Jump to content

Где у Библији пише да свештенике ословљавамо са "оче"?

Оцени ову тему


Препоручена порука

  :drugarstvo:

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 165
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Интересантна запажања, хајде да их систематизујемо пре него кренемо са "доказивањима".   :drugarstvo:

Колико сам ја разумео ви:

1. поистовећујете ословљавање свештеника са "оче" и клањање оваца без мозга извитопереној јерархијској власти - крутим клерикалистима (повлађеној касти) која то од послушних оваца без мозга захтева

2. сматрате да ословљавање свештеника са "оче" негира љубав, благовест и радост васкрсења

Јесам ли у праву?

              Ako ste razgovarali sa sveštenicima o nekoj temi pa navodili citate iz svetog pisma koji nedvosmisleno odgovaraju na postavljenu temu nailazite kod većine na protivljenje.Kao da nekom smeta kada se neki oroblem sagledava iz perspektive Bošije Pisane Reči.Jano je naglašeno da ne zovemo nikoga Ocem na zemlji osim u kontekstu dopuštenja koje navodi Ap.Pavle.Negira ljubav kada se ne poštuju jasna upustva iz Sveto Pisma.Onda mi neko novo jevandjeđlje propovedamo.A i u praksi je da se jasne evandjeoske pouke potiskuju u drugi plan u odnosu na mišljenje nekih učitelja crkve.Postoje odgovori u Svetom Pismu koji su univerzalni i prihvataju se onako kako piše jer je suvišno tumačenje.Ako je rečeno ne zovi ocem osim u slučaju koji smo naveli ,molim lepo ,tu nema sumnje.Nemate  mnogo otaca... pa to je jasno kao dan da nije svaki sveštenik naš duhovni otac  već onaj koji nam je preneo iskustvo Boga.

Значи сложили смо се да нам речи "Не зовите никог Оцем јер је један отац ваш на небесима" не бране да свог свештеника ословљавамо са "оче"?

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово што брат Адмирал каже није наивно и чини ми се да је доста на трагу еклисиолошких размишљања Николаја Афанасјева, зар не? Моислим да је у основи тачно да су сви христијани већ чланови царског свештенства по Мелхиседеку, зато што је свако од нас потенцијални епископ и свако је позван на лични однос с Богом.

Па ипак, не бих се сложио да је до промене дошло тек у четвртом веку. На жалост, немогу сви људи да понесу исти терет - ни слободе ни одговорности.Мада ми данас нисмо сигурни да ли је заиста свети апостол Павле писац посланице Јеврејима, у овој књизи, која ипак припада канону Светог Писма Новога Завета стоји и ово:

"Слушајте старешине своје и покоравајте им се, јер они бдију над душама вашим, пошто ће они одговарати за душе ваше“ (Јев. 13, 17)

Дакле, власт је питање одговорности - ко жели да влада, да свима буде слуга, зар не? Ово је дакле идеални потенцијал оних који су клир - што је виши чин, већи би требао да буде и степен службе. То је оно што клиру даје  већу "тежину" у односу на лаике. Наравно, не живимо у савршеном свету па је хијерархија често и злоупотребљена - али, док сви одговарамо пре свега за своје грехе, клирици делимично одговарају и за наше. У томе је, као и у наведеним речима из посланице Јеврејима, уједно и поента "очинства" - зар не?

Natus est Dei Filius, non pudet, quia pudendum est; et mortuus est Dei Filius, prorsus credibile est, quia ineptum est; et sepultus resurrexit, certum est, quia impossibile.

(De Carne Christi V, 4)

http://www.tertullian.org/library.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сваки свештеник носи апостолско пријемство па можемо слободно да га тако посматрамо и зовемо. Од Христа тај континуитет је на њима. Уосталом како се каже него како су нас учили "стари оци", јел си учио патристику или патрологију како се каже код вас на БФ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Значи сложили смо се да нам речи "Не зовите никог Оцем јер је један отац ваш на небесима" не бране да свог свештеника ословљавамо са "оче"?''.

0442_feel

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Обичај је у Цркви да ђаконе,свештенике (па можемо и епископе) ословљавамо са ''оче''... то је дакле устаљена пракса, која има своје утемељење, и уопште није спорна. Свештеник је пастир у својој заједници, духовни отац својим прохијанима.

Сматрам да тај начин ословљавања проистиче из Литургије, и у суштинској је вези са Литургијом и есхатолошким виђењем свијета, те да није пуко исказивање поштовања свештеном лицу.

С тим у вези, свакако- сматрам да требамо клир ословљавати са ''оче'', премда не треба од тога правити неки догмат, проглађавати да је то увијек неопходно,у свакој прилици и сл.

