Jump to content

Ateisti o religiji opet

Оцени ову тему


Препоручена порука

Видим, да се и ова као и већина сличних тема претворила у пуко препуцавање типа: "хаха ти си глуп ти верујеш", и "хаха ти си глуп, ти не верујеш", што јесте бесмислено, јер сумњам да ће неко неког успети да "покрсти" у веру или неверу, преко форума, а поготово не на такав начин. Овај подфорум за дијалог са атеистима постоји да се разбијају предрасуде, а не на свакој теми да се људи свађају.

Ne zelim da budem pristrasan, ali, cini mi se da jedino ateisti i pokusavaju da vode neke smislene i prizemne rasprave.

Vernici tek svrate na temu da ostave neki biser umnosti i pokazu nivo komunikacije... poput:

facenew22222222

Е просветли ме, начисто... :drugarstvo:

A jeda stvar me jednako zbunjuje na ovom forumu od prvog dana do danas: Zasto je lose ako neko nesto ne zna pa zeli da pita?

PS. Sa izuzetkom clana Zvonko.M. covek ocigledno ovoj temi pristupa bez predsrasuda  i na ateisticke komentare ne gleda puko kao "hahah, vidju budale kolko lupaju" nego se lepo razgovara sa nama 1405_love

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па чекај ми требамо без предрасуда да улазимо у дијалог,а шта ћемо са вашим предрасудама?

Твоја питања су ниво основца и престани више да пецкаш!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па чекај ми требамо без предрасуда да улазимо у дијалог,а шта ћемо са вашим предрасудама?

kakve god da su mi predrasude, one nisu jace od mog vaspitanja i osecaja za druga ljudska bica... meni nikad nece da se desi da nekog na forumu nazovem neobrazovanim ili glupim... a ponajmanje da omalovazavam sagovornike  u nedostatku smislenih argumenata poput:

Твоја питања су ниво основца и престани више да пецкаш!

Sto se, ruku na srce, ovoforumskim vernicima desava na konstantoj bazi kad razgovaraju sa neistomisljenicima (ne samo sa mnom nego generalno... istrazivao sam malo po raznim temama)

@bartendaz- ako si vec toliko siguran u moju intelektualnu inferiornost, otkud potreba za konstantnim nadgornjavanjem sa mojim postovima? Zar nije puno plemenitije i pozeljnije za oboje, da prosto ignorises osobu za koju mislis da je retardirana? (odrastao covek koji je na intelektualnom nivou osnovca je po strucnim terminima - retard, cisto da znas ako pocnes da se branis kako ti meni nisi eksplicitno rekao da sam retardian)

Ja znam da ti meni ne smetas, ali ako ja smetam tebi, to je onda tvoj problem, ne moras sa njime da upoznajes i nas ostale confused1

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izvinjavam se u bartendazovo ime na grubom prekidu teme... da se vratimo na istu 0102_laugh

Nasao sam ovaj klip na netu, i cini mi se kao da su ljudi, koji su ga pravili, vrlo pomno pratili diskusije na confused!  confused1

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па чекај ми требамо без предрасуда да улазимо у дијалог,а шта ћемо са вашим предрасудама?

kakve god da su mi predrasude, one nisu jace od mog vaspitanja i osecaja za druga ljudska bica... meni nikad nece da se desi da nekog na forumu nazovem neobrazovanim ili glupim... a ponajmanje da omalovazavam sagovornike  u nedostatku smislenih argumenata poput:

Твоја питања су ниво основца и престани више да пецкаш!

Sto se, ruku na srce, ovoforumskim vernicima desava na konstantoj bazi kad razgovaraju sa neistomisljenicima (ne samo sa mnom nego generalno... istrazivao sam malo po raznim temama)

@bartendaz- ako si vec toliko siguran u moju intelektualnu inferiornost, otkud potreba za konstantnim nadgornjavanjem sa mojim postovima? Zar nije puno plemenitije i pozeljnije za oboje, da prosto ignorises osobu za koju mislis da je retardirana? (odrastao covek koji je na intelektualnom nivou osnovca je po strucnim terminima - retard, cisto da znas ako pocnes da se branis kako ti meni nisi eksplicitno rekao da sam retardian)

Ja znam da ti meni ne smetas, ali ako ja smetam tebi, to je onda tvoj problem, ne moras sa njime da upoznajes i nas ostale 0102_laugh

Не не не,да се разумемо ја нисам причао да си ретард.Нити је сваки основац ретард.Рекао сам су твоја питања која немају везе са везом као код основца?Нема то везе са интелектом,ја сам млађи,самим тим си паметнији сигурно,глупо би било да те омаловажам,јер то не радим.

