Jump to content

Financial Times: Hrvatska je nova Grčka, zemlja najnesposobnije vlade i socijalne katastrofe

Оцени ову тему


Препоручена порука

smece_kontejner_hrvatska3_index625.jpg

 

SPOR i bolan oporavak grčke ekonomije nakon katastrofalne dužničke krize nameće zanimljivo pitanje. Koja zemlja je sada preuzela titulu ekonomski najnesposobnije siromašne europske zemlje koja treba pomoć drugih EU zemalja? Odgovor je definitivno Hrvatska, piše Financial Times.

Hrvatsko gospodarstvo i nije tako sunčano, tim riječima Financial Times na početku svoje analize opisuje sliku sunčane hrvatske plaže.

"Hrvatska je mala zemlja koja je tek prošle godine ušla u Europsku uniju, a nije ni dio eurozone. Ima prekrasne otoke i plaže gdje je život naizgled ugodan. Zbog toga Hrvatska i njezini gospodarski problemi često ostanu nezapaženi".

No, zemlja je već šestu godinu u recesiji, a za to vrijeme izgubila je gotovo 13 posto svog BDP-a. Nezaposlenost se kreće na razini od oko 17 posto, a među mladima doseže gotovo 50 posto.

Vladi nedostaje energije u provođenju reformi, to je socijalna katastrofa

To je socijalna katastrofa koja se ne razlikuje previše od one koja je u posljednjih pet godina zadesila Grčku i Španjolsku. U Hrvatskoj, baš kao i u Grčkoj, postoji neučinkovit javni sektor sa zaposlenima na poslovima koji očito ne služe javnom interesu te samo prikrivaju pravu razinu nezaposlenosti. Ovaj problem je uvećan nedostatkom kompanija iz privatnog sektora koje mogu stvoriti radna mjesta uspješno se natječući na EU tržištu.

Jasno, opća slabost europskog gospodarstva objašnjava neke od hrvatskih poteškoća, ali ne sve. Kada je agencija za kreditni rejting Moody's snizila rejting Hrvatske na razinu "smeće" prošle godine, kao jedan od glavnih razloga navela je inertnost vlade u provođenju reformi. Bila je to poštena ocjena.

Vladi lijevog centra nedostaje energije, želje i samouvjerenosti u izvršavanju esencijalnih reformi kao što su velike promjene u državnom sektoru i stvaranje poduzetničke klime koja bi bila atraktivna stranim investitorima. Programi privatizacije nemaju nikakav smjer. No kada je konzervativna oporba bila na vlasti njihov rezultat bio je mrvicu bolji.

Ipak, svi oni troše previše vremena igrajući se politike u vlastitu korist, što je posebice bilo očito u SDP-ovom izbacivanju bivšeg ministra financija Slavka Linića iz stranke koji se usudio govoriti u korist ekonomskih reformi.

Kada će Hrvatska napokon zasukati rukave i modernizirati državu?

Nije slučajnost što zemlje poput Makedonije, Srbije i Slovenije, koje su također poput Hrvatske nekad bile dio Jugoslavije, imaju velikih poteškoća u prihvaćanju ekonomskih reformi u proteklih 20 godina. Tradicija zapošljavanja u državnom sektoru po političkoj liniji teško izumire u jugoistočnoj Europi.

Članstvo u Europskoj uniji trebalo je pomoći zemljama središnje i istočne Europe opskrbljujući ih milijardama eura kroz fondove regionalne pomoći kako bi se ti novci uložili u modernizaciju infrastrukture i slične projekte. Odličan primjer je Poljska koja je pametno iskoristila novac, kao i Španjolska 1990-ih.

Međutim, Hrvatska se pokazala izuzetno sporom u korištenju sredstava koje im je EU stavila na raspolaganje u svrhu razvoja sedam godina prije priključenja samoj EU. Država hitno treba učinkovite menadžere i jasan pravni okvir.

"Učinkovita uporaba EU sredstava bit će ključna za izvlačenje Hrvatske iz vlastitih navika. Ali najvažnije od svega, Hrvatska treba dašak svježeg zraka u svojim političkim i administrativnim redovima. Bilo bi previše od njih očekivati da priznaju svoje nedostatke i pogreške iz prošlosti. No mogu li barem zasukati rukave i započeti već odavno zakašnjelu modernizaciju hrvatske države?", pitanjem tekst o hrvatskom gospodarstvu zaključuje Financial Times.

