Дејан Написано Март 14, 2012 Пријави Подели Написано Март 14, 2012 ЖЕНЕВА - Грађанини Швајцарске данас су на референдуму великом већином одбацили предлог да годишњи одмори са четири, буду продужени на шест седмица. Против предлога који су дали највећи синдикати било је чак 66,5 одсто гласача, а за продужење годишњег одмора било је 33,5 осто изашлих на референдум. Према званичним подацима државне изборне комисије, на референдум је изашло 45 одсто уписаних бирача. Референдум је расписан када је највећи швајцарски синдикат сакупио 100.000 потписа, што је по закону обавезало владу да тражи мишљење свих грађана. Швајцарска није чланица Европске уније, али је прихватила закон који прописује да сви послодавци радницима морају да обезбеде годишњи одмор од најмање четири седмице. У четири државе у Европи - Аустрији, Француској, Италији и Шведској - минимални годишњи одмори износе пет седмица. Најзадовољнија исходом референдума била је Унија послодаваца Швајцарске, која је седмицима водила кампању против продужења годишњјих одмора. "Грађани су увидели да оно што на први поглед делује веома примамљиво, на дужи рок доноси много проблема", наводи се у саопштењу Уније. Више пословних удружења упозоравало је грађане да би продужење годишњих одмора највероватније довело до сељење многих компанија у Немачку, због чега би велики број људи остао без посла, преноси ДПА. Швајцарски послодавци су уочи референдума кренули у опсежну пропагандну акцију, како би грађане уплашили могућим последицама. У готово свим новинама и на бројним плакатима могао се видети слоган "Више одмора = мање радних места". На телевизији се емитовао спот који показује пацијента на операционом столу - он је сам у просторији. На уређају за наркозу је цедуљица на којој пише "недостатак особља због нових правила о годишњим одморима". Глас у позадини продубљује бојазан и говори: "Шест седмица одмора за све. Звучи добро. Али последице ћемо сви осетити". Осим послодаваца, против ове иницијативе били су углавном и швајцарски политичари - како десне, тако и леве оријентације. Чуле су се рачунице да би Швајцарску две недеље одмора више коштале најмање шест милијарди франака додатних трошкова за радну снагу, наводи Дојче веле. Ако се томе дода чињеница да Швајцарска привреда већ има проблема са извозом због јаког франка (боље рећи, слабог евра), онда се може схватити забринутост многих послодаваца. У синдикату Траваи.Суис пак тврде да послодавци без разлога шире панику и да је дужи годишњи одмор итекако потребан. "Економија је све бржа и оштрија и многи запослени обољевају од све већих напора на послу. Породица и разонода трпе због посла“, образлаже синдикат. ИЗВОР Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
ssimke Написано Март 14, 2012 Пријави Подели Написано Март 14, 2012 svajcarci Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука