Jump to content

Православна Охридска Архиепископија

Оцени ову тему


Препоручена порука

У недељу Самарјанке , Архиепископ охридски г.г. Јован началствовао је на литургији у манастиру Ковиљу (код Новог Сада).

Архиепископ Јован тренутно се налази на сабору пећке патријаршије у Београду , у недељу самарјанке началствовао је на литургији у манастиру Ковиљу, саслуживао му је епископ јегарски г. Порфирије који је уједно игуман споменутог манастира.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 57
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • 1 month later...

Архиепископ охридски Јован учествује на међународној научној конференцији у граду Верији, Грчка

29. јун 2009 - 13:11

Постављена слика

Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, умољен од Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, учествовао је на XV Међународној научној конференцији Павлија која се сваке године одржава у Верији, у Грчкој, од 25-28. јуна 2009. године. Ове године тема конференције била је: Породица - Павлова теологија и савремено сагледавање.

Конференцију је 25. јуна отворио Његово Блаженство Архиепископ атински и целе Јеладе г. Јероним, а на отварању су присутвували епископи и делегације од свих Православних Цркава. На саборној Светој Литургији служеној јуче, 28. јуна, саслуживао је и Епископ брегалнички г. Марко из Охридске Архиепископије. Конференција је завршена данас саборном Светом Литургијом свих представника Правосалвних Цркава, на дан првоврховних апостола Петра и Павла, и вечерњим богослужењем истог дана на олтару апостола Павла, који се налази у центру града Верије.

Постављена слика

http://www.spc.rs/sr/arhiepiskop_ohridski_jovan_ucestvuje_na_medjunarodnoj_naucnoj_konferenciji_u_gradu_veriji_grcka

|

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Саопштење Светог Архијерејског Синода Православне Охридске Архиепископије, 15. oктобра 2009.

Основни суд у Велесу осудио је у одсуству Његово Блаженство Архиепископа охридског и Митрополита скопског г.г. Јована на затворску казну од две године и шест месеци за кривично дело „утаја". Поред тога, суд је одредио да Архиепископ Јован исплати одштету расколничкој МПЦ у износу од 14.804.211 ден., што је око 240.000 евра. На који начин је суд одредио баш ову суму, када је расколничка МПЦ тражила оштету од 20.083.000 ден., односно око 330.000 еура, познато је само суду. Иначе, вештачење је показало да Архиепископ за себе није присвојио нити један денар, а све што је било набављано док је он био надлежан за Епархије где је епископствовао остало је као инвентар у расколничкој МПЦ. За то је Архиепископ два пута ослобађан од првостепеног суда, а Апелациони суд је враћао поступак на поново суђење.

Нема никог у Р. Македонији коме је непознато да су суђења против Архиепископа политички мотивисани и са политичком позадином. Једно је сигурно да расколничка МПЦ неће добити никакве преговоре о њеном статусу све док државни органи по њеним предлозима гоне Архиепископа.

http://spc.rs/sr/saopstenje_svetog_arhijerejskog_sinoda_pravoslavne_ohridske_arhiepiskopije_15_oktobra_2009

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

http://rutube.ru/tracks/2637246.html?v=21f43cc621c8abe54e5a168ca69fb158

Современите прогони на Православната Црква: Македонскиот раскол

авторы идеи: +иерей Даниил Сысоев, Юрий Максимов

Постављена слика

+о. Даниил со иконата со мошти од светите оптински старци

Веруваме дека заедно со Светејшиот Патријарх Павле, Православната Охридска Архиепископија во личноста на свештеникот Даниил Сисоев добива уште едне небесен застапник пред престолот на Бога во Троица, Отецот, Синот и Духот Свети.

http://poa-info.org/vesti/2009/11/20091121-1.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Саопштење Охридске Архиепископије о повратку Архиепископа Јована у Р. Македонију

Постављена слика

Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован, пошто му је укинута мера притвора, после скоро двогодишњег одсуства, 25. јануара, у касним вечерњим часовима вратио се у своју домовину. Архиепископ Јован је затражио укидање притвора за време трајања судског процеса против њега, али пошто то није дозвољено, Блажењејши је био принуђен да скоро две године обитава ван граница Р. Македоније.

Пошто је притвор укинут, Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован се вратио верницима Охридске Архиепископије, који су се неизмерно обрадовали сусрету са својим Архипастиром.

