Дејан Написано Октобар 5, 2010 Пријави Подели Написано Октобар 5, 2010 Što se ploče tiče, mi smo tako napisali i stojimo iza toga, izjavio je župnika na Ksaveru fra Nikola Barun za Novi list. ''Hrvati 1941. proglasiše Hrvatsku nezavisnom. U krvavom ratu izgubiše nezavisnost i od pobjednika bijahu masovno ubijani i nemilosrdno proganjani'', piše na ploči koja je postavljena u perivoju kod crkve i franjevačkog samostana sv. Franje Ksaverskog u Zagrebu, a koja predstavlja novu sramotu za Crkvu pošto ju je upravo Crkva blagoslovila ove godine. utarnji list piše kako su uz postaje križnog puta postavljene memorijalne ploče s važnim datumima iz hrvatske povijesti. No, ovaj natpis, blago rečeno, vrlo je sporan jer može dovesti do zaključka da opravdava postojanje NDH, ustaške države koja je u svojim temeljima duboko rasistička i zločinačka, odgovorna za smrt tisuća Srba, Židova i Hrvata. “Što se ploče tiče, mi smo tako napisali i stojimo iza toga. Ako je tko protiv, postoji država, pa neka dođe i kaže nam da smo pogriješili. U svakom slučaju – ploča se skidati neće i to će ostati tako kako je napisano“, izjavio je župnika na Ksaveru fra Nikola Barun za Novi list. Da nije riječ o izoliranom slučaju veličanja ustaštva i zločinačke Nezavisne Države Hrvatske, potvrdio je don Ivan Turić koji je krajem kolovoza veličao ustaše i Ante Pavelića. Podsjećamo da se svećeniku nakon tog incidenta nije ništa dogodilo i da njegov nadležni nadbiskup nije uvidio problem da katolički svećenik govori nešto što je u potpunosti u suprotnosti s naukom Katoličke crkve. Uz to treba spomenuti činjenicu da je primjerice zagrebačkom nadbiskupu kardinalu Josipu Bozaniću trebalo više od desetljeća kako bi pohodio Jasenovac i pomolio se za žrtve ustaškog režima na mjestu za koje je i kardinal Stepinac rekao da predstavlja sramotnu ljagu i zločin za Hrvate. Katolička crkva u Hrvatskoj, nažalost, premalo slijedi stope i samih papa Ivana Pavla II. i Benedikta XVI. koji su jasno osudili zločine u Drugom svjetskom ratu, a time i Nezavisnu Državu Hrvatsku koja je prijateljevala s nacističkom Njemačkom i Hitlerom, a fašističkoj Italiji poklonila hrvatsku obalu. Dok god vrh Crkve u Hrvatskoj bude tolerirao kleroustaške projekte i izjave, nažalost neće biti usklađen s naukom Crkve i stavovima koje je Vatikan davno izrekao po pitanju najvećih zločinaca 20. stoljeća. IZVOR Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Mиљан Танић Написано Октобар 5, 2010 Пријави Подели Написано Октобар 5, 2010 Jaooo pa i oni imaju svoju "klero"-kovanicu ♥♥ Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука