Jump to content

"Пренаглашени" национализам у Цркви православној ?!

Оцени ову тему


Guest ага пије млеко

Препоручена порука

  • Гости
Guest ага пије млеко

Ја бих ипак највише веровао о.Радовану Биговићу и његовом утиску целог тог догаћаја, не верујем да је измислио.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

?????, ???? ?? ?? ?????? ???? ?????? ???? ????? ??? ?? ?? "???????" ???? ????????? ? ??? ?? ?? ???? ????????? ? ???????, ??????? ? ????? ???? ????? ???? ? ????????? (??????, ?????? ? ????????). ???? ?? ? ???? ???? ?????? ???????? ???? ?? ?????? ????????? ??? ?????????. ????? ? ????? ???? ?? ????? ?????...????? ?? ????? ????????? ???? ?? ??? ??????? ??????? "?????" ? ????? ??????? ? ???????????? ????????? ???? ??????......

?? ?? ??????? ? ??? ?????.

???????? ?? ???? ??? ? ????? ? ???????.

????, ??? ????? ???? ???????? ?????? ?? ???????? ????? ???????? (???? ??? ? ???? ????? ?? ????) ???? ???????????? ??????????.

? ??????? ?? ????? ??? ???? ?? ??????? ?? ?? ???????? ?????????? ?? ??????, ???? ???? ??? ?? ??? ???? ????????.

?? ??? ???? ??????? ??????? ?.???????? ???????? ? ??????? ?????? ????? ??? ????????, ?? ??????? ?? ?? ????????.....

?????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

`????????????` ? `????????` ???????????? ? ??????????? ??, ?? ??? ???????, 2 ???? ???? ??????. ?????????? ????? ?????? ?? ????? ??? ????????? ??????????. ?? ?? ???? ?????.

?? ????? ???????, ???? ??? ???? ?? ???????? ?? ?? ????? ?? ???? ????????.

???????, ???? ?? ??????? ?????????????????????????? ????? ??????????? joooj

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest ага пије млеко

Ја волим и српство и православље.  dada

Мени се то једно са другим надопуњује. Србија-како лепа реч.  0202_238

Нарвано, поента целе теме је да  укажемо о негативним последицама онда када када национализам замени место вери и православљу, кроз конкректне примере.

А као што рече о.Горан постоји и друга крајност онда када се ниподаштава значај нације и државе о чему би могла и посебна тема да се отвори. Мада, ја мислим да се то више односи на протестантску верзију вере и цркве, а не толико код нас.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

??? ????? "?????" ?????? ????????????? ???????????? ? ?? ??? ??? ?? ???? ?. ???????? ???????? ???? ?????? ???????? ??????? ?????? :

???? ?? ?? ?????? ???????? ??? ??????????? ??? ???????? ? ???????, ?? ????? ???? ???????? ??????? ? ?? ??, ? ?? ?? ?? ??? ??? ??????? ??? ???? ?????? ?????????, ??????? ??? ?? ???????, ??? ???? ?? ???????. ???? ???????, ??? ?????,???? ?? ??? ????? ??? ????????? ???????? ????? ????? ? ???????? ??????????? ?????????, ?????? ? ?????? ????????? ?? ?? ??????????? ??????. ?????, ?? ?? ??? ? ??????? ?? ??????? ?? ??????? ???? ??? ?? ??? ??????? ??????? ?????? ! ???? ?. ??????? ?? ?? ?? ???????? ??????? ????? ??? ?? ??????? ???? ????? ??? ?? ????? ?????? ???????? ??.....????, ????????? ??? ?????????? ???? ?????? ????????, ????? ???????? ????, ?????? ???????? - ? ???? ??????? ?????????, ?? ??????? "?? ???????????" ? ? ????????? ????? ?? ????? ?? ??????? ??????? ??????. ??? ?? ?????? ?? ????? ??? ?????????? ???? ? ??????! ??? ?? ???????? ? ?????? ????? ???????? ?? ?? ?????????? ?? ?????? ???? ?????????? ??????? ???? ?? ??????? ? ?????? ????. ?????, ???? ?? ?? ?????? ???? ?????? ???? ????? ??? ?? ?? "???????" ???? ????????? ? ??? ?? ?? ???? ????????? ? ???????, ??????? ? ????? ???? ????? ???? ? ????????? (??????, ?????? ? ????????). ???? ?? ? ???? ???? ?????? ???????? ???? ?? ?????? ????????? ??? ?????????. ????? ? ????? ???? ?? ????? ?????...????? ?? ????? ????????? ???? ?? ??? ??????? ??????? "?????" ? ????? ??????? ? ???????????? ????????? ???? ??????......