У међувремену, многобројнеи релевантни фактори, као што су представници Амбасада Сједињених Америчких Држава у Р. Македонији, Амбасада Европске Уније у Р. Македонији, Freedom House, јасно су предочили да у Р. Македонији недостаје примена закона који гарантују подједнаке верске слободе свим грађанима, наглашавајући пример судског прогона према Архепископу Јовану.

Иначе, иако је Основни суд у Велесу, доносећи неколико одлука, утврдио да нема доказа за наставак судског процеса против Архиепископа Јована и донео две ослобађајуће пресуде за Архиепископа Јована, Апелациони суд је непрестано враћао предмет на поновни претрес, све до доношења коначне пресуде која би задовољила расколнике из МПЦ.

Предмет се сада налази у периоду жалбеног поступка тако да је, до доношења одлуке од стране Апелационог суда, Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован слободан грађанин.

Извор: Православна Охридска Архиепископија

http://spc.rs/sr/saopstenje_ohridske_arhiepiskopije_o_povratku_arhiepiskopa_jovana_u_r_makedoniju

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Изузетна вест!

Даће Бог да се македонске власти унормале и престану са прогоном ПОА, те да дозволе Архиепископу Г.Јовану обављање пастирских дужности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://rutube.ru/tracks/2637246.html?v=21f43cc621c8abe54e5a168ca69fb158

??????????? ??????? ?? ????????????? ?????: ???????????? ??????

?????? ????: +????? ?????? ??????, ???? ????????

Постављена слика

+?. ?????? ?? ??????? ?? ????? ?? ??????? ???????? ??????

???????? ???? ?????? ?? ?????????? ????????? ?????, ????????????? ???????? ?????????????? ?? ???????? ?? ??????????? ?????? ?????? ?????? ???? ???? ??????? ????????? ???? ????????? ?? ???? ?? ??????, ??????, ????? ? ????? ?????.

http://poa-info.org/vesti/2009/11/20091121-1.html

???????? ????!!!

????? ?? ?????????. ??? ??? ? ?? ?? ???? ??????? ?? ?????????? ??????? ????? ? ???????????? ? ?????, ? ?? ?? ????????? ? ???????????? ???? ? ??? ???? ??? ??????????????? ?????????? ?????? ????????.

???????, ????? ?? ??? ?? ??? ????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

Прослава на светите бесребреници Козма и Дамјан во Едеса, Р. Грција

Постављена слика

Постављена слика

Со благослов на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, и на покана на Митрополитот на Едеса, Пела и Алмопија г. Јоил, на денот кога според новиот календар се прославуваат светите бесребреници Козма и Дамјан, Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид учествуваше во торжествената прослава на светите бесребреници, во градот Едеса (Воден), Р. Грција.

На вечерната богослужба началствуваше Митрополитот на Лариса и Тирнаву г. Игнатиј во сослужение на Митрополитите: на Арта г. Игнатиј, и на Верија, Науса и Камбанија г. Пантелејмон и Епископот г. Давид. Архиереите, низ градот Едеса, ја предводеа и литијата со моштите на светите Козма и Дамјан, светиот Лука Симферополски и светиот Харалампиј.

На 01-ви Јули, на Литрургијата началствуваше Митрополитот на Арта г. Игнатиј.

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Павлија 2010

2. јул 2010 - 8:37

Постављена слика

Име „Павлија" у Православном свету је већ препознатљиво име за дешавања, која у току јуна месеца одбележавају празновање светог Апостола Павла, у граду Верији, где је, као што је познато, проповедао овај Апостол народâ. У саставу ових празновања, са благословом домаћина, Митрополита Верије, Наусе и Камбаније г. Пантелејмона, одржава се и међународни богословски конгрес, који је ове године имао следећу тему: „Институција и благодат према Апостолу Павлу".

На конгресу са својим предавањима наступили су еминентни теолози, социолози и мисионери, професори факултетâ из Грчке, као и из неколико осталих земаља. На овим 16. по реду празновањима су, као и до сада, тако и сада, били присутни Епископи претставници помесних Православних Цркава, који су на почетку конгреса прочитали поруке Претстојатеља Цркава од којих долазе.

На предлог Светог Архијерејског Синода Српске Православне Црква, у сагласност Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г.г. Јована, ове године на „Павлији" СПЦ претстављао је Његово Преосвештенство Епископ стобиски и Местобљуститељ струмички г. Давид. Епископ г. Давид је пред пуном салом прочитао поздравно слово Његове Светости Патријарха српског г.г. Иринеја.

