Jump to content

Кћи Кнеза Лазара жртвовала себе за отаџбину и залудела срце једног султана


Препоручена порука

 
princeza-olivera.jpg
Судбина принцезе Оливере Лазаревић је античка трагедија која се дубином истиче чак и у великој тами српске катастрофе после Косовског боја. Најмлађа кћи кнеза Лазара и кнегиње Милице прихватила је да буде талац опстанка Србије, пристајањем да уђе у политички брак и у харем султана Бајазита, који јој је на Газиместану погубио оца.

Одлуку о овој жртви донеле су заједно принцеза Оливера и кнегиња Милица, господарица Србије – земље која је у самоубилачкој победи на Газиместану жртвовала најбоље витезове како би зауставила османлијску плиму ка Европи.

Уместо захвалности за подвиг, због кога је турска сила устукнула, војска вероломног Запада напала је с леђа српске земље. Угарски краљ Сигисмунд прешао је Саву и Дунав пустошећи села и градове Шумадије. Срамни поход назвао је крсташким ратом против православних “шизматика”. Југ Србије су пљачкале турске банде. Вук Бранковић је започео грађански рат сматрајући да он треба да влада Србијом, макар као вазал. Племићи и војска верни Лазаревићима нису знали против кога пре да се боре.
Принцеза Оливера и кнегиња Милица преломиле су између два зла, а државни Сабор је потврдио одлуку да Србија буде вазал Османске империје, која макар није тражила од Срба да мењају веру за коју су изгинули на Косову.

Цена мировног споразума била је тада уобичајена – политички брак. А ипак ужасна. Силни Бајазит је био човек који је одрубио главу кнезу Лазару. Принцеза Оливера одгајана је на српско-ромејским дворским традицијама, осим што је говорила неколико језика, поседовала је и дипломатске вештине. Из Крушевца се 1391. упутила у разрушени Адријанополис, који је постао Једрене – европска ратна престоница Османлија. На тужном путу ка двору непријатеља, сестру је пратио млади кнез Стефан, који је касније постао деспот. Према предању, српски народ им је цео пут засуо ружама, свестан огромне жртве прелепе принцезе.

Поносита Оливера није завршила као безначајна конкубина Бајазита, који је због жестоке нарави назван Јилдрим-Муња. Лепа, учена и господствена “каурка” није се одрекла православља и освојила је срце султана од кога су сви дрхтали. Долазила је из исте културе као и Бајазитова мајка и баба, које су биле византијске племкиње.
Сведочанства турских хроничара пуна су једа на Оливеру, која је брзо постала највољенија жена од четири законите кадуне. Записали су да се силник због ње понашао као “неверник”, пио је вино и показивао неуобичајену благост према њеном брату, кнезу Стефану и Србији, јер је практично једина задржала статус државе на Балкану, макар и вазалне.

Само је Оливерин утицај на Бајазита одржавао у животу Стефана, који је уз помоћ мајке и сестре сазревао у изузетног војсковођу и државника, што није могло да промакне Османлијама. Султановом окружењу није се нимало допадало што један “каур”, вазал, ствара војску и државу. Оливера је успешно ометала многе смртоносне сплетке против Стефана и обавештавала га о стању на османском двору. Захваљујући њој, у Србију су враћене мошти Свете Петке. Бајазит се смејао женском сујеверју не схватајући да је повратак моштију за Србе био знак да ће опстати на својој земљи. Султанова кадуна је на османском двору извезла и покров за ћивот Стефана Првовенчаног у Студеници.
Права саблазан за источњаке било је то што је Бајазит водио Оливеру са собом у војне походе, сматрајући њено ненаметљиво знање и савете драгоценим. Монголска инвазија под вођством кана Тамерлана била је судбоносна за Бајазита, Оливеру и Стефана. У битку код Ангоре, данашње Анкаре, српски кнез је као вазал довео, како су забележили хроничари, 5.000 српских оклопника. Они су променили ток битке, за коју се чинило да ће трајати кратко, јер је огроман део Бајазитове војске прешао на Тамерланову страну. Стефан је знао да Тамерланова победа значи продор његове хорде ка Европи и пустошење Србије. О српске оклопнице су се као о гребен разбијали таласи монголских јуришника. Пала је и ноћ, а Срби су и даље стајали, иако је Тамерлан заробио Бајазита и Оливеру, којој је наредио да му служи вино пред турским владаром, што је било велико понижење за султана.

