Jump to content

"Otvoreni lov na kosovske Srbe"

Оцени ову тему


Препоручена порука

Izvor: Tanjug

Beograd -- Iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić rekao je da na KiM već 15 godina ne prestaje otvoreni lov na Srbe.

 

2009761442544d1a173c682666281040_orig.jp
foto: Tanjug

On je ukazao na to da je većina napada na albanske pekare u Srbiji rasvetljena, što nije slučaj sa napadima na Srbe na KiM.

"U Srbiji su većina napadača na pekare ili uhapšeni ili je istraga vrlo aktivna. Recimo na Kosovu retko kad imamo počinioce koji su uhapšeni, a posle imamo dodatni problem da li će biti osuđeni", rekao je Janjić.

On kaže da na KiM stalno ima incidenata, Srbi su izloženi proganjanju, uništavanju kuća, od kojih su neke i nedavno zapaljene, što sve, prema njegovim rečima, pokazuje kontinuitet koji proizilazi iz opšte atmosfere posle rata "da su Srbi glavni krivci i da oni treba da ispaštaju".

"To je neki otvoreni lov na Srbe", rekao je Janjić i dodao da ne može da kaže da iza toga stoji ceo albanski narod, ali da postoje ljudi koji dopuštaju da su Srbi krivi za sve, što se dešava na Kosovu i koji čineći te napade, smatraju da na taj način čine dobro svojoj naciji.

Zato je, upozorio je, pre svega potrebna odgovornost političkih i verskih lidera, jer je takva atmosfera loša i za same kosovske Albance, jer u očima sveta ispadaju veoma ružno i to pokazuje da je Kosovo 15 godina posle rata i dalje politički nestabilnilno i da na KiM postoji problem islamskog fundamentalizma.

"Problem je kada u jednom društvu nestanu mehanizmi osude tih pojava i kada se oni stalno pravdaju i omladina se 'truje' na taj način i iz toga proizilaze razni incidenti", rekao je Janjić.

On je dodao da nesposobnost društva da se suoči sa problemom sopstvenog ekstremizma stvara atmosferu iz koje proizilaze i dalji napadi na Srbe.

Janjić nije isključio mogućnost još nekog masovnog nasilja na Kosovu, jer mnoga politička pitanja tamo nisu rešena, a i evropska perpektiva zapadnog Balkana je pod znakom pitanja.

To, kako je istakao, može da dovede do dodatnih turbulencija i otvori put ka verskom fundamentalizmu.

On je ponovio da je zato velika odgovornost na političkim liderima, da se bore protiv te atmosfere, a ne da koriste ekstremizam, da na osnovu toga dobijaju više glasova, ukazavši da se u takvim situacijama političari okreću populizmu, koji može dovesti do toga da onaj ko je u manjini bude ugrožen.

"Stalno govorimo da ljudi najbolje mogu da nam pomognu tako što ni na koji način neće davati povoda ovdašnjim ekstremistima da nam se svete. Naš položaj je zapravo položaj taoca. Uvek kad se nešto desi, bilo na teritoriji uže Srbije ili na severu Kosova ili južnim delovima Srbije, uvek imamo refleksiju na ovim prostorima, jer ovde su Srbi najugroženiji, i u manjini su", istakao je Janjić i dodao da onda i vrlo lako može da dođe do neželjenog razvoja događaja.

On kaže i da je problem kada se napadači na srpske kuće ili na Srbe i uhapse, da su mu u policiji rekli da ih sudovi posle puste na slobodu.

"Mislim da međunarodna zajednica mora da igra jednu ulogu katalizatora i da se postave jasna pravila naročito na KiM. Dakle, nije dovoljno mahati zastavama Amerike, Engelske da bi se pokazalo da su oni bliži Zapadu. Mislim da taj period prestaje i da se očekuje da se ovde određene stvari urade, a koje bi bile u pravcu poštovanja ljudskih prava, sloboda, i svih ljudi bez obzira na to kojoj naciji ili veri pripadaju", poručio je Janjić.

Kako kaže, nastavljanje takvog odnosa prema Srbima zapravo u najvećoj meri će kompromitovati međunarodnu zajednicu na ovim prostorima, te da će to direktno biti izvor nestabilnosti za celu Evropu.

 

B92

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U ovoj zemlji vladaju ljudi koji su postavljeni naopačke (kako narod vidi) a ustvari su samo Časni Krst Gospodnji u svojim namerama okrenuli.

