ego Написано Септембар 26, 2010 Пријави Подели Написано Септембар 26, 2010 Неизвесно је на основу чега се руски аналитичар Игор Панарин одважио да направи прогнозу са прецизношћу до у месец (осим старог ривалства и жеље за публицитетом), али на срећу, у питању је само још један неуспео покушај. Бивши КГБ аналитичар: САД ће се распасти 2010. Руски академик Игор Панарин већ читавих десет година предвиђа да ће се Сједињене Америчке Државе распасти 2010. године. За то време, он признаје да је мало њих обратило пажњу на његову теорију, пише "Волстрит Журнал". Након десет година, Панарин, који тврди да ће економски и морални колапс изазвати грађански рад и довести до распада САД, коначно је добио медијску пажњу своје земље. Током последњих недеља интервјуисан је чак и по два пута на дан. Професор Панарин (60) није маргинална личност. Бивши КГБ аналитичар, докторирао на политичким наукама, студирао америчку економију, а сада је декан руске Академије за спољне послове. Он се позива на пријеме у Кремљу, предаје студентима, објављује књиге и појављује се у медијима као стручњак за питања америчко-руских односа. Панарин је такође радио предвиђања за бившег руског председника Бориса Јељцина, али истиче да су детаљи "строго поверљиви". Његова суморна предвиђања, пише "Волстрит Журнал", права су музика за уши Кремља, који је током последњих година кривио Вашингтон за све, од нестабилне ситуације на Блиском Истоку, до светске финансијске кризе. Панаринови ставови уклапају се и са наводима Кремља да се Русија враћа на место које јој припада на светској сцени, након слабе позиције током деведесетих, када су многи страховали да ће земља економски и политички банкротирати и распасти се, указао је "Волстрит Журнал". Међутим, Панарин истиче да не гаји негативна осећања према Американцима, али упозорава да им се у будућности "црно пише". "Сада су шансе да се САД распадну 45 до 55 одсто. Ово није најбољи сценарио за Русију. Иако би она у том случају постала најмоћнија земља на свету, њена економија би патила јер увелико зависи од долара и трговинске размене са САД", изјавио је Парин. Његово предвиђање каже да ће доћи до масовних миграција, економског пада и моралне деградације, које ће на јесен 2009. довести до грађанског рада и колапса долара. Крајем јуна или почетком јула 2010. САД ће се распасти на шест територија. Економска, финансијска и демографска кретања изазваће, дакле, политичку и социјалну кризу, након чега ће богатије државе САД ускратити федералној влади приступ својим фондовима и ефективно се издвојити из уније. Социјални немири ће се појачати и довести до грађанског рата, након чега ће се Америка распасти по етничкој линији, а стране силе ће ући у земљу. Калифорнија ће формирати оно што Панарин зове зачетком "Републике Калифорније" и биће део Кине или под њеним утицајем. Тексас ће бити срце "Републике Тексас", која ће се протезати до Мексика и биће под утицајем ове државе. Вашингтони Њујорк постаће део "Атланске Америке" која ће се можда придружити Европској унији. Канада ће приграбити групу северних држава, које Панарин назива "Централна Северна Америчка Република". Хаваји ће, како наводи, пасти под протекторат Јапана или Кине, а Аљаска ће се вратити под контролу Русије. Он предвиђа да ће Кина и Русија узурпирати улогу Вашингтона као светског финансијског регулатора. "Америчка нада, новоизабрани председник Барак Обама може да ради чуда, али кад пролеће дође постаће јасно да нема чуда", рекао је Парин. О његовим теоријама сада се жестоко дискутује у локалним стручним круговима, навео је "Волстрит Журнал". Владимир Познер, угледни руски телевизијски новинар, сматра да Панаринова апокалиптична визија "рефлектује веома изражен анти-амерички став у данашњој Русији". И Сергеј Рогов, директор владиног Института за проучавање САД и Канаде, сматра да су његове теорије "луде" и да "не држе воду". Портпарол Беле куће Дејна Перино одбила је, кроз смех, да коментарише Панаринове теорије. Панарин сматра да је оваква реакција Перинове веома значајна и да указује да Бела кућа пажљиво разматра његове теорије. "И када је француски политичар Емануел Тод предвидео распад Совјетског Савеза 1976, петнаест година пре него што се то догодило, људи су му се смејали", закључио је Панарин. http://www.blic.rs/Vesti/Svet/72364/Bivsi-KGB-analiticar-SAD-ce-se-raspasti-2010 „Ко прими на себе грехе света, постаће истински цар света.” Лао Це, пет векова пре Христа Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука