Jump to content

Божић у нашој Светој Цркви - све вести на једном месту

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • 1 year later...

МИР БОЖЈИ - ХРИСТОС СЕ РОДИ!

 

0e2a8180.jpg

 

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј началствовао је 7. јануара 2016. године,

на радосни празник Рождества Господњег - Божић, светом архијерејском Литургијом

у Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду.

 

 

Торжественом празничном богослужењу су, поред многобројног благочестивог народа, присуствовали председник Републике Србије г. Томислав Николић, престолонаследник Александар Карађорђевић и принцеза Катарина, први потпредседник Владе и министар спољних послова г. Ивица Дачић, министар правде г. Никола Селаковић, представници републичке и градске власти, надбискуп београдски г. Станислав Хочевар и предстваници традиционалних Цркава и верских заједница, чланови дипломатског кора, као и личности из културног и јавног живота престонице.

Божићну посланицу Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и свих архијереја Српске Православне Цркве прочитао је протојереј-ставрофор Петар Лукић, старешина београдског Саборног храма.

 

У молитвеном присуству Преосвећеног Епископа топличког г. Арсенија, који је у поноћ началствовао Литургијом у храму Светог Саве, Његовој Светости саслуживало је свештенство Архиепископије београдско-карловачку, уз појање Првог београдског певачког друштва и Дечјег хора Сабоног храма. Богослужење је директно преносио Јавни сервис Радио телевизија Србије.

 

Владика Николај: Божић

 

Из љубави жарке Ти се с неба спусти,
Из вечне красоте у ругобу муке,
Из вечне светлости у мрак злобни, густи,
Дављеним у греху пружи свете руке.
Зачуди се небо, земља затресе се,

 

Добро дош'о Христе! Људи радујте се!

Из љубави жарке, којом свет сотвори,
К'о роб се понизи, да робље одрешиш,
Да обновиш кућу што Адам разори,
Да мрачне просветиш, грешне да разрешиш.

 

Љубав не зна страха нити понижења,
Добро дош'о Христе Владико спасења!

Из љубави жарке, Царе свих красота,
Ти остави блесак красних Херувима,
У пећину сиђе људскога живота
С буктињом и миром очајним људима.

 

Устраши се земља како да Т' одржи?
Добро дош'о Христе, Тебе небо држи!

Девица прекрасна давно Ти се нада
Земља ти ју диже да се кроз њу спустиш
С високог престола, из небеског града,
Да донесеш здравље, грехе да отпустиш.

 

О девице света, кадилнице златна,
Слава ти и хвала, мати благодатна!

 

СПЦ

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поноћна Божићна Литургија у

Храму Светог Саве

 

img_6576.jpg

 

 

Прослава Божића, празника Рођења Исуса Христа, најрадоснијег догађаја у хришћанском свету,

почела je у поноћ првом Божићном Литургијом у храму Светог Саве на Врачару, коју je - у молитвеном присуству

Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја - служиo Преосвећени Епископ топлички г. Арсеније.

 

Викару Патријарха српског саслуживало је свештенство Архиепископије београдско-карловачке, уз учешће многобројног верног народа престонице.

 

img_6811_0.jpg

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Божић у Грачаници

 

53_0.jpg

 

Светом Божићном Литургијом у манастиру Грачаници началствовао је Преосвећени Епископ рашко-призренски г. Теодосије.

 

У препуном манастирском храму Епископу су саслуживали протојереј-ставрофор Милорад Цветковић, протојереј Светислав Трајковић, протојереј Саво Шмигић, јереј Трајко Влајковић, протођакон Зоран Гођевац и ђакон Бранислав Денић. Причешћу светим Христовим тајнама приступио је велики број верника међу којима највише деце која су након причешћа на дар добила и пригодне Божићне поклоне. У току свете Литургије, епископ Теодосије је прочитао Божићну посланицу Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја.

 

 

Извор: Епархија рашко-призренска

 

51.jpg

 

52_0.jpg

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Торжествена Божићна Литургија у Зајечару

 

dsc_0223.jpg

 

Божићну Литургију у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару служио је Преосвећени Епископ тимочки г. Иларион уз саслужење свештенства тог храма. Молитвено учешће узео је и председник Скупштине града г. Стефан Занков са сарадницима.

 

 

Извор: Епархија тимочка

 

dsc_0228.jpg

 

dsc_0229.jpg

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Божићни празници у Епархији крушевачкој

 

186.jpg

 

У цркви Лазарици у Крушевцу, свечано и уз присуство великог броја верног народа прослављен је Бадњи дан и Бадње вече. Ујутру је служена света Литургија Василија Великог са часовима, а у вечерњим сатима повечерје, уз радосно појање божићних богослужбених песама и паљење бадњака у порти ове древне свете цркве.

 

На дан Рођења Господа Бога и Спаса нашег Исуса Христа, 7. јануара 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ крушевачки г. Давид служио је свету архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Ђорђа у Крушевцу, уз саслужење архијерејског намесника крушевачког проте Будимира Којића, проте Живојина Којића из Епархије рашко-призренске, као и свештенства ове свете цркве. Светој Литургији је претходила јутарња служба. Велики број благочестивих Крушевљана је учествовао у светом богослужењу, на крају се причестивши светим тајнама Христовим, као круном вишенедељног Божићног поста.

