Jump to content

Патријарх александријски Теодор II

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости
ohxk.jpg

 

 

 

Блажени, Божанствени и Свети Отац и Пастироначелник, Папа и Патријарх Великог Града Александрије, Либије, Пентапоља, Етиопије, свег Египта и све Африке, Отац Отаца, Пастир Пастира, Архијереј Архијереја, Тринаести Апостол, Судија Васељене Г.Г. Теодор II

 

 

 

Патријарх александријски Теодор II (световно Николас Хорефтакис; Ханија, Грчка, 25. новембар 1954) устоличен је 24. октобар 2004. и врховни је поглавар Александријске православне цркве, 99. по реду.

 


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • Гости

Александријски Патријарх Теодор стигао у Гамбију

02 петак мар 2012

Posted by radiosvetigora in Вијести
Оставите коментар

gambija.jpg?w=529

Патријарх александријски Теодор II, који се налази у пастирској посјети земљама Африке, стигао је 28.фебруара у Гамбију. Он је посјетио мјесто гдје је од прилога парохијана храма светог великомученика Пантелејмона, града Флорина (Сјеверна Грчка), изграђена прва православна школа у Гамбији.
За вријеме пријема у предсједничкој палати, поглавар Александријске православне цркве се обратио молбом члановима кабинета министара да се издвоји дио земљишта за изградњу саборног храма.
Министри су захвалили Патријарху Теодору за посјету и обећали да ће ускоро ријешити то питање.

 

 

 

Отворена прва православна школа у Сиера Леоне

13 уторак мар 2012

Posted by radiosvetigora in Вијести, Занимљивости
Оставите коментар

siera-leone-skola.jpg?w=529

Патријарх александријски и све Африке Теодор Други је отворио прву православну школу у западно афричкој држави Сиера Леоне, која је преживјела грађански рат.
Школа може да прими 1800 ученика и смјештена је у дворишту саборног храма Санкт Елефтериос, у центру престонице Фритуан.
Патријарх је такође отворио педагошки институт Архиепископије и прву у земљи школу за новинаре.
Приликом сусрета са представницима Владе, Патријарх Теодор је говорио о питањима здраве исхране у региону, концентришући се на борбу са таквим болестима као што су сида и маларија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • Гости

Освештан православни саборни храм у Кејптауну

22 уторак мај 2012

Posted by radiosvetigora in Вијести

Оставите коментар

kejptaun-hram.jpg?w=529

19. маја александријски Патријарх Теодор II освештао је митрополијски саборни храм посвећен лезбоским новомученицима Рафаилу, Николају и Ирини у Кејптауну (Јужноафричка Република).

Храм је утемељен 2005. године и подигнут је под руководством Сергија, Митрополита Рта Добре наде.

У храму се налазе честице моштију новомученика са Лезвоса, саопштава агенција „Ромфеа“.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...
  • Гости

Александријски Патријарх у Боцвани

02 субота јун 2012

Posted by radiosvetigora in Вијести

Оставите коментар

teodor-ii-bocvana.jpg?w=529

31.маја александријски Патријарх Теодор Други стигао је у Боцвану. Том приликом хиротонисао је првог Митрополита новоосноване Боцванске митрополије, Генадија.

Поглавар Александријске цркве срео се са предсједником Боцване, Серетсе Хама Јан Хама и наградио га орденом Великог крста светога Марка са звијездом.

Теодор Други је захвалио предсједнику за помоћ тек образованој митрополији и замолио да Православна црква у Боцвани добије посебан статус, те да се у престоници издвоји парцела за изградњу међународног културног центра.

Послије тога, Патријарх је дао интервју медијима Боцване и говорио о добротворној дјелатности Православне цркве у тој земљи.

Навече 31. маја Фјодор Други се срео са министром здравља Боцване. Они су говорили о перспективама сарадње у области медицине, саопштава агенција Ромфеа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...
  • Гости

Освештан највећи православни храм у Африци

23 уторак окт 2012

Posted by radiosvetigora in Вијести, Из Цркве

Оставите коментар

najveci-hram-u-africi-1.jpg?w=529

Патријарх александријски и све Африке Теодор II освештао је, у недељу 21. октобра 2012, цркву светог Андреја у области Кананга у држави Конго. Ово је, за сада, највећи православни храм на Афричком континенту. Патријарху су саслуживали Митрополит централноафрички Никифор и Митрополит пентапољски Игнатије.