Васељенску Патријаршију је претстављао Митрополит Шпаније и Португалије г. Поликарп, Александријску Патријаршију Митрополит иринопољски г. Димитриј, Јерусалимску Патријаршију Митрополит востронски г. Тимотеј, Руску Патријаршију Епископ Бобрујска и Бихова г. Серафим, Румунску Патријаршију Епископ унгарски г. Силуан, Бугарску Патријаршију Епископ велички г. Сиониј, Кипарску Архиепископију Митрополит Лемесуа г. Атанасије, Цркву Еладе Митрополит Димитријаде г. Игњатије, Пољску Православну Цркву Архимандрит Андреј.

На петровданској Литургији је началствовао претставник Цариградске Патријаршије Митрополит г. Поликарп у саслужењу свих поменутих Архијереја, а на истој Литургији је саслуживао и Његово Преосвештенство Епископ брегалнички и Местобљуститељ битољски г. Марко.

Вечери 19. јуна на месту где је Апостол Павле проповедао у Верији, названом „Олтар Апостола", у атмосфери саборне и братске љубави, Архијереји су служили вечерњу службу са литијом кроз град Верија, којом је началствовао Епископ домаћин, Високопреосвећени Митрополит Верије, Наусе и Камбаније г. Пантелејмон.

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Европската комисија против расизам и нетолеранција изрази силна загриженост заради нерегистрирањето на Православната Охридска Архиепископија

Постављена слика

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРН), којашто работи во составот на Советот на Европа, во својот најнов Извештај, објавен на 15-ти Јуни 2010 год., изрази силна загриженост заради нерегистрирањето на Православната Охридска Архиепископија.

Европската комисија против расизам и нетолеранција значаен простор во својот Извештај посветува токму на нерегистрирањето на малцинските верски групи во Р. Македонија.

Во продолжение пренесуваме само дел од Извештај-от, во којшто се изразува загриженоста заради нерегистрирањето на Православната Охридска Архиепископија од страна на судските власти во нашата татковина.

Во делот за верските малцинства, на страна 38 од извештајот, запишано е следново: „ЕКРН е загрижена за потешкотиите со кои се соочуваат одредени малцински верски групи во нивнте настојувања да се регистрираат, иако регистрацијата претставува законски услов тие да бидат признати како посебни правни лица и да можат целосно да ги извршуваат своите активности. Законот беше изменет на 5 септември 2007 година во поглед на статусот на црквите, верските зедници и верските групи (кој стапи на сила на 1 мај 2008 година), со јасна цел да се разрешат сите овие потешкотии, но се чини дека тие не се во целост решени. Така, се чини дека барањата за регистрација поднесени од страна на околу десет верски заедници или групи, вклучително и на независната Охридска православна Архиепископија... сè уште не се одобрени.

ЕКРН силно им препорачува на властите, без одлагање, да го решат прашањето за регистрација на малцинските верски групи и заедници. Исто така, им препорачува тие да покажат будност кон сите облици на дискриминација или нетолеранција по основ на вероисповеста.“

Прогонот и дискриминацијата врз верска основа од страна на Р. Македонија против Православната Охридска Архиепископија се одвива во форма на продолжување на судското гонење на Архиепископот г.г. Јован и одбивање на државата да ја регистрира Православната Охридска Архиепископија. Државата го донесе новиот закон за регистрирање на верските заедници за да остави впечаток пред меѓународната заедница дека ги прави неопходните реформи, но во пракса тој закон воопшто не профункционира, и власта продолжува да го штити државниот монопол на Македонската православна црква.

Регистрирањето, пак, на помалите верски заедници и почитувањето на основните верски слободи, подеднакво на сите граѓани на Р. Македонија, е неопходен услов за достигнување на цивилизациските вредности на Европската Унија кон коишто Р. Македонија, засега декларативно, се стреми.

Целиот Извештај можете да го прочитате на следнава адреса: http://www.coe.int/t/dghl/monitoring/ecri/Country-by-country/Former_Yugoslav_Republic_Macedonia/MKD-CbC-IV-2010-019-MKD.pdf

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Европска комисија против расизма и нетолеранције изразила забринутост због положаја Православне Охридске Архиепископије

Европска комисија против расизма и нетолеранције (ЕКРН), која ради у саставу Савета Европе, у свом Извештају објављеном 15. јуна 2010. године посветила је велики простор положају Православне Охридске Архиепископије. У наставку преносимо део Извештаја у коме се изражава забринутост због нерегистрације Православне Охридске Архиепископије од стране правосудних органа у нашој земљи.

