Jump to content

Да ли удржење "Атеисти Србије" прелазе границе закона Републике Србије?

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Sizif

Sto se tice biometrije o njoj je ovde bilo dosta reci moze ponovo da se otvori tema.

Mogu samo da ostavim par linkova o tome sta misle ljudi koji su strucni u SPC p tom pitanju, misljenja

nekih savremenih duhovnika.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/986/tekst/jos-o-elektronskim-licnim-dokumentima/print/lat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Старац Пајсије није стручан по том питању и добио је итекако пацку свог духпвног оца да се по том питању смири.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Taj zaključak je prosta implikacija. U Srbiji je zvanično ustavom dozvoljena sloboda veroispovesti, ali je nezvanično na snazi teška diskriminacija manjinskih verskih grupa, što pod geslom "sektašenja", što kao plod nedostatka volje na državnom nivou da se pruži podrška tim manjinskim grupama. Uvođenje veronauke u škole je praktično poslednji ekser na sanduku tolerancije, jer se time još više marginalizuju ove grupe. Razumem ja da is perspektive SPC ovo nije ništa loše, ali iz perspektive ugroženih prava manjinskih grupa - jeste. Praktično, da se ne lažemo - kod nas postoji jedna religija, par "dozvoljenih", i to je to.

Под појмом секта може се подразумевати све и свашта. Са становишта Православља, у најужем могућем смислу, свака верска заједница која се одвоји од Цркве јесте секта. Међутим, овде се не ради о томе - држава се дистанцира од оних заједница које, по дефиницији светских организација за борбу против деструктивних култова, користећи методе контроле ума, психичких притисака и уцена, својим члановима наносе психичку, емотивну, материјалну, здравствену или било какву другу штету...

На пример - Јеховини сведоци забрањују својим члановима да приме трансфузију чак и када, не дај Боже, треба да иду на операцију или доживе саобраћајни удес. Харе Кришна од својих чланова захтева да све што поседују (новац, стан, аутомобил, фирму, некретнине - дакле, апсолутно све) предају на располагање секти када у њу уђу. Многе секте од својих чланова захтевају да се одвоје од својих породица, многе се служе насилним средствима, а многе су и отворено деструктивне - сети се само Аум Шинрикјо и подметања сарина у токијском метроу. Верујем да ни ти не би желео да таква једна организација добије слободу деловања у србији, и да и ћеш се и сам сложити да права мањина са овиме немају никакве везе...

Томе треба додати да у последње време постоји све већи број култова и секти које и нису верске, већ расистичке, апокалиптичке, комерцијалне, итд...

Дакле - треба разликовати традиционалне верске заједнице од деструктивних секти. традиционалне заједнице које постоје у Србији имају право на верску наставу и нико из Цркве се томе не противи...

С друге стране - будући да опет помињеш устав, радо бих чуо онај одговор који си ми остао дужан - у многим европским земљама верска настава се изучава у школама, и то: као обавезан предмет у Аустрији, Белгији, Кипру, Данској, Естонији, Финској, Немачкој, Грчкој, Малти, Холандији, Великој Британији, Шведској и Румунији, а као факултативан предмет у Ирској, Италији, Летонији, Луксембургу, Пољској, Португалу, Словачкој, Шпанији, Мађарској и Бугарској.

Да ли то значи да је у свим овим државама устав тиме драстично прекршен, и да су и у тим државама права мањинских верских група угроженија него у Србији (с обзиром на то да је код нас верска настава изборни предмет)?

Teško da me neko može ubediti da veronauka u školi promoviše ljubav i međureligijski dijalog... idealno rešenje bi bilo da se časovi veronauke izbace iz školskog programa, da se za toliko skrati školski program, i da se verskim zajednicama prepusti rad sa mladima u njihovoj organizaciji - bili bi i vuci siti i ovce na broju, jer ne bi bilo razloga da se neko oseća drugačiji ili diskriminisan jer pripada pogrešnoj religiji koja nema "kvorum" da bi imala svoj školski kurikulum. Jedini je problem što ovi naši vuci hoće više od toga.

Заиста не видим зашто би те неко у било шта убеђивао - верујем да си и сам способан да донесеш свој суд о томе. Мене заиста занима одакле такав твој став потиче, и на чему га темељиш. Практично сва истраживања која су до сада спроведена по том питању дала су управо супротне резултате...