Предстојатељ Александријске цркве је у бесједи говорио о визији блаженопочившег мисионара, о. Харитона Пнеуматикакиса, о изградњи велике православне цркве у Кананги, пројекта који је започет 2004, а окончан 2010.

Цјелокупан трошак изградње покрило је мисионарско друштво из Патраса „Првозвани“.

This post has been promoted to an article

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

 Мисионарска посјета Теодора Другог Танзанији и Бурунди

Објављено од стране Славко и Марија Живковић на 18. фебруар 2013.

ДАР ЕС САЛАМ, 16. ФЕБРУАРА (Светигора прес)

15. фебруара започела је мисионарска посјета александријског Патријарха

Теодора Другог Танзанији и Бурунди, која ће трајати до 27. фебруара,

саопштава агенција Ромфеа.

Ово је друга посјета Теодора Другог овом региону, у својству

поглавара Александријске православне цркве. Први пут је

посјетиоТанзанију прије седамнаест година, кад је био у пратњи

Патријарха Партенија Трећег.

Дар ес Салам је столица Иринупољске митрополије. У саборном храму

свете Параскеве свештенство и вјерници (међу којима има доста емиграната

из Источне Европе) припредили су александријском Патријарху свечани

дочек.

Увече 15. фебруара у част Теодора Другог, уприличен је пријем у амбасади Русије у Дар ес Саламу.

http://www.sedmitza.ru/news/3489586.html

И повика снажним гласом, говорећи: Паде, паде Вавилон велики, и постаде станиште демонима и тамница свакоме духу нечистоме, и тамница свију птица нечистих и мрских; јер се жестоким вином блуда њезина напојише сви народи;

 

https://www.facebook.com/pravoslavni

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Теодор Други састао се са предсједником Танзаније

 Објављено од стране Славко и Марија Живковић на 21. фебруар 2013.

          

ДАР ЕС САЛАМ, 21. ФЕБРУАРА (Светигора прес) – 18. фебруара Александријски патријарх Теодор Други састао се са предсједником Танзаније Џакајаја Кивете.

Разговарали су о добротворној дјелатности, коју воде православни

мисионари двије митрополије, које се налазе на територији Танзаније –

Иринупољске и Мванзске. Посебну пажњу они поклањају области здраве

исхрене и образовања.

Предсједник Танзаније високо је оцијенио допринос Православне цркве у борби са сидом.

Патријарх Теодор је захвалио Џакајаја Кивети за пружање подршке

иницијативама Александријске патријаршије у Танзанији и наградио га

Великим крстом ордена Александријског лава.

Ускоро Теодор Други планира да посјети шесдесет и једну православну

општину и четири мисионарска центра у Танзанији, саопштава агенција

„Ромфеа“.

http://www.sedmitza.ru/news/3498168.html

И повика снажним гласом, говорећи: Паде, паде Вавилон велики, и постаде станиште демонима и тамница свакоме духу нечистоме, и тамница свију птица нечистих и мрских; јер се жестоким вином блуда њезина напојише сви народи;

 

https://www.facebook.com/pravoslavni

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...
  • Гости

Празник Светих Константина и Јелене и освећење цркве у Каиру

31. Мај 2013 - 11:58

sed..jpg

 

Његово Блаженство Папа и Патријарх александријски и све Африке Теодор II служио је Свету Литургију поводом освећења потпуно реновиране патријаршијске цркве Пресвете Богородице у Илиопољу крај Каира. Реновирање цркве је помогао велики доброчинитељ православне заједнице Египату г. Киријак Киријазис.

 

Поглавар Александријске Патријаршије боравио је у престоници Египта од 23. до 26. маја 2013. г. и служио је првог дана своје посете вечерње уочи празника, а потом је следећег дана, на празник светитељâ и заштитникâ јелинства у Каиру, Светих равноапостолних Константина и Јелене, служио  Литургију (прослава празника је померена на петак због државног празника у Египту).

