Jump to content

Божић у нашој Светој Цркви - све вести на једном месту

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости
06. јануар 2013.
Бадње вече у Требињу
naslovna4-300x168.jpg

На Тргу слободе у центру Требиња вечерас је, у присуству великог броја вјерника, обављено традиционално налагање бадњака који најављују најрадоснији хришћански празник Божић.

Градоначелник Требиња Славко

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
07. јануар 2013.
Божићни празници у Чапљини
naslovna11-300x168.jpg

Божићни празници свечано су прослављени и у Чапљини. Парох чапљински јереј Данило Боро, после празничне вечерње и традиционалног налагања бадњака служио је у поноћ Свету Литургију у Саборном

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
07. јануар 2013.
Бадње вече и Божић у Невесињу
naslovna3-300x168.jpg

Вишегодишњи је обичај у Невесињу да се на Бадње вече код Саборног храма налажу бадњаци не само из Невесиња већ и из околних села. Празничну радост Божића у

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
07. јануар 2013.
Бадње вече и Божић у Саборном храму у Гацку
naslovna7-300x168.jpg

Бадње вечи и Божић у Саборном храму Силаска Св. Духа на Апостоле прослављени су врло свечано. Након вечерње службе и литије кроз град, на градском тргу Саве Владиславића,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
07. јануар 2013.
Поноћна Св. Литургија на Божић у требињском Саборном храму

naslovna5-300x168.jpg

 

Епископ ЗХиП Г.Григорије, уз саслуживање свештенства ЦО Требиње, служио је у поноћ Свету Архијерејску Литургију на празник Рођења Господа Бога и Спаситеља нашега Исуса Христа – Божић, у Саборном храму Преображења Господњег у Требињу. Црква је била претијесна да прими вјерни народ Требиња, тако да је и црквена порта била испуњена вјерницима. Божићну Литургију у директном преносу емитовала је БХТВ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
07. јануар 2013.
Божићна јутарња Литургија у Саборном храму

naslovna10-300x168.jpg

Свету Архијерејску Литургију на Божић, са почетком у 6 часова, у Саборном храму Преображења Господњег у Требињу служио је умировљени Епископ ЗХиП Г. Атанасије, уз саслуживање свештенства ЦО Требиње. Црква је била испуњена вјерним народом. Послије Литургије, традиционално је преломљена и чесница.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Бадње вече-Владика Василије у Тузли
Тузла, 6.јануар

Владика зворничко-тузлански служио је вечерас у Саборном храму Успења Пресвете Богородице вечерње богослужење поводом празника Христовог Рођења.

Преосвећени Владика Василије освештао је и наложио бадњак у порти храма пред великим бројем вјерника који су се са радошћу окупили око храма и свога Епископа.

Топлина ватре одражавала је слику топлине молитве која је се и свих срца винула ка Богомладенцу у небо из кога су провејавале сњежне пахуље јануарске Бадње вечери.

Вјерном народу се потом у надахнутој бесједи обратио Владика Василије.

