Jump to content

Клечање за време читања Јеванђеља

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ја откад знам за себе,клечало се,јер се читају Страдална Јеванђеља.

Наравно,од Велике Среде,престаје се са молитвом Господе и Владико Живота мога и самим тим и са тим врстама метанија,али ако је у Храму,расположење молитвено тако да се клечи,па нећемо ми стајати,зар не?

Као што рече Моца,ово су периферне ствари и не треба им придавати велико значење.

Џаба ми и клечање а ко у срцу гордо стојим испред свих...

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zašto... ni jedno ni drugo nisu dogmatska pitanja tj. oba su periferna

Nemo` bre da se pravis nevesht, kad znas na sta sam mislio... grin.gif

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

СВЕТИ СВЕШТЕНОМУЧЕНИЧЕ ТЕОДОРЕ ВРШАЧКИ И ПРЕПОДОБНИ ОЧЕ РАФАИЛО БАНАТСКИ, МОЛИТЕ БОГА ЗА НАС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nemo` bre da se pravis nevesht, kad znas na sta sam mislio... grin.gif

ок, ајмо вако... речи које свештеник произноси позивају на стајање

зашто би неко (ЗАБОГА) клечао ако га Црква позива да стоји.... (можемо и о томе како већина верника главе приклања Господу на позив ОГЛАШЕНИ, главе своје Господу приклоните и не знају зашто то раде)... наравно, нико није умро због тога али је дебело питање КО ЈЕ СЛУШАО НА ЧАСУ

и да се разумемо, није аутоматски ништа бољи или правилнији неко ко стоји али имамо слободу да се питамо ЗАШТО

  • Волим 1

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

ок, ајмо вако... речи које свештеник произноси позивају на стајање

зашто би неко (ЗАБОГА) клечао ако га Црква позива да стоји.... (можемо и о томе како већина верника главе приклања Господу на позив ОГЛАШЕНИ, главе своје Господу приклоните и не знају зашто то раде)... наравно, нико није умро због тога али је дебело питање КО ЈЕ СЛУШАО НА ЧАСУ

и да се разумемо, није аутоматски ништа бољи или правилнији неко ко стоји али имамо слободу да се питамо ЗАШТО

Pa ja sam probao da ti odgovorim... sad, sto ti se odgovor ne svidja, sta se tu moze.

Svakako da se nije tek onako rasirilo shvatanje da treba da se kleci - neko ili nesto je na to uticao, da li neki raniji tipik, ili sam klir, ili neka spoljasnja situacija, ili neznanje naroda, pitanje je...

Drugim recima, nije to pojava od prosle godine, nego je ukorenjena ko zna od kad...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

brate, ovo je ko zna koji put da odgovaraš u tom duhu... neću da se primam jer sam naviko na takve komentare ali nije lepo da na konkretno i logično pitanje ZAŠTO KLEČIMO AKO CRKVA (ILI ONAJ KOJI SLUŽI POZIVA DA STOJIMO) odogvaraš kao da sve činjenice idu u prilog tebi... barem se vidi težnja ka tome (ako grešim prosim da mi oprostite)

ali

Svakako da se nije tek onako rasirilo shvatanje da treba da se kleci - neko ili nesto je na to uticao, da li neki raniji tipik, ili sam klir, ili neka spoljasnja situacija, ili neznanje naroda, pitanje je...

upravo o tome pričamo...ko,zašto,kako... tebe izgleda zadovoljavaju pomenute činjenice i dovoljno ti je što je ukorenjeno a ako idemo tom logikom ukorenjene su i razne druge gluposti... i da, ovde si u pravu

Pa ja sam probao da ti odgovorim... sad, sto ti se odgovor ne svidja, sta se tu moze.

Nije ovo nikakvo suštinsko pitanje samo odslikava stanje u Crkvi a problem je u tome što se u Crkvi mnoge stvari podrazumevaju, rade, podražavaju, prećutkuju, ne pominju,znaju... mislim generalno na kodeks ponašanja vernika u i van hrama (posebno na bogosluženjima) ne na Crkvu kao instituciju

  • Волим 1

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

tebe izgleda zadovoljavaju pomenute činjenice i dovoljno ti je što je ukorenjeno

Ma jok, bas sam danas pricao o tome sa mojim svestenikom.