???,???,??? ?? ????????? ???????,???...

?? ? ?? ??? ???????? ?? ????? ???? ???????, ? ????? ?????? ? ?????????.

???? ?? ??? ???? ?? ??????, ??????? ???? ?? ??????? ?? ???? ??????? ? ???? ??????? ?????????.

??????? ?? ?? ?????? ?? ??? ?? ????? ?.??????? ??? ??????????? ?? ???? ???? ?? ???????? ????? ?????? ? ????? ???????? ?? ?? ?????? ?? ?????? ????? ?? ??? ??????  ?????????.

??? ?? ???? ?? ??? ???? ???? ???? ?? ????????? ???? ???? ?????????? ?? ????? ????? ??????? ? ????????? ?????? ? ?????? ?????? ?????????? ??????? ???? ??? ?? ????????.

? ??? ?? ?? ???? ??????? ?? ?????? ????????, ?? ???????? ?? ????? ????????, ???? ????????? ? ??????? ??????? ?????? ?? ???????? ? ???? ?? ????? ?? ???????? ? ?? ???? ?????????.

?????? ?? ??? ???? ????????? ????? ????, ?? ???? ???? ???? ?????? ??????, ?? ??? ????? ?????? ??? ??? ??????, ??? ????? ???? ?? ?? ?? ??????, ???? ?? ?????? ??????? ????? ??????? ??? ????? ?????? ?? ??? ???? ???? ????? ?? ??? ?????? ?? ???????????.

?????? ?? ???? ? ????? ????????,? ??????????? ?????? ??? ?????????? ? ????????, ? ????? ?????? ?? ? ??? ?. ??????? ??? ?? ???.

?? ?? ???? ???? ????? ??? ??????? ??????????, ???? ??? ??????? ????????.

??? ?? ??? ????? ???? ??????? ?? ???? 500 ?????? ?? ????? ??????...?

?? ??????? ????? ???? ???????? ????? ? ??????? ?? ?? ???? ?? ?? ???????????, ?? ?? , ???? ?? ?? ????...

?? ?? ???? , ?? ?????? ????????, "???? ????? ???? ?? ?????????? , ??? ?? ??????? ?????? ?? ?????" !

??????? ?? ???? ????? ????? ????????????? ???????? ? ?????? ????? ??????? ???? ?? ??????????? ????? ????????? ?? ???? ? ?? ????? ????????? ??????????? , ????? ???? ??? ??? ???????? ??????????? ?? ???? ?? ????????? ????? ? ??? ????? ???????, ???? ???????? ???? ????????????? ?? ???? ??????? , ??????? ???? ???????, ???? ?? ????? ???? ?? ?? ????????? ? ????????? ???? ????????? ????? ???????, ??????? ?? ?????? ???? ?? ??????? ? ???????, ???? ?? ??????? ???? ????? ???? ?? ??????? ? ????? ? ? ????? ??????? ?? ?? ??????? ?? ?????? ?????? ?????????? ??????????? , ?? ?? ??????????? ???? ?????????? ????????.

? ??? ??? ???? ???? ??????? , ???? ?? ?? ??????? ?? ??????? ??? ?? ???? ?????? , ? ???? ?? ?? ??????? ???? , ? ?????? ?? ?????? ?? ??? ??????? ?? ????? ???? ????????? ?? ????? ?? ?????? ?????, ?? ?????? , ? ?? ?????? ????? ????? ?? ????? ???? ??? ???? ???????? ?? ????? ???????, ?? ?????? ?? ??????? ???? ?? ???? ????? ?????? , ???????? ????? ???? ????? ????????? ????????? ???????.

