Милан Ракић Написано Мај 21, 2016 Пријави Подели Написано Мај 21, 2016 Путем електронских медија, нарочито у зимско доба када "крену" славе, те пред Божић и Васкрс, свако мало се гледаоци у ударним терминима "бомбардују" краћим или дужим рекламама где се набрајају силни попусти за храну и пиће итд... Трговци се боре за свој део тржишног "колача" и то је просто тако. Рекламе су, мање-више "неутралне", пред очима (ако је ТВ у питању) "теку" фотографије производа на акцији, осим ако се нека трговинска кућа не одважи, па прикаже спот са актерима "затеченим" за славском трпезом, где поједини опет рекламирају неки производ или трговинску марку, те јој "захваљују" на ценама итд... Е сад, већ неколико година о Васкрсу се путем друштвених платформи међу нама православнима "шири" један видео-снимак настао у једном шопинг-молу у Бејруту. Не бих сада теоретисао о (евентуалној) профанацији самог празника који је искоришћен за промоцију, како сам сазнао, једног мобилног оператора у тој блискоисточној земљи. Режисер спота је ангажовао чланове познате либанске музичке групе "Al Forsan Al Arbaa", који "носе" овај спот. У којем уобичајену атмосферу једног трговинског центра, на тренутак "прекида" глас "жена мироносица" (у виду позива на мобилни телефон), да је Христос Васкрсао. И након тога, певачи, али и људи затечени у "шопинг молу" са радошћу примереном овом празнику, рекло би се многи и спонтано (колико сам скапирао реакције посетилаца трговинског центра и јесу биле спонтане-дакле нису статисти); сви заједно певају Васкршњи тропар на арапском и грчком језику. Либан је отприлике осам пута мања земља од Србије са дупло мање становника. Не улазећи у анализу хришћанских деноминација на тлу ове древне земље, религије гледе, 55% становништва су муслимани, док је 40% хришћана... Код нас је ситуација, барем на папиру таква да се преко 80% становништва изјашњава као хришћани. И да додам још, што је битно за причу, да је овај спот колико се може видети на телопу (на свим снимцима који се могу наћи на нету), емитован на хришћанској телевизији САТ-7. Да ли би било нпр. могуће да се и код нас појави сличан ЕПП? Нпр. иста оваква са Васкршњим тропаром за МТС понуду телефона и пакета? Да ли би се "буниле" националне и верске мањине? Да ли би део инетелектуалне јавности изразио осуду као "терор већине над мањином"? Атеисти Србије? Да ли би се спот "вртео" на већим телевизијама и Јавним сервисима, или би било оправдано да се приказује само на ТВ Храм? Да ли би компаније имале интерес уопште за таквом врстом економске пропаганде? Извол`те АлександраВ је реаговао/ла на ово 1 Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи... Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука