Jump to content

Из преписке aрхимандритa Софронијa (Сахаровa) са протојерејем Георгијем Флоровским: О ОГЊЕНОЈ МОЛИТВИ И СЛАБОМ БОГОСЛОВЉУ

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Писмо 14

О путовању у Русију. О дезоријентисаности и дезинформисаности Руса. О формирању академских кадрова. О „рестаурацији“ и страху од новина. О огњеној молитви и слабом богословљу. О плачу једне жене. Шта је то ад? О сукобу вере са неверјем. Како је могућ контакт са Западом без компромиса?

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

 


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дивна кованица - богословствовање. Хвала професорки Кончаревић на изванредном преводу, па и ове "ситнице".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala Vam za postavljanje ove prepiske bogoslovskih gorostasa 20.veka! Zanimljivo je da se neke stvari, predubedjenja nisu mnogo izmenila of '58 kada su pisma razmenjena. Imam utisak da to sto o.Sofronije opisuje pri svojoj poseti Rusiji tog vremena I konteksta, da medju bogoslovima I vernom narodu,  postoji "bojazan od svega novog"; zatim dodaje, "izvesno opravdanja za tu bojazan vidi u tome sto ako nisu usvojili ono sto nam je bilo ostavljeno u nasledje od nasih Otaca, oni ne mogu uci u razmatranje svega cime je danas zaokupljen Zapad". Moje pitanje bi bilo, da li se Rusi tog vremena nisu bavili svetootackim bogoslovljem? Jer ako tako zakljucuje o.Sofronije, da li bi se to moglo protumaciti da je patristicko bogoslovlje u skolama bilo slabo? Kako je moguce biti Pravoslavan a ne usvajati nasledje Otaca?

Da li neko od Vas zna vise o pomenutoj ideji "satisfakcije" u Katihizisu Sv.Filareta? Ne znam o cemu se radi.

Sto se tice odnosa pravoslavnih sa Zapadom, cini se da se nije pomaklo od tadasnjeg stanja; veli o.Sofronije, "video sam da oni nepravilno poimaju "kontakt" sa hriscanskim Zapadom. Oni misle da ce ih sam taj kontakt, sam susret sa njim dovesti do kompromisa, do gubitka "punoce" Pravoslavlja.

Zar nije tako I dan danas? .... potresno je opisao dihotomiju koju je zatekao u to vreme; sa jedne strane duboko molitven veran narod, zedan Boga, vere, a s druge strane intelektualci, vecinom ateisti koji su zaokupljeni negiranjem "zaostalosti,  sujeverja" orijentisani ka imaginarnom svetovnom blagostanju...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, александар живаљев рече

Дивна кованица - богословствовање. Хвала професорки Кончаревић на изванредном преводу, па и ове "ситнице".

Невјероватно колико постоји овако лијепих ријечи - кованица у српском језику уопште, а поготово у овом дијелу који се односи на Цркву.

Нек нам Бог да среће да се врате дани, славни дани наше прошлости...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...