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=944024

http://veraznanjemir.bos.rs/index.php?page=tekstovi_%20analize〈=srp&subaction=showfull&id=1248354974&archive=&start_from=&ucat=12〈=srp&page=tekstovi_%20analize

http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/saznali_vise_o_veri_i_postali_bolji_ljudi.55.html?news_id=192369

http://scindeks.nb.rs/article.aspx?artid=0547-33300903348Z

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sizif bi da Srbiju podeli na ravne časti pa da vernika svake religije bude isti broj kako bi bili ravnopravni. Odgovara ti nik Sizife.

Što se tiče biometrijskih ličnih karata, čini mi se da su opet predrasude proizašle iz neznanja na sceni. Malo koji građanin Srbije nema čekovnu ili platnu karticu koje su takođe "čipovane". Dosta nas ima koji koristimo internet, a tu su također naši podaci u elektronskoj formi. Sablazan se raspiruje bez potrebe, a što ima naših dobrih staraca i drugih verom produhovljenih ljudi da pričaju drugačije, to treba uzeti u obzir da možda o samoj toj tehnologiji nemaju dovoljno saznanja pa su sami njome sablažnjeni.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aleksandre i ostali, prvo želim da vam se zahvalim za zanimljiv i informativan dijalog.

Svaka sekta je, u svojoj suštini, zasnovana na sličnoj osnovi kao i svaka druga religija, sa tom razlikom što sekti fali politički, socijalni, finansijski uticaj da bi preskočila tu barijeru i da bi bila priznata kao religija. Taj kvantni skok obično nailazi sa povećanjem broja pripadnika, i to je razvojni put koji su sve religije prošle kroz istoriju. Svi elementi su tu: magično mišljenje, apstraktna ideja, hijerarhija organizacije, menadžment novca i materijalnih dobara, sistemi propagande i konverzije novih članova, sve ostalo. Stoga, sve ovo što si rekao za destruktivne sekte može, u opštem slučaju, da važi i za neke religije, mislim da ne moram doslovce nabrajati, svi znamo o čemu se radi. Čak i najzastupljenije religije mogu biti praktikovane na opasan, fundamentalistički način, i kao takve biti jako štetne za društvo. Opet, na drugu stranu, ima i sasvim miroljubivih sekti, koje su manje destruktivne po društvo i pojedinca nego neke "mainstream" religije.

Dakle, ima tu mnogo parametara koji su bitni kada se govori o potencijalnoj štetnosti neke sekte ili religije.

Kao posmatrač, i ja sam naravno sablažnjen idejom da neko nekome zabranjuje transfuziju krvi zbog nekakvog pogrešnog tumačenja Biblije, ali sam isto tako zapanjen i činjenicom da ženama nije dozvoljeno da budu sveštena lica (što je suštinski samo zamaskirana polna diskriminacija), ili činjenicom da silovanje bude kažnjavano smrću (ali ne silovatelja, već silovane žene!), ili robovlasnički sistem koji je do skora funkcionisao na zapadu, a proponenti istog su taj sistem spremno opravdavali biblijskim citatima.

Sve ove ružne stvari opstaju zahvaljujući tome što su religije jako spore i nefleksibilne u kontekstu ekspanzije svesti čovečanstva u oblasti ljudskih prava. Tu nema opravdanja, čak ni citati iz starih knjiga malo mogu da pomognu, the damage is done.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aleksandre i ostali, prvo želim da vam se zahvalim za zanimljiv i informativan dijalog.

Svaka sekta je, u svojoj suštini, zasnovana na sličnoj osnovi kao i svaka druga religija, sa tom razlikom što sekti fali politički, socijalni, finansijski uticaj da bi preskočila tu barijeru i da bi bila priznata kao religija. Taj kvantni skok obično nailazi sa povećanjem broja pripadnika, i to je razvojni put koji su sve religije prošle kroz istoriju. Svi elementi su tu: magično mišljenje, apstraktna ideja, hijerarhija organizacije, menadžment novca i materijalnih dobara, sistemi propagande i konverzije novih članova, sve ostalo. Stoga, sve ovo što si rekao za destruktivne sekte može, u opštem slučaju, da važi i za neke religije, mislim da ne moram doslovce nabrajati, svi znamo o čemu se radi. Čak i najzastupljenije religije mogu biti praktikovane na opasan, fundamentalistički način, i kao takve biti jako štetne za društvo. Opet, na drugu stranu, ima i sasvim miroljubivih sekti, koje su manje destruktivne po društvo i pojedinca nego neke "mainstream" religije.