?????? ??? ???????? ?? ?? ?? ????? ???????????? ?? ?? ??????? ? ???????? ? ????? ??? ????? ?? ?? ?????? .

???? ?? ??????? ????????? ??? ?????? ???????.

??? ??? ????? ?????? ??????? ? ????? ???????????? ????? , ?? ???? ??????? ??????? ????????? , ???? ?? ??? ???? ???? ?? ???? ? ?? ?????? ? ??? ????? ???????????? ????????????.

??????? ?? ?????? ? ????????, ?? ???? ???? ? ?????????? , ??? ??? ?? ??? ????? ?????? ? ???????? ???? ?? ???? ????? ??? ?????? ????? ?? ??? ??? ???.???? ???? ? ??? ??? ???? ?????????? ???? ???? ??????????? ??? ?????????? ??????????? ?? ????? ????????? ????? ???? ??????.

???? ???? ???????????????? ????? ????? ???? ?? ?????? , ??? ?? ???? ? ?????? ???????.

??? , ???? ?? ?????? ?? ?????? , ???? ?? ???????? , ???? ?? ?????? , ??? ?????? ?? ????.

?? ?? ??? ??? ??? ???? ? ????????? ???? ???????????, ? ???? ?? ??? ?? ???? ???? ???? ?? ???????? ????????? , ??? ?? ?????? ???????? ??? ?????????.

? ????? , ?? ???? ?? ?? ?????? ? ????? ????? ???? ?? ??? ?? ????? ???? ??? ???? , ? ???????? ???? ???? ?????????, ? ??????? ?? ??? ???? ? ???? ????? ???? ???? ?? ????? ??????? ? ??? ????...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оно што јесте заиста проблем у нашој православној Цркви , то није свакако мноштво традиција , које су све лепе саме по себи и ја уживам у тој нашој православној различитости.

Проблем је просто у гордости, он може бити и национална , као што је код наших Србаља у дијапори који се увек хвале као велики борци за ово или оно.Може бити и као код грка историјска који себе доживљавају као најстарије православце са дугом историјом којој нема премца.

Може бити империјалистичка какву имају Руси на пример , али је увек у питању гордост.

Сад , неко је везује за нацију , неко за историју , неко за државу , али поанта је иста.

То је оно што нас тамо у дијаспори држи разједињене, а која би смо ми били сила када би деловали уједињено , као на пример католици или муслимани.

А овако , те нећу да се крстим у нашој цркви попа ми иде на живац идем код руса , а уосталом руси мање наплаћују, а венчаћу се код грка у инат нашем попи који је прави гуливер и све тако...

Гордост и гледање самих себе у огледалу и дивљење том лику који је пројекција наше маште. Уместо тога одшкринимо прозор и погледајмо напоље, скинимо вео са очију наших јер Господ рече ''ко има очи да види...''

My wish for you

Be with God-and may God be with you!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

??? ??? ????? ?????? ??????? ? ????? ???????????? ????? , ?? ???? ??????? ??????? ????????? , ???? ?? ??? ???? ???? ?? ???? ? ?? ?????? ? ??? ????? ???????????? ????????????.

??????? ?? ?????? ? ????????, ?? ???? ???? ? ?????????? , ??? ??? ?? ??? ????? ?????? ? ???????? ???? ?? ???? ????? ??? ?????? ????? ?? ??? ??? ???.???? ???? ? ??? ??? ???? ?????????? ???? ???? ??????????? ??? ?????????? ??????????? ?? ????? ????????? ????? ???? ??????.

???? ???? ???????????????? ????? ????? ???? ?? ?????? , ??? ?? ???? ? ?????? ???????.

??? , ???? ?? ?????? ?? ?????? , ???? ?? ???????? , ???? ?? ?????? , ??? ?????? ?? ????.