„Браћо и сестре, умјесто да се клањају једноме благом Богу, људи су се клањали људима, људи су се клањали боговима овога свијета, клањали су се камењу и дрвећу. Чинили су разна безакоња, само нису хтјели да испуњавају закон једнога Бога који је на небесима. Бог је из љубави створио првога човјека и дао му је да влада свиме на земљи што је створено. Љубав божанска је таква снага да човјеку увијек и непрестано жели добро а свијет и људи, они су огрезли у гријеху. Зато Бог шаље Сина Свога, Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа, да подигне из мрачњаштва и порока овоземаљских палога човјека и да га ослободи прародитељског гријеха. Христос је рођен у витлејемској пећини гдје пастири чувају стада своја. Положеног у јасле, гријале су га животиње. И гле чуда, над витлејемском пећином засија звијезда и хорови анђела запјеваше пјесму која одјекује и дан данас:“Слава Богу на висинама а на земљи мир и добра воља међу људима“. Истинске славе према Богу, браћо и сестре, нема ако нема праве љубави и мира међу људима. Славити Бога на небесима, призивати Бога у помоћ а имати испуњено срце и душу мржњом јесте као тражити злато у рудницима блата. Сва доброта, племенитост и смисао живота јесте ход по овоме свијету по заповијестима Божијим“, истакао је Владика Василије и додао:“Не без разлога Христос каже:“Лицемјеру, како можеш казати да љубиш Господа Бога на небесима кога не видиш а мрзиш на брата свога кога видиш“. Молимо се вечерас када почињемо да обижељавамо значајан догађај за човјечанство, када почињемо да обиљежавамо рођење Богомладенца. Молимо се Цару мира, Господару човјечанства који нам доноси благослов свој: Ти добри Царе усели се у нас, очисти нас од сваког безакоња и спаси Ти Добри душе наше. У овој години обиљежићемо 1700 година од Миланског едикта када је цар Константин дао слободу хришћанима, свима онима који су исповједали једнога Бога. Шта да кажемо данас? Да ли су хришћани уједињени? Нису! Да ли су уједињени са другима који на други начин прослављају Бога, да ли је мир међу њима? Нити су уједињени нити мира има! Угрожено је човјечанство и сви народи! Авети зла, авети великих желе да угрозе мале. Ево нам прилике да у овој јубиларној години преиспитамо своју савјест гдје се ми то налазимо? Да ли смо уистину са Богом и да ли исповједамо Њега? Да ли се држимо заповијести које су једнаке за монотеистичке религије? Не можемо рећи да се држимо заповијести Божијих. Мржња је у срцу човјечанства а Бог каже:“По томе ће свијет познати да сте сљедбеници моји ако будете имали љубави међу собом“. Молимо се да Бог опрости гријехе наше и да нам оплемени срца како бисмо могли пјевати дивну пјесму да слава буде Богу на висинама а међу људима мир и добра воља. Молимо се непрестано да човјечанство истражи путеве мира, једнакости и правде. Молимо се једни за друге да нам Бог помогне и освјетли стазе живота нашега, да више никада не буде рата, да више не буде убистава јер човјеку је Бог дао живот и нико нема права, осим Бога, да живот одузима. Молимо се да на овим напаћеним просторима више нико не страда, да не јадикује због неправде, да завлада љубав, да се они који су под силом терора напустили своја огњишта врате, да они који сију некакву правду на овоме свијету буду правдољубиви према сва три народа Босне и Херцеговине и да омогуће живот свима на њиховим огњиштима. Ту ће показати истинску правду. Ми као народи покажимо да смо људи и да испуњавамо закон Божији. Вама браћо честитам празник очева. Браћо и сестре, нека вам је срећно Бадње вече и почетак слављења рођења Христа Господа са традиционалним поздравом који улијева снагу на боље сутра: Мир Божији-Христос се роди!“

tzz1.jpg tzz2.jpg tzz3.jpg ttzz1.jpg ttzz2.jpg ttzz3.jpg ttzz4.jpg


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Рождество Христово-Света Архијерејска Литургија у Бијељини
Бијељина, 7.јануар

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Василије служио је, на празник Рождества Христовог, Свету Архијерејску Литургију у Саборном-спомен храму Рођења Пресвете Богородице у Бијељини.

"Нема мира у свијету ако га нема у душама људи", рекао је Владика у бесједи након литургије у Саборном спомен храму Рођења Пресвете Богородице у Бијељини.

Уз жеље да радост Божића осјете сви који на било који начин пате, болују или страдају, Владика Василије је апеловао на очување породице у српском роду а потом је позвао политичаре да буду уједињени у очувању тековина српске државе и пожелио да зацари мир на цијеломе свијету и у БиХ.

