Jump to content

Сaопштење САСинода поводом активности монаха Артемија- 16. децембар 2010

Оцени ову тему


Препоручена порука

Постављена слика



Свети архијерејски синод са своје седнице одржане 16. децембра ове године обавештава црквену и ширу јавност, поводом антицрквеног понашања рашчињеног бившег епископа рашко-призренског монаха Артемија, о следећем:

1. Као што је познато Свети архијерејски сабор је на свом овогодишњем мајском заседању, на основу именованом писмено предочених канонских преступа и кривица, трајно и неопозиво разрешио Епископа Артемија дужности епархијског архијереја Рашко-призренског, што је и он сам прихватио, прихвативши да борави по разрешењу у Манастиру Шишатовцу. Од септембра и октобра месеца, нажалост, Епископ Артемије је Светом архијерејском синоду изразио своје „кајање" због прихватања Саборских и Синодских одлука уз тврдњу, противну здравом разуму, да је он „доживотни Епископ рашко-призренски". То је био повод да га Свети архијерејски синод стави под забрану свештенодејства до следећег редовног, овогодишњег (новембарског) заседања Светог архијерејског сабора.
Наместо Сабором очекиваног тражења опроштаја за своје преступе због гажења канонског поретка Цркве, како би био ослобођен забране свештенодејства, Епископ Артемије је насилно, са групом својих следбеника, такође находећих се под канонском забраном и казном, покушао да узурпира Манастире и Рашко-призренску Епархију, започевши своје непочинство антиканонским и антиуставним служењем Литургије у манастиру Дубоки Поток. При томе, користећи фалсификовани печат, почео је да доноси противзаконске одлуке у Епархији рашко-призренској. Све се то догађа у току рада Сабора, па је Сабор био принуђен са дубоким жаљењем да лиши Епископског чина бившег рашко-призренског  Епископа Артемија и да га врати у ред монаха. То противзаконско служење и учествовање у њему као и други додатни разлози допринели су такође да Велики Црквени суд потврди одлуке Епархијског Црквеног суда Епархије рашко-призренске и седамнаесторицу јерођакона и јеромонаха Артемијевих следбеника лиши свештеничког чина. Наместо отрежњења и покајања монах Артемије и његови рашчињени следбеници  су наставили да служе Литургију у узурпираном Храму Светог Јована Крститеља Епархије жичке, прогласивши га за манастир, додајући тиме безакоње на безакоње.

2. Са наведених разлога Свети архијерејски синод осећа за своју дужност да обавести јавност да је оваквим својим понашањем бивши Епископ рашко-призренски Артемије, ступио не просто на пут раскола него је створио своју секту Артемијеваца први пут такве врсте у историји Српске Цркве.  Не губећи наду и призивајући именованог на покајање Свети синод скреће одговорно пажњу свему свештенству, монаштву и верном народу наше Светосавске Цркве да Литургија рашчињеног бившег епископа и његових присталица није Литургија, њихово Причешће није Свето Причешће, њихове тајне нису Свете Тајне Цркве Божије; да све што чине служи на духовну пропаст како њима тако и онима који их следе и учествују на њиховим сабрањима и богослужењима. Тврдећи да Богу службу чине они уствари под видом одбране Православља разарају јединство Цркве Христове, одвајајући се на секташки начин од њене живе спасоносне Заједнице и лишавајући  себе и друге вечног спасења. Зато нека добро размисле сви они који им лаковерно следују - коме и чему следују, одвајајући се од Цркве Христове и навлачећи на себе и своју децу секташко проклетство.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 172
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Са наведених разлога Свети архијерејски синод осећа за своју дужност да обавести јавност да је оваквим својим понашањем бивши Епископ рашко-призренски Артемије, ступио не просто на пут раскола него је створио своју секту Артемијеваца први пут такве врсте у историји Српске Цркве.  Не губећи наду и призивајући именованог на покајање Свети синод скреће одговорно пажњу свему свештенству, монаштву и верном народу наше Светосавске Цркве да Литургија рашчињеног бившег епископа и његових присталица није Литургија, њихово Причешће није Свето Причешће, њихове тајне нису Свете Тајне Цркве Божије; да све што чине служи на духовну пропаст како њима тако и онима који их следе и учествују на њиховим сабрањима и богослужењима. Тврдећи да Богу службу чине они уствари под видом одбране Православља разарају јединство Цркве Христове, одвајајући се на секташки начин од њене живе спасоносне Заједнице и лишавајући  себе и друге вечног спасења. Зато нека добро размисле сви они који им лаковерно следују - коме и чему следују, одвајајући се од Цркве Христове и навлачећи на себе и своју децу секташко проклетство.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

          Где је извор за ово? Линкујте где је објављено.

