Jump to content

Откривен највећи извор нафте на свету-Русија постаје највећа нафтна сила

Оцени ову тему


Милан Ракић

Препоручена порука

Postoji poseban sporazum za Arktik.

 

Као што рекох не знам за Арктик, причам о важећем првилу за обалне границе, где почињу међунродно воде а где се завршава териториј држве. Ако су нешто изделили око арктика, то не знам. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре пар година су руски научници открили велики басен нафте под Арктиком. Његови краци доспевају од Русије до Канаде, истина већи део басена је према Канади. Бат ко први избуши рупе његово је.

Тако су покренули прво нека подморничка истраживања потом су ево ових дана вероватно открили начин како да се прихефтају на ту нафту и сад крећу у бизмис.

 

 

Moze biti da je veci deo prema Kanadi ali je izgleda ispod "ruske" kontinentalne ploce te prema tom sporazumu je i nafta njihova ... Mozda je to i razlog zasto se Kanadjani najvise bune nesto i ne pase im?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prema Konvenciji UN-a o pomorskom pravu (UNCLOS) iz 1982. g., države mogu proširiti svoju priobalnu ekonomsku zonu od 200 milja ako dokažu da su uzvišenja oceanskog dna (grebeni) na području na koja polažu pravo - povezana s kontinentom i zapravo čine njegov produžetak. No, postoji i ograničenje: proširenje je moguće najviše za dodatnih 150 milja. Drugim riječima, ako Rusija dokaže da su Greben Lomonosova i Greben Mendeljejeva na koje polaže pravo - produžetak kontinenta, može se proširiti za 150 milja uz oba grebena. Ne više od toga. No i kod te odredbe postoji izuzetak koji omogućuje da se ide i preko ograničenja od ukupnih 350 milja. Potrebno je dokazati da Euroazijska kontinentalna ploča zalazi u ocean. U tom slučaju će Rusija moći prisvojiti ne samo Greben Lomonosova i Greben Mendeljejeva nego i Kotlinu (oceanski bazen) podmorničara koja se nalazi između njih, kao i dio Kotline Makarova. Ukoliko Rusija uspije pridobiti oponente, a to su prvenstveno američki znanstvenici, moći će prevladati ograničenje od 350 milja i ostvariti pravo na daleko veću površinu - od više od milijun kvadratnih kilometara.

 

http://hr.rbth.com/science/2013/11/12/od_geoloske_povijesti_do_geopolitike_arktika_23461.html

 

 

Rusija i Norveška potpisale su danas sporazum o granici na Arktiku, poslije spora koji je trajao 40 godina, što će otvoriti put vađenju nafte i gasa iz ove oblasti.

Predsjednik Dmitrij Medvedev i norveški premijer Jens Stoltenberg predsjedavali su ceremonijom u Murmansku, luci u Barencovom moru nedaleko od norveške granice, sjeverno od Arktičkog kruga.

Sporna teritorija obuhvata 175 000 kvadratnih kilometara, što je veličina polovine Njemačke, uglavnom u Barencovom moru. Dokazano je da se u ovoj oblasti nalaze zalihe nafte na ruskoj i norveškoj strani.

"Potpisivanje sporazuma o kojem se pregovara od 1970. godine predstavlja istorijski napredak u odnosima", saopštio je Kremlj. Medvedev i Stoltenberg skolopili su preliminarni sporazum u aprilu.

"To je praktičan primjer principa da države pregovorima zasnovanim na postojećem međunarodnom pravu treba da riješe sve moguće sporove na Arktiku", dodaje se u saopštenju.

Kanada, Rusija, Norveška, SAD i Danska, zemlje koje izlaze na Arktik, nadmeću se u polaganju prava na nalazišta nafte, gasa i dragocjenih metala, koja će postati pristupačnija ukoliko se istopi arktička ledena kapa.

Prema međunarodnom pravu, ovih pet država imaju pravo na ekonomsku zonu do 320 kilometara sjeverno od svojih granica, ali Rusija tvrdi da joj pripada mnogo više, jer je dno mora ispod Arktika nastavak kontinentalne ploče na kojoj počiva ova zemlja.