 

По светој Литургији је на Тргу косовских јунака по други пут ломљена божићна чесница. Чесница тешка 50-так килограма, дело је вредних мајстора из пекаре „Нана“, а „обогаћена“ је са три златника који су донација министра одбране г. Братислава Гашића, Регионалне привредне коморе Крушевац и предузећа „ФАМ“.

 

Епископ крушевачки г. Давид пожелео је сваку срећу и све најбоље свима који раде за добробит Крушевца, Расинског округа и Србије. „Крушевац и сви његови житељи заслужују да на један овакав начин прослављају и обележавају највећи и најрадоснији хришћански празник, који је у духу традиције овог народа".

 

Највише среће приликом поделе чеснице у којој су пронашли и златнике имали су Вук Пауновић, Александра Милутиновић и Анастасија Николић.

Данашња манифестација организована је од стране Туристичке организације Крушевац. Овој светковини, поред донатора чеснице и златника, присуствовали су градоначелник г. Драги Несторовић, помоћници градоначелника, градски већници, народни посланици, директори јавних предузећа и установа, као и бројни грађани.

 

У цркви Преподобне мученице Параскеве у Шанцу сабрало се мноштво народа да саборно прослави Рођење Христово. Вечерњу службу на Бадњи дан служио је надлежни парох протојереј Мирослав Николић уз саслуживање ђакона Александра Аџића. Ученици веронауке од 1. до 4. разреда из Шанца приредили су Божићну изложбу ликовних радова у цркви, а након вечерње службе певали су Божићне песме. Ученици су тако Богомладенцу приложили свој ,,таланат“, а за уложени труд награђени су похвалницама и поклонима од стране Црквеног одбора Шаначке парохије. У наставку вечери испред цркве наложен је бадњак, а потом је уследило послужење за сав окупљни верни народ.

 

У раним јутарњим часовима Божићну Литургију служио је надлежни парох уз саслуживање протојереја-ставрофора Слободана Станојевића и ђакона Александра Аџића. Из цркве су парохијани благослове и радост празника Рождества Христовог пренели и у своје домове дочекујући положајнике уз поздрав који у ове дане одзвања у срцима: МИР БОЖЈИ – ХРИСТОС СЕ РОДИ.

 

 

Извор: Епархија крушевачка

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Божићна честитка Епископа крушевачког Давида

 

 

 

 

Божићну честитку са поздравом „Мир Божји, Христос се роди! Заиста се роди!“ – упутио је епархиотима, Крушевљанима и гледаоцима РТК Епископ крушевачки г. Давид Перовић. - Од Крушевљана и РТК очекује се да живе пуноћом Живота који Христос дарује и да бележимо догађаје који су Богомладенцом испуњени – дакле љубављу која се препознаје кроз дела градитељства, саосећања, милосрђа, стваралаштва у сваком облику, рекао је уз Божићни благослов, Епископ Давид и позвао да сачувамо дете у себи, пронађемо га и дечјим срцем препознајемо Витлејемску Звезду која је иста од Рођења Богомладенца и данас и у вечности.

 

 

Извор: Епархија крушевачка

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бадњи дан и Божић у Петропавловском манастиру

 

p1070066custom.jpg

 

 

На Бадњи дан у Петропавловом манастиру свету Литургију је служио игуман тврдошки Сава уз саслужење протојереја Миленка, а на Божић свету архијерејску Литургију служио је владика Атанасије уз саслужење јеромонаха Порфирија и оца Миленка.

 

 

Извор: eparhija-zahumskohercegovacka.com

 

p1070094custom.jpg

 

p1070100custom.jpg

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бадње вече и Божић у Краљеву

 

p1050072.jpg

 

Преосвећени Епископ жички г. Јустин служио је поноћну архијерејску Литургију, на Божић, у храму Светог Саве у Краљеву. Верни народ Краљева и околине сабрао се у великом броју да у Саборном храму прославе Рођење Господа Исуса Христа.

 

Уочи празника Рождества Христовог, на Бадњи дан, Његово Преосвештенство Епископ жички господин Јустин служио је, Велико повечерје са литијом, у храму Светог Саве у Краљеву, након чега је, у присуству градоначелника града Краљева господина Томислава Илића, начелника Рашког управног округа г. Небојше Симовића и начелника за ванредне ситуације г. Радојице Кочовића, прелио и наложио Бадњаке.

 

 

Извор: Епархија жичка

 

p1050100.jpg

 

12418848_761159500683201_892424247501505

 

12492055_761159070683244_159573172458323

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Божић у Далмацији

 

 

img_3125.jpg

 

Празник Рођења Господа нашега Исуса Христа свечано је прослављен широм Епархије далматинске. На Бадњи дан Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у цркви Светог Спаса у Шибенику, а поподне је у оквиру вечерњег богослужења благословио бадњаке у Саборној цркви у Шибенику, који су подељени сабраном народу. На Божић епископ Фотије је служио свету архијерејску Литургију у оквиру свеноћног бденија у манастиру Крки.

 

На светој Литургији по традицији је читана Божићна посланица Патријарха српског г. Иринеја и свих архијереја Српске Православне Цркве у којој је посебно наглашена потреба јединства нашега народа као и позив Патријарха да се сви расељени врате на своја огњишта, како они на Косову и Метохији тако и прогнани са простора Хрватске и Босне и Херцеговине.

 

Извор: Епархија далматинска

 

img_3154.jpg

 

0001.jpg

 

0008.jpg

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...