Немам ништа против тебе,само што питаш питања,а да не размислиш пре тога.То сам ти и пре рекао.

confused  confused1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako ja mogu gledati jednu stranu piramide, videti samo trougao i govoriti da vidim samo trougao, samo zato sto ne mogu videti celu piramidu ...

Ateista vidi jednu stranu piramide i na osnovu iskustva, cinjenica i drugih piramida sa velikom sigurnoscu moze da izracuna ostatak piramide...

Vernik vidi jednu stranu piramide i veruje da je njen ostatak lopta napunjena heftalicama i kockastim mačićima...

A onda ovaj prvi njemu odgovori: Ali to nema nikakvog smisla!  Meni se tako nesto ne svidja!

Ovo mu dodje sustina religijske ideologije...

Ateista nije neko ko zna da Bog (smisao, vecnost) ne postoji, vec neko ko ne veruje u postojanje ovakvih pojmova ...

Ovo je malo neprecizno.. ja bih rekao da je ateista neko ko nema razloga da veruje da bog postoji.

To je isto ko da sad dodje neki vernik koji veruje  u ruzicastog jednoroga i kaze ti si ateista jer ne verujes u mog boga jednoroga... a zapravo nije da ne verujem nego nemam ni najmanjeg razloga da uopste  i razmatram tu mogucnost... bilo da je u pitanju bog ili ednorog ili visnu ili tor ili zevs ili alah...

1. Nisi me dobro razumeo, tj. ja se nisam dobro izrazio. Mislio sam na jednu maketu trostrane piramide (tetraedra) koju sam opazio kada sam dosao kod jednog prijatelja u goste. Kada sam je gledao video sam samo jednu stranu, i da nisam video drugu, mogao sam da se zakunem da je u pitanju trougao naslonjen na metalnu cackalicu (nesto kao bedz poboden u sto). Slicna situacija bi bila da imamo neki stan u kome se nalaze tri sobe, od kojih su dve sa otvorenim vratima, a treca je zatvorena. Recimo da ne mozemo nikako da otvorimo vrata te sobe. E sada, razni vernici ce da zamisljaju razna cudesa iza tih zatvorenih vrata, dok ce ateisti tvrditi da je u pitanju obicna soba. Ali, sve dok ne otvorimo vrata, necmo biti u mogucnosti da demantujemo bilo kakve price, ma kakve one bile.

2. Religijske ideologije!? Sta je to?

3. Neki ljudi nikako da ukapiraju da se ne moze traziti dokaz za neku veru (faith). Verovanje u ruzicastog jednoroga je liseno bilo kakvog smisla, dok verovanje da u licnost Isusa Hrista nije. Kao sto je rekao Kojl, u razgovoru sa Dokinsom, "ne primecujem da sam postao lud ili da imam sizofreniju". Sa druge strane, ljudi koji se smatraju ludim su totalno onemoguceni da vode bilo kakve poslove, opsednuti su sa svojim idejama i stanje im se samo pogorsava.

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видим, да се и ова као и већина сличних тема претворила у пуко препуцавање типа: "хаха ти си глуп ти верујеш", и "хаха ти си глуп, ти не верујеш", што јесте бесмислено, јер сумњам да ће неко неког успети да "покрсти" у веру или неверу, преко форума, а поготово не на такав начин. Овај подфорум за дијалог са атеистима постоји да се разбијају предрасуде, а не на свакој теми да се људи свађају.

Ne zelim da budem pristrasan, ali, cini mi se da jedino ateisti i pokusavaju da vode neke smislene i prizemne rasprave.

Vernici tek svrate na temu da ostave neki biser umnosti i pokazu nivo komunikacije... poput:

greengrin

Е просветли ме, начисто... 4chsmu1

A jeda stvar me jednako zbunjuje na ovom forumu od prvog dana do danas: Zasto je lose ako neko nesto ne zna pa zeli da pita?

