Jump to content

Зилоти

Оцени ову тему


Препоручена порука

. ?? ???????? ??? ??? ???? ??????????? ??????????? ??? ??????????, ?? ?? ???? ????? ????????? ? ??? ????? ?? ???? ?? ???? ????? ? ????? ? ?? ?????? ?????? ????, ??? ????? ? ????, ?? ?? ? ????? ??????? ? ?? ????. ????? ???????! ????? ???????! ????? ????????? ?????! ????? ?? ?????? ???????, ???? ?? ?????? ?? ????? ???? ?? ????? ??????? ??????????! ??, ??? ?? ?? ?????? ????, ?? ????? ??????? ? ????? (??? ?? ?? ?????? ?? ????? ??????, ???? ?? ?????).

Brate Aleksandre ,da li su to ljudi kojima Pravoslavlje proizilazi iz srpstva.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

То су људи који Православље схватају као политичку партију, па сад они тамо нешто правилно схватају и исповедају (као статут у партији) и они су православци. Имаш много примера тих несретних "ревнитеља" који кажу: Нећу да идем на новаторске литургије, остаћу кући и чуваћу своју веру. Они не схватају да нема Православља без Цркве, а Цркве нема без литургијског сабрања, а литургијског сабрања нема без: еписопа-свештенства-ђаконста-верног народа. Само је ту, у тој евхаристијској заједници, присутан Господ, а не у приватним схватањима и тумачењима светих отаца и у некаквој идеологији. То и Господ јасно каже: ГДЕ СУ ДВА ИЛИ ТРИ САБРАНА У ИМЕ МОЈЕ, ОНДЕ САМ И ЈА СА ЊИМА. Обратите добро пажњу на ове Христове речи - ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ!

Шта сад значи да се Православље изводи из српства? То је сигурно странпутица. То је ЈЕРЕС коју је Црква осудиила и која се зове ЕТНОФИЛЕТИЗАМ. Родољубље је сасвим блиско хришћанству, али оно родољубље које ниче на Богољубљу, а то је оно што смо горе писали. То је Тајна Цркве - Богородољубље, нераздељиво и сједињено. Једно без  другог не може постојати. Зато, за нас православне Србе, нема српства без хришћанства. Име за наше родољубље је Светосавље, а то је управо родољубље поникло на Богољубљу, баш као што је и наша Држава поникла на темељима наше Цркве и баш као што је наша демократија поникла на светости наших првих владара и учитеља - три Светитеља који су и основали нашу Државу: Свети Сава, Свети Симеон и Свети Симон (Срефан Првовенчани).

Зато, ако неко каже да је Србин а негира Православље, тај говори бесмислице. Неправославни Србин је оксиморон, бесмислен израз, као да сте рекли дрвено гвожђе.

Ево једног мог текста на ову тему:

http://www.vidovdan.org/arhiva/print1497.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... ?????? ????? ? ????????????. ...??? ????? ?? ????? ?? ?? ???????? ?? ??? ????????, ????? ??? ??, ????? ???????? ??????????.

????? ????, ?????? ?????? ????? ? ????????????...

??????? ????? ???? ??????????? ??????!

??????? ? ?? ????, ??????? ??????? ???  :drugarstvo:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За градњу наше љубави према другима требали би да следимо Христов пример. Христос је из љубави према нама страдао на Крсту, да би избавио род људски од греха, и својом смрћу нама омогућио вечни живот. Није ли то највећа жртва када свој живот из љубави дајеш за другога? Једино таква чиста и савршена љубав може да учини да се свет осећа боље.То нам сведочи и ап. Павле :'А циљ заповести јесте љубав од чистог срца и савести добре и вере нелицемерне' (1.Тим.1-5).

као да је вера парче торте па ће је сачувати

Љубав према ближњем нема граница. Она треба да се

распростире до краја земље, да обухвата све људе, свуда.

старац Порфиријр Кавсокаливит

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

?????, ????? ?????, ???? ??? ??????? "???????? ?????????????", ??? ??????????? ??????, ??????? ?????????. ?? ?? ????? ?????. ????? ?? ???? ???????? ? ?? ?? ???? ?????. ??? ???? ??????? ????????, ??? ???? ????????. ??????? ?? ????????? ?? ????? ?????, ????? ?? ?????????? ?? ????. ???? ?????? ????: "?????? ??? ?????: ??? ???????? ??????? ?? ??? ???? ??????? ?????, ???? ????????."

?? ???? ???? ?? ``?``?? ?????????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Основна разлика између православне и римокатоличке еклисиологије је у следећем:

Римокатолици Цркву доживљавају искључиво ка историјску реалност која ће трајати до Христовог доласка, тј. до Есхатона. Тако, по њима, Христос је стављен наспрам Цркве, Он је одсутан и оставио је Цркву да чува вернике до његовог доласка. Отуда је примарна улога римских бискупа (илити епископа) служба учитељства. Пошто је Христос одсутан, природно је да има свог заменика, а то је папа. Папа је Vicarius filii dei, односно заменик Сина Божијег.

