Jump to content

Добра одлука или културни скандал у Новом Саду?

Оцени ову тему


Дејан

Препоручена порука

@

Фајгељ је унапред, дан пре почетка изложбе, објавио на свом личном профилу разлоге за забрану спорног Дела. На тај начин је започео целу причу. Као јавну личност њега прате разни људи, и они који су му наклоњени, и они који нису. Никакав Блиц или Пешчаник. Они су се тек накнадно укључили. (Je l' sad jasnije?)

944528_10151568645482440_1674994958_n.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је г. Фајгељ из најбољих намера хришћанима Србије учинио медвеђу услугу.

  • Волим 1

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Фајгељ је унапред, дан пре почетка изложбе, објавио на свом личном профилу разлоге за забрану спорног Дела. На тај начин је започео целу причу. Као јавну личност њега прате разни људи, и они који су му наклоњени, и они који нису. Никакав Блиц или Пешчаник. Они су се тек накнадно укључили. (Je l' sad jasnije?)

:) вероватно га и ти пратиш кад то знаш...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@

Фајгељ је унапред, дан пре почетка изложбе, објавио на свом личном профилу разлоге за забрану спорног Дела. На тај начин је започео целу причу. Као јавну личност њега прате разни људи, и они који су му наклоњени, и они који нису. Никакав Блиц или Пешчаник. Они су се тек накнадно укључили. (Je l' sad jasnije?)

 

На ком свом "личном профилу "? Мислиш на Фејсбук профил? Ако мислиш на Фејсбук профил, изложбу је цензурисао  у уторак 15 октобра, истог дана је на Фејсбук профилу писао:

 

fajgelj.png

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151915783522618&set=p.10151915783522618&type=1&permPage=1

 

Значи, није истина да је дан пре почетка изложбе објавио на Фејсбук профилу, ако ти знаш за други профил замолила бих те да овде поставиш те timeline информације.

 

Успут:

 

 

Vladan Joler@TheCreaturesLab 15. okt  11:36 AM - 15 okt

@fajgelj cenzurisao izlozbu master studenata Akademije u KCNS.Izlozba iz protesta zatvorena. #cenzura #novisad pic.twitter.com/MqGifTvEFC

 

Vladan Joler@TheCreaturesLab 15. okt  11:36 AM - 15 okt

@fajgelj cenzurisao izlozbu master studenata Akademije u KCNS.Izlozba iz protesta zatvorena. #cenzura #novisad pic.twitter.com/MqGifTvEFC

 

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:) вероватно га и ти пратиш кад то знаш...

 

Не пратим га на Фејсбуку, јер немам Фејсбук профил (имам само Твитер). Прати га неко други ко има профил. :)

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не пратим га на Фејсбуку, јер немам Фејсбук профил (имам само Твитер). Прати га неко други ко има профил. :)

Ама не рече теби него Славену

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моци ниси ми одговорио за онај благослов а ја чекам...

 

ček... koji blagoslov? je l ono sa njene fotke?

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

@

 

Sorry, moja greška... Nisam pažljivo pročitao početak teksta. Oprostite.

 

S druge strane, Blic je reagovao tek 16.10.2013. u 8.53h na osnovu Fajgeljovog teksta.

http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/412988/Skandal-u-Novom-Sadu-Zabranjena-izlozba-sa-razapetim-Isusom-bez-lica-s-novcanicama-u-rukama

A Peščanik sa prvim tekstom tek 18.10.

 

Tako da je lavinu ipak pokrenuo Fajgelj

944528_10151568645482440_1674994958_n.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@

 

Sorry, moja greška... Nisam pažljivo pročitao početak teksta. Oprostite.

 

S druge strane, Blic je reagovao tek 16.10.2013. u 8.53h na osnovu Fajgeljovog teksta.

http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/412988/Skandal-u-Novom-Sadu-Zabranjena-izlozba-sa-razapetim-Isusom-bez-lica-s-novcanicama-u-rukama

A Peščanik sa prvim tekstom tek 18.10.

 

Tako da je lavinu ipak pokrenuo Fajgelj

 

Знаш ли за неки ранији timeline?

