Jump to content

Зашто жена не сме да вози аутомобил или друго моторно возило у Исламу?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Постављена слика

Saudijska princeza spremna j e sjesti za volan automobila

Supruga jednog od najbogatijih ljudi u Saudijskoj Arabiji i 13. na Forbesovoj listi svjetskih bogataša, izjavila je kako je spremna sjesti za volan istog trenutka kad to u njezinoj zemlji ženama bude dopušteno.

Princeza Amira al-Taweel time je opet otvorila sporno pitanje koje vlasti u konzervativnom pustinjskom kraljevstvu baš i ne vole izvlačiti na vidjelo. Supruga poznatog bogataša princa Alwaleeda bin Talala izjavila je za saudijski dnevni list Al-Watan da ona uvijek vozi automobil kad putuje u inozemstvo.

- Naravno da sam spremna voziti automobil. Imam međunarodnu vozačku dozvolu i vozim automobil u svim zemljama u koje putujem - izjavila je Amira čiji je suprug nećak saudijskoga kralja Abdullaha i kojemu je ona jedna od tri žene. Alwaleed je ujedno vlasnik voznog parka od 300 automobila i navodno Mercedesa SL600 optočenog dijamantima te vrijednog 4,8 milijuna dolara.

Ženama u Saudijskoj Arabiji nije dopušteno voziti. To je jedina zemlja na svijetu koja zabranjuje svim osobama ženskog spola - i Saudijkama i strankinjama - da sjednu za volan. Zabrana prisiljava obitelji da unajmljuju vozače kojistoje između 300 i 400 dolara na mjesec. Žene iz obitelji koje si to ne mogu priuštiti, moraju se oslanjati na muške rođake da ih voze na posao, u školu, kupnju ili k liječniku.

Saudijski dužnosnici smatraju da je to socijalno, a ne religijsko pitanje, ali su u posljednje vrijeme saudijske princeze javno progovorile u korist žena za volanom, uključujući i princezu Lolwah Al-Faisal, kćer pokojnog kralja Faisala. No, mnogi smatraju da će teško doći do promjene u ultrakonzervativnom saudijskom društvu jer većina (muškaraca) vjeruje da vozačice predstavljaju grešno iskušenje. Tim pripadnicima jačeg spola nikako se ne sviđa što bi vožnjom automobila žene mogle slobodno izići iz kuće same i dolaziti u dodir sa strancima, policajcima i mehaničarima.  ( Nađa Irena Fišić)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 69
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Tako i ja mislim. Zene su kao losi vozaci izasli na glas pre dvadesetak, tridesetak godina, kada su one mnogo manje vozile. Tada, buduci da su imale manji vozacki staz od prosecnog, one su zaista slabije vozile, bile previse oprezne, gnjavile, itd. Sada je drugacije. U Bgd. je za volanom nova generacija zena koja ima solidnu kilomtrazu iza sebe i znaju da voze. I mogu vam reci kao iskusan vozac> nisam video da zena pretice kolonu i od deset nedatih zmigavaca prilikom skretanja, samo jedan je zenski.

Sto se tice voznje van grada, tu jos uvek nemaju dovoljno prakse. No, za 5/10 godina i tu ce nas stici. A i sada vam u makazice nece uleteti zena na Ibarskoj.

:)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, овој би опрстио и незнање и нервирање... smej.gif

oprstio ili oprostio  :)

i mi tebi oprastamo  ccvige

Ух, прогутах "о". Дакле - "опростио". :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako i ja mislim. Zene su kao losi vozaci izasli na glas pre dvadesetak, tridesetak godina, kada su one mnogo manje vozile. Tada, buduci da su imale manji vozacki staz od prosecnog, one su zaista slabije vozile, bile previse oprezne, gnjavile, itd. Sada je drugacije. U Bgd. je za volanom nova generacija zena koja ima solidnu kilomtrazu iza sebe i znaju da voze. I mogu vam reci kao iskusan vozac> nisam video da zena pretice kolonu i od deset nedatih zmigavaca prilikom skretanja, samo jedan je zenski.

Sto se tice voznje van grada, tu jos uvek nemaju dovoljno prakse. No, za 5/10 godina i tu ce nas stici. A i sada vam u makazice nece uleteti zena na Ibarskoj.

:group111:

Na zalost, moje (podugacko) vozacko iskustvo demantuje svako slovo sto si ovde napisao...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako i ja mislim. Zene su kao losi vozaci izasli na glas pre dvadesetak, tridesetak godina, kada su one mnogo manje vozile. Tada, buduci da su imale manji vozacki staz od prosecnog, one su zaista slabije vozile, bile previse oprezne, gnjavile, itd. Sada je drugacije. U Bgd. je za volanom nova generacija zena koja ima solidnu kilomtrazu iza sebe i znaju da voze. I mogu vam reci kao iskusan vozac> nisam video da zena pretice kolonu i od deset nedatih zmigavaca prilikom skretanja, samo jedan je zenski.

Sto se tice voznje van grada, tu jos uvek nemaju dovoljno prakse. No, za 5/10 godina i tu ce nas stici. A i sada vam u makazice nece uleteti zena na Ibarskoj.

