Jump to content

Научници пронашли лек за Алцхајмерову болест


Пг

Препоручена порука

Нова 2015. година могла би бити најсрећнија оболелима од Алцхајмерове болести.

 

Научници са Стенфорд универзитета, сматрају да су пронашли решење за ову, до сада неизлечиву, болест. Лек је једноставно подизање имуног система.

 

Истраживачи су открили да нервне ћелије одумиру због тога што друге ћелије, зване “микроглија”, задужене за чишћење мозга од вируса и бактерија, не ураде свој посао.

 

Те ћелије функционишу добро у младости, али како године пролазе, један протеин – ЕП2, их спречава да обављају свој посао како треба.

 

Научници су показали да блокирање овог протеина омогућује ћелијама “чистачима“ да поново несметано обављају свој посао и уклоне лепљиве плакове који оштећују нервне ћелије код оболелих од Алцхајмера.

 

Они су успели да мишевима оболелим од ове болести, поврате памћење блокирањем протеина ЕП2.

 

Оно што је још интересантније је то да су током експериментисања научници успели да генетским инжињерингом направе мишеве који уопште немају поменути протеин и ти мишеви нису ни могли да развију било какав облик деменције.

 


Нек нам Бог да среће да се врате дани, славни дани наше прошлости...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://med.stanford.edu/news/all-news/2014/12/blocking-receptor-in-brains-immune-cells-counters-alzheimers.html

 

Рецимо да је ово све ОК и да ради. Проћи ће најмање деценија док то не прође све бирократске препреке и не буде одобрено. Тако да би можда нека 2025. или 2030. ”могла би бити најсрећнија оболелима од Алцхајмерове болести.”

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Do sada sam se naslušao /i načitao/ raznoraznih vijesti vezanih za liječenje karcinoma, dijabetesa, pa sada i Alchajmera.

Nešto ne vidjeh primjenu tih dostignuća u praksi. 

"Ох, та ја сам Човек! Човек!" 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://med.stanford.edu/news/all-news/2014/12/blocking-receptor-in-brains-immune-cells-counters-alzheimers.html

 

Рецимо да је ово све ОК и да ради. Проћи ће најмање деценија док то не прође све бирократске препреке и не буде одобрено. Тако да би можда нека 2025. или 2030. ”могла би бити најсрећнија оболелима од Алцхајмерове болести.”

Јел могуће да тестови на људима крену раније? Не разумем се у ту област, како ти тестови уопште функционишу и колико времена треба да прође да би лек почео да се тестира на људима, и колико после тога да би се одобрио за производњу?

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лек мора да прође око три и по године предклиничких испитивања. Тад може да се тестира на људима и ту се онда захтевају неке четири клиничке фазе од којих свака траје од годину до две и по. У просеку је потребно ваљда 12 година да лек доспе на тржиште. Е сад, ваљда сваки хиљадити лек прође преклиничку фазу, а сваки пети онда буде одобрен, од тих што прођу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лек мора да прође око три и по године предклиничких испитивања. Тад може да се тестира на људима и ту се онда захтевају неке четири клиничке фазе од којих свака траје од годину до две и по. У просеку је потребно ваљда 12 година да лек доспе на тржиште. Е сад, ваљда сваки хиљадити лек прође преклиничку фазу, а сваки пети онда буде одобрен, од тих што прођу.

А јесу ли ти тестови толико ригорозни због пара и картелизације, или због здравља људи? Или има по мало од оба?

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Највећи проблем је што је закон веома строг према докторима и не смеју никако да ти дају лек који није "одобрен". Дешава се да људи који немају избора, значи умиру, не могу да пробају неки лек који би им можда помогао због тога...

 

Од недавно су поједине државе почеле да доносе законе који мало то олакшавају.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А јесу ли ти тестови толико ригорозни због пара и картелизације, или због здравља људи? Или има по мало од оба?

 

Па мора да се заштити тржиште, не? :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па мора да се заштити тржиште, не? :)

Није то заштита тржишта, него картела. Ал ваљало би и људе заштитити од разних непроверених мућкалица чији се контраефекти виде тек касније, зато питам шта претеже з причи.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А јесу ли ти тестови толико ригорозни због пара и картелизације, или због здравља људи? Или има по мало од оба?

 

Ко ће га знати. Али има свега по мало.

 

Ваљда су, у једном тренутку, поред захтева да се покаже безбедост, додали захтев да се покаже ефикасност. А то је већ тешко до бола, на начин кога бирократија очекује.

 

Онда има ту и интереса фарамцеутских компанија. На пример, неке од њих држе патент на лек Х за срце и само оне могу да га праве. Онда раде истраживања на том леку и открију да делује и против кашља. Пошто већ имају доказ и дозволе око безбедности лека, онда само покажу тај део око кашља, преименују лек и продају га по вишим ценама. Може им се. Нико други нема право да производи тај (смешно тривијални лек), а да би ти други изашли са сличним леком и били конкуренција, онда им требају споменути скупи тестови из почетка. Овим првима онда одговара да се тестови не олабаве, иако би комотно могли у већини случајева.

 

Има још један, бизаран разлог, за кога сам чуо. Неки од захтева су излобирани од стране ”алтернативаца”, а имају подршку широких народних маса које верују у разне завере. Истовремено ти исти алтернатвци не морају да демонстрирају безбедност у тој мери, а ефикасност никако.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...