На Светој Литургији присутан је био велики број вијерника који су присутпили светом причешћу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Сабор Пресвете Богородице-Света Архијерејска Литургија у Јањи
Јања, 8.јануар

Владика зворничко-тузлански Господин Василије служио је данас, на празник Сабора Пресвете Богородице, Свету Архијерејску Литургију у храму светог пророка Илије у Јањи.

Његовом Преосвештенству саслуживало је свештенство Епархије зворничко-тузланске у присуству великог броја вијерника.

„Мир Божији-Христос се роди! Браћо и сестре, Бога славимо чистим срцем и душом својом, а то ћемо моћи ако се будемо држали заповијести Божијих. Љубави према Богу не може бити ако нема љубави према човјеку“, истакао је Владика Василије и додао:“Мајке, добре мајке српске, нека вам Пресвета Богомајка буде узор како се брине и васпитава дијете. Васпитавати значи хранити дијете али хранити га свим оним вјечним вриједностима које нам је оставио Богомладенац Христос у свом јеванђељу“.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Бадњи дан у Градској управи у Крушевцу
недеља, 06 јануар 2013 22:48 | printButton.png | emailButton.png

2013-01-06_2.jpg

У присуству представника руководства Града Крушевца, чланова Градског већа, одборника, Народних посланика, директора јавних предузећа и установа, запослених у Градској управи и грађана, градоначелник Крушевца Братислав Гашић данас је унео бадњак у зграду Градске управе. Чину уношења бадњака присуствовао је и Епископ крушевачки Господин Давид који је благословио све присутне и честитао им радосни празник Рођења Богомладенца Христа.

Опширније...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Прослављено Бадње вече у Саборној цркви Светог Ђорђа у Крушевцу
недеља, 06 јануар 2013 16:49 | printButton.png | emailButton.png

2013-01-06_3.jpg

На Бадње вече, 6. јануара 2013. године у Саборној цркви Светог великомученика Ђорђа у Крушевцу свештенослужитељи овог Светог храма служили су повечерје уочи празника рођења Христовог - Божића.

Опширније...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Литургијско сабрање на Божић у цркви Лазарици
уторак, 08 јануар 2013 00:22 | printButton.png | emailButton.png

2013-01-07_1.jpg

На Божић 7. јануара 2013. године служена је Света Литургија у цркви Лазарици. Литургијом је началствовао старешина храма, Архијерејски намесник лазарички протојереј-ставрофор Драги Вешковац, уз саслуживање свештенослужитеља ове цркве.

Опширније...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Божићна Литургија у Саборном храму Светог Ђорђа у Крушевцу
уторак, 08 јануар 2013 05:07 | printButton.png | emailButton.png

2013-01-07_2.jpg

На Божић 7. јануара 2013. године Епископ крушевачки Господин Давид служио је Свету Литургију у Саборном храму Светог великомученика Ђорђа у Крушевцу. Епископу Давиду саслуживали су свештенослужитељи овог храма. На Светој Литургији певао је хор "Свети кнез Лазар" из Крушевца.

Опширније...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Епископ Давид на Божић посетио крушевачко породилиште
уторак, 08 јануар 2013 05:14 | printButton.png | emailButton.png

2013-01-07_3.jpg

На Божић, 07. јануара 2013. године, Епископ крушевачки Давид посетио је Породилиште у Здравственом центру у Крушевцу. Том приликом владика је благословио запослене и оне који бораве у овој установи честитајући им велики празник Рођења Богомладенца Христа и поделио Божићне поклоне.

Опширније...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Вечерње на Божић у Саборној цркви у Крушевцу
уторак, 08 јануар 2013 05:22 | printButton.png | emailButton.png

2013-01-07_4.jpg

У понедељак 7. јануара увече у Саборној цркви Светог Ђорђа у Крушевцу служено је Вечерње. Након вечерњег богослужења сабрано свештенство, монаштво и верни народ Епархије крушевачке честитали су Божић свом архипастиру и оцу, Преосвећеном Епископу крушевачком Давиду.

Опширније...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...