Jump to content
  • коЖељ њацИ
    коЖељ њацИ

    Маје поручују: Крај света ће бити зато што су људи престали ићи у Цркву а не због календара !

      Усред хистерије о пропасти света, коју пропагирају рекламне агенције и присталице њу ејџа и теорија катастрофе, једна група на 21. децембар гледа са миром и незаинтересованошћу - људи чији су преци наводно предвидели да је то дан апокалипсе.

    Око 800.000 Маја у Мексику нису злокобан, тајанствен, апокалипсом опседнут народ. У срцу Јукатана, Маје живе своје животе, брину о својим породицама, причају шале на забавама и сваке вечери на улици уживају у релативној свежини после топлог дана причајући са суседима.

    Многи и даље живе у једноставним, овалним кућама од блата које су се показале практичне за велику врућину Јукатана где саде кукуруз, беру поморанџе и узгајају свиње.

    На питање о крају великог циклуса у мајанском календару од 5125 одина, односно о крају периода познатог као 13. бактун, многи одговарају са, како преноси АП, здравом дозом мајанске филозофије.

    "Не знамо да ли ће свет нестати", каже 62-годишњи Либорио Јех Кинил док седи испред бакалнице на централном тргу Ух Маја. "Сећам се 2006. и три шестице 6. јуна 2006. Много људи је тада веровало да ће се нешто догодити а није се десило ништа".

    "Зашто паничити? Ако се нешто догоди, догодило се", додаје он.

    Бројне књиге и филмови истраживали су везу измедју мајанског календара и гласина о предстојећој катастрофи која ће се догодити у виду црних рупа, соларних олуја, окретања магнетних полова Земље...

    Археолози тврде да не постоје докази да су Маје икада предвиделе крај света.

    Заправо, обичне Маје вероватно никада нису користиле свој календар дугог мерења.

    Календар је био резервисан за свештенике и астрономе, док су обичне Маје време мериле као и сви пољопривредници - сетвама, жетвама и лунарним циклусима.

    Мајански шамани у храму у граду Фелипе Кариљо Пуерто кажу да не знају када и да ли ће свет нестати. Храм Крстова који говоре био је последњи бастион мајанског устанка у Мексику 1847-1901. године и можда је за обичне Маје најсветије место. Име долази од завереника који су се крили иза крстова и шапутали инструкције како би изазвали револт.

    Јела за апокалипсу

    На сајту америчке водитељке Опре Винфри рекламирају се "јела за апокалипсу" - "Било да ће се свет окончати или имате само радну недељу, ових шест јела из кувара наше ауторке Лидије Бастијанић добро се замрзавају и хране многе". Карипско излетиште Кскарет понудило је "милион долара награде" свакоме ко преживи смак света. "У случају да свет нестане 21. децембра 2012., корисник мора да се појави у Кскарету дан после катаклизме са важећом личном картом како би био исплаћен", наводи се у сертификату излетишта. "У случају смака света, корисник награде биће у потпуности обавезан да поново насели свет". Ланац хотела "Сандос" промовише прославе нове ере у свом хотелу у Плаја де Кармен у близини Тулума. "Позивамо госте на почетак онога што се ми и многи мајански лидери и научници надају да ће бити, нова ера културне и еколошке свести", наводи се на сајту хотела.

    Мајански свештеник и фармер Петронило Асеведо Пења каже да ће Бог можда једног дана казнити људе, али због тога што су престали да иду у цкрву, а не због календара.

    "Када су људи засадили поља кукуруза пре 50 година, сви су се молили. Али када је влада почела да дели помоћ, семе, дјубриво...шта раде људи? Одлазе до владе и траже помоћ", каже он.

    "Свет ће нестати али не знамо када, нико никада није одредио датум", каже Асеведо Пења. "Рекли су да ће се то догодити 2000. али се ништа није десило".

    Па ипак, рекламне агенције и даље проричу смак света. Једна пивска компанија истакла је билборд са натписом "2012 није крај, већ почетак - забаве!".

    Мексички одељак "Реноа" спроводи промоције "крај света" са бескаматним зајмовима за аутомобиле уз слоган "С обзиром да се крај света приближава, ми укидамо камате".

    284008_guatemala-mayan-tomb-afp_f.jpg?ver=1355656209

    У њу ејџ круговима очекивања су такође велика.

    Шантал Кариљо која са мајком у Мериди води духовни центар планира да у мајанским рушевинама Уксмала стотинама људи помогне да у "зору нове ере" обнове своју енергију.

    Она сматра да је Уксмал, са својим пирамидама облих ивица, јединствен у мајанском свету и нека врста "антене" за космичку енергију.

    "Током целе године изводили смо церемоније како би поново активирали пирамиду у Уксмалу као антену, јер годинама није коришћен", каже Кариљо која очекује да ће 21. децембар "дати свету ињекцију енергије" када се стотине људи у подножју пирамиде буде ухватило за руке.

    За сада није јасно да ли ће званичници уопште дозволити такве церемоније.

    Оно што званичници Мериде очекују је да ће хотелске собе бити препуне 21. децембра.

    "Забринут сам што ће бити много гостију. То су људи који долазе да приме енергију а не постоји шанса да им свима обезбедимо место на рушевинама потребно за то".

    Мозес Розанес, који води хостел Цокало у старој згради на тргу Мериде тврди да је једном приликом видео летећи тањир и разговарао са ванземаљцем који се представио као Кецалкоатл, астешки еквивалент врховног божанства Маја - Кукулкана, доносиоца мудрости.

    "Рекао ми је да ће се свет променити али није рекао када", каже Розанес о свом сусрету 1997. Он додаје да не зна шта ће се догодити у петак, 21. децембра, али је срећан што посла има.

    У свој тој грозничавој трци, Маје се ослањају на здрав хумор, смиреност и чињеницу да је превише топло да би се узрујавали око таквих ситница.

    "Много људи чита нешто и страхује због смака света. Али то се неће догодити. Бог неће изненада рећи: 'Убићу сву своју децу'", сматра мајански свештеник Илдефонсо Кахуик Мај.

    Извор: Танјуг




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...