:group111:

Na zalost, moje (podugacko) vozacko iskustvo demantuje svako slovo sto si ovde napisao...

Моје возачко искуство износи око 20 година, ипак, не ослањам се на властита запажања већ на статистику, а она каже оно што сам већ претходно написала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije tacno da Islam zabranjuje zenama da voze,naprotiv,vecina islamskih ucenjaka dozvoljava,samo jedna grupica koja podrzava Kralja u Saudijskoj Arabiji to zabranjuje....

 U Kairu sve traženija nova taxi usluga sa ženom za volanom

Ponedjeljak, 10 Maj 2010 07:38 Ajša Hafizović Hadžimešić

Постављена слика

Kairo - Prometnice Kaira su već legendarne po svojem saobračajnom haosu i po gotovo stotinu hiljada taksija koji se neumorno probijaju kroz prometne gungule neprekidno 24 sata. Donedavno su baš svi vozači taksija bili muškarci. Ali odskora u Kairu postoji nova taxi usluga - žene mogu naručiti taksi za čijim je volanom žena.

Novu uslugu gdje je žena vozač taxi vozila nudi prijevozno poduzeće iz Kaira Citycab. Ženski gosti u hotelima mogu telefonom naručiti taxi u kome će ih voziti žena. U centrali poduzeća su primijetili da je takvih zahtjeva sve više i otkrili su da je to i dobar posao. Trenutno zapošljavaju četiri vozačice ali ubrzo planiraju povećati njihov broj na 50.

Taksistica zarađuje oko 200 eura mjesečno, što je za Egipat velik novac - gotovo tri puta više nego što zarađuje jedan učitelj u toj zemlji.

http://www.preporod.com/svijet-islama-magazine-150/bliski-istok-magazine-151/1648-u-kairu-sve-traenija-nova-taxi-usluga-sa-enom-za-volanom.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije tacno da Islam zabranjuje zenama da voze,naprotiv,vecina islamskih ucenjaka dozvoljava,samo jedna grupica koja podrzava Kralja u Saudijskoj Arabiji to zabranjuje....

 U Kairu sve traženija nova taxi usluga sa ženom za volanom

Ponedjeljak, 10 Maj 2010 07:38 Ajša Hafizović Hadžimešić

Постављена слика

Kairo - Prometnice Kaira su već legendarne po svojem saobračajnom haosu i po gotovo stotinu hiljada taksija koji se neumorno probijaju kroz prometne gungule neprekidno 24 sata. Donedavno su baš svi vozači taksija bili muškarci. Ali odskora u Kairu postoji nova taxi usluga - žene mogu naručiti taksi za čijim je volanom žena.

Novu uslugu gdje je žena vozač taxi vozila nudi prijevozno poduzeće iz Kaira Citycab. Ženski gosti u hotelima mogu telefonom naručiti taxi u kome će ih voziti žena. U centrali poduzeća su primijetili da je takvih zahtjeva sve više i otkrili su da je to i dobar posao. Trenutno zapošljavaju četiri vozačice ali ubrzo planiraju povećati njihov broj na 50.

Taksistica zarađuje oko 200 eura mjesečno, što je za Egipat velik novac - gotovo tri puta više nego što zarađuje jedan učitelj u toj zemlji.

http://www.preporod.com/svijet-islama-magazine-150/bliski-istok-magazine-151/1648-u-kairu-sve-traenija-nova-taxi-usluga-sa-enom-za-volanom.html

значи, хоћеш да кажеш да је само у Саудијској Арабији забрањено женама да возе аутомобил и друга моторна возила?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako i ja mislim. Zene su kao losi vozaci izasli na glas pre dvadesetak, tridesetak godina, kada su one mnogo manje vozile. Tada, buduci da su imale manji vozacki staz od prosecnog, one su zaista slabije vozile, bile previse oprezne, gnjavile, itd. Sada je drugacije. U Bgd. je za volanom nova generacija zena koja ima solidnu kilomtrazu iza sebe i znaju da voze. I mogu vam reci kao iskusan vozac> nisam video da zena pretice kolonu i od deset nedatih zmigavaca prilikom skretanja, samo jedan je zenski.

Sto se tice voznje van grada, tu jos uvek nemaju dovoljno prakse. No, za 5/10 godina i tu ce nas stici. A i sada vam u makazice nece uleteti zena na Ibarskoj.

4chsmu1

Na zalost, moje (podugacko) vozacko iskustvo demantuje svako slovo sto si ovde napisao...

Па, не знам. Различита искуства. Ја стварно у Београду нисам видео жену да претиче колону. У последњих десетак година, колико возим. А људи који возе дуже од мене ми ово потврђују.

Е, сад. Што се тиче ризичних претицања, тврдим да су жене у осетној мањини.

Што се тиче бахатости, вожње на силу, када се изузмеу таксисти и возачи аутобуса (дакле, мушкарци), који су -- сви ћемо се сложити -- ту ненадмашни, следе возачи џипова. Међу њима и жена, то признајем. Дакле, међу онима који возе на силу има и жена, признајем, али чини ми се да их има сразмерно мање него мушкараца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...