 

У суботу 25. маја Патријарх Теодор се сусрео са украјинским амбасадором у Каиру г. Јехвеном Куриленком, који је уручио Његовом Блаженству званични позив од Председника Украјине Виктора Јануковича и Његовог Високопреосвештенства Митрополита кијевског и све Украјине Владимира, да Патријарх александријски учествује у молитвеним догађајима следећег јула поводом 1025-годишњице Крштења Русије.

 

Касније истог дана, Патријарх александријски је обишао манастир Светог Ђорђа у Каиру да би прегледао како напредују радови на обнови овог манастира.

 

У недељу 26. маја Његово Блаженство  је служио свечани црквени обред освештања вишевековне старе патријаршијске цркве Пресвете Богородице у Илиопољу , као и прву свету Литургију у овом храму после потпуног реновирања.

 

 

Извор: Александријска Патријаршија, СПЦ

 

Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

slikakw.jpg

 

На Духове, 23. јуна 2013. године Његово Блаженство Папа и Патријарх александријски и све Африке Теодор II служио је свету Архијерејску Литургију у Патријаршијској цркви Светог Николе у Каиру са новим Епископом аргентинским и јужноамеричким Леонидом Руске Православне Цркве (који је до недавно био егзарх Московске Патријаршије за Каиро), као и са Његовим Преосвештенством Епископом нитријским Никодимом, Патријарховим викаром за Каиро, и Нифоном вавилонским, игуманом манастира Светог Ђорђа у Старом Каиру.

 

На богослужењу су били присутни  Сотос Лиасидес, амбасадор Кипра; Јанис Хацантонакис, генерални конзул Грчке у Каиру;  Николас Вадис, заменик председника Јелинске заједнице у Каиру и Хури, представник Арапске православне заједнице.

http://www.spc.rs/sr/pedesetnica_u_aleksandrijskoj_patrijarshiji

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1949997.jpg

 

Његово Блаженство Патријарх александријски и све Африке Теодор II током своје посете Републици Грчкој, посетио је заменика премијера и министра спољних послова ове земље г. Евангелоса Венизелоса. У срдачном сусрету Патријарх је изразио благодарност домаћину на великој подршци и константној помоћи Патријаршији и верном народу у Африци, посебно верном народу у Египту који је у свеопштој кризи и изразио надање да ће и убудуће моћи да се ослоне на помоћ Републике Грчке.

http://www.spc.rs/sr/patrijarh_aleksandrijski_sve_afrike_teodor_ii_susreo_se_sa_ministrom_spoljnih_poslova_grchke

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
  • Гости
Патријарх Теодор II: „Дао сам Русији своје срце“
 
 
 
 
print22x20.gif

 

У Русији, Украјини и Белорусији су завршене свечаности посвећене 1025-годишњем јубилеју Крштења Русије. Осам патријараха је допутовало на територију Руске Православне Цркве да обележи важан датум. Међу високим гостима био је и поглавар једне од најстаријих Цркава на свету – патријарх Александријски и целе Африке Теодор II. Своје утиске поделио је с нама у ексклузивном интервјуу за „Глас Русије“.

 

127064.p.jpg?0.09724396834407994  

 

 

Његово Блаженство папа и патријарх Великог града Александрије, Либије, Пентапоља, целог Египта и целе Африке – отац отаца, пастир пастира, архијереј архијереја, тринаести апостол и судија Васељене... Патријарх Теодор II има много титула. Због веома богатог распореда свечаности интервју од поглавара Александријске Цркве успели смо да узмемо тек у возу којим је заједно с другим патријарсима и представницима светског Православља путовао историјском територијом свете Русије: из Москве за Кијев, а затим у Минск. „Ово путовање је на мене оставило веома дубок утисак и дирнуло ме је,“ – почео је своје казивање Теодор II:

 

„Својевремено сам присуствовао прослави хиљадугодишњице Крштења Русије, - наставио је он. – То је било 1988. године. Тада сам служио у Одеси, био сам архимандрит у подворју Александријске Православне Цркве при Московској патријаршији. Тада наш патријарх Партеније није могао да допутује и ја сам га представљао. Сећам се још тадашњег патријарха Пимена. Он је у то време већ био у колицима. Литургију је предводио блаженопочивши Антиохијски патријарх Игњатије. Добро се сећам да је дан тада био веома тмуран, на небо су се навукли облаци. И стекао сам утисак да време као да подсећа на страдања кроз кој је прошао руски народ, како би дошао до овог светлог дана хиљадугодишњице Крштења. А кад смо тада кренули у Кијев, почела је да пада једна од најјачих киша које сам икад видео. И Бог је изволео да 25 година касније допутујем на прославу 1025. годишњице, сад већ у својству патријарха Александријске Цркве.