 

На друштвеним мрежама се управо покреће олуја по којој слутим да је све то планирани перформанс, који ћемо гледати у наставцима наредних дана:

 

joler.png

Измењено од Дејан Бићанић

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај одговор је уређен од Дејан Бићанић: пре 47 минута

Postoji razlika izmedju cenzure i uredjivanja.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoji razlika izmedju cenzure i uredjivanja.

 

Да, да, постоји, али ту ништа није цензурисано. Реч "глупост" можеш прочитати на више места на форуму, па ником ништа. Немаш се ту чему наслађивати :D

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, да, постоји, али ту ништа није цензурисано. Реч "глупост" можеш прочитати на више места на форуму, па ником ништа. Немаш се ту чему наслађивати :D

Ja uvek nalazim nasladu u uredjivanju, brljanju, prekrajanju, doterivanju, menjanju, pa cak i cenzurisanju tudjih misli, recenica, dela... tako da je ovo na racun urednika (nikako cenzora). Mislio sam da ce ako selektujem samo adminsku intervenciju stajati adminski nik, ali nije tako. Sasvim je u skladu sa onim sto pise na dnu strane:

 

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација.

Malo me to buni : ako mi urednistvo izmeni poruku, kako je to iskljucivo moje licno misljenje i kako to da ne snosi odgovornost za pogresne informacije?

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Него за крај да видимо ко је то цензурисао накарaдно дело:

 

 

Andrej Fajgelj: Vitez na guslama

Jovanka Simić | 30. decembar 2012. 18:28 | Komentara: 10

Direktor Kulturnog centra Novog Sada Andrej Fajgelj doktorirao u Francuskoj, poliglota, neguje tradiciju i čeka četvrto dete. Moderne bitke ne vode se jataganima. Srbija će pobediti ako bude negovala znanje, radne navike i čvrst sistem vrednosti

 

rep-Andrej-Fajgelj-Novi-Sad_620x0.jpg

 

ANDREJ Fajgelj ima samo 34 godine, doktorirao je na francuskom Univerzitetu „Pol Valeri“ u Monpeljeu, govori desetak jezika, za dva meseca postaće četvrti put otac. Netipična biografija savremenog mladog Srbina.

 

Minulog leta u svom rodnom Novom Sadu, kada je imenovan za direktora Kulturnog centra, Fajgelj je „zaradio“ nadimak Guslar.

Deo „Srpske Atine“, onaj koji je posle 12 godina prešao u opoziciju, pokušao je na taj način da se naruga Fajgelju. Jer on je pre tri godine odbranu svoje doktorske disertacije „Uporedna frazeologija i ideologija u epici: Homer, francusko viteško pesništvo, gusle“ dopunio tako što je profesorima u Monpeljeu odguslao i otpevao stihove Majke Jevrosime iz epske pesme „Uroš i Mrnjavčevići“.

A, onih osam stihova u kojima Majka Jevrosima sinu Marku Kraljeviću poručuje da ne govori ni po babu ni po stričevima, već po pravdi Boga istinoga, jer „bolje ti je izgubiti glavu nego svoju ogrešiti dušu“, u Fajgeljovoj interpretaciji, izmamili su gromoglasan aplauz njegovih profesora!

Francuzi su dobro razumeli univerzalnu poruku naših predaka o slobodi i časti. Mada je pevao na srpskom, mladi diplomac je lično svakom profesoru prethodno uručio ep o Mrnjavčevićima, koji je preveo na francuski.

 

- Nemam kompleks niže vrednosti što sam Srbin, koji mnogi naši mladi ljudi danas imaju, a da ni ne znaju zašto - prvo je što nam kaže Andrej dok sedimo u nevelikom, lepo uređenom stanu, u potkrovlju, na šestom spratu.

U toplom kutku živi sa suprugom Jovanom (32), profesorom italijanskog, i njihovom decom: Andreom (8), Markom (6) i Anom (1). Za dva meseca, porodica Fajgelj dobiće još jednog člana - dečaka.