Dakle, ima tu mnogo parametara koji su bitni kada se govori o potencijalnoj štetnosti neke sekte ili religije.

Kao posmatrač, i ja sam naravno sablažnjen idejom da neko nekome zabranjuje transfuziju krvi zbog nekakvog pogrešnog tumačenja Biblije, ali sam isto tako zapanjen i činjenicom da ženama nije dozvoljeno da budu sveštena lica (što je suštinski samo zamaskirana polna diskriminacija), ili činjenicom da silovanje bude kažnjavano smrću (ali ne silovatelja, već silovane žene!), ili robovlasnički sistem koji je do skora funkcionisao na zapadu, a proponenti istog su taj sistem spremno opravdavali biblijskim citatima.

Sve ove ružne stvari opstaju zahvaljujući tome što su religije jako spore i nefleksibilne u kontekstu ekspanzije svesti čovečanstva u oblasti ljudskih prava. Tu nema opravdanja, čak ni citati iz starih knjiga malo mogu da pomognu, the damage is done.

Хвала и теби. 0205_whistling

Ипак, морам да признам да се више осећам као да водим монолог, а не дијалог, будући да ми на питања на која ме највише занимало да чујем твоје одговоре до сада ниси одговорио...

Елем - слажем се с тобом да је понекад тешко разграничити где почиње штетна делатност неке верске заједнице, и шта се под тиме тачно подразумева. Ипак, треба направити разлику - то што се неке религије могу злоупотребити, не значи да су оне саме по себи штетне, и да због тога што их неко злоупотребљава треба казнити или ограничити саме те религије - то би било равно кажњавању жртве силовања над којом се с правом згражаваш...

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svaka sekta je, u svojoj suštini, zasnovana na sličnoj osnovi kao i svaka druga religija, sa tom razlikom što sekti fali politički, socijalni, finansijski uticaj da bi preskočila tu barijeru i da bi bila priznata kao religija. Taj kvantni skok obično nailazi sa povećanjem broja pripadnika, i to je razvojni put koji su sve religije prošle kroz istoriju. Svi elementi su tu: magično mišljenje, apstraktna ideja, hijerarhija organizacije, menadžment novca i materijalnih dobara, sistemi propagande i konverzije novih članova, sve ostalo. Stoga, sve ovo što si rekao za destruktivne sekte može, u opštem slučaju, da važi i za neke religije, mislim da ne moram doslovce nabrajati, svi znamo o čemu se radi.

Не би се у потпуности сложио са овим мишљењем. Тачно је да су "неке" религије такве како наводиш. Међутим, нису све религије такве и не можемо ствари генерализовати. Чак, правимо и грешку у логичком закључивању. Јер, ако су неки Срби лоши људи, то не значи да су сви Срби лоши људи.

Не можемо религије међусобно изједначавати тако што ћемо уочити да постоје неке заједничке форме. Нпр. метафизичко мишљење, обред, молитва и сл. Иако постоје неке заједничке форме суштина је често диаметрало различита. Религија је, тако, и хришћанство и сатанизам. Ипак, онај ко би ставио једнакост између ове две религије заиста не би био у праву.

Упоредио бих то са уметношћу и кичем. Рецимо у сликарству и музици. Све је, формално гледано, исто између уметности и кича. Ти су боје, платно и остали реквизити, ту је и глас, инструменти, текстови песама, итд. Ипак, суштинска је разлика између уметности и кича. Нажалост, све је мање људи који ту разлику уочава. Ако прменимо твој начин размишљања, онда би због "Гранда" требало повести борбу против уметности, против музике. Није тако. Не треба судити на основу формалног устројства нечега, већ на основу суштине коју те форме пројављују. Као што постоји разлика између "Гранда" и Моцарта, иако се у оба случаја ради о нотама и инструментима, тако постоји и разлика међу религијама. Но, то је сада једна нова и веома шитрока тема за доскусију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sizife, izvinjavam se ali ne mogu da se suzdrzim da ne reagujem na te tvoje protivnicke stavove

realno gledano- nemas dovoljno znanja iz ove "teme" i otud silne zablude i zamagljen pogled

btw. kako nisi zapanjen cinjenicom da zenama takodje nije dozvoljeno da budu rudari na primer?