PS. Sa izuzetkom clana Zvonko.M. covek ocigledno ovoj temi pristupa bez predsrasuda  i na ateisticke komentare ne gleda puko kao "hahah, vidju budale kolko lupaju" nego se lepo razgovara sa nama bendoff

Prvo, nemoj da generalizujes! Znas li ti koliko clanova ovog foruma je pisalo na ovoj temi, a koji su vernici! A koliko neki ateisti zele da vode "smislene i prizemne rasprave", najbolje se vidi na primeru Predraga Stojadinovica, koji vernike (Clanove ovog foruma) naziva "skotovima", zatim i na primerima AteisteuSrcu, Komuniste, matematicara, itd.

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видим, да се и ова као и већина сличних тема претворила у пуко препуцавање типа: "хаха ти си глуп ти верујеш", и "хаха ти си глуп, ти не верујеш", што јесте бесмислено, јер сумњам да ће неко неког успети да "покрсти" у веру или неверу, преко форума, а поготово не на такав начин. Овај подфорум за дијалог са атеистима постоји да се разбијају предрасуде, а не на свакој теми да се људи свађају.

Ne zelim da budem pristrasan, ali, cini mi se da jedino ateisti i pokusavaju da vode neke smislene i prizemne rasprave.

Vernici tek svrate na temu da ostave neki biser umnosti i pokazu nivo komunikacije... poput:

4chsmu1

Е просветли ме, начисто... bendoff

A jeda stvar me jednako zbunjuje na ovom forumu od prvog dana do danas: Zasto je lose ako neko nesto ne zna pa zeli da pita?

PS. Sa izuzetkom clana Zvonko.M. covek ocigledno ovoj temi pristupa bez predsrasuda  i na ateisticke komentare ne gleda puko kao "hahah, vidju budale kolko lupaju" nego se lepo razgovara sa nama 4chsmu1

Prvo, nemoj da generalizujes! Znas li ti koliko clanova ovog foruma je pisalo na ovoj temi, a koji su vernici! A koliko neki ateisti zele da vode "smislene i prizemne rasprave", najbolje se vidi na primeru Predraga Stojadinovica, koji vernike (Clanove ovog foruma) naziva "skotovima", zatim i na primerima AteisteuSrcu, Komuniste, matematicara, itd.

greengrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta mislite o ovom tekstu?

Da li religija "izumire"?

Ako je verovati jednoj opširnoj studiji, religija je pred svojim slomom u devet država sveta, a broj ljudi koji tvrde da nemaju religiozne sklonosti je u stalnom porastu.

Po svemu sudeći, Australiji, Austriji, Kanadi, Češkoj, Finskoj, Irskoj, Holandiji, Novom Zelandu i Švajcarskoj preti “izumiranje” religije.

Istraživanje koje je za metod koristilo poseban matematički model za računanje odnosa između broja religioznih i društvenih motiva koji ih na to navode, služilo se podacima prikupljanim tokom skoro jednog veka na teritoriji tih zemalja.

Takvi podaci zapravo pripadaju takozvanoj “nelinearnoj dinamici” matematičkom pristupu koji se koristi da objasni veliki broj fenomena na čije postojanje utiče veliki broj faktora.

Najpre se takav sistem primenio na izučavanju jezika, kada je utvrđeno da postoji neka vrsta “takmičenja” između osoba koje naseljavaju isto područje, a govore drugačijim jezikom i određena “korist” koja se dobija odabirom jednog od ta dva jezika.

Na primer, mnogo veću korist imaju ljudi koji na teritoriji Perua govore španski, umesto kečuan jezik drevnih indijanaca.

Slično je i sa religijom.

U velikom broju današnjih sekularnih demokratskih država postoji trend udaljavanja ljudi od religije: u Holandiji, naprimer, čak 40 odsto ljudi za sebe je reklo da nisu religiozni, dok je u Češkoj taj udeo porastao na 60 odsto.

Naučnici su zatim primenili nelinearni dimički model, prilagođavajući parametre na relatvne društvene i utilitarističke prednosti pripadnosti grupi onih koji su nereligiozni.

Otkrili su da su ti parametri bili veoma slični u svim zemljama koje su posmatrali, što ukazuje da ljudi bez obzira na nacionalnu pripadnost imaju sličan stav prema veri.