Dok nam pokazuje kako guslama polako ovladava i njegov naslednik Marko, dr Fajgelj otkriva da je ovaj stari srpski instrument, koji Slovenci pokušavaju da nam preotmu i patentiraju kao svoj, uvek smatrao važnom „stavkom“ srpskog identiteta.

- Koliko je ta „stavka“ važna, shvatio sam tek kada je moj profesor Pjer Sozo, jedan od najvećih francuskih helenista i jedan od retkih aktivnih evropskih indoevropeista, insistirao da radim doktorat o guslama.

Sa srpskom epskom poezijom naš sagovornik se susreo prvi put kao osnovac u biblioteci, kada je trebalo da napiše pismeni rad o srpskoj tradiciji. Pod ruke je došla pesma o Kraljeviću Marku i - impresionirala ga.

Gusle je samoinicijativno izučavao mnogo kasnije, kao brucoš novosadskog Filološkog fakulteta.

- Da ne pomisle ljudi da sam neki vajni štreber ili vunderkind, moram da kažem da u mom životu mnogo toga nije išlo glatko. U 17. godini bio sam veoma nezadovoljan svojim životom. U srednjoj školi uspeo sam jedva da dobacim do prosečne ocene 2,70. Nisam razaznavao zašto sam ogorčen, na koga sam ljut. Jedino sam osećao nagon da nešto moram da popravim. Shvatio sam da ne mogu u isto vreme da budem i mladić i deda, da želim sve, a ništa ne činim da to ostvarim.

rep-Andrej-Fajgelj.jpg
 

Uporedo sa školom zaposlio se. Najpre u klubu za video-igre. U 19. godini bio je magacioner i prodavac. Naredne godine dao je ispite u junu sa prosekom 9,50 i otišao u inostranstvo da radi na farmi i u restoranu.

Završio je studije u Novom Sadu na vreme, odslužio redovnu, a ne civilnu vojsku, i pomoću stipendije otišao na magistarske studije u Francusku.

- Posle svega vratio sam se u Srbiju, uprkos mnogim „dobronamernim“ savetima da to ne učinim. Verovao sam, i sada verujem, da je to ispravno. Nisam očekivao crveni tepih, ali ni da će za prolazak na konkursima za posao veću težinu imati partijska knjižica nego moja diploma.

Sa mišlju da je u Srbiji najslavnije, ali i najteže uspeti, Fajgelj je ostao vanstranačka ličnost i postao direktor Kulturnog centra Novog Sada. Da bi se ovom poslu potpuno posvetio, zamrznuo je mesto profesora francuskog jezika na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu.

U KCNS nastaviće da promoviše i srpsku tradiciju jer veruje da to što danas imamo „ajpede“ i bežičnu tehnologiju, ne znači da treba da preziremo svoju tradiciju i omalovažavamo svoj identitet.

- Ako Srbija ne vrati na pijedestal porodične vrednosti naših starih, ponovo ćemo biti „raja“. Bitke se danas ne vode jataganima i sabljama. Pobediće onaj ko bude imao više znanja, bolje radne navike i čvršći sistem vrednosti.

JEZIK RODA SVOGA I 15 DRUGIH

FAJGELj govori, bolje ili lošije, 15 jezika! Kaže, ipak, da treba imati rezervu prema svakom ko tvrdi da dobro vlada sa više od četiri strana jezika.

- Život je kratak da bi se savladali toliki jezici. Tokom istraživanja naučio sam ruski, ukrajinski, češki, slovenački, poljski, lužičkosrpski, albanski... Govorim dobro francuski, engleski, italijanski, španski, nemački, starogrčki, novogrčki, latinski. Znam osnove hebrejskog i arapskog. Počeću da učim mađarski i rumunski jer su ti jezici karakteristični za Vojvodinu.

 

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:412917-Andrej-Fajgelj-Vitez-na-guslama

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Malo me to buni : ako urednistvo moze da mi izmeni poruku, kako je to iskljucivo moje licno misljenje i kako to da ne snosi odgovornost za pogresne informacije?

Аха, то, па не може да сноси одговорност за погрешне информације, ја знам шта је уређено у поруци ако БИА треба податке :D

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...