?? ?? ??? ??? ??? ???? ? ????????? ???? ???????????, ? ???? ?? ??? ?? ???? ???? ???? ?? ???????? ????????? , ??? ?? ?????? ???????? ??? ?????????.

? ????? , ?? ???? ?? ?? ?????? ? ????? ????? ???? ?? ??? ?? ????? ???? ??? ???? , ? ???????? ???? ???? ?????????, ? ??????? ?? ??? ???? ? ???? ????? ???? ???? ?? ????? ??????? ? ??? ????...

??????? ? ??????? ????? ???? ? ???????? ? ??????? ??? ???? ???? ?? ?????????? ???? ?????. ?????? ???? ?????????? ?????? ? ?????????? ??????, ??????? ??? ?? ????? ????? ??? ?????? ???? ''?? ??? ??? ?? ????...''

???? ??? ????????? ??? ?? ???????? ?? ?? ?? ???? ?????? ? ????? ??? ?? ????? ???????. ??? ??? ????????? ???? ??? ??? ????????? ?? ?? ?? ???? ?? ??? ????????...????? ????????? ??? ?? ????? ?? ???? ???? ?? ????????... 0442_feel

My wish for you

Be with God-and may God be with you!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

??? ???????? ?????? "????????????" ???????????? ???? ?? ???? ????? ?? ???????? ???????? ?????? ? ???. ?????? ? ?? ???? ????? ?

???? ??????? ?? : ?????.   0703_read

dada 0110_hahaha 0110_hahaha

Mnogo, ?ak do te mere da hriš?ani napuste Crkvu i odlu?e da se mole ku?i "jer je svejedno gde ?emo se moliti"...tako mnogi razmišljaju, a glavni uzrok je, pored odtalih stvari,  preveliko mešanje Crkve u politiku...

Isus je lepo rekao "Dajte Bogu božje, a caru carevo"...sveštenstvo ne bi trebalo da se bavi drugim poslom osim ovog duhovne prirode- da pou?avaju narod hriš?anskom životu...

Ali mi, bez obzira na sve, moramo da znamo da su i oni ljudi i da gledamo na Boga da nam se nikada ne bi desilo da toliko padnemo da po?nemo izbegavati odlazak u Crkvu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква мора да се меша у политику, јер то је оно што народу одређује да ли ће му бити добро или не.

ако Црква игнорише добробит народа, онда није Црква.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
  • Гости
Guest ага пије млеко

Овај пост преносим са једног од православних форума са почетном темом под називом "О ДЕФЕКТИМА ПОСРБЉАВАЊА БОГА И ЦРКВЕ".  

