Jump to content

Арондација старих и стварање нових епархија СПЦ - Ваше мишљење

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Ево ,

поделио сам тему , сада је засебна...

Волео бих да чује ваше миљење о овоме , тј . по Вашем сходном нахођењу како би поделили неку епархију ?!?

Кум ове теме је јаш брат

avatar_3496.png

Ромејац

:)

Надам се да ова тема неће наљутити наше Архијереје ( ако неко буде видео ову тему ) или да нешто погрешно схвате , већ се нада да ће им можда неко наше писање буде од користи око будућег плана подела и арондација неких епархија у СПЦ .

Разне сам приче око тих подела чуо а знаће се права ствар тек када дође до тога ако у опште дође до поделе БГ :D

Рецимо једна од тих прича - када се сагради двор патријаршије , Патријарх би имао само ту територију старог дела БГа која гравитира око Храма , тј. Врачара .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овако сам ја чуо:

Нови Београд и Земун би били издвојени у засебну епархију са седиштем у Земуну (чак се говорило да би се звала земунска). А дошло би до издвајања делова епархија шумадијске, браничевске, и београдско карловачке (тамо где се ове епархије додирују) у нову епархију. Од шумадијске и браничевске епархије би били узети мали делови и придодати територији узетој од београдско карловачке епархије (ова територија - по броју верника, не по квадратури - би чинила окосницу нове епархије) и тако би била формирана нова епархија. У ову епархију би ушла сва приградска насеља на овој страни Београда.

Моје мишљење је да би било добро узети од браничевске епархије Смедерево и са наведеним територијама шумадијске и београдско карловачке епархије формирати (обновити) смедеревску епархију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Овако сам ја чуо:

Нови Београд и Земун би били издвојени у засебну епархију са седиштем у Земуну (чак се говорило да би се звала земунска). А дошло би до издвајања делова епархија шумадијске, браничевске, и београдско карловачке (тамо где се ове епархије додирују) у нову епархију. Од шумадијске и браничевске епархије би били узети мали делови и придодати територији узетој од београдско карловачке епархије (ова територија - по броју верника, не по квадратури - би чинила окосницу нове епархије) и тако би била формирана нова епархија. У ову епархију би ушла сва приградска насеља на овој страни Београда.

Моје мишљење је да би било добро узети од браничевске епархије Смедерево и са наведеним територијама шумадијске и београдско карловачке епархије формирати (обновити) смедеревску епархију.

Да ,

то сам и ја једном размишљао око свих ових подела...

Узео сам карту у руке и гледао све те границе око и са Београдом и донео мој закључак хехехе...

По мом неком мишљењу Београд као сам град би требао засебан, тј. чиниле би најмање три епархије :

1. митрополија београдска - Врачар ( као будуће седиште Патријараха ) , са ужим делом старог Београда , то би значило да у сатаву те епархије би биле свега неколико цркава које у обиму гравитирају око будуће паријаршије,

2. епархија :која би чинила Нови Београд , Земун и Батајницу

3. епахија ( од које би можда могле и две да се направе ) остатак Београда

Овај део што припада Београдској митополији преко Дунава - то би Банатској епархији јер и овако је слабашна епархија.

Ово око Смедерева , то и мени пало на памет да она буде епархија смедеревска или подунавска , у сваком случају исто мислим као и ти да буде епископија.

Овај део где је Младеновац и око младеновца заједно са : Лазаревац и околина, Аранђаловац и околина и Топила са околином би могла исто једна да буде и да се поново поврати некадашња епархија рудничка.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када се говорило о ерондацији у вези са шумадијском помињан је само Лазаревац, као могућ да се припоји Београду. Остало, Топола, Аранђеловац, Младеновац итд. остаје у шумадијској. Ово је информација из прве руке.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Када се говорило о ерондацији у вези са шумадијском помињан је само Лазаревац, као могућ да се припоји Београду. Остало, Топола, Аранђеловац, Младеновац итд. остаје у шумадијској. Ово је информација из прве руке.

да,да...

ово што сам написао то је моје мишљене - нaписао сам горе!

Можда би требала једна засебна тема типа - наше вићење поделе неке епархије :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Мартирије, Батајница ни сада не припада Архиепископији Београдско-Карловачкој, већ Епархији Сремској. Зар је било речи о томе да се, када се Архиепископија подели, да се Батајница узме од владике Василија? Нисам то знао. Мислио сам да се засебна Епархија прави од НБГ-а и Земуна.

Наше учење је сагласно са Евхаристијом, а Евхаристија потврђује учење.

Св. Иринеј Лионски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Брате Мартирије, Батајница ни сада не припада Архиепископији Београдско-Карловачкој, већ Епархији Сремској. Зар је било речи о томе да се, када се Архиепископија подели, да се Батајница узме од владике Василија? Нисам то знао. Мислио сам да се засебна Епархија прави од НБГ-а и Земуна.

Зато сам и написао оно горе : Н.Београд , Земун и Батајница у једну.

Исто што си ти чуо то сам и ја , да Батајницу одвоје од сремске епархије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај део што припада Београдској митополији преко Дунава - то би Банатској епархији јер и овако је слабашна епархија.

Колико знам преко Дунава све већ припада банатској епархији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Мартирије, Батајница ни сада не припада Архиепископији Београдско-Карловачкој, већ Епархији Сремској. Зар је било речи о томе да се, када се Архиепископија подели, да се Батајница узме од владике Василија? Нисам то знао. Мислио сам да се засебна Епархија прави од НБГ-а и Земуна.

Па тако се врше арондације, а и боље је да се од делова више епархија формира једна нова него да се једна епархија подели. У принципу прави се епархија која може да се сама издржава. Тако је формирана и крушевачка епархија. Највећи део је узет од нишке епархије и придодате су територије (намесништва која гравитирају Крушевцу) из суседних епархија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, да, наравно... Него сам мислио да ће само ову сада Архиепископију да деле на више Епархија (само да деле, а не и да узимају од других са којима се граничи - на то сам мислио). Због самог броја становника, итд... НБГ и Земун ће опет имати много, много више становника но неке друге епархије. А једна Батајница, ипак, доста значи самој Сремској Епархији. Но, све ће се видети кад се и догоди (ако се догоди). :)

Наше учење је сагласно са Евхаристијом, а Евхаристија потврђује учење.

Св. Иринеј Лионски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да али на простору епархије треба да има и више самих храмова. да се не деси да цела епархија има 5-6 храмова (не знам колико има храмова на сремској страни Београда па сам цифру лупио)! А сремска је пространа и има пуно храмова и становника (верника) и подоста манастира (у односу на друге епархије), тако да може да да Батајницу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Што се тиче Шумадијске , сам Крагујевац са својом опшином могла би да буде епархија .

Отац Иван најбоље зна колико има свештеника али оно што сам рачунао најмање би имала 50 парохија - овако сада тренутко како јесте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ромејац, брате... Сад размишљам, и слажем се. У праву си.

Наше учење је сагласно са Евхаристијом, а Евхаристија потврђује учење.

Св. Иринеј Лионски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...