 

Благодарим Богу и патријарху Кирилу, мом добром брату, за такву благонаклоност. И веома се надам да ћемо сви ми прославити још и 1050. годишњицу Крштења Русије.“

 

Свако мало патријарх Теодор по навици прелази на руски језик. За њега он, ако није матерњи, јесте вољени. О Русији и руском народу првојерарх Александријске Цркве може да говори сатима. То није ни чудно.

 

1980-их година дуго времена је био егзарх Александријске Патријаршије у Руској Православној Цркви с подворјем у Одеси. У годинама СССР нико није одвајао Русе и Украјинце. За нас је све то била Русија. И њој сам дао своје срце, смеје се александријски првојерарх:

 

„Још док сам студирао богословију на Солунском универзитету прочитао сам књигу о светом Серафиму Саровском. И седам година заредом сам се сваке вечери молио светом Серафиму да ми пружи прилику да упознам Руску земљу. И од тада сам увек говорио да моје срце од тог тренутка и заувек припада Русији. Бог ме је напокон услишио и читавих 10 година сам провео у Одеси. У то време сам учио руски језик, нисам могао чак ни да помислим да ће цео свет данас говорити руски, да ће то постати језик од светског значаја. Веома сам захвалан Русији и Русима на томе што сам управо овде много сазнао и научио много тога што ми данас помаже у мом патријарашком служењу.“

 

Ево, већ 9 година Теодор IIје на челу катедре Александријске Цркве, једне од најстаријих на свету. А пре тога је неколико година предводио православне мисије у Камеруну, Зимбабвеу, Мозамбику, Боцвани и Анголи. Мисионар, поштовалац уметности и чувар православне традиције и источне духовности, патријарх Теодор II данас велике наде полаже у Русију и Руску Православну Цркву:

 

„Радујем се што је међу древним патријаршијама наша вероватно једина с којом је Русија увек била у блиским и пријатељским односима. Захвалан сам патријарху Кирилу који је изволео да у Русију упути неколико младића из Африке како би се они овде школовали и научили руски језик. Увек ми је пријатно кад у афричким земљама сретнем председника или премијер-министра с којим могу да разговарам на руском језику. Зато што су многи од њих стекли обаразовање у Русији.“

 

Овај долазак Теодора II на територију Руске Православне Цркве на прославу свечаности у част 1025. годишњице Крштења Русије пао је у време које није нимало једноставно, како за афрички континент, тако и за Блискоисточни регион. Јачање радикалног ислама приморава православце да напуштају територију на којој је некад настало хришћанство:

 

„У Египту смо ми, представници Александријске патријаршије, најмалобројнија заједница у земљи. У Египту данас велики значај им Коптска црква – њени следбеници броје око 15 милиона. Данас моје срце тугује, јер су у Египту пре неколико дана поново избили немири. Фанатични конзервативни муслимани који се придржавају строго исламског режима, сукобили су се с онима који се, да тако кажем, залажу за савремени начин живота. На основу честих разговора с људима схватио сам да „Муслиманска браћа“ немају ни могућности, ни жеље да учине нешто добро за свој народ. Јер, они не делују на општу добробит, већ се боре за своје интересе. Притом, наравно, треба истаћи да ни патријаршију, ни мене лично никад нико није дирао. Према нама се опходе с поштовњем. Сви нас знају, за нас кажу да смо „Грци“ и не осећамо никакву агресију од стране муслимана. Увече често излазим да прошетам градским улицама једноставно у подраснику и само с бројаницама у рукама. И обични муслимани ме често позивају у госте.“

 

По речима поглавара Александријске Цркве, одмах након повратка у Египат он намерава да се сретне с муслиманским шеиком и поглаварем Коптске Цркве. Теодор II је уверен да ће духовни лидери заједнички успети да смисле како спречити крвопролиће у земљи.

 

 


31 / 07 / 2013
 


Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...