Српски менталитет је веома специфичан на психолошком нивоу. Већина не уме да разговара, да барем саслуша ако већ неће да прихвати туђе мишљење, да се мало информише о другим обичајима и културама, итд., но све одмеравају неким конфузним цинизмом, који ни они не знају одакле му разлог, и са неком конзервативном самодовољношћу макар незнање сноснило болне последице по такав избор. Свакако, не можемо генерализовати да је сваки Србин такав. Али, већина Српског народа воли да се руга и да се затвори у себе, то су његове две највеће одлике. У фамилијарним односима се може запазити таква тензија. Када је вера у питању, преферирају квази-европске трендове, иако ту Европа није ништа крива, но их користе као одбрамбени механизам од свега што је паметније од њихових егзистенцијалних позиција (док са друге стране... да не започињем тему о томе како се од уласка у Европску унију креира лажна сурогат-перцепција Царства Небеског иако нисам против уласка у ЕУ него ме боде јавна презентација илузије да ће са уласком преко ноћи сви проблеми нестати). Још, постоји други слој људи који ограничени умом а само неки безазлени срцем, саму веру третирају на фанатичан начин ако познају неке догме или на сујеверан начин ако не познају неке догме. Није потребно пуно погледа споља да би се видела колика је предрасуда, а можда и мржња, унутар Србина према Србину – било да се они познају или не. Такви људи саму веру национализирају али чак и саму националност укидају чим показују потцењивање према човеку „из свога тора“. Србин не допушта да му ближњи бежи по било каквом успеху, и док га не сроза дубоко испод себе не осећа никакву сигурност. Зато и има толико гордости међу њима. Јер ако је тако међу фамилијама, шта ли ће тек бити тамо где формалне биолошке повезаности нема, јер Срби воле да се куну у блискост по биолошкој линији иако околности показују другачије. Најдефектније је када гордељивац не идентификује своју гордост као гордост но као врлину. Надасве Србин воли да буде учитељ свима и да се меша као инспектор тамо где га нико не зове, мешајући се бестидно у име морала, политике, вере, обавеза или чега већ до сасвим личних ствари на која нема право ако нема истинску блискост – па чак ни тада. Јер Србин једва чека да упозна некога представљајући се културним понашањем само да би испитао све туђе недостатке и тајне за своју радозналост коју ће злоупотребити за неког трећег слушаоца. Једва чека са неким да се сроди само да би га што више понизио заборављајући почетничку културу која је више била налик стратешком лицемерју неголи култури. Зато Срби не воле пуно да разговарају а ако и разговарају то је опет у име критизерства. И оно што је најбаналније, саму веру која је у Христу Исусу своде на ранг националног шовинизма и дискриминације, као да су то заповести које треба држати а не љубав и благодат. Јер Бог будући без нације у себи изгради многе, и иако дошавши прво међу Јевреје, не пожеле да „ојевреји“ цео свет, него да све нације претвори у Царство Небеско. Али, тако нешто рећи задојеном Србину, горе је од Јевреја који су слепилом осудили  Христа, јер Србин најмањи на свету жели да цео свет претвори у себе налик првом Адаму. Да, највећа гордост се налази у најмањем народу, баш као што најмањи пас има комплекс страха од великих људи и животиња па лаје на све што се креће и онда када га нико не дира. Најгоре што може да се деси Србину јесте његов ментално ограничени егоизам који укида другог. Ако не клеветате и не бавите се другима, а нарочито ако не препричавате по хиљадити пут своје проблеме, ви нисте Србин, ви нисте „in“, ви сте државни непријатељ број један. Још ако у вери стојите, онда нисте модерни, заборављајући да је Христос исти јуче, данас и у све векове. Не, ви сте секташ, будала, једностран човек а често окарактерисан као неморалан и настран. А по којим то судовима такви мере ако сами немају тај грех у себи кроз којег и могу да идентификују грех у другом? Србин не осећа своју савест, не осећа зло лажне националности јер је онтолошка националност Отаџбина на небесима; не осећа свој безобразлук и исхитреност ка ономе што је лоше, а надасве не осећа човека прекопута себе, нема тај самарјански дух да погледа на онога ко страда. Још мало па ће се код квази-догматичара и „Прича о милостивом Самарјанину“ прогласити за сентименталност. За надменост једног неверујућег или полуверујућег Србина данашњице, благодат је нешто бајколико, а ако је поверовао онда је за њега благодат нешто што се не добија бесплатно заборављајући да је Бог не мери и не гледа ко је ко. Не знам какав је то менталитет али је кристално јасно да се таква свест вешто угурава у све поре друштвених делатности, па нажалост и у Цркву која као икона есхатона не може мерити ко је које националности, и да се због таквог третмана ограничава не само добра делатност овога века већ и оно што се не може ограничити а припада Будућем