 

Otac Sava Janić sve više podiže glas prema Beogradu da je otvoren lov na Srbe u našoj pokrajini.Moj otac je u komunističkoj Jugoslaviji umalo bio uhapšen zbog toga iako je ima sa sobom originalne novine albanske manjine(doduše to ga je i spasilo jer je bio pametan pa je na sastanklu samo navodio citate)

 

Sramota je više da se ne čuje glas žrtve!!!!!!!!!!!

 

I na čast da budu srbima kako su raseljena lica sa Kosova i Metohije  neka braća dočekali sa dobrodošlicom tipa: sami ste krivi.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U ovoj zemlji vladaju ljudi koji su postavljeni naopačke (kako narod vidi) a ustvari su samo Časni Krst Gospodnji u svojim namerama okrenuli.

 

Otac Sava Janić sve više podiže glas prema Beogradu da je otvoren lov na Srbe u našoj pokrajini.Moj otac je u komunističkoj Jugoslaviji umalo bio uhapšen zbog toga iako je ima sa sobom originalne novine albanske manjine(doduše to ga je i spasilo jer je bio pametan pa je na sastanklu samo navodio citate)

 

Sramota je više da se nečuje glas žrtve!!!!!!!!!!!

 

I na čast da budu srbima i sva raseljena lica sa Kosova i Metohije koje su  neka braća dočekali sa dobrodošlicom tišpa: sami ste krivi.

 

У праву си, није свеједно (лако) данас на КиМ овако нешто изјавити:

 

"To je neki otvoreni lov na Srbe", rekao je Janjić i dodao da ne može da kaže da iza toga stoji ceo albanski narod, ali da postoje ljudi koji dopuštaju da su Srbi krivi za sve, što se dešava na Kosovu i koji čineći te napade, smatraju da na taj način čine dobro svojoj naciji.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У праву си, није свеједно (лако) данас на КиМ овако нешто изјавити:

 

"To je neki otvoreni lov na Srbe", rekao je Janjić i dodao da ne može da kaže da iza toga stoji ceo albanski narod, ali da postoje ljudi koji dopuštaju da su Srbi krivi za sve, što se dešava na Kosovu i koji čineći te napade, smatraju da na taj način čine dobro svojoj naciji.

 

Naravno da nije lako ali još gore je to što nije lako samo zato što si srbin koji ništa ne izjavljuje samo je svoj na svome.

 

Lako je Beogradu,njima će Vučko natrpati parice u džep,jer boljeg trgovca automobila nema niko.....

 

 

I prosto sam konfuzan i besan kakva je slika u Srbalja u vezi KiM već vek unazad.....(baš ih briga za silovanja i ubistva to se nije desilo) ma....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da nije lako ali još gore je to što nije lako samo zato što si srbin koji ništa ne izjavljuje samo je svoj na svome.

 

Lako je Beogradu,njima će Vučko natrpati parice u džep,jer boljeg trgovca automobila nema niko.....

 

 

I prosto sam konfuzan i besan kakva je slika u Srbalja u vezi KiM već vek unazad.....(baš ih briga za silovanja i ubistva to se nije desilo) ma....

 

Размишљам у другом правцу, последњих дана сведоци смо лажних вести (јавно информисање) наших медија, неизвештавање на време, предност имају турбо фолк звезде. Замишљам ситуацију где ’хитна’ помоћ не стигне на време због закаснелих и крајње глупих новинарских извештаја, који само помажу живот у још већој мизерији – контрапордуктивно. С друге стране, свако ко је Београду поменуо „лов на Србе“ на КиМ, не видим да је дорбо прошао, напротив, постаје сметња на путу трпања новца у своје џепове...Видећемо шта ће бити.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

С друге стране, свако ко је Београду поменуо „лов на Србе“ на КиМ, не видим да је дорбо прошао, напротив, постаје сметња на путу трпања новца у своје џепове...Видећемо шта ће бити.

 

Daaa. Prosto neverovatno i to traje sve vreme (slučaj mog oca iz 1979 god).

 

Neko je pod narkoticima ili mi ili oni. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vesti sa Kosova nisu pogrešne u poslednje vreme , već u poslednjem veku.

 

Kako to mislis? Ono sto govorimo tanja i ja ili tek sada prava slika dolazi? A sta je sa ranijim ukazivanjem tipa o.Save Janica koja su bila?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako to mislis? Ono sto govorimo tanja i ja ili tek sada prava slika dolazi? A sta je sa ranijim ukazivanjem tipa o.Save Janica koja su bila?

