Jump to content

Да ли је могуће поштовати Светог Духа без знања о томе?


Препоручена порука

У књизи Зли дуси или Нечисте силе, Достојевски описује разговор између оца Тихона и Ставрогина па каже-

 

Слушајте, оче Тихоне - ја хоћу сам себи да опростима и то је главни мој циљ, цео циљ! - рече Ставрогин са мрачним одушевљењем у очима. Привиђења ће, знам, тек тада нестати. Ето зашто ја тражим неизмерно страдање, сам га тражим. И немојте ме плашити, свиснућу у мржњи и пакости.

 

- Кад верујете да сами себи можете опростити и да ћете тај опроштај добити страдањем у овоме свету, кад себи такав циљ постављате с вером, онда већ у све верујете! - узвикну Тихон усхићен. Како сте онда могли рећи да у Бога не верујете!

 

Ставрогин му не одговори.

 

-Бог ће вам неверовање опростити јер Светог Духа поштујете и не познајући га.

 

-Овом приликом ће Христос опростити???

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Можда би било добро да се поставе неки текстови где се говори о теологији Светог Духа - Пневматологији.

 

Ко је Дух Свети? Како познајемо Духа Светог? Шта он чини?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда би било добро да се поставе неки текстови где се говори о теологији Светог Духа - Пневматологији.

 

Ко је Дух Свети? Како познајемо Духа Светог? Шта он чини?

Да не лутамо имамо ли то на поукама?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лаички гледано, мислим да јесте могуће, јер Св. Дух дише где хоће, тако да никад не знамо где Га има, где Га нема, дакле може Га бити и у стварима за које живимо (ако већ не живимо за Њега). Другим речима, ако је свако добро од Бога, онда поштовање било ког добра значи и поштовање и Бога, који (и) као Св. Дух делује. Лаички. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По овоме што Достојевски пише испада да је могуће ући у Рај (као стање) и без хришћанства тј. да је потпуно небитно да ли си хришћанин, муслиман, будиста, атеиста. Лепо и привлачно, но да ли је тако. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По овоме што Достојевски пише испада да је могуће ући у Рај (као стање) и без хришћанства тј. да је потпуно небитно да ли си хришћанин, муслиман, будиста, атеиста. Лепо и привлачно, но да ли је тако. 

 

Davno sam gledao nekog naseg vladiku ne secam se koga,koji je izneo slicne pretpostavke,da ce se onima npr nekom Africkom plemenu koji ne zna za bilo sta izvan kraja svoje sume suditi na osnovu onoga sta su uradili u zivotu bez obzira sto nisu spoznali Boga,veru,sto nisu bili pravoslavci i slicno. Sudice im se po sopstvenom moralu,zivotu.

 

Ja sam veliki protivnik ekumenizma ako se moze ekumenizam svrstati pod ono da svi budu jedno,a da svi budu i dalje na istom mestu,rastojanju pogotovo sto mi verujemo da je nasa pravoslavna vera ipak vera apostola,naslednik izvora a da su druge vere od tog izvora debelo odstupile,ali moram reci da sam blizi i ja tome da npr neki svaba ili englez koji je dusa od coveka iako mozda jeste katolik ili je mozda bilo koje druge vere,a zivi hriscanski,zivot mu je hriscanski da ce zadobiti spasenje,jednostavno mislim da je to tako.

 

E sad to je samo moje misljenje.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дух дише где хоће. Не знамо његове границе али знамо његов правац - Црква. Дело Духа Светога је управо то - оприсутњење Тела Христовог, тј. оприсутњење самог Христа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jednostavno mislim da je to tako.
 

 

 

Све друго би било страно и добром човеку а камоли добром Богу...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Другим речима, ако је свако добро од Бога, онда поштовање било ког добра значи и поштовање и Бога, који (и) као Св. Дух делује

 

Да,то није лоше али би додао мишљење,да поштовање мора имати и личностни карактер,дакле поштовање доброг,треба да у себи садржи и поштовњје Личности који Јесте Доброта. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По овоме што Достојевски пише испада да је могуће ући у Рај (као стање) и без хришћанства тј. да је потпуно небитно да ли си хришћанин, муслиман, будиста, атеиста. Лепо и привлачно, но да ли је тако. 

Ту би се ја осврнуо на Христове речи,који каже ко није против вас са вама је.

 

Тај премудри Божји призив се не може тако црно бело објаснити. Сви понекад заборавимо да је ипак Глава Цркве Христос а његови су сви људи овога света а не само они које видимо у Црквама.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Предавање Владике Игнатије о Тријадологији.

 

Немојте да заборавимо да је Пневматологија неодвојива од Тријадологије.

 

А Христос је Онај на коме је Дух Свети. То и значи именица Христос.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...