 

http://www.radiosarajevo.ba/novost/33436/rusija-i-norveska-potpisale-sporazum-o-granici-na-arktiku

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рекох ти, прве генетски модификовне биљке које могу издржати свуд. Не читаш ме. Раде на томе да напрве биљке које можеш да забодеш у сахару - оне да ничу. 

nemoj biti naivan brate, biljke za rast zahtjevaju velike kolicine minerala u specijalnom obliku dostupnom za biljke kojih u sahari  nema a i da ih ima nema vode, ne mogu oni modifikovati biljke toliko da mogu ne znam sta, inace prednost GMO nad klasicnim selekcijama nije nesto narocito velika, nemoj pridavati GMO-u vanzemaljske karakteristike

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čiji je Arktik?

U Moskvi se u sredu i četvrtak održava medjunarodna konferencija o Arktiku, gde prema procenama leži jedna četvrtina svetskih rezervi nafte i gasa ispod Arktičkog okeana.

Ruski premijer Putin je govorio na konferenciji u četvrtak i tom prilikom je pozvao učesnike na mir i saradnju na Arktiku.

"Mislimo da je nužno sačuavati Arktik kao zonu mira i saradnje", rekao je ruski premijer uz upozorenje da se čuju i porgnoze da će u budućnosti preti "bitka za Arktik".

"Međutim, pažljivo se odnosimo prema postojećem stanju u tom regionu i jasno nam je da većina zastrašujućih scenarija za Arktik nema pravu osnovu", dodao je premijer Putin govoreći u Moskvi u četvrtak.

Premijer Putin je ujedno odbacio sugestije da bi konkurencija više zemalja za kontrolu arktičkih prirodnih bogatstava mogla da dovede do sukoba - i poručio je učesnicima konferencije u Moskvi da nafta, gas i druga bogatstva regiona mogu da budu eksploatisana u "partnerskom duhu".

"Ukrštanje ozbiljnih interesa"

Izveštači sa skupa o Arktiku kažu da su i ruski premijer i učesnici iz drugih arktičkih zemlja istakli u svojim govorima da očekuju da će UN odlučivati o njihovim zahtevima za pravom na eksploataciju bogatstava tog dela sveta.

U tom smislu, Vladimir Putin je rekao da se na Arktiku "ukrštaju vrlo ozbiljni ekonomski i geopolitički interesi" i dodao da ipak ne sumnja "da će svi postojeći problemi na Arktiku, uključujući i problem u vezi sa podvodnom vezom Arktičkog regiona sa obližnjim kopnom, moći da budu rešeni u partnerskoj atmosferi".

Problem sa podvodnom vezom regiona sa kopnom tiče se bogatstava duž podvodnog grebena (planinskog lanca) Lomonosov koji se pruža od Grenlanda do Rusije.

Put do boljeg dijaloga

Rusija, Norveška, Kanada, Danska i Sjedinjene države već su položile pravo na teritorije u regionu, a američki istraživači su nedavno saopštili da bi zbog globalnog otopljavanja Arktik mogao da ostane bez ledenog porkivača do 2030. godine.

Skup u Moskvi treba da unapredi dijalog zainteresovanih zemalja, i tom smislu je izvor blizak Kremlju najavio da će Rusija braniti svoje interese.

Resursi regiona ubrzano postaju dostupni zbog rapidnog smanjivanja polarnog leda.

Artkički led se ubrzano topi

Visoki savetnik norveške vlade, Olaf Orfeum, rekao je učesnicima konferencije da tako dramatične promene na površini zemlje nigde drugde nisu zabeležene.

Bitka za Arktik usredsredjena je na jedan podovodni planinski venac poznat kao Lomonosovljev greben.

2001 godine, Moskva je podnela teritorijalni zahtev u Ujedinjenim nacijama, ali on je odbačen zbog nedostatka dokaznog materijala.

Pre tri godine, jedna ruska ekspedicija pobola je titanijumsku zastavu na dno okeana ispod severnog pola kao simboličnu najavu ruskih ambicija.

Moskva će podneti novu dokumentaciju Ujedinjenim nacijama 2012-13 godine.

Savetnik Kremlja za klimatske promene, Aleksandar Bedritski, izjavio je da su dobre šanse da ruski zahtev bude prihvaćen.

Kanada treba da podnese svoj zahtev 2013 godine, a Danska godinu dana kasnije.

Šta propisuje međunarodno pravo?

Cilj svake zemlje je da ponudi naučne dokaze da je Lomonosovljev greben podvodni nastavak njene kontinentalne ploče.

Prema medjunarodnom pravu, priobalna zemlja ima ekskluzivno pravo na eksploataciju prirodnih resursa na dnu mora i ispod njega do 200 nautičkih milja (370km) od njenog kopna.