Ali kazem da je to pitanje previse komplikovano, da bi se tek tako dao neki brz odgovor ne njega...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

e pa onda je super... potpuno se slažem s tim-nismo mi ti koji ćemo sad da opominjemo ljude-meni je dosta za početak da konstatujemo da problem postoji

naravno, sveštenik može pre čitanja da kaže narodu da ne kleči jer se kaže da treba da stoje i da LIČNO BOG to od njih očekuje pa onda ko ima... hrabrosti neka klekne (na prvi kamen)

naravno, razumeću primedbu da je pomenuto rešenje trivijalnog karaktera i da će proći godine dok narod prestane da kleči a još veći broj godina dok počne da sluša sveštenika

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја данас на читању 12 страсних Јеванђеља сам стајао. Када је почело читање првог, сви клекнули, па онда, невољно, и ја (куд сви турци ту и мали Муја - да се не издвајам), ножни прсти су ме болели сво време. Када је почело читање другог Јеванђеља ја остао стојећи (црна овца). Стојим ја, и још неколико старих људи (који вероватно не би могли да устану када би клекли) и стоје појци. Било је наравно и погледа на мене (црну овцу).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni se dopadaju sva Vaskrsnja Bogosluzenja. Posebna su. I dopadaju mi se bdenija i klecanje ... jos kada je u Zici ili Sopocanima, pa one svece na klupko zamotane ... pa crkva ispunjena tamjanom, tisina .... pa gotovo da angelsko sustanje krila cujes ...

Meni je bitna sustina a ne manifestacija, klecao, stajao svejedno ... vazno je iskreno se Bogu pomoliti.

Sve sto dise neka hvali Gospoda !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kaze mi on (svestenik) danas, da je jedna crkva u kojoj ranije sluzio, imala niski minijaturni nalonj za ovakve prilike, tako da svestenik sa njega ne moze da cita stojeci nego mora da klekne.

Znaci, to je odavno nesto, cim su imali vremena da smisle i minijaturni nalonj.

A nije bas prakticno, danas kod mene jedna zena se skroz savila ka podu dok je klecala, i zamalo nije svecom upalila sopstvenu kosu.

Ja moram da priznam da danas nisam klecao, najvise zbog toga sto sam za pevnicom morao da brstim knjige u potrazi za antifonima i prokimenima. grin.gif

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Стојим ја, и још неколико старих људи (који вероватно не би могли да устану када би клекли) и стоје појци.

jao to bi bio doživljaj... da klekneš a da ne ustaneš... ono kao- u tom i tom mestu nesvakidašnji dogadjaj na bdenju-vernik kleknuo a nije ustao-nakon 10 min iznesen je dok se je klečeći i dalje krstio i metanisao i ubačen u kola hitne pomoći ... mnogi ovaj dogadjaj nazivaju čudom a mesto na kom se

vernik ukočio obasipaju cvećem,ratlukom i kafom (samo pakovanja od 200gr)

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni se dopadaju sva Vaskrsnja Bogosluzenja. Posebna su. I dopadaju mi se bdenija i klecanje ... jos kada je u Zici ili Sopocanima, pa one svece na klupko zamotane ... pa crkva ispunjena tamjanom, tisina .... pa gotovo da angelsko sustanje krila cujes ...

Meni je bitna sustina a ne manifestacija, klecao, stajao svejedno ... vazno je iskreno se Bogu pomoliti.

pa iz ovog prvog upravo deluje suprotno od ovog drugog...nego kad reče Sopoćani sve mi je jasno

LOL

odemo mi u Sopoćane i ja naravno pitam nekog monaha koji se zateko tu ispred-mogu li da slikam u manastiru BEZ BLICA i da su slike za privatnu kolekciju ...a on će meni- ne može,brate-zabranio iguman! Bez njegovog blagoslova ništa! Ja kažem-ok,gde je iguman da zatražim blagoslov... A on meni-u inostranstvu LOL

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хе, баш ово питање је вечерас неко поставио за певницом, зашто да клечимо кад се каже СМЕРНО СТОЈМО.

Мени је иначе већи подвиг да клечим него да стојим а вама? Сигуран сам да има оних који су усавршили технику па им клечање дође као мали одмор, али сумњам да ће нам пренети то искуство овако јавно, то је више вип информација...

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

podvig je i biti crna ovca dok bele bleje... kaj ne

mada priznajem da i krave 4869 imaju svojih svetlih trenutaka

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...