Ето,ја, нпр, сам врло близак са тројицом свештеника, и не ословљавам их са 'оче', него директно по имену...то је просто произашло из разлога зближавања, дружења и сл... не видим у томе проблем.

АЛИ, разумије се,када је Литургија, или када одговарам на вечерњој или јутарњој служби, свакако да кажем на Отпусту: ''Оче, благослови.''...  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Обичај је у Цркви да ђаконе,свештенике (па можемо и епископе) ословљавамо са ''оче''... то је дакле устаљена пракса, која има своје утемељење, и уопште није спорна. Свештеник је пастир у својој заједници, духовни отац својим прохијанима.

Сматрам да тај начин ословљавања проистиче из Литургије, и у суштинској је вези са Литургијом и есхатолошким виђењем свијета, те да није пуко исказивање поштовања свештеном лицу.

С тим у вези, свакако- сматрам да требамо клир ословљавати са ''оче'', премда не треба од тога правити неки догмат, проглађавати да је то увијек неопходно,у свакој прилици и сл.

Ето,ја, нпр, сам врло близак са тројицом свештеника, и не ословљавам их са 'оче', него директно по имену...то је просто произашло из разлога зближавања, дружења и сл... не видим у томе проблем.

АЛИ, разумије се,када је Литургија, или када одговарам на вечерњој или јутарњој служби, свакако да кажем на Отпусту: ''Оче, благослови.''...  

0442_feel

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И  mense0198626478946378946 , код нас је обичај да ословљавамо са велечасни, има ко ословљава са жупниче, са дон, патре, фра, и тако даље, ја мог надбискупа ословљавам са оче и примећујем да кад неко дође са стране гледа мало подозрљиво.

Завиша,

који је званични начин обраћања бискупу, одн. надбискупу код римокатолика? У вези с болдованим... Јер, у мом граду је сједиште РКЦ бискупије, и локални свештеник, како сам имао прилику да чујем, кад помене бискупа, каже: ''Отац бискуп''  ?  То је,претпостављам, исправно?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако би смо ширили тему па ишли у неку дубокоумну анализу онда би могли слободно да кажемо да је Бог отац Исусу Христу а да је наш створитељ а да смо ми створења која по Исусу постајемо Божја деца.

Искрено, мени таква нека питања побуђују сумњу у добронамерност код оних који их постављају. Имам непријатно искуство са неким "хришћанима" који упорно покушавају да фрагменте из Писма наметну као ноторну чињеницу, апстрахујући и тумачећи детаље ван контекста. Ноторне чињенице су оне које се не доказује, на пример данас је субота или сад је кад пишем 22:43 и слично.

Званично се обраћају са преузвишени и то је уобичајено а сигурно да је лепо и оче бискупе, ја сам близак са надбискупом Хочеваром и њему се тако обраћам, док рецимо хрватским се обраћам званично, преузвишени што је садржај титуле.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Искрено, мени таква нека питања побуђују сумњу у добронамерност код оних који их постављају''.

70zfof0qsamomolitva

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Значи сложили смо се да нам речи "Не зовите никог Оцем јер је један отац ваш на небесима" не бране да свог свештеника ословљавамо са "оче"?''.

0442_feel

То је и била добронамерна поента постављања  теме. Одговор на питање: А зашто се ви свештеницима обраћате са "оче" ако у Светом Писму пише да је један Отац?

И драго ми је да смо се око тога сви сложили.

:)

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''То је и била добронамерна поента постављања  теме''.

hvala

0442_feel :)

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На жалост, немогу сви људи да понесу исти терет - ни слободе ни одговорности

Ово треба уписати на врата сваког православног храма.
ја би ово ставио - спознај себе ...

Постављена слика

и да пише и да не пише, титуле свештенства и монаштва схватам као поштовање а не као пијетизам или клирикализам, нити тако доживљавам људе у униформи, конкретно мантији. то је предност мојег атеистичког васпитања да је прво човек, па тек онда униформа или служба и благодат.

некако би ми било чудно да стално кажем капетане Марко, сувише круто, лепо рече адмирал jahojao234

што се мене тиче, Црква је јасна по питању титуларног ословљања, али мислим да је непотребно инсистирати на титулама и ту се управо огледа флексибилност Цркве да не инсистира ни на каквом закону или правилу, већ само на икономији спасења - љубави према ближњем и Богу.

јер да је све по Закону, сви бисмо изгинули а Господ би узалуд васкрсао ...

ево помоћ онима који не знају ословљавања ...

Постављена слика

Link to comment
Подели на овим сајтовима

hvala...

da li je ovaj pravlnik iz 1957. jos uvek na snazi...koliko sam primetila  jahojao234 nigde se ne pominje da ih treba oslovljavati sa ''oce''...

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...