Jump to content

"Земља живих" - терапијска заједница у манастиру Ковиљ


Препоручена порука

Градска управа за културу града Београда подржала је програм „ЗЕМЉЕ ЖИВИХ“ под називом „Чувари душе моје“, у терапијској заједници у Брајковцу.Целокупан пројекат је реализован у комуни а у њему је учествовало 20 момака на лечењу.

Пројекат је имао намеру да буде потпора излечењу, али и начин да се кроз културне активности квалитетно проведе слободно време младих.

Циљној групи је приказан стваралачи процес израде кашираних икона на којима су репродуковани ликови/мотиви: Свети Јован, Свети Трифун, Свети Ђорђе, Свети Илија, Богородица, Свети Никола, Св. Козма и Дамјан, Света Петка, Свети Кирило и Методије, Света Три Јерарха, Господњи празници: Васкрсење, Божић, Вазнесење, Преображење.

 

10682316_1012685825414916_16660363028468

 

10857095_1012684742081691_37523296654060

 

10648512_1012684288748403_78172389308327

 

10835211_1012685992081566_66878032923705

 

10857166_1012684555415043_90966691846749

 

10749916_1012684535415045_83253703811508

 

10749993_1012684948748337_41404399595362

 

10749945_1012685912081574_80874067866920

 

10848764_1012687015414797_86831013841458

 

10862451_1012687192081446_91666613077653

 

Земља живих

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- Награда Капетан Миша Анастасијевић за ЗЕМЉУ ЖИВИХ-

 

Додела друштвених признања "Капетан Миша Анастасијевић", на нивоу Јужнобачког региона, одржана је у четвртак, 11. децембра 2014. године, у свечаној дворани Матице српске. Традиционална манифестација пројекта "Пут ка врху", има за циљ подстицање и награђивање најбољих актера из области привредног и друштвеног живота које покрива Регионална привредна комора Нови Сад.

Признање за нај пројекат "Светло у тами и живо сведочанство живота" који је добила ЗЕМЉА ЖИВИХ је, у име Његовог Преосвештенства Епископа новосадског и бачког господина Иринеја, примио јеромонах Исихије, настојатељ Светоархангелског манастира у Ковиљу.

 

 

10690052_1016517731698392_83407436732857

 

10869598_1016516795031819_33524842321712

 

1836937_1016517308365101_117130775002070

 

10847505_1016517548365077_52947430993702

 

10848902_1016517115031787_49140378825811

 

Земља живих

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Позивамо сву браћу и сестре који су прошли програм ЗЕМЉЕ ЖИВИХ на дружење под називом „Заједно и после заједнице“, које ће се одржати у недељу 28.12.2014. у свечаној сали Вазнесењског храма, ул. Адмирала Гепарта бр.19 у Београду са почетком у 19 часова. Жеља нам је да се окупимо сви заједно и да у међусобном дружењу будемо подршка једни другима у свему што чини живот после заједнице. Домаћин скупа ће бити отац Бранко Ћурчин који ће се том приликом обратити присутнима. Очекујемо вас са радошћу.

 

 

Земља живих

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

naslovna.jpg

 

У организацији Митрополије загребачко-љубљанске, у препуној Свечаној дворани Духовног центра Српске Православне Цркве у Загребу, у сриједу, 17. децембра 2014. године, одржана је трибина на тему ПРОБЛЕМ ОВИСНОСТИ – искуство Православне цркве.

 

 

 

На трибини су говорили Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански Господин др Порфирије, протопрезвитер-Бранко Ћурчин из Епархије бачке, архимандрит Данило (Љуботина) и г. Младен Матијашевић, штићеник заједнице Земља живих. Овом приликом присутнима је приказан филм „Земља живих – земља наде“. Модерирала је професорица Софија Мастелица Стокућа.