Веку. Јесам Србин али нисам искључив, јесам Србин али вера не познаје границе, јесам Србин али не волим све што мој народ чини; јесам Србин али не морам жртвовати Србе да бих сачувао своју земљу, јесам Србин али никада у расколу са другим нацијама, јесам Србин али не желим вагати какав је неко да бих га понизио, јесам Србин али када сам у Богу више нисам Србин но Христов јер је Он изнад сваке нације. Оно што је интригантно за Србе јесте то да само док се воде ратови, док их притиска државни режим, нека болест или властито сиромаштво, једино тек тада умеју да покажу неку солидарност, а чим се појави време мира и добитка тада се показују у најгорем светлу са истуреним зубима један против другог. Црква не негује територијални већ благодатни интегритет. То не значи да територијални не треба да постоји. Ако је толики раздор међу националистима, шта ли ће тек бити са онима који у једном граду подижу парохијске зидове према другима из истог града, не видећи да Црква не зависи од граница. Можда није свуда исти поредак али то не значи одбацивање оних покајника који долазе из других парохија, епархија па чак и других нација или конфесија. Тоталитарно православље, које негују јуридички појединци из клира и народа (а не сви) је замисао која својим наметнутим ставом одбија од Цркве новопридошле у вери херметичким законодавством. Народ треба да слуша свештенике али и свештеници треба да слушају народ – у питању је узајамна послушност јер смо сви једно тело у Христу коме је Он Глава а не да је свако од нас глава један другоме гордећи се својим мислима изван послушања. Црква јесте унутар времена и простора али она сама је изнад времена и простора, или можда боље речено, она сама јесте правилно испуњење времена и простора. Дакле, једно је љубав према својој националности, друго је екстремисати своју националност без дипломатског језика са другима, а треће је не превиђати Царство Небеско због своје или нечије националности. Замисао Светога Саве није била само љубав према нацији него и према Богу. Они који се позивају на Св. Саву користе га као пасивну жртву – јер не може да говори – за своје интересе. Као да је Св. Сава тобоже хтео да обоготвори себе унутар нације а да се на Бога Тројицу заборави. Још, не треба мешати догматску и националну Цркву, или још горе благодатну Цркву са институционалношћу Цркве. Јер иако се националност не може и не треба негирати, збго ње долази до једностраности у смислу „да се од дрвећа не види шума“. Природа Цркве је наднационална и свагдапотребна. То је оно апостолско "нема више јеврејина, ни грка, но су сви једно у Христу Исусу". Дакле, укидају се све националне и психолошке границе јер Бог тако хоће и јер је то икона Есхатолошке Цркве. Уосталом, када је основана прва православна Црква на Педесeтницу, пред наитијем Духа Светога, на сабрању су се затекле многобројне националности. Треба неговати национални идентитет и чувати ово мало простора од Србије под небом од несрпских наметања споља, али не треба одлазити у крајности. Када су једног академског свештеника питали, шта му је ближе срцу, да ли човек који је по националности Србин а није заједничар Литургије, или човек који није по националности Србин а долази на Литургију, он је рекао да му је ближи овај други. Како је све то изнад оног радикализма квази-православних покрета који себе представљају као „стубове православља“ и „очувања Србства“. Због таквих се и воде ратови....Треба разлучити где почиње одговорност а где параноидност. Не треба да „посрбљавамо“ Христа и Цркву, него да обожимо своју националност Христом и Црквом.

"smile"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 years later...

Ах имагинарни великоСрбски непријатељ се надвио над Црквом...

Мало вас зеза што је Срп.П.Ц.

као да Црква нема паметнија посла...него нападати народ који јој је веран....

Измењено од Дејан Бићанић
  • Волим 1

„Многи од нас себе зову „либералима“. И тачно је да је реч „либерал“ некада означавала особе које су поштовале појединца и зазирале од служења масовним принудама. Али левичари су сада загадили тај некада поносан назив означавујћи њиме себе и свој програм већег владиног власништва над имовином и контроле над појединцима. И сада, као резултат, они од нас који верују у слободу морамо објашњавати како, када називамо себе либералима, заправо мислимо на либерале у класичном незагађеном смислу. Ово је у најбољем случају мучно и подложно неразумевању. Ево предлога: хајде да ми, који волимо слободу, заштитимо и за своје коришћење задржимо добру и часну реч „либертаријанац“.“

(Дин Расел)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vera je duša naroda, naša narodna vera prevazilazi granice nacionalnog, gde nema vere gubi se i duša naroda, zato svi koji imaju živi odnos sa Bogom imaju i odgovornost prema svome narodu i njegovoj zdravoj veri.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...