Jump to content

Православље и стоицизам.


Препоручена порука

1. Ок, а како одредиш која је фер цена?  Шта заправо значи фер?

2. Је л знаш неког ко има неку фобију? 

3. А ,"Све се налази у православљу и није ми потребно ништа ван православља", није исто што и, "све се може повезати са Христом", то су две различите изјаве.... 

1. Napisa' ja vec. A sta je fer zavisi od tvoje svesti.

2. Znam.

3. Nem' pojma, meni nisu...

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Napisa' ja vec. A sta je fer zavisi od tvoje svesti.

2. Znam.

3. Nem' pojma, meni nisu...

 

1. Не знам баш, много тога што је по мени фер по теби не мора бити. Фер трговина је поприлично субјективна ствар. 

 

2. Јел решили ту фобију молитвом? И шта је са онима који не успеју молитвом да реше фобије? 

 

3. Па добро.... ако нису.... 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2. Ama ic ne razbiram.  :)))

 

Како не разумеш? Ево да ти појасним, фобије се решавају директним излагањем и когнитивном реконструкцијом. Когнитивна реконструкција је промена мишљења према објекту према ком осећамо страх. Например, ко се боји паса, тог стављају у контакт са псима и ради на промени мишљења које га доводи до тог страха например "пси су јако опасни и много ће страшно нешто да ми се деси". То је укратко вид стоицизма, то јест тај третман је изведен из стоицизма.

Тај стоицизам је користан као филозофски приступ многим стварим у животу са којима имамо проблема. Например има момака који се боје да приђу цурама и да питају за име за број телефона. Стоицизам би им ту доста помогао, православље ни мало.

 

Ти и још једна особа сте дошли овде са тврдњо мда вам не треба ништа сем православља. А ето ти два примера где ти нешто ванправославно користи. 

 

Јел сад разбираш? 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

п.с. не кажем да Господ не помаже, мени је пар пута помогао... и молитва и господ... али имамо и ми наш део, и нема разлога за некоришћење ван православних идеја... све док нису анти-православне. 

Једноставно не видим разлог за одбијање ванправославних идеја, које доприносе добром. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prastaj.  :) Zaista ne bih da nastavljam. Zao mi je sto sam "upala" u dijalog.  8086.gif

 

На чему да праштам ниси ништа лоше урадила, изнела си своје мишљење ја своје, то је то. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На чему да праштам ниси ништа лоше урадила, изнела си своје мишљење ја своје, то је то.

То ти је бре мантра, Милосаве. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На чему да праштам ниси ништа лоше урадила, изнела си своје мишљење ја своје, то је то. 

 

Zaboravi da sam ista pisala, eto toliko. :) Moze?  8086.gif

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То ти је бре мантра, Милосаве. :)

 

Видиш да се људи љуте на мене чим уђемо у дискусију. Јуанисаве. :Р 

 

Eво за све који воле да стоје... нека седну и нека послушају :) 

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро ајде, како да се договорим са човеком око куповине аута, кроз однос са Богом....

Објасни ми подетаљно. 

Или како да смирим анксиозност када идем на разговор за посао...или да пребродим фобију од змија.....

 

Волео бих да ми објасните како се однос према Господу односи у тим ситуацијама... да не користим "алтернативна учења" 

 

Одрицати се свега и тражити све одговоре у православљу, библији и на сличним местима је опасан фанатизам. Који је безопасан онима којима не требају одговор, али врло опасан за оне којима заиста требају....као када спас од  болести тражимо у молитви, и причамо како је господ свемоћан и одбијамо лекове.

 

Једнако је томе..... 

 

Како не разумеш? Ево да ти појасним, фобије се решавају директним излагањем и когнитивном реконструкцијом. Когнитивна реконструкција је промена мишљења према објекту према ком осећамо страх. Например, ко се боји паса, тог стављају у контакт са псима и ради на промени мишљења које га доводи до тог страха например "пси су јако опасни и много ће страшно нешто да ми се деси". То је укратко вид стоицизма, то јест тај третман је изведен из стоицизма.

Тај стоицизам је користан као филозофски приступ многим стварим у животу са којима имамо проблема. Например има момака који се боје да приђу цурама и да питају за име за број телефона. Стоицизам би им ту доста помогао, православље ни мало.

 

Ти и још једна особа сте дошли овде са тврдњо мда вам не треба ништа сем православља. А ето ти два примера где ти нешто ванправославно користи. 

 

Јел сад разбираш? 

Још сам зелен да дајем савете а имам и својих проблема који ме оптерећују мислено и избегавам да се уносим у туђе али усудићу се да напишем ово:

Молитва може да помогне али има једна зачкољица а то је да мораш да верујеш да може да помогне да би ти помогла. Надам се да сам јасан. Православље има одговор на све што си написао, што кроз молитву, што кроз савест што кроз смирење. 