''ЈЕР САМ УВЕРЕН ДА НАС НИ СМРТ, НИ ЖИВОТ, НИ АНЂЕЛИ, НИ ПОГЛАВАРСТВА, НИ СИЛЕ, НИ САДАШЊОСТ, НИ БУДУЋНОСТ, НИ ВИСИНА, НИ ДУБИНА ,НИ НИКАКВА ДРУГА ТВАР НЕЋЕ МОЋИ ОДВОЈИТИ ОД ЉУБАВИ БОЖИЈЕ, КОЈА ЈЕ У ХРИСТУ ИСУСУ ГОСПОДУ НАШЕМ.'' (Рим. 8, 38-39.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''ЈЕР САМ УВЕРЕН ДА НАС НИ СМРТ, НИ ЖИВОТ, НИ АНЂЕЛИ, НИ ПОГЛАВАРСТВА, НИ СИЛЕ, НИ САДАШЊОСТ, НИ БУДУЋНОСТ, НИ ВИСИНА, НИ ДУБИНА ,НИ НИКАКВА ДРУГА ТВАР НЕЋЕ МОЋИ ОДВОЈИТИ ОД ЉУБАВИ БОЖИЈЕ, КОЈА ЈЕ У ХРИСТУ ИСУСУ ГОСПОДУ НАШЕМ.'' (Рим. 8, 38-39.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тему сам јутрос копирао са сајта СПЦ, из "САОПШТЕЊА" иста се сада не налази тамо, разлог не знам.

bliss jeeee bliss jeeee bliss jeeee

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Синод СПЦ позива вернике да добро размисле.....ЈА САМ ДОБРО РАЗМИСЛИО !

Истина је једна.....благослови владико !

[/quote

воља ти... 0110_hahaha

знаш ону  "ДА, ХОЋУ ТЕ БОЖЕ. НЕ, НЕЋУ ТЕ БОЖЕ".

Изабрао си свој правац

сретно ти било, немој само да с тим будеш превише навалентан....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Синод СПЦ позива вернике да добро размисле.....ЈА САМ ДОБРО РАЗМИСЛИО !

Истина је једна.....благослови владико !

Опет ти брате мој добро размисли greengrin

Истина је једна-Господ наш Исус Христос који за себе каже:"Ја сам Пут,Истина и Живот"

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Синод СПЦ позива вернике да добро размисле.....ЈА САМ ДОБРО РАЗМИСЛИО !

Истина је једна.....благослови владико !

ti i dalje mislis da je monah Artemije vladika?  greengrin
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Синод СПЦ позива вернике да добро размисле.....ЈА САМ ДОБРО РАЗМИСЛИО !

Истина је једна.....благослови владико !

Опет ти брате мој добро размисли greengrin

Истина је једна-Господ наш Исус Христос који за себе каже:"Ја сам Пут,Истина и Живот"

Наравно, Истина је Господ Исус Христос а истина може бити само једна !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Синод СПЦ позива вернике да добро размисле.....ЈА САМ ДОБРО РАЗМИСЛИО !

Истина је једна.....благослови владико !

ti i dalje mislis da je monah Artemije vladika?  greengrin

Немам ја шта да мислим или да не мислим...... 4chsmu1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Синод СПЦ позива вернике да добро размисле.....ЈА САМ ДОБРО РАЗМИСЛИО !

Истина је једна.....благослови владико !

ti i dalje mislis da je monah Artemije vladika?  greengrin

Немам ја шта да мислим или да не мислим...... 4chsmu1

Bas zato si se i prepustio sektasenju, sto ne mislis uopste.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Литургија рашчињеног бившег епископа и његових присталица није Литургија, њихово Причешће није Свето Причешће, њихове тајне нису Свете Тајне Цркве Божије; да све што чине служи на духовну пропаст како њима тако и онима који их следе и учествују на њиховим сабрањима и богослужењима.

Тврдећи да Богу службу чине они уствари под видом одбране Православља разарају јединство Цркве Христове, одвајајући се на секташки начин од њене живе спасоносне Заједнице и лишавајући  себе и друге вечног спасења. Зато нека добро размисле сви они који им лаковерно следују - коме и чему следују, одвајајући се од Цркве Христове и навлачећи на себе и своју децу секташко проклетство.

ipak ti razmisli još jednom greengrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Литургија рашчињеног бившег епископа и његових присталица није Литургија, њихово Причешће није Свето Причешће, њихове тајне нису Свете Тајне Цркве Божије; да све што чине служи на духовну пропаст како њима тако и онима који их следе и учествују на њиховим сабрањима и богослужењима.

Тврдећи да Богу службу чине они уствари под видом одбране Православља разарају јединство Цркве Христове, одвајајући се на секташки начин од њене живе спасоносне Заједнице и лишавајући  себе и друге вечног спасења. Зато нека добро размисле сви они који им лаковерно следују - коме и чему следују, одвајајући се од Цркве Христове и навлачећи на себе и своју децу секташко проклетство.

ipak ti razmisli još jednom :bla:

Трудим се да својим животом следујем једином коме треба следовати...Господу Исусу Христу !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...