Jump to content

Јеванђеље и (не)насиље: (Не)оправданост рата и убиства


Препоручена порука

znaci ti bi molitvom zaustavio na primer Hitlera?

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nisu to samo ratni uslovi nego svakodnevnica, imas "hitlera" kolko oces po svetu, tj setaju ulicama slobodno i rade zlodela

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nisu to samo ratni uslovi nego svakodnevnica, imas "hitlera" kolko oces po svetu, tj setaju ulicama slobodno i rade zlodela

да ли ти смијеш рећи "ти си злочинац  и зато ћу те убити" или "ти си силоватеш бићеш објешен"???

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala, brate "iskušenik".

Ko ima oči da vidi, neka vidi!

"Podsećam da je još za svete Oce do Konstantinovog vremena, kao i za velike hrišćanske teologe Origena

Ово уопште није тачно! У првој Цркви је било много војника-хришћана, чак и оних који су пострадали за Христа - Свети Димитрије и Ђорђе, али и многи други. У Регензбургу у Баварској и дан, данас постоји катакомбни храм који су основали легионари Марка Аурелија.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovde nije reč o konfesionalnim razlikama i jasno sam napisao da sudija hrišćanin ima obavezu da kazni greh, greh je definisan na jasan način kao norma u ovom slučaju sam naveo  ubistvo drugog čoveka.

Ne govorimo o Crkvi već o hrišćaninu kao pojedincu, koji zauzima određeno mesto u društvu. On može biti, u ovom slučaju sudija ili ekonomista ili državnik.

Ne usredsređujem se na sveštenstvo niti ovde projektujem sveštenstvo, izgleda da si ti projektovao sve ovo na Crkvu,  koje čine posebno obrazovani ljudi u okviru Crkve i koji treba da paze na ono što se tiče nas kao bića koja će živeti večno.

Ne tražimo od njih da se bave poslom za koji nisu pripremljeni pa da budu sudije, ili da oni stvaraju hrišćansku književnost ili organizuju sindikate i štrajkove, da se bave obrazovanjem.

Novi Zavet nam jasno ne ulazeći u pojedinosti prikazuje kako bi trebalo da izgleda hrišćansko društvo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nisu to samo ratni uslovi nego svakodnevnica, imas "hitlera" kolko oces po svetu, tj setaju ulicama slobodno i rade zlodela

да ли ти смијеш рећи "ти си злочинац  и зато ћу те убити" или "ти си силоватеш бићеш објешен"???

zavisi od uslova tj situacije, ne da smem reci nego i uraditi, a uslovi su oni vec navedeni, sprecavanje zlodela te vrste ako ne postoje uslovi za spreciti na drugi nacin, tj onaj sto sam na pocetku stranice naveo- a to su vec ekstremne situacije gde ne mozes da biras puno

da me ne shvatis pogresno, naravno da sam protiv ubijanja, osim kad nema drugih mogucnosti, a ne mislim na osvetu nego jednostavno na sprecavanje daljih zlodela

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nisu to samo ratni uslovi nego svakodnevnica, imas "hitlera" kolko oces po svetu, tj setaju ulicama slobodno i rade zlodela

да ли ти смијеш рећи "ти си злочинац  и зато ћу те убити" или "ти си силоватеш бићеш објешен"???

To je obaveza sudije a ako je sudija hrišćanin to ga ne sprečava da vrši svoju dužnost, naprotiv Hrist ne traži od nas da sedimo i pasivno čekamo njegov dolazak , već da budemo aktivni.

Njegov sud će biti konačan pa i za tog sudiju ako je pogrešio ali i za ubicu ako je ubica.

Ne smemo padati u jednu ljudsku ograničenost dimenzijama,  ovde su recimo tri a u nebu ih ima možda bezbroj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Завиша, бркаш појмове:

- вршење кривичних дјела не кажњава судија (као да то чини властитом вољом) него Закон.

Судија конкретно примјењује закон на одређени случај.

- туђи гријех не кажњава човјек, па био он војник, свештеник, судија итд., него само и једино Бог, јер је гријех лична ствар појединца

Немојте да мијешамо кршење друштвених/државних и Божијих/духовних закона.

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хришћанин може да убије у одбрамбеном рату,када је нападнута отаџбина,народ,светиње и ближњи...то су димензије живота које је Хришћанин дужан бранити,када непријатељ жели да пороби,обечшасти и одузме му те светиње...а оне то непорециво јесу.

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam izmešao nego sam shvatio da govorimo o hrišćaninu. Tema je "kada hrišćanin može da ubije"

Zakoni se ne donose sami nego ih opet donosi hrišćanin, a i primenjuje hrišćanin, prema tome ti zakoni nisu ništa drugo nego opet delo hrišćanina koji ih je na osnovu nečega doneo. Oni se obično nazivaju zakonodavci ali predpostavimo da su i oni hrišćani. I doneli su zakon da se ima ubiti i donosili su takve zakone kroz istoriju i ljudi koji su hrišćani.

Da li je to ispravno teološko gledište, lično mislim da jeste, opet kažem nema to veze sa mojom konfesionalnom pripadnošću. Da nije tako ne bi onda postojala ni zapovest "Ne svedoči lažno...", znači da u Božjoj promisli postojalo je predviđeno i za tu vrstu institucija.

Drugačije je kod muslimana,  pa se vrtimo u krug.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видиш да смо запели око твог погледа на смртну казну, концепт кажњавања који је напуштен у свим хришћанским цивилизованим земљама, и за који сви редом тврдимо да нема везе са хришћанством, а ти и даље тврдиш да има, али то не правдаш јеванђелским аргументима.

Мени је искрено неповезиво да ти као хришћанин оправдаваш смртну казну.

пс

и да...термин "свједочење" (мартириа) у Светом Писму подразумјева свједочење живота, исповиједање нечега својим животом, а не банално свједочење на суду. "сведочанство је његово истинито", "и он сведочи за њега" итд. су све јеванђелски стихови који ни у перспективи немају никакву јуридику односно судство. Вјеруј ми да има везе са конфесијом јер јесте ркц развијала своју мисао на јуридичким принципима.

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...