Zaključak je da će religija biti u skoroj budućnosti potpuno iskorenjena iz tih zemalja, a u planu je novi model istraživanja koje će obuhvatiti celi svet.

Stručnjaci smatraju da su donekle ovakvi rezultati “sugestivni”, jer nikada nije moguće u obzir uzeti sve čovekove motive koji mogu postojati “za” i “protiv” religije.

Nesumnjivo je, međutim, da postoji snažna povratna sprega između pojedinca i društva i da neprekidno utiču jedno na drugo, uglavnom na štetu religioznosti.

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па шта може да се мисли.Ништа ново,људи су се окренули материјалном.Њивов стандард им то намеће и не може се против тога.Нажалост.На срећу пророчанство каже да ће код Срба да се повећа религиозност  facenew22222222

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па шта може да се мисли.Ништа ново,људи су се окренули материјалном.Њивов стандард им то намеће и не може се против тога.Нажалост.На срећу пророчанство каже да ће код Срба да се повећа религиозност  facenew22222222

Zapravo, to sto se u Srbiji drasticno povecao broj religioznih ljudi, ne govori nista o pravoj slici tog prihvatanja.

Ljudi se okrecu drugim duhovnim "zabavama", sportu, kulturi, hedonizmu, i tome slicno, jer imaju para ...

Ni u Srbiji broj religioznih koji se mogu smatrati "aktivno religioznim ljudima" nije veliki ...

Zapravo, rec je vise o nekakvoj mesavini sujeverja i tradicionalizma.

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па шта може да се мисли.Ништа ново,људи су се окренули материјалном.Њивов стандард им то намеће и не може се против тога.Нажалост.На срећу пророчанство каже да ће код Срба да се повећа религиозност  facenew22222222

Zapravo, to sto se u Srbiji drasticno povecao broj religioznih ljudi, ne govori nista o pravoj slici tog prihvatanja.

Ljudi se okrecu drugim duhovnim "zabavama", sportu, kulturi, hedonizmu, i tome slicno, jer imaju para ...

Ni u Srbiji broj religioznih koji se mogu smatrati "aktivno religioznim ljudima" nije veliki ...

Zapravo, rec je vise o nekakvoj mesavini sujeverja i tradicionalizma.

Да стоји све што си рекао.Али ја сам рекао у будућности-пророчанство  prstgore  4chsmu1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па шта може да се мисли.Ништа ново,људи су се окренули материјалном.Њивов стандард им то намеће и не може се против тога.Нажалост.На срећу пророчанство каже да ће код Срба да се повећа религиозност  greengrin

Zapravo, to sto se u Srbiji drasticno povecao broj religioznih ljudi, ne govori nista o pravoj slici tog prihvatanja.

Ljudi se okrecu drugim duhovnim "zabavama", sportu, kulturi, hedonizmu, i tome slicno, jer imaju para ...

Ni u Srbiji broj religioznih koji se mogu smatrati "aktivno religioznim ljudima" nije veliki ...

Zapravo, rec je vise o nekakvoj mesavini sujeverja i tradicionalizma.

Да стоји све што си рекао.Али ја сам рекао у будућности-пророчанство  4chsmu1  prstgore

Jao, opet ona stvar da me na jednoj temi pricate jedna a na drugoj drugo...

Ne mogu sad da nadjem ali vrlo je nedvoslmisleno objasnjeno da  u pravoslavlju nema mesta prorocanstvima i predvidjanjima... to valjda negira slobodnu volju coveka..

1. Nisi me dobro razumeo, tj. ja se nisam dobro izrazio. Mislio sam na jednu maketu trostrane piramide (tetraedra) koju sam opazio kada sam dosao kod jednog prijatelja u goste. Kada sam je gledao video sam samo jednu stranu, i da nisam video drugu, mogao sam da se zakunem da je u pitanju trougao naslonjen na metalnu cackalicu (nesto kao bedz poboden u sto). Slicna situacija bi bila da imamo neki stan u kome se nalaze tri sobe, od kojih su dve sa otvorenim vratima, a treca je zatvorena. Recimo da ne mozemo nikako da otvorimo vrata te sobe. E sada, razni vernici ce da zamisljaju razna cudesa iza tih zatvorenih vrata, dok ce ateisti tvrditi da je u pitanju obicna soba. Ali, sve dok ne otvorimo vrata, necmo biti u mogucnosti da demantujemo bilo kakve price, ma kakve one bile.