 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/financial-times-hrvatska-je-nova-grcka-zemlja-najnesposobnije-vlade-i-socijalne-katastrofe/756474.aspx

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ужас. Све се мења, ал навике изгледа тешко. Можемо да се кољемо и мрзимо до сутра, ал југословенство и комунизам су осакатили све подједнако за следећих неколико деценија, ил макар док ови старији нараштаји сви комплет не оду у пензију. Мада ни ови нови млади не заостају много за њима, што се сисања државних јасли и буразерства тиче.

 

(читао сам чланак данас, па зато одмах коментаришем)

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мада ни ови нови млади не заостају много за њима, што се сисања државних јасли и буразерства тиче.

 

Kad si mi vec dao povod, ajd` da kazem - bas zimus pricam sa jednim bivsim kolegom oko posla nesto, i kad sam krenuo da kritikujem danasnji pojam drzavnog posla kod nas, on odma skoci i kaze (doslovno): "`Si bre ti lud, drzavna sisa je zakon!..." A veoma je pametan i nacitan covek. Pa sad vi vidite `de smo.

 

A ima i ono kad vladika Nikolaj opisuje jevrejski narod i njegove zle navike kad ih je Mojsije izveo iz Egipta i poveo kroz pustinju, pa kaze "oni pobegose iz Egipta, ali Egipat ne pobeze iz njih". To vam je ta sasvim slicna analogija nase danasnjice - svi kao nesto pobegose od komunizma, ali komunizam nikako ne pobeze od njih.

 

Drugim recima, sve spoljasne promene su bezvredne i besmislene bez preobrazaja uma, bas kao sto i Crkva svedoci o tome...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ove godine  po prvi put odlucio da letujem u HRvatskoj. ODmah sam primetio da su cene dosta vece nego u Grckoj. Kad se vratim zncu jel to opravdano. Za sad nisam odusevljen jer svuda pricaju isto - dalmacija je super al su grozne plaze, Istra su super plaze al ladno (standard jbg)... Ja i zence resismo da odemo 7 dana IStra 7 dana Dalmacija tako da cemo imati kompletan utisak :D

 

A sto se tice ekonomije... dal je iko iznenadjen? Dal ce iko biti iznenadjen kad se situacija ne promeni ni za 50 godina. Djindjic je svojevremeno govorio, Srbija u EU do 2004... eee...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pateticno... 

 

Nije pateticno mladjo... tj. izjava uopste nije pateticna ali je pateticno to sto je istinita.

 

Rad u drzavnoj firmu i ovom trenutku pruza konstantnu, ne veliku ali prilicno redovnu i sigurnu platu. Losa strana je sto je to posao u kome nema napredovanja, usavrsavanja, istrazivanja, razvoja... nema nicega... samo jedno sivilo i redovna plata.

 

A pateticno je to sto su nam privreda  i ekonomija takve da je ikakva crkavica bolja  od bilo cega drugog samo zato sto je kolko tolko redovna i sigurna.

 

To je atmosfera u kojoj nema razvoja privrede jer ogroman drzavni aparat radi po principu "sedi gde si jer ni za gde si nisi" (sedi di si, ni za di si nisi- nislijski sleng). Tako da profesori, asistentni i saradnici istrazivaci nista ne "istrazuju" i ne napreduju igde. Isto sa ekomonistima, isto sa tehnolozima, isto sa privrednicima... Nema konkurencije, nema trzista, nema volje ikakve za napretkom...

 

Moja supruga se upravo sprema da napusti drzavni posao asistenta na fakultetu jer joj uslovi rada ne odgovaraju. Stvari koje radi na fakultetu su svetlosnim godinama iza onog sto se radi, ne u svetu, nego samo malo nize niz ulicu, u privatnoj firmi... Poredjenje bi bilo na primer, svet klonira coveka, privatna firma u Srbiji klonira mrava a drzavna firma u Srbiji kalemi tresnje i odusevljena je svojim genetskim uspesima...

 

Zato je izjava da je "drzavna sisa najbolja", zapravo tacna a to je ono sto je pateticno.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ove godine  po prvi put odlucio da letujem u HRvatskoj. ODmah sam primetio da su cene dosta vece nego u Grckoj. Kad se vratim zncu jel to opravdano. Za sad nisam odusevljen jer svuda pricaju isto- dalmacija je super al su grozne plaze, Istra su super plaze al ladno (standard jbg)... Ja i zence resismo da odemo 7 dana IStra 7 dana Dalmacija tako da cemo imati kompletan utisak :D

 

Супер је Истра. Топло препоручавам. :)

 

g1et.jpg

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...