vatas se za banalne stvari, a slabi su ti izgovori da bi gajio neprijateljstvo prema veri i svega sto se nje tice

e sad sam stvarno zavrsio javljanje, jer i ako posle svih postova ovde ne umes da razgranicis crno i belo, nema sta vise da se objasnjava, dok sam ne shvatis, ako uopste i zelis da shvatis

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ali sam isto tako zapanjen i činjenicom da ženama nije dozvoljeno da budu sveštena lica (što je suštinski samo zamaskirana polna diskriminacija)

Nije to nikakva diskriminacija vec Evharistija ima eshatolosku dimenziju.Ona predstavlja Ikonu onog buduceg sabranja,sabranja svih i svega oko Hrista koje ce se ostvariti nakon drugog dolaska.Kao sto ce se na celu tog sabranja nalaziti Hristos,tako isto i episkop kao Ikona Hristova predvodi evharistijsko sabranje.Isto tako svestenici predstavljaju apostole,djakoni andjele a vernici svetitelje.Sve u hriscanstvu je okrenuto ka Eshatonu,ka toj krajnjoj realnosti koja predstavlja cilj stvaranja sveta.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ali sam isto tako zapanjen i činjenicom da ženama nije dozvoljeno da budu sveštena lica (što je suštinski samo zamaskirana polna diskriminacija)

Nije to nikakva diskriminacija vec Evharistija ima eshatolosku dimenziju.Ona predstavlja Ikonu onog buduceg sabranja,sabranja svih i svega oko Hrista koje ce se ostvariti nakon drugog dolaska.Kao sto ce se na celu tog sabranja nalaziti Hristos,tako isto i episkop kao Ikona Hristova predvodi evharistijsko sabranje.Isto tako svestenici predstavljaju apostole,djakoni andjele a vernici svetitelje.Sve u hriscanstvu je okrenuto ka Eshatonu,ka toj krajnjoj realnosti koja predstavlja cilj stvaranja sveta.

Сви хришћани јесу "свештена лица", тзв. "царско свештенство", али нису сви рукоположени пирамонарими (пономарими, у народу познати као "чтеци"), ипођакони, ђакони, презвитери и епископи. И даље званично жене могу бити ђаконисе, мада је та традиција изумрла. Такође некада је постојала и женскa служба под именом презвитида (обратити пажњу да није презвитериса), међутим на неком од раних сабора је укинута отприлике због "злоупотребе службеног положаја".

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Највећа трагедија феминизма јесте што борећи се за људска права жена од њих прави мушкарце. Уместо да се решава проблем поделе, ударило се на разлику. Разлика нема везе са дискриминацијом. Подела има.

У Цркви су четири различите службе, али никако подељене. Једна служба не функционише, не постоји без остале три. Жена није епископ или свештеник зато што жена има другачију (различиту) службу у Цркви.

За хришћане је зато јако битан догмат о Светој Тројици. Отац, Син и Свети Дух - различите личности, али неподељене, неодвојиве једна од друге. И нема дискриминације: "Ја и Отац једно смо." Не каже: "Ај сад мало ја да будем Отац а ти Син."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ali sam isto tako zapanjen i činjenicom da ženama nije dozvoljeno da budu sveštena lica (što je suštinski samo zamaskirana polna diskriminacija)

Nije to nikakva diskriminacija vec Evharistija ima eshatolosku dimenziju.Ona predstavlja Ikonu onog buduceg sabranja,sabranja svih i svega oko Hrista koje ce se ostvariti nakon drugog dolaska.Kao sto ce se na celu tog sabranja nalaziti Hristos,tako isto i episkop kao Ikona Hristova predvodi evharistijsko sabranje.Isto tako svestenici predstavljaju apostole,djakoni andjele a vernici svetitelje.Sve u hriscanstvu je okrenuto ka Eshatonu,ka toj krajnjoj realnosti koja predstavlja cilj stvaranja sveta.

Сви хришћани јесу "свештена лица", тзв. "царско свештенство", али нису сви рукоположени пирамонарими (пономарими, у народу познати као "чтеци"), ипођакони, ђакони, презвитери и епископи. И даље званично жене могу бити ђаконисе, мада је та традиција изумрла. Такође некада је постојала и женскa служба под именом презвитида (обратити пажњу да није презвитериса), међутим на неком од раних сабора је укинута отприлике због "злоупотребе службеног положаја".

Ni djakonise ni prezvitide nisu predvodile evharistijsko sabranje niti su mogle da cine svete tajne.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...