Ovo je stari primer pogresno navodjene argumentacije... nije na meni da dokazujem da u toj sobi nema cudesa nego na verniku da dokaze da ima... Negaciju je nemoguce dokazivati, to je vec fakat.

3. Neki ljudi nikako da ukapiraju da se ne moze traziti dokaz za neku veru (faith). Verovanje u ruzicastog jednoroga je liseno bilo kakvog smisla, dok verovanje da u licnost Isusa Hrista nije.

Ovo mi nije jasno? U cemu je razlika?

Koliko je nemoguce da postoji ruz. jednorog toliko i da je postojao covek koji je hodao po vodi, dizao ljude  iz mrtvih, pretvarao vodu u vino, vaskrsao iz mrtvih... mambo- dzambo

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па шта може да се мисли.Ништа ново,људи су се окренули материјалном.Њивов стандард им то намеће и не може се против тога.Нажалост.На срећу пророчанство каже да ће код Срба да се повећа религиозност  greengrin

nema sanse.. i smem da se opkladim da ce na predstojecem popisu da bude smanjen broj pravoslavaca  u srbiji u odnosu na prethodni...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta mislite o ovom tekstu?

Da li religija "izumire"?

Ako je verovati jednoj opširnoj studiji, religija je pred svojim slomom u devet država sveta, a broj ljudi koji tvrde da nemaju religiozne sklonosti je u stalnom porastu.

Po svemu sudeći, Australiji, Austriji, Kanadi, Češkoj, Finskoj, Irskoj, Holandiji, Novom Zelandu i Švajcarskoj preti “izumiranje” religije.

Istraživanje koje je za metod koristilo poseban matematički model za računanje odnosa između broja religioznih i društvenih motiva koji ih na to navode, služilo se podacima prikupljanim tokom skoro jednog veka na teritoriji tih zemalja.

Takvi podaci zapravo pripadaju takozvanoj “nelinearnoj dinamici” matematičkom pristupu koji se koristi da objasni veliki broj fenomena na čije postojanje utiče veliki broj faktora.

Najpre se takav sistem primenio na izučavanju jezika, kada je utvrđeno da postoji neka vrsta “takmičenja” između osoba koje naseljavaju isto područje, a govore drugačijim jezikom i određena “korist” koja se dobija odabirom jednog od ta dva jezika.

Na primer, mnogo veću korist imaju ljudi koji na teritoriji Perua govore španski, umesto kečuan jezik drevnih indijanaca.

Slično je i sa religijom.

U velikom broju današnjih sekularnih demokratskih država postoji trend udaljavanja ljudi od religije: u Holandiji, naprimer, čak 40 odsto ljudi za sebe je reklo da nisu religiozni, dok je u Češkoj taj udeo porastao na 60 odsto.

Naučnici su zatim primenili nelinearni dimički model, prilagođavajući parametre na relatvne društvene i utilitarističke prednosti pripadnosti grupi onih koji su nereligiozni.

Otkrili su da su ti parametri bili veoma slični u svim zemljama koje su posmatrali, što ukazuje da ljudi bez obzira na nacionalnu pripadnost imaju sličan stav prema veri.

Zaključak je da će religija biti u skoroj budućnosti potpuno iskorenjena iz tih zemalja, a u planu je novi model istraživanja koje će obuhvatiti celi svet.

Stručnjaci smatraju da su donekle ovakvi rezultati “sugestivni”, jer nikada nije moguće u obzir uzeti sve čovekove motive koji mogu postojati “za” i “protiv” religije.

Nesumnjivo je, međutim, da postoji snažna povratna sprega između pojedinca i društva i da neprekidno utiču jedno na drugo, uglavnom na štetu religioznosti.

Ништа што већ нисмо знали (и очекивали), сада када су у "западним земљама" престали на силу људе да терају у "цркве"...

Код нас у Србији има око (вероватно: мање од) 1,3% православних (не православно декларисаних, или крштених, већ правих хришћана, да не кажем уцрковљених), тако да нас такве ствари уопште не саблажњавају (поготово ако се узме у обзир комунистичка прошлост југоисточне Европе).

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...