Неки историчари наводе да се султан због понижења убио испивши отров скривен у прстену. Османско царство тиме је обезглављено и распало се. Тамерлан је био толико задивљен храброшћу српске војске да је обуставио непријатељство и омогућио Оливери да се мирно врати кући, ослободивши чак и српске заробљенике. У Константинопољу је Стефан од ромејског цара добио титулу деспота, а од Тамерлана је издејствовао ослобађање Оливере. После 12 година од напуштања Србије, она се с братом вратила у отаџбину, где се замонашила и остала саветник и ослонац Стефану до краја његовог живота. Велики историчар Стојан Новаковић сматрао је да је Оливера Лазаревић имала кључну улогу у одржању српске државе у најтежим временима.

 

Не зна јој се гроб
По повратку у Србију Оливера је живела уз брата у Београду. Само се у једном дубровачком документу из 1423. помиње “домина деспина” (господарица деспотица), “часна госпођа од крви светлога Деспота и од његовог је двора” која је посетила сестру Јелену Балшић Хранић. После угарског преузимања Београда, једно време је живела на двору Ђурђа Бранковића у Смедереву, новој српској престоници. Неко време живела је и у Дубровнику, а око 1440. се вратила у Србију где је убрзо преминула. Не зна се где је сахрањена.
 
 

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ovaj tekst nije bas korektno napisan , prilicno je onako idealizovan, a ima i nekih greskica istorijskih

 

Kojih i zašto? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вазда смо били неки чудан народ,наопак нема тај који се роди што је нама угодио!

Мени је довољно што сам прочитала да по повратку у Србији се замонашила и до краја није своју веру продала за вечеру.

 

Нека јој је вечна слава!

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kojih i zašto? 

 

brate ne mogu sada da objasnjavam, morao bi da kopam po nekim knjigama i radovima kojih nemam kod sebe, a i nemam vremena sada...

evo ti kad se pominje recimo bitka na angori imas nepravilnosti recimo, nije stefan lazarevic preokrenuo nikakvu bitku kako je ovdje idealizovano, jedva je glavu izvukao, a meni se cini da je bajazit zavrsio u kavezu ko majmun pa su ga vodali ko vasarsku atrakciju dok nije umro.

ovo kako je srpski narod cijeli put zasuo ruzama princezi dok je isla k bajazitu je zesca ludorija, nemam ja nista protiv princeze olivere i nejen zrtve, ja samo kazem ovaj tekst nije korektan, mora da ga neka zena pisala :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kojih i zašto? 

 

Kao na primer da je neki zapadni vladar tog vremena hteo saveznistvo sa Lazarevicem samo ako promeni veru. Zestoka glupost ako znamo cinjenicu koje su se sve vojske borile na strani Mletaka i Medjara u bitci kod Nikopolja. A jos ako znamo jos po nesto kao na primer ko je bio prvi Sigismundov vitez Reda Zmaja mozemo videti da je ova glupost  smandrljana samo sa ciljem antizapadnjacke propagande koja  ovde aktivno traje od majskog prevrata 1903.

 

Ali nista od toga ne treba da te cudi kad vidis da je ovo nepotpisano njesra od teksta linkovano ka srbin.info udbaskoj praonici mozga.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kao na primer da je neki zapadni vladar tog vremena hteo saveznistvo sa Lazarevicem samo ako promeni veru. Zestoka glupost ako znamo cinjenicu koje su se sve vojske borile na strani Mletaka i Medjara u bitci kod Nikopolja. A jos ako znamo jos po nesto kao na primer ko je bio prvi Sigismundov vitez Reda Zmaja mozemo videti da je ova glupost  smandrljana samo sa ciljem antizapadnjacke propagande koja  ovde aktivno traje od majskog prevrata 1903.

 

Ali nista od toga ne treba da te cudi kad vidis da je ovo nepotpisano njesra od teksta linkovano ka srbin.info udbaskoj praonici mozga.