На страници 38 извештаја написано је: „ЕКРН је забринута о тешкоћама са којима се суочавају одређене мањинске верске групе у њиховим напорима да се региструју, иако регистрација представља законски услов да буду признати као посебна правна лица и да су у стању да у потпуности обављају своје активности. Закон је измењен 5. септембра 2007. године, у погледу статуса цркава, верских заједница и верских група (који је ступио на снагу 1. маја 2008. године), са јасним циљем да реши све ове проблеме, али изгледа да они нису у у потпуности решени. Тако се чини се да захтев за упис који је поднет од стране десетак верских заједница или група, укључујући и независну Православну Охридску Архиепископију још увек није одобрен. ЕКРН снажно препоручује да надлежни органи, без одлагања, реше питање уписа мањинских верских група и заједница. Такође, препоручује се да се покаже будност за све облике дискриминације или нетрпељивости на основу вероиосповести“.

Прогон и дискриминација на верској основи од стране Р. Македоније против Православне Охридске Архиепископија се јавља у облику настављања кривичног гоњења Архиепископа Г. Јована и одбијања државе да региструје Православну Охридску Архиепископију. Држава је донела нови закон о регистрацији верских заједница да би оставила утисак на међународну заједницу како чини неопходне реформе, али у пракси овај закон уопште не функционише.

Регистрација малих верских заједница и поштовање основних верских слобода, једнако за све грађане Републике Македоније, је неопходан услов за остваривање цивилизацијских вредности Европске Уније, чији члан Р. Македонија, декларативно, стреми да постане.

Извештај можете да прочитате на следећој адреси на енглеском језику: http://www.coe.int/t/dghl/monitoring/ecri/Country-by-country/Former_Yugoslav_Republic_Macedonia/MKD-CbC-IV-2010-019-MKD.pdf

Извор: www.poa-info.org

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Саопштење у вези потврде затворске казне Архиепископу охридском Г. Јовану од стране Апелационог суда у Скопљу

Постављена слика

С обзиром на дугогодишњи прогон Охридске Архиепископије у Р. Македонији који до данас није обустављен, на континуирано нарушавање верских и грађанских права чиме је наша отаџбина постала препознатљива у свету, као и на на поновљено одбијање признања Охридске Архиепископије као верске заједнице у Р. Македонији, за упућене је било јасно да ће Апелациони суд у Скопљу потврдити судско решење првостепеног суда у Велесу на оптужницу коју је расколничка МПЦ покренула против Архиепископа охридског и Митрополита скопског Г. Јована.

После две ослобађајуће пресуде за исто дело, у процесу који траје пуних седам година, Архиепископ Јован је осуђен на затворску казну од две године и шест месеци за кривично дело „утаје“, чиме би требао да врати расколничкој МПЦ суму од две стотина и четрдесет хиљада евра.

Земља у којој нема слободе вероисповести, не може да има слободно и независно судство. Констатације које редовно показују представници САД и ЕУ у вези исполитизованог и подмитљивог судства у Р. Македонији у великој мери су засноване на односу који власт и судство имају према члановима Охридске Архиепископије, а нарочито према њеном Архиепископу. Више нема човека, не само ван наше државе где се истина много раније сазнала, већ и у самој Р. Македонији, који не зна да гоњења Архиепископа Јована и чланова Охридске Архиепископије имају само политички, а не и кривични карактер. Пропаганда која се континуирано спроводи од стране власти како би се унизио углед Архиепископа Јована и саме Охридске Архиепископије у суштини имају супротан ефект и оне само мотивишу грађане наше државе да се више заинтересују за проблем и да раније схвате да је главна кривица Архиепископа Јована то што је он васпоставио јединство са Српском Православном Црквом и решио дугогодишњи проблем раскола Цркве у Р. Македонији.

Архиепископ Јован је на путовању ван Р. Македоније где је примио вест о потврди затворске казне од стране Апелацијског суда,. Са Божјом помоћу има намеру да носи и овај крст, ако је то неопходно за јединство Цркве, за напредак Охридске Архиепископије и за подизање свести народа, али ће се молити и радити све, као што се Христос молио пред његовим крстом, да га „мимоиђе ова чаша“.

Из Канцеларије Архиепископије охридске и Митрополије скопске

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Организирање на патување за востоличувањето на Патријархот Иринеј

Постављена слика

Во недела, на 03 Октомври 2010 год., ќе биде извршен свечениот чин на востоличување на Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј, во Пеќската Патријаршија, историската катедра на српските патријарси.