Ukoliko kontinentalna ploča ide dalje od toga, zemlja mora da pruži dokazni materijal komisiji UN koja će posle toga dati svoje preporuke za odredjivanje odgovarajuće granice.

 

http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2010/09/printable/100923_arcticthu.shtml

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Значи ускоро неко жешће њесра или амери почињу промоцију електричних аутомобила...ове тренутне промоције тесла моторса личи на епл промоције...већ се ту нешто догаџа...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Значи ускоро неко жешће њесра или амери почињу промоцију електричних аутомобила...ове тренутне промоције тесла моторса личи на епл промоције...већ се ту нешто догаџа...

ja sam se zaprepastio kada sam čuo da je tesla motors dozvolio korišćenje svojih patenata za dž. Tako da Tesla motors i Apple ne mogu nikako da se uporede, kako se čini izgleda da jedni ipak razmišljaju o opštem dobru, izgleda da su osim mena našeg naučnika preuzeli i njegovu viziju (ili barem neki deo nje).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вода (водоник)...неисцрпан извор енергије...мотор на водоник је направљен још 60 - 70-их година прошлог века...али великим компанијама власницима нафтне, ауто и још неких грана индустрије, то не одговара.

  • Волим 1

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вода (водоник)...неисцрпан извор енергије...мотор на водоник је направљен још 60 - 70-их година прошлог века...али великим компанијама власницима нафтне, ауто и још неких грана индустрије, то не одговара.

Mislim da ovo nije tačno, nisam siguran kako ćeš od vodonika da dobiješ neku energiju sem da "lupiš" jedan u drugi, a to baš i nije pametna ideja.

A što se tiče vode, koliko sam skontao napravili su motor koji radi na principu odvajanja atoma iz molekula vode i pri tom procesu se oslobađa energija, mislim nije to bilo kakav motor ono napravili su kola koja baš brzo idu i mogu dosta da pređu sa jednim punjenjem. Samo kontam da su veoma skupa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja sam se zaprepastio kada sam čuo da je tesla motors dozvolio korišćenje svojih patenata za dž. Tako da Tesla motors i Apple ne mogu nikako da se uporede, kako se čini izgleda da jedni ipak razmišljaju o opštem dobru, izgleda da su osim mena našeg naučnika preuzeli i njegovu viziju (ili barem neki deo nje).

 

није иста у смислу производа али свакако промоција новог модела пословања, дизајна, технологије подсећа на епл...

 

Да..и ја сам се збунио кад сам видео да деле знање за џ али колико се сећам и јесте споменуто да се угледају на Теслу...треба погледати поново ту емисију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја да сам амер ја бих кренуо у масовну производњу електричних возила и разноразних електронских погонских машина и оних са алтернативним изворима енергије...

 

а онда бих Русе назвао старомодним и затуцаним сељацима који троше фосилна горива и опет бих био суперишка...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kola na struju su zakon po meni ... Tesla je vec ekstrem ali ovi hibridni su sjajna stvar. Pre neki dan sam video Audi 3 hibrid, ima baterije sa kojima predje 50 km a max brzina je 130 km/h.

 

U toku dana prosecnom coveku i ne treba vise, na posao, sa posla, u prodavnicu ... 50km je vise nego dovoljno. A za duza putovanja tu je dizel ...

 

A i da ne pominjem zagadjenje vazduha i ostalo ...

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da ovo nije tačno

Тачно је.

 

 

 

isam siguran kako ćeš od vodonika da dobiješ neku energiju sem da "lupiš" jedan u drugi, a to baš i nije pametna ideja.

Познајем човека, високи саветник у неколико министарстава и још неким службама, који својим патентом, на пример, греје годину дана одређене зграду у одређеној држави са само 4 литра воде (4 литара за једну зграду), веровао или не...зграде имају 48 стамбених или пословних (небитно за вас) јединица.

 

Неке ствари нису баш "на изволте" свима, тако да...

  • Волим 1

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вода (водоник)...неисцрпан извор енергије...мотор на водоник је направљен још 60 - 70-их година прошлог века...али великим компанијама власницима нафтне, ауто и још неких грана индустрије, то не одговара.

jeste vodonik vrhunsko i biolosko gorivo jer produkt sagorjevanja je vodena para, plus je kaloricniji od nafte i benzina....

ali ajde mi objasni kako bi proizvodio vodonik, njegova proizvodnja je mnogo skupa, vise od duplo skuplja po kalorijskoj vrjednosti goriva od nafte, zar mislis da zemlje bez nafte nisu probavale....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...