 

П.С. Не видим како можеш да растављаш изјаве о Христу и православљу кад једно обухвата друго. И помало си агресивно одговорио сестри Џуманџи, то није баш лепо. ;)

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видиш, то је мало увредљиво. Је л знаш неког ко има неку фобију? Слабо ко се ослободио "молитвом" од фобије исто као што се слабо ко излечио молитвом од рака. Фобија се најбоље третира директним излагањем, постепеним и когнитивном реконструкцијом.

 

И званична медецина каже да када човек има наду ,он се боље осећа и има више воље да победи болест , а то је корак ка излечењу .

Веровање  у Господа је и много више од саме наде .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како би могао да се опише однос стоицизма и православља? 

Колико би стоичка филозофија била корисна у животу једног православца?

Колико би могла да помогне/одмогне духовни напредак?

Шта ви мислите о стоицизму, ван православља, да ли практикујете стоицизам у свом животу, да ли пак мислите да је лоше практиковати стоицизам?

 

Стоичка етика је у многим аспектима блиска хришћанској. Међутим, са хришћанског аспекта, етика као етика није сама по себи довољна. Хришћанство решава питање бити или не бити а не само питање како бити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И званична медецина каже да када човек има наду ,он се боље осећа и има више воље да победи болест , а то је корак ка излечењу .

Веровање  у Господа је и много више од саме наде .

 

Све је то тачно само нема никакве везе са оним што ја овде хоћу да причам. 

 

Стоичка етика је у многим аспектима блиска хришћанској. Међутим, са хришћанског аспекта, етика као етика није сама по себи довољна. Хришћанство решава питање бити или не бити а не само питање како бити.

 

 

Зато сам и отворио тему, али као што видиш овде се скренулу на неке друге приче. Мене занима однос стоицизма и православља, да ли људи то практикују у животу и колико или су пак против тог односа, то јест није им стоицизам добра додатна филозофија уз православље као духовност. 

Јер ја лично практикујем стоицизам доста, то јест интегришем га у свој живот, и занима ме да чујем још нека мишљења... 

 

 И слажем се са тобом, на усмереност питања. Мени би искрено стоицизам без православља био бесмислен. Тек ми је сада добио неки смисао, управо корз православље...

 

Дотле је била само нека празна филозофија.... која те ето учи неке ствари.. али неке ствари које нисам желео у свом животу.... сталоженост, да прихватим ствари ситуацију итд.. да будем свестан шта могу а шта не могу да мењам, и како да мењам.. и да је суштина мењати прво себе а не друге то је можда најближи аспект православљу, само што стоицизам то јако лепо и датељно пружа.. док у православљу то можемо наћи само код одређених теолога.. у духовној литератури... а за то мора мало више да се зна и мало дубље да се копа.

 

Јел знаш ацо, појављују се сада мешавине Когинитивно Бехеворалне терапије и православља. Качио је Деки баш једног таквог психолога/психијатра. Пошто је когитнивино бехеворална доста базирана на стоицизму.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 years later...
On 5/25/2014 at 20:09, Млађони рече

Јер ја лично практикујем стоицизам доста, то јест интегришем га у свој живот, и занима ме да чујем још нека мишљења... 

Настојећи да живи у Христу човек спонтано усваја многа стојичка начела само што то назива другим именима и конципира на други начин него што су то практиковали сами философи. Сматрам да треба изучавати њихова дела. Тиме би се и хришћанство сагледало из нове перспективе и повећала (само)свест. Могу да препоручим фину андроид-апликацију која обухвата неке значајне радове, само што је на енглеском:

Цитат

 

STOICO • Everyday Stoic Wisdom

Stoicism is a philosophy set to teach people to set the mind free from worries about things we can't control, to reject fleeting superficial pleasure and superfluous material possessions, and to distantiate oneself from fear and anxiety by living life in the present moment.

Throughout the ages, Stoicism has been practised by Kings and Queens, Emperors, Artists and Leaders. With STOICO, you can now enjoy the most popular stoic texts directly from your smartphone in a fun and intuitive way.

Swipe the screen to read through the book, passage by passage - enjoy bite-sized nugget of Stoic wisdom at any moment of your day. You can also save & organise your favourite precepts to review anytime you want.

STOICO currently includes:
- "The Meditations" by Marcus Aurelius
- "Enchridion" by Epictetus
- "On Peace of Mind" by Seneca
And we are actively working to add more texts.

STOICO is an ad-supported application, with an optional in-app purchase to remove the ads and support the developer.

STOICO does not require any special permissions.

 

ttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.leoncvlt.stoico&hl=sr

 

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...