Jump to content

"Покрет за просвећено друштво": Прослављањем Светог Саве као школске славе крши се Устав Србије !?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Нови Сад -- Невладина организација "Покрет за просвећено друштво" оценила је да се обележавањем Светог Саве, као школске славе, крши начело секуларности у школама.

 

Ова НВО је упитала да ли је та слава намењена свим ученицима или само онима православне вероисповести.

 

"Покрет за просвећено друштво" протестовао је и због тога што у школским прославама активно "молитвама, неумесним проповедима и извођењем религијских обреда", учествују свештеници Српске православне цркве, чиме се додатно наглашава верски значај тог празника.

 

"Прослављањем школске славе као религиозног празника, директно се крши Устав Србије који у члану 11. налаже одвојеност цркава и верских заједница од државе", наводи се у саопштењу.

 

"Покрет за просвећено друштво" је подсетио директоре државних школа и одговорне у Влади Србије и у ресорном министарству да међу ученицима, родитељима и наставницима има и припадника других вероисповести, као и атеиста.

 

"Њима се ускраћује право да Светог Саву прослављају као истински школски празник отворен за све, без обзира на верско и национално опредељење", указује се у саопштењу.

 

 

Та невладина организација је подсетила министра просвете Срђана Вербића на речи српског просветитеља Доситеја Обрадовића: "Књиге, браћо моја, књиге, а не звона и прапорце!" и додала да је Доситеј тиме указао на значај образовања и просвећености.

 

"Сигурни смо да би ломљење славског колача у цркви, уместо у школи, омогућило заинтересованим ученицима, родитељима и наставницима да празник прославе у складу са својим верским осећањима тамо где је то предвиђено, не рушећи начело секуларности као драгоцену тековину цивилизованог друштва", пише у саопштењу.

(Бета)

 

 

Митрополит Амфилохије је давно објаснио разлику између просветног предања Светога Саве и просвећености Доситеја Обрадовића.

Светосавско просветно предање и просвећеност Доситеја Обрадовића

"Једно бекство у манастир, бекство Светог Саве, и друго бекство из манастира, бекство Доситеја Обрадовића, опредељују животни пут не просто две личности, Светог Саве и Доситеја; не значе само ни утемељење две епохе у историји Српске културе - средњовековне, од Светог Саве до Доситеја, и нововековне - од Доситеја до данас; та два историјски независна чина судбински се одражавају на ход једне нације кроз векове, али истовремено символишу жеравичну раскрсницу на којој се непрестано налази човек уопште, и од које зависи његова судбина у времену и у вечности.[1] Свети Сава и Доситеј су два егзистенцијална става према животу и свету, два става који се узајамно додирују и прожимају на многим тачкама, али и који се суштински разликују у оном што је најбитније и најпресудније за човеков живот у времену и простору, али и дубље и шире од времена и простора..."

 


"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Страшно!

 

Свети Сава је утемељивач школа! Да ли су ови нормални?

 

Нашао сам их на фејсбуку, зашто се у јавности не представљају искрено и отворено као атеисти, да знају људи са каквим сатанистима имају посла??? На фејсбуку им је прави назив и пише АТЕИСТИ, чак све великим словима! https://www.facebook.com/groups/Ateistizasekularnodrustvo/

 

Срећом за нас који и даље умемо да мислимо својом главом, постоји и глас разума који им је лепо одговорио: http://facebookreporter.org/2015/01/27/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BD-%D0%BD%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B3-%D1%81%D0%B0%D0%B2%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B1/

Errare humanum est, perseverare autem diabolicum, et tertia non datur.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovde treba vrh SPC da reaguje javno i da se neko seti da napravi emisiju o ovom slucaju, a ne da se digne halabuka i brine briga za redakciju Sarli Ebdo. Mi bi trebali  pre ovo da branimo, nego da raspravljamo o Ebdou i tamosnjem teroristickom napadu, jer ni oni nisu brinuli o nama, niti ce. Oni nisu pravili emisiju i davali podrsku kad je bombardovana zgrada RTS-a na primer. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Страшно!

 

Свети Сава је утемељивач школа! Да ли су ови нормални?

 

Нашао сам их на фејсбуку, зашто се у јавности не представљају искрено и отворено као атеисти, да знају људи са каквим сатанистима имају посла??? На фејсбуку им је прави назив и пише АТЕИСТИ, чак све великим словима! https://www.facebook.com/groups/Ateistizasekularnodrustvo/

 

Срећом за нас који и даље умемо да мислимо својом главом, постоји и глас разума који им је лепо одговорио: http://facebookreporter.org/2015/01/27/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BD-%D0%BD%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B3-%D1%81%D0%B0%D0%B2%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B1/

 

Ovde treba vrh SPC da reaguje javno i da se neko seti da napravi emisiju o ovom slucaju, a ne da se digne halabuka i brine briga za redakciju Sarli Ebdo. Mi bi trebali  pre ovo da branimo, nego da raspravljamo o Ebdou i tamosnjem teroristickom napadu, jer ni oni nisu brinuli o nama, niti ce. Oni nisu pravili emisiju i davali podrsku kad je bombardovana zgrada RTS-a na primer. 

"Најбоље" би било да их мало "продрмамо" једним терористичким нападом!?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Питам? Само констатујем...

 

Lose konstatujes. Ne treba ih napasti teroristickim napadom. Mi bismo trebali pre da raspravljamo o ovom, nego da brinemo o Francuzima i raspravljamo kakav je islam i ima li napad veze sa islamskom religijom. Iz aviona se vidi da taj napad nema veze sa bilo kojom verom. Naravno, niko nece da napravi neku debatu povodom ovog pitanja i napadne pomenutu NVO.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

niko nece da napravi neku debatu povodom ovog pitanja i napadne pomenutu NVO.

 

Ко ти брани!? Покрени дебату. А моја констатација се зове иначе сарказам...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ok za sarkazam. Ne mogu ja da pokrenem debatu javno na nekoj televiziji kad nemam emisiju. Samo predlazem sta bi bilo pametno da se uradi, ali nema ko. 

 

Ovde je sve lepo receno: 

 

http://facebookreporter.org/2015/01/27/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BD-%D0%BD%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B3-%D1%81%D0%B0%D0%B2%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B1/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...