Jump to content

Обожење: живети Царство Небеско у свету...Живети егзистенцијални модел литургијског "Иже Херувими..."


да ли вам се допада тема  

9 члановâ је гласало

  1. 1. да ли вам се допада тема

    • да
      7
    • не
      2


Препоручена порука

Нисмо само позвани да изнова (као потенцијално вечни чин) достижемо рубове благодати кроз созерцавање Господа на аскетско-еклисиолошки начин, чије нестворене хаљине желимо да додирнемо, већ и да обретемо Божији Поглед благодати на себи. То Узајамно созерцавање Бога и човека и јесте једини начин упознавања између Две или више личности (синергијски модел Сабрања). Не тражимо ми ништа мање да видимо Бога колико Његова Љубав жуди да исто тако види нас. У томе и јесте искорак Духа Светога у свету. Зато је Црква ту: да нам да те благодатне очи којима можемо видети Бога и којима Бог може видети нас. Без благодати немамо ни веру, ни очи, него смо још увек негде несигурно заглављени у старозаветном обећању, а можда ни тамо, које је одавно достигло свој врхунац у Исусу Христу – Другом Лицу Св. Тројице – Истој оној предвечној Личности која се једном есхатолошком телесношћу актуелизовала у пролазној историји. Божије очи су бесплатне и дароване свима који желе да промене свој угао перципирања стварности. А када Његов Поглед задобијемо, онда не гледамо више ми него Он кроз наше дупље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako lepo napisano  :cheesy:

  Hvala Aphex što uporno pišeš,svaki tvoj tekst je milina za čitanje.  0203_cool

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисмо само позвани да изнова (као потенцијално вечни чин) достижемо рубове благодати кроз созерцавање Господа на аскетско-еклисиолошки начин, чије нестворене хаљине желимо да додирнемо, већ и да обретемо Божији Поглед благодати на себи. То Узајамно созерцавање Бога и човека и јесте једини начин упознавања између Две или више личности (синергијски модел Сабрања). Не тражимо ми ништа мање да видимо Бога колико Његова Љубав жуди да исто тако види нас. У томе и јесте искорак Духа Светога у свету. Зато је Црква ту: да нам да те благодатне очи којима можемо видети Бога и којима Бог може видети нас. Без благодати немамо ни веру, ни очи, него смо још увек негде несигурно заглављени у старозаветном обећању, а можда ни тамо, које је одавно достигло свој врхунац у Исусу Христу – Другом Лицу Св. Тројице – Истој оној предвечној Личности која се једном есхатолошком телесношћу актуелизовала у пролазној историји. Божије очи су бесплатне и дароване свима који желе да промене свој угао перципирања стварности. А када Његов Поглед задобијемо, онда не гледамо више ми него Он кроз наше дупље.

sHa_sarcasticlol sHa_sarcasticlol 0110_hahaha ... Ovde ne treba ništa dodavati,sve je jasno,što se mene tiče.

Nije važno da li te vole - važno je da ti voliš!

Starac Porfirije Kavsokalivit

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Око Цркве :

svet_u_oku_pravoslavlja%2B%25281%2529.jpg

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha

18. Нећу вас оставити сиротне: доћи ћу к вама.

19. Још мало и свијет ме више неће видјети, а ви ћете ме видјети, јер ја живим, и ви ћете живјети.

20. У онај дан знаћете ви да сам ја у Оцу своме, и ви у мени,и ја у вама.

svet_u_oku_pravoslavlja%2B%25281%2529.jpg

0110_hahaha

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Промена начина постојања људске природе унутар литургијских символа дешава се и мимо наших појединачних умних спознаја. Литургијски догађај мења начин постојања природе и код оних чланова Цркве који немају богословског знања о Тајни Христовој.

П. Петровић„Богослужбена утемељења светоотачких виђења нестворене божанске светлости“, Отачник, 2-3, Београд 2007, 70

мимо наших појединачних умних спознаја али не мимо наше личне слободне воље...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једноставно речено када једемо нешто то се уграђује у наш организам који је у ствари сачињен од оних супстанци које смо унели у себе, кога једеш у њега се претвараш.Исто тако када једемо Христа ми постајемо причасници Божанске природе и сједињени са Христом.

 

Кроз које су нама дарована драгоцена и превелика обећања да кроз њих постанете причасници божанске природе, избегнувши похотну трулеж у свету.( 2петрова 1,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...