 

nije ni tako kako ti tvrdis, vec je istina negdje na sredini a ona ti otprilike izgleda da se srbija nalazila izmedju celjusti orijenta i zapada i dobro smo prosli kako smo mogli. odmah poslje angorske bitke stefan lazarevic je morao pristati da bude ugarski vazal, jer  ugari i njihovi nalogodavci i financijeri iz vatikana nisu ni jednu priliku propustali, pitanje je uopste da nije bilo turske okupacije da li bi mi danas ostali pravoslavci, to sto je stefan bio prvi vitez vatikanskog reda zmaja sigurno nije bilo po njegovoj volji, vec je bila stvar taktike,zbog ovih gore okolnosti, toliko o ljubavi izmedju zapada i srbije

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nije ni tako kako ti tvrdis, vec je istina negdje na sredini a ona ti otprilike izgleda da se srbija nalazila izmedju celjusti orijenta i zapada i dobro smo prosli kako smo mogli. odmah poslje angorske bitke stefan lazarevic je morao pristati da bude ugarski vazal, jer  ugari i njihovi nalogodavci i financijeri iz vatikana nisu ni jednu priliku propustali, pitanje je uopste da nije bilo turske okupacije da li bi mi danas ostali pravoslavci, to sto je stefan bio prvi vitez vatikanskog reda zmaja sigurno nije bilo po njegovoj volji, vec je bila stvar taktike,zbog ovih gore okolnosti, toliko o ljubavi izmedju zapada i srbije

 

A kad je Deda Mraz stigao na svojim sankama sta je onda bilo?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U vremenu kojim pricamo je bezveze pricati o bilo kojem zapadu ili istoku i slicnim glupostima. 

 

Srbija je najvise se sirila na racun Vizantije a i imala najvise ratova za Bugarima. 

 

A i Dusan Silni je vec nudio Papi uniju ako mu daje malo love i brodova da predje Bosporus.

 

 

 A jos ako znamo jos po nesto kao na primer ko je bio prvi Sigismundov vitez Reda Zmaja mozemo videti da je ova glupost  smandrljana samo sa ciljem antizapadnjacke propagande koja  ovde aktivno traje od majskog prevrata 1903.

 

 

O cemu ti pricas najvazniji saveznici Srbije u to vreme su bili Velika Britanija i Francuska.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je jedna sasvim druga i mnogo sira prica. I u ovo je uvucena masa stvari koja nema veze sa temom, ako ovde ista moze biti tema od ovog sprckanog teksta.

 

Nisam se odnosio na tvrdnju nego na navodnu antizapadnu propagandu, sta jednostavno nije tacno posto je Velika Britanija i Francuska ekonomski i cak vojno (francuska je placala srpsko naruzivanje 1903-1914). Nisam nigde video niti propagandu protiv tih dve zemlje. 

 

Koji su prvi put stali na srpskoj strani u istoriji (pre toga su bili dve zemlje koje su cvsto stale iza Osmanskog Carstva.

 

Kako vidim ti postavis retoriku radnog rat u vreme gde njemu nije mesto, sta svakako i Kordun radi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako vidim ti postavis retoriku radnog rat u vreme gde njemu nije mesto, sta svakako i Kordun radi.

sta ja radim brate, sta sam ja pominjao sto nije iz tog vremena, ako je to neko radio onda ste vas dvojica, prvo on pominje antizapadnu propagandu, a svako ziv zna kakav odnos je zapad imao prema srbima u tom periodu, drugo ti si otisao u rikverc na cara dusana i na ratove sa vizantijom, jedino sam se ja drzao ispravnog vremenskog prozora, a ti me krivis da nisam...

inace sa aquiliusom kad se raspravljas o zaslugama zapada onda zaboravi na normalan razgovor, jer on tu objektivnosti nema, on ima teorije tipa da su ameri i britanci rusima napravili vojsku i ratnu industriju onim sjevernim konvojem, ima teorije da je petar veliki se naslanjao na zapad, jes posebno na svedjane  :))) itd... da ne zagadjujem temu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo za Petra velikog je tacno on je hteo da modernizuje Rusiju na uzoru zemalja poput Holandija ili Svedska. Posebno vojsku u nekim stvarima je preterao na primer zabranom ruske nosnje u gradovima. 

 

Ovo drugo pa hajde jedan deo opreme SSSR je dosao iz Amerike i to je tacno (naravno ne vecinu ali negde 10-15 % opreme je doslo iz SAD. 

 

Da se vratimo na Oliveru sto je taj njen cin zrtva a nije udaja Mare za Vuka Brankovica ili bilo koje princeze koje se moale udala za domaceg ili stranog vlastelina.

 

Da je Bajazit nju tuko ili tako a ne bila mu je najomilenija zena, na celom dvoru. Tako da su nastale mitevi Tuaka o njoj kako je ona navela Bajazita na alkoholizma i zato su izgubili protiv Temudjina.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...