По тој повод, со благослов на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, се организира еднодневно патување до Пеќската Патријаршија за оние коишто сакаат да присуствуваат на овој значаен настан. Патувањето до Пеќската Патријаршија е возможно само со автобуси и тоа под услов водич на патот да биде свештеник, којшто ги има потребните упатства за организација на патувањето до Пеќ.

Сите заинтересирани можат да се јават на телефонскиот број 076 470 338.

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Поглавар расколничке цркве у Македонији сагласан са Мирашем Дедеићем

Постављена слика

Недавно г. Стефан, архиeпископ расколничке МПЦ, у свом кабинету у Скопљу, остварио је сусрет са расколничким епископом Харалампијем, рашчињеним од Бугарске Православне Цркве, који је сада припадник извесне старокалендарске секте у Грчкој.

У духу тог сусрета, г. Стефан повлачи и своје следеће кораке.

г. Стефан оптужује СПЦ за хегемонизам

Наиме, расколнички архиепископ МПЦ, је 22. новембра 2010. год., дао интервју подгоричким новинама „Побједа“. У одговорима, г. Стефан користи прилику да промовише своје расколничко поимање Цркве, остављајући просторa сарадњи МПЦ са парацрквеном организацијом, самозваном „Црногорском црквом“! Припадници МПЦ, морaли би коначно да се упитају куда их води њихов архиепископ, који са једне стране подржава „Црногорску цркву“, а у исто време, залажући се наводно за дијалог са Српском  Православлном Црквом, исту, успут, оптужује за хегемонизам! На питање „Побједе“ како г. Стефан гледа „на аутокефалну цркву у Црној Гори, која је насилно и незаконито припојена Српској Православној Цркви“ (sic!), он одговара: „историја Православља на овим просторима сведочи да је заиста на територији Црне Горе у прошлости постојала организована Православна Црква, као што пише и познати професор Бранко Цисарж („Црквено право“ , стр. 98.). Хегемонистичку политику, коју су на Балкану у XIX и XX веку, практиковале одређене новостворене или обновљене државе, нажалост, следиле су и неке помесне Православне Цркве“… При томе, г. Стефан одлучно додаје „да морају да се узму у обзир и историјски факти аутокeфалије црногорске цркве“!

г. Стефан у сагласности са Мирашем Дедеићем

Истовремено, г. Стефан, у истом интервјуу, у целини је сагласан са анатемисаним „митрополитом ЦПЦ“ Мирашем Дедеићем да: „не постоје мале и велике цркве“, и да „нико нема право да у име Свевишњег забрањује цркве Божје“. Веома контрадикторно, имајући у обзир да се сам г. Стефан из петних жила залаже за прогон Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г.г. Јована и забрањивањe Православне Охридске Архиепископије.

На питање „Побједе“ да ли г. Стефан има контакте са представницима „Црногорске цркве“ и да ли је у блиској будућности могућ сусрет „две сестринске цркве“, г. Стефан одговара: „ми признајемо црногорски народ као свој братски народ, и поручујемо му: ако смо од Бога признати, ко то може да оспорава? Свака будућа сарадња биће од користи за сваког“… Са овим нивоом еклисиологије, нижем од протестантског нивоа еклисиологије, г. Стефан јавно пориче Цркву као богочовечански организам, сведочећи да је његова жеља да спаси МПЦ од јереси раскола, само фарса! Очигледно је г. Стефану и у расколу удобно, кад је директно „од Бога признат“!

Потсећања ради, Мираш Дедеић је лишен свештеничког чина од стране Цариградске Патријаршије, после чега се самопроглашава митрополитом и региструје своју организацију у полициској станици на Цетињу, 2000. године.

Синод МПЦ размотриће Дедеићев позив

Даље, г. Стефан за „Побједу“ признаје да је добио официјални позив од Мираша Дедеића да посети „Црногорску цркву“, и додаје: „на некој од наредних седница светог архијерејског синода МПЦ, размотрићемо позив „Црногорске цркве“. Свакако, МПЦ и Дедеић су на истом нивоу, те њихово је право да одлучују да ли ће се срести или не. Иронија се састоји у томе што МПЦ посвећује време разговoрима о Дедеићу, као да је све своје остале проблеме већ решила! Ипак, истовремено, и грађани Р. Македоније имају неоспорно право да развијају саборну, црквену свест, а не да несажвакано гутају расколничку свест г. Стефана. Ови редови иду у прилог првоме!

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...