Код нас православних, Црква није само историјска реалност која ће престати када наступи Есхатон. Не, Црква је Икона управо тог Есхатона. Она своје биће црпи из будућег догађаја, парадоксално га оприсутњујући сада и овде али још увек не. Дакле, Цркава у свом евхаристијском устројству је Икона Царства Божијег. Црква, тако, оприсутњује Христа. Христос је присутан а не одсутан. Зато наши епископи нису заменици Христови већ иконе Христове. Свештеници су иконе апостола. Ђакони су иконе анђела. Верни народ на Светој Литургији је управо народ окупљен око Спаситеља, Господа Исуса Христа. А та слика јесте стварност будућег века. То је учење светих отаца. У првом реду светог Игнатија Богоносца и светог Максима Исповедника.

Дакле, неки који оптужују +Игнатија да он тврди да је епископ Христос, говоре неистине. Наш владика то никада није тврдио (има експлицитно казано од стране дотичног на оним предавањима која смо поставили). Епископ је икона Христова. То значи, ако је Евхаристија икона будућег Царства, онда је епископ као онај који началствује Евхаристијом и око кога се окупља верни народ, икона Христова. Дакле, епископ није Христос већ икона Христова, да то још једномпоновим - Христос је присутан у лицу епископа, у икони.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

????? ???,

?? ????????? ?? ??????? ????????? ???????? ? ?? ?? ??? ????????? ?????? ??????? ?????. ????? ?? ?? ?????? ???????? ??? ?? ????? ????? ?? ????????? ????? ??????????? ? ????? ?? ????? ???????? (???? ?????, ?????, ????...) ? ????????????

??? ?? ?????? ?? ???? ???????? ? ?? ?? ???? ?? ????? ????.??? ?????? ??? ? ???? ? ??????? ???? ????? ???????? ???? ????? ??????? ?????????? ??? ??????????? ???? ??? ?? ???? ???????? ? ???????? ??? ?? ?????? ?????????.

? ????? ???? ?? ?? ???? ????? ???? ???? ???? ?? ???? ???? ? ?? ???? ?????.? ????????? ????? ?????? ??? ???????.

????, ????? ???, ??? ?? ?????? ???? ????????? ???? ?????? ?????? ???????. ? ???? ??? ??? ?????? ??? ????? ?? ???? ???????????, ??????? ? ????, ?? ????? ?????, ???????????? ?????????? ??????. ?????? ???? ????? ?? ?? ??? ???? ????? ?????? ????????? ? ???????.  ?? ????? ??????? ????? ?? ??? ?????? ???? ????:

"?????????? ??????????? ? ?????? ?? ????? ?? ?????????: ?? ?????? ? ?????? ??? ??? ?? ??????, ????????, ?????. ???? ?? ??????????? ??????????? ???????? ???????????. ????? ?? ????????? ??????? ? ?????? ?????? ???????????. ????? ????? ???????????, ???????????? ? ????????????, ??????? ??, ????????????, ??????????, ????????. ??? ?????? ?????? ??????? ?????? ????? ????????? ???? ????????? ?????? ? ???? ? ????????. ??? ????, ????? ?? ??????????? ? ?????? ?????????, ??????????, ???????????, ? ???? ?????????."

?????, ??? ?????? ?? ????????? ???? ?? ????? ?????? ?? ?????? ?? ????? ?? ???? ??? ?? ?????????? ? ?????? ??????? ???? (? ??? ???????????? ???????). ???? ???????, ???? ???????? ?????????, ?? ?? ???????? ??????????? ?? ?????????? ?????, ??????? ??????.

???? ?? ?????????? ???????,??? ?????? ??? ?? ??????? ?? ?? ??????? ? ????? ??? ?? ?? ????? ?? ??? ???????.

? ?? ?? ????????? ?? ?? ??????? ????????????? ?? ??????:????? ????? ?????????? ??? ????? ???? ????? ?? ??? ?? ?? ???? ?????? ? ?? ???? ?? ????? ???? ????? ????:?????,????? ?? ???????????,?????? ?? ??????? ????????????? ?? ??????.

???????? ????????????? ?????? ?? ??????? ? ????????? ???? ?? ???????. ?? ????? ????? ?????? ? ?????????? ????????? ? ???????? (????????????) ??????, ????????, ??????? ??? ? ?? ?????? ?????? - ?????????, ????????. ??? ????? ??? ???? ??????????? ??????????? ??? ??, ??? ???? ??? ??????, (????????????) ????????? ? ??? ???? ??????? ???? ??? ?? ???? ????? ?????? ?? ?????? ?? ??? ????? ???? ???? ? ?????? ? ???? ?????? ? ?? ??????.

? ????? ??????? ?? ?????? ?? ?????.

???? ? ???? ????? ?? ????? ????????? ???????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ковач, зар сам ја говорио о хуманистичком (безбожном) човекољубљу? Зар нисам говорио да и наше српско родољубље почива на богољубљу? Ти заиста волиш, свесно или несвесно, да људима стављаш у  уста оно што не говоре и да изврћеш ствари.

Ја ти само кажем, да љубави према Богу нема без љубави према ближњем. И то не према било коме, већ према оном "маленом" у Цркви који стоји до тебе на Литургији. Ето ти човече Христових речи. Изволи растумачи их. Хаједе молим те објасни речи: "А друга је као и ова..." Нећеш хтети да их растумачиш, јер твоје је богољубље, извини што ти то морам рећи, фикција, психологија, да не кажем пиетистичка фантазија. Зато и мислиш да љубиш Бога, а у исто време клевећеш Цркву, њену јерархију или било кага другог од оних Његових "малих".

Јесте Ковач, љубав према Богу је истоветна са љубављу према ближњем. Исто оонако како је Бог Отац изједначио љубав према Сини са љубављу према човеку. Зато није жалио свог Јединородног да Га да за наше спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код нас православних постоје два упоредна храма и две неразделне евхаристије. Један храм је Творац саздао од крви и меса а други је саздан од људи од камена, злата, сребра... И сам Господ и Сви Свети, до ове наше савремене теологије, позивали си и позивају народ на на два неразделна причешћа - Телом и Духом Христовим. Ево како нам свети владика Николај дивно казује о овоме:

"Бог воли два упоредна храма, у којима се Њему истовремено служе службе. Један храм је Он саздао, а други је Њему од људи саграђен. Храм, што га је Он саздао, јесте тело човечје од костију, крви и меса. А храм што људи зидају у славу Његову, јесте црква од камена, креча и песка и дрвета, а понекад и од злата и сребра.

У храм тела човечјега Бог је уселио живу душу, да му служи на олтару срца, да поставља кандила вере и љубави, да ставља свеће од свих врлина, да приноси мирисне тамјане послушности. Још је Бог удахнуо Духа Свога Светога у сваког крштенога, да као свештеник небесним огњем пали постављена кандила и свеће, и зажиже мирисне тамјане, да би целу душу и тело испуњавали небесним миомиром, слађим од мириса цвећа и сваког видљивог тамјана и измирне. И тако душа као слушкиња Божја, осветљена, загрејана и окађена Духом СВетим, пева непрекидно славу Створитељу своме.

То што бива у телесном храму човечјем, то бива у зиданом храму. Па кад човек, као Богом саздани храм, улази у зидану цркву на молитву, то храм улази у храм, светиња у светињу, слава у славу. Што је споља то треба да је и унутра. Што је унутра  то се јавља споља. Богу је угодна хармонија између храма телеснога и храма зиданога.

Као што је путнику угодно кад чује два звона, неједнака по величини, како звоне у хармонији. Али ако се у душама људским погасе кандила и свеће, и миомир постане загушљив дим, и срце престане бити олтар љубави и постане хладно и тврдо као стена, тада Богу нису мили ни зидани храмови."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Ацо, чини ми се да терамо неке две паралелене приче а да смо по питању тумачења заповести Христових једномислени осим у томе што их ти, чини ми се, апсолутно поистовећујеш. Не бих да се гањамо без потребе око ствар у којима се слажемо...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам зашто ми супротстављаш владику Николаја? Зар ја говорим нешто супротно овоме? Ја заиста код себе не видим ништа противно овим Николајевим речима. Интересантни сте ви, наша браћа - и да сте најгори наши сте, који критикујете некакве само вама знане "новотеологе". Само клеветање без икакве реалне аргументације. Нпр. ја кажем да је епископ икона Христова (а то су учили уптаво свети оци, веруј ми), а тамо ме неки "ревнитељ" набеди да ја говорим како се треба клањати епископу као непогрешивом ауторитету. Нема, браћо и сестре, у Цркви непогрешивих ауторитета. Ако будете тражили непогрешиве у Цркви онда ћете се дебело разочарати. Нема непогрешивих чак ни међу светима. Само је Један Непогрешив. Међутим, не можемо тако само својом главом да говоримо: е овај је епископ јеретик или овај је издајник, папин плаћеник итд. Морамо поштовати црквенно устројство, те све недоумице по канонима Цркве решавати, а не бунтовно, самовољно и аутономно. То је само жалосни знак да смо себе почели да одвајамо од Цркве. А то је, на дао Бог нокоме, пут у вечну погибао.

80 ппроцената комплетне литертуре коју читам јесу свети оци или неко ко је о њиманешто писао. Патрологија је нешто што ме у богословљу највише интересује. Сву своју мисао трудим се да повежем са отачком, али не тако што ћу само ко папагај цитирати оце. То раде протестанти са њиховом девизом sola scriptura. Када читамо оце морамо да се питамо где смо ми у свему томе? Која је то порука отачка за нас данас битна? Морамо продрети у суштину ствари, у дух који оживљује, што каже апостол Павле. Зато, брате Ковач, немој нападати цитатима. Буди јасан и аргументован. Можда и ја грешник увидим тако своје слабости те урадим са собом нешто паметно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...