Jump to content

Grad kojim upravlja privatna industrija

Оцени ову тему


Препоручена порука

Veoma interesantno:

What happens when a city is managed almost completely by private corporations? Visit Gurgaon, India, a boomtown of millions without a citywide system for water, electricity or even public sewers.

“People are just clamoring to move to Gurgaon,” she says. Which raises an intriguing question: Should other cities embrace Gurgaon’s radical experiment in privatization? She explains why, despite its pitfalls, Gurgaon offers a strangely promising blueprint for urban development

The city of Gurgaon, roughly a half-hour’s drive south of New Delhi, has survived without a functioning municipal government for roughly four decades. If the city of 2 million residents needs to pave a road, or hire police, firefighters or garbage collectors, a patchwork of private companies makes it happen. Or … not.

http://ideas.ted.com/skyscrapers-but-no-sewage-system-meet-a-city-run-by-private-industry/?utm_campaign=social&utm_medium=referral&utm_source=facebook.com&utm_content=ideas-blog&utm_term=global-social%20issues

na tel sam pa ne mogu lepo da prevodim i citiram

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Yes, developers show a dismaying lack of civic responsibility beyond property lines. But a funny thing happens as they snatch up larger and larger tracts of land. They develop an incentive to build — and finance — the missing pieces of public infrastructure. “Right now DLF doesn’t find it in its interest to run its own huge sewage system, because it has only four or five small developments,” she says. “It’s not profitable to run to a main sewage line and then treat the waste. But if it had a large enough property, then it would absolutely do it — otherwise no one would live there.”

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sumnjam u verodostojnost clanka zbog tona kojim je napisan. U svakom slucaju veoma interesantno. Samo ipak je to Indija gde ljudi nisu ni blizu gadljivi kao na zapadu pa prema tome ni ponuda higijene zbog manje potraznje nije bas preobilna (ovo je sucaj i u mnogim gradovima u Indiji gde drzava obezbedjuje infrastrukturu)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sumnjam u verodostojnost clanka zbog tona kojim je napisan. U svakom slucaju veoma interesantno. Samo ipak je to Indija gde ljudi nisu ni blizu gadljivi kao na zapadu pa prema tome ni ponuda higijene zbog manje potraznje nije bas preobilna (ovo je sucaj i u mnogim gradovima u Indiji gde drzava obezbedjuje infrastrukturu)

 

Pa obezbedjivala je i ovde koliko sam razumela do 70-ih godina i nisu NISTA uradili. Posle su pocele da pristizu kompanije i da prave ono sto im treba. Sada su ostali gapovi koji nisu privatno vlasnistvo ali mislim da je samo pitanje vremena kada ce privatnicima biti isplativo da i to pokriju, cak i ako nije njihovo vlasnistvo.

 

A koliko je "bezveze" grad za zivot najbolje svedoci stepen porasta stanovnistva kao i to da su 2011. bili treci po prihodu per capita u Indiji. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...