Jump to content

Дигитални правопис- веома корисно да погледате (by Исток Павловић)


Guest - . . .-

Препоручена порука

С овим се не слажем, срећа па не користимо више BASIC :)

» Језичке недоумице » Бејсик или бејзик?

Бејсик, не „бејзик“, како је распрострањено.

Име програмског језика BASIC /ˈbeɪ.sɪk/ на енглеском се чита, а на српски транскрибује са С, не са З.

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јел’ или је л’?

 

» Језичке недоумице » Јел’ или је л’?

 

У најкраћем: одвојено се пише када се у реченици може заменити са је ли тако да она остане граматична, а спојено ако је то неизводљиво.

Речца ли код упитних конструкција с инверзијом пише се одвојено од глагола коме следи, па тако и у 3. л. јд. презента гл. јесам (у његовом егзистенцијалном значењу и када је помоћни глагол, нпр. у перфекту). Уколико се скраћује крајње , то се бележи, без икаквих других промена, апострофом:

  • Је ли све у реду? → Је л’ све у реду?
  • Је ли стигао на време? → Је л’ стигао на време?

То су све регуларне конструкције, као што је регуларно и Јеси ли стигао? — Јесу ли вам хладне руке? у другим лицима.

Данас, ипак, у говореном језику, то је л’ из 3. л. јд. проширује употребу и на друга лица и, уопште, замењује инверзију као упитну конструкцију и конструкцију са да ли. То, међутим, није признато у норми (оквалификовано је као разговорно [П10]) и тада се јел’ пише спојено.

  • Јесте ли чули вести? Јесте л’ чули вести? Да ли сте чули вести? Да л’ сте чули вести? према Јел’ сте чули вести?
  • Има ли нешто ново? Има л’ нешто ново? Да ли има нешто ново? Да л’ има нешто ново? према Јел’ има нешто ново?
  • Хоћеш ли доћи? Да ли ћеш доћи? Да л’ ћеш доћи? према Јел’ ћеш доћи / да дођеш?

(Конструкције лево су, дакле, исправне, а ова са јел’ није.)

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.njuz.net/klajn-ubedili-ste-me-izjednacicemo-je-l-i-jer/

 

Jer ja sada treba da prihvatim ono sto je g-din Klajn rekao jel on to najbolje zna?   gringrin greengrin .mislise.

 

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Без везе

 

» Језичке недоумице » Без везе

 

Овај прилошки израз (било да се изговара /безве̏зе̄/ или /бѐзвезе̄/) увек се пише одвојено, према језичким приручницима (тако код Шипке [експлицитно] и у РСЈ, РСАНУ [имплицитно, s. v. ве̏за]). Дакле, НЕ безвезе, него без везе (Прича нешто без везе и сл.).

Вероватно има оправдања да се израз пише спојено када му је значење придевско (Време је било безвезе?), али се о томе приручници и нормативисти нису изјашњавали, вероватно сматрајући да би оваква употреба била некњижевна, пошто у том значењу имамо придев безвезан.

__________________________________________________________________________________________________________________

Смисао ових порука је да што више људи прочита и почне да примењује правила наведена у наслову теме. Све остало су мишљења и ставови за које је наведен извор. Нисам лингвиста и извињавам се ако вам је ова тема досадила.

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Инжињерска медецина

 

http://www.mycity.rs/Srpski-jezik/Sta-je-pravilno.html

 

__________________________________________________________________________________________________________________

Смисао ових порука је да што више људи прочита и почне да примењује правила наведена у наслову теме. Све остало су мишљења и ставови за које је наведен извор. Нисам лингвиста и извињавам се ако вам је ова тема досадила.

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Slusam na Radio Beograd 1 veceras neku emisiju o "Srpski na srpskom" i tako nesto o standarima jezika, pravilnom izgovoru itd. I kazu moze da se kaze: Požezi i Požegi, Liki i Lici, freski i fresci. Zaista nisam znao ovo, a pretpostavljam i većina naroda :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...