 

Црква не може да остане глува на проблем који прождире, не само појединце, него породице и читаве заједнице. Дрога је убица који нема милости и који не бира узраст. Црква не може да игнорише тај проблем, то искушење, истакао је Митрополит Порфирије.  Отуда је по благослову Његовог Преосвештенства Епископа бачког Господина Иринеја, а потом и по благослову Патријарха српског Господина Иринеја, манастир Ковиљ 2005. године покренуо пројекат Земља живих и основао прву заједницу, прву кућу у коју су дошли младићи који су имали проблем са дрогом. Ипак, суочавање братства Манастира и свештенства Епархије бачке са овим проблемом сеже у 1990. годину када је велики број младих људи трагајући за Богом, Истином и смислом долазио у манастир Ковиљ. Неки од њих су имали управо овај проблем.

 

Услиједио је ангажман у обезбеђивању просторних и стручних предуслова за прихватање и организовано бављење овим проблемом. Заједница данас располаже са шест комуна (мушких и женских кућа). У свакој свакодневно борави од 20 до 30 штићеника. Са њима је свакодневно протопрезвитер Бранко Ћурчин који је у веома интересантном излагању говорио о структури терапијске заједнице, начинима рада, условима за улазак у заједницу. Отац Бранко је истакао важност сарадње са породицом, али и званичним државним тијелима, Министарством здравља, Министарством унутрашњих послова, Српским лекарским друштвом, локалном заједницом и другим релевантним установама.

 

Говорници су истакли проблем стигматизације болести, предрасуда и стереотипа с којима се сусрећу овисници, као и значај ресоцијализације штићеника и њихове интеграције у друштво након завршетка програма лијечења у Заједници.

 

Нарочиту пажњу привукао је говор и потресно свједочење г. Младена Матијашевића о властитом искуству с дрогом, али и помоћи и подршци коју му пружа заједница Земља живих.

 

Архимандрит Данило је указао да штићеници поред свакодневних активности у заједници, у процесу рехабилитације пружају помоћ старијим и немоћним особама.

 

Трибина је организована у поводу Мјесеца борбе против овисности. Њоме се и Православна Црква укључила и дала свој допринос указујући на ову пошаст и проблем сваке државе и сваке заједнице. Отуда су у публици били углавном млади, ученици и наставници Српске православне опште гимназије, директор Исламске гимназије у Загребу г. Мевлуди Арслани, професори из Надбискупске класичне гимназије из Загреба, Школе за монтажу инсталација и металне конструкције, као и редовници кармелићанског самостана Ремете у Загребу. Из Амбасаде Србије присутан је био г. Зоран Васиљевић, први савјетник и конзул. Уз бројне загребачке медије, догађај су пропратили камере и новинари Хрватске радиотелевизије, Информативне католичке агенције, Хрватског католичког радија и други.

 

Нема тог човјека који је посрнуо у мрак наркотика, мрак дроге, а да у суштини нема проблем са љубављу. У основи је то увијек проблем љубави. Или није примио/ла довољно љубави или није био/била способан из неких својих индивидуалних, психолошких разлога да ту љубав препозна и прими на свој начин. Недостатак љубави је пут који неминовно води у самоћу, закључио је Митрополит Порфирије најавивши сљедећа предавања и сусрете у организацији Митрополије загребачко-љубљанске.

 

 

 

Аудио запис: клик на линк

 

 

Митрополија загребачко-љубљанска

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oбавештавамо сву браћу и сестре који су прошли програм ЗЕМЉЕ ЖИВИХ , да се вечерашње дружење под називом „Заједно и после заједнице“, ЗБОГ ВРЕМЕНСКИХ НЕПРИЛИКА ОДЛАЖЕ.
Планирано ДРУЖЕЊЕ ће се одржати после Божића, а тачан датум ће благовремено бити објављен на страници ЗЕМЉЕ ЖИВИХ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У оквиру пројекта " Дрога нема последњу реч 2" који је подржала Канцеларија за младе Града Новог Сада, одржане трибине на тему превенције,односно указивања на погубну штетност коришћења психоактивних супстанци. Трибине су реализоване у основним школама у Будисави, Ветернику, Ченеју и Бегечу за ученике седмих и осмих разреда.

 

Земља живих

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...