Jump to content

Уставни суд Србије одбацио је захтев за оцену уставности Бриселског споразума. Већином гласова оцењено да је реч о политичком, а не правном питању

Оцени ову тему


Препоручена порука

Уставни суд Србије одбацио је захтев за оцену уставности Бриселског споразума јер је већином гласова оценио да је реч о политичком, а не о правном питању, сазнаје „Политика”.

Одлука је донета 10. децембра, на 35. седници Уставног суда. Овој одлуци претходило је више припремних рочишта а главна расправа трајала је цео дан.

Како сазнајемо, суд је на 40 страница образложио одлуку о одбацивању предлога за оцену уставности Бриселског споразума, али образложење још није објавио на свом званичном сајту.

Подносилац предлога за оцену уставности била је посланичка група Демократске странке Србије.

Подсетимо, министар правде Никола Селаковић изјавио је средином ове године да Уставни суд Србије треба да се прогласи ненадлежним за утврђивање уставности Бриселског споразума између Београда и Приштине јер је реч о политичком акту.

„Уставни суд није надлежан да оцењује политички акт, јер ће тиме преузети улогу Владе Србије за утврђивање и вођење политике”, рекао је Селаковић у јавној расправи о предлогу за оцену уставности споразума потписаног у Бриселу у априлу 2013. године.

 

http://www.nspm.rs/hronika/ustavni-sud-odbacio-zahtev-za-ocenu-ustavnosti-briselskog-sporazuma.html

"Ембрион је од самог зачећа личност и целовито људско биће" - Свети Григорије Ниски

"Ембрион до четрдесетог дана не поседује потпун људски облик, али зато од тренутка зачећа поседује умну и разумну душу" - Свети Максим Исповедник

http://www.serbian-iconography.com/                       www.youtube.com/watch?v=sJRslkLQRyU

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa normalno da je odbacio, ne mozes da ocenjujes ustavnost ustavne materije..... koji genijalac uopste trazi od ustavnog suda da ocenjuje ustavnu materiju?

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

?

 

Ustav ti ne cini samo dokument po imenu "ustav" vec ima kompletna ustavna materija u koju su ukljuceni i medjunarodni sporazumi koji imaju snagu-visinu ustava. U horizntu prava su na najvisoj lestvici.

A ako se ne varam, takav je i politicki sporazum po imenu "briselski sporazum"

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ustav ti ne cini samo dokument po imenu "ustav" vec ima kompletna ustavna materija u koju su ukljuceni i medjunarodni sporazumi koji imaju snagu-visinu ustava. U horizntu prava su na najvisoj lestvici.

A ako se ne varam, takav je i politicki sporazum po imenu "briselski sporazum"

 

Уз сво поштовање, ово једноставно није тачно.

 

Устав, у материјалном смислу, заиста није само документ који зовемо Устав (то је устав у формалном смислу), али не чине га ни међународни уговори. Устав у материјалном смислу, уставна материја, су правне норме које се односе на две групе питања - организацију власти и ограничење власти, данас познато као људска права.

 

Али Бриселски споразум ни по ком критеријуму није устав, већ класичан међународни уговор који, у складу са чл. 16, ст 2. Устава, мора бити у сагласности са Уставом Републике Србије. Значи, ако је у супротности са Уставом, не сме бити на снази, нити се примењивати.

 

Глупо је да коментаришемо нешто много ову одлуку када су је образложили на 40 страна а образложење нико од нас није видео... Али, мој први утисак је - лаку ноћ Србијо, у сваком смислу, правном, моралном, историјском...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уз сво поштовање, ово једноставно није тачно.

 

Устав, у материјалном смислу, заиста није само документ који зовемо Устав (то је устав у формалном смислу), али не чине га ни међународни уговори. Устав у материјалном смислу, уставна материја, су правне норме које се односе на две групе питања - организацију власти и ограничење власти, данас познато као људска права.

 

Mozda nisam u pravu za brisleksi sporazum da on nije medjunarodni ugovor u snazi ustava...

Ali ako ustav ne cine medjunarodni ugovori meni ne samo da profesorka ekonomije nema pojma nego nemaju ni profesor i profesorka ustavnog prava!

 

Izvori ustavnog prava u republici srbiji  i citat iz udzbenika

"Stanje aktuelnih izvora ustavnog prava u Srbiji iskljucivo konstituisu opsti pravni akti drzavnog i medjudrzavnog porekla "

Uz duzno postovanje brate veljko.. jel mene profesori lazu?

 

Sta li cu sledece da saznam... da mi Kustrimovicka iz gradjanskog nema pojma, ili mozda onaj baja iz krivicnog?

Mozda i oni imaju doktorate da lupetaju gluposti o oblastima koje predaju..

 

 

Али Бриселски споразум ни по ком критеријуму није устав, већ класичан међународни уговор који, у складу са чл. 16, ст 2. Устава, мора бити у сагласности са Уставом Републике Србије. Значи, ако је у супротности са Уставом, не сме бити на снази, нити се примењивати.

 

 

A gde si ti sve to procitao? Ko ti je izvor tih informacija? Dveri? Dss? Seselj?

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izvori ustavnog prava u republici srbiji  i citat iz udzbenika "Stanje aktuelnih izvora ustavnog prava u Srbiji iskljucivo konstituisu opsti pravni akti drzavnog i medjudrzavnog porekla " Uz duzno postovanje brate veljko.. jel mene profesori lazu?

 

И како си ти из ове реченице закључио да је Бриселски споразум устав? :D Из ове реченице се може закључити да је свака правна норма, било домаћег било међународног порекла, устав... Знамо, ваљда, да то није тако. Устав, у материјалном смислу, чине две групе норми које наведох изнад. Оне су, махом, садржане у Уставу као документу, а могу бити садржане и у другим, било домаћим, било међународним, изворима права. Бриселски споразум свакако не регулише људска права, а делимично регулише организацију власти на Космету, међутим, нажалост, све то у оквиру једне друге државе, зашта ваљда не морамо да доказујемо да је у супротности са Уставом.

 

 

 

  Али Бриселски споразум ни по ком критеријуму није устав, већ класичан међународни уговор који, у складу са чл. 16, ст 2. Устава, мора бити у сагласности са Уставом Републике Србије. Значи, ако је у супротности са Уставом, не сме бити на снази, нити се примењивати.  

A gde si ti sve to procitao? Ko ti je izvor tih informacija? Dveri? Dss? Seselj?

 

Шта конкретно? У самом Уставу и уџбеницима уставног права, вероватно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Boze Milosavljevicu nekad bas umes da ono predjes 4 hiljade obrtaja i to na leru.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И како си ти из ове реченице закључио да је Бриселски споразум устав? :D Из ове реченице се може закључити да је свака правна норма, било домаћег било међународног порекла, устав... Знамо, ваљда, да то није тако. Устав, у материјалном смислу, чине две групе норми које наведох изнад.

 

Ja sam jasno rekao da su medjunarodni sporazumi delovi ustavne materije.... dakle ustavna materija je i medjunarodni sporazum..

 

I da, mislim da je briselski sporazum deo ustavne materije. Mozda gresim.. ali po odluci ustavnog suda rekao bih da ne gresim...

 

Бриселски споразум свакако не регулише људска права, а делимично регулише организацију власти на Космету, међутим, нажалост, све то у оквиру једне друге државе, зашта ваљда не морамо да доказујемо да је у супротности са Уставом.

 

 

U tom slucaju je u 1244 u suprotnosti sa ustavom.. ako hocemo da tumacimo sta 1244 de fakto znaci.... a to je odsustvo suvereniteta srbije na kosovu...

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...