изведен је програм у коме су учествовали Појци Богородичиног храма у Бечу, „КУД Јединство”, Клуб младих уметника - Просвјета Аустрија, „КСД Бамби”, „Клуб Бечке поете”, глумица Ивана Орбан, сопран Ђурђица Гојковић и други.

    Појци при Богородичином храму су отпевали песму Владике Николаја „Говори Господе, слуга твој те слуша” и завичајно-религиозну песму „Пећска кандила”. Присустни су имали прилику да чују шта нама говори Господ данас устима Владике Николаја, а кроз песму Пећка кандила да предосете топлину и љубав српске душе према нашим косовско-метохијским светињама, које су дубоко уткане у наше народно биће.

     

    Извор: Епархија аустријско-швајцарска




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...