 

mislim na period od kada problem postoji, pre komunizma, u komunizmu, posle komunizma

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

mislim na period od kada problem postoji, pre komunizma, u komunizmu, posle komunizma

 

Ја мислим на садашње проблеме које треба решити у будућности, како ћемо делати, идеје, сугестије и алат којим ћемо решити проблеме. Ми не знамо тачно како ће изгледати за 6 месеци, али предлози су платформа за даље. Нисмо направили ниједан пример за решавање садашњих проблема у будућности, али зато хоћемо да решавамо проблеме из времена Броза и после. Зашто прошло време имати за циљ? Зашто летети преко Атлантика пре 35 година? Не разумем.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

mislim na period od kada problem postoji, pre komunizma, u komunizmu, posle komunizma

 

aha,pa dobro to sam ve' napisao..copy

 

I prosto sam konfuzan i besan kakva je slika u Srbalja u vezi KiM već vek unazad.....(baš ih briga za silovanja i ubistva to se nije desilo) ma....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја мислим на садашње проблеме које треба решити у будућности, како ћемо делати, идеје, сугестије и алат којим ћемо решити проблеме. Ми не знамо тачно како ће изгледати за 6 месеци, али предлози су платформа за даље. Нисмо направили ниједан пример за решавање садашњих проблема у будућности, али зато хоћемо да решавамо проблеме из времена Броза и после. Зашто прошло време имати за циљ? Зашто летети преко Атлантика пре 35 година? Не разумем.

 

prošlo vreme nije cilj, već greška o kojoj pričamo, razmišljamo, tražimo uzroke i shodno tome  rešenje, kako ne bi iz decenije u deceniju pravili iste propuste kao da smo retardirani.

Stvar je vrlo jasna, ko ima jaku zajednicu, što Srbi nemaju, ima jaku ekonomiju, logično, može da kupi pravdu.

Mi nemamo zajednicu pa ni para, možemo samo da kukamo i da se pozivamo na Božiju pravdu. Za početak da menjamo mentalitet naroda, ostalo će doći samo po sebi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za početak da menjamo mentalitet naroda, ostalo će doći samo po sebi.

 

Kako bi voleo lično sa tobom da pričam i upoznam te se projektom ,svake, ama baš svake nevladine organizacije u srbiji,koja temelji svoje fantamozgarije na promeni mentaliteta naroda u srbiji.

 

Upravo uništavajući prvo vrline svog naroda. Naravno da razumeš da se bez ljubavi takve stvari ne rade. Mislim da nam treba jedan vrlo jasan i opširan izveštaj,šta se sve dešavalo u srbiji od 1981 godine pa dalje.

 

Srpski narod nema jasnu sliku, ničega što se dešava u zemlji, ama baš ničega.....

 

Mi imamo pravo da znamo!

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

prošlo vreme nije cilj, već greška o kojoj pričamo, razmišljamo, tražimo uzroke i shodno tome  rešenje, kako ne bi iz decenije u deceniju pravili iste propuste kao da smo retardirani.

Stvar je vrlo jasna, ko ima jaku zajednicu, što Srbi nemaju, ima jaku ekonomiju, logično, može da kupi pravdu.

Mi nemamo zajednicu pa ni para, možemo samo da kukamo i da se pozivamo na Božiju pravdu. Za početak da menjamo mentalitet naroda, ostalo će doći samo po sebi.

 

Да, никад нећу заборавити осећај исрпед ректора након погрешног одговора на питање за испит. Било је непријатно и неугодно. То је оно на шта сам била оцењена, и стога ме није изненадило да ће бити непријатно што сам погрешила. Следећи пут сам знала тачан одговор и добила праву оцену. Када сам највише учила: правила сам грешке. Звучи контрадикторно, не? Ради се о важности правити грешке, не? Рекла бих да они који праве више грешака највише науче. Зато кажем сада делати на основу овог сазнања решавати садашње проблеме + научити нешто ново. Не ради се о томе да негујемо грешке, већ да разумемо разлоге због којих мислимо зашто се није догодило оно што смо мислили да ће се догодити – и онда постајемо бољи у циклусу учења. Важно је запамтити да ће увек бити грешака. Врло је вероватно и да је неко потрошио много енергије да сакрије грешке...Слажем се, потребно је време да се истраже узроци, иначе иста грешка се поново и поново понавља. Трик је мислим у томе да смо имали окружење у којем су се грешке могле доживети као прилика за учење. То је предуслов за даље... Мислим да немамо више времена и ресурсе за превише филозофирања за грешке пре, у време комунизма и после + правимо нове грешке. Сутра је испит.

 

Опрости на дужини поруке, није нешто да те учим, него моје виђење.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не ради се о томе да негујемо грешке, већ да разумемо разлоге због којих мислимо зашто се није догодило оно што смо мислили да ће се догодити

 

da 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...