Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Литургијско сабрање и рукоположење у Прахову

    У недељу 30. октобра 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у цркви Вазнесења Господњег у Прахову код Неготина. Епископу су саслуживали архимандрит Козма, игуман манастира Буково и свештеници неготинског и књажевачког намесништва. Појао је хор Саборног храма Свете Тројица из Неготина, по диригентским руковођењем проф. Светлане Кравченко.

    Литургији су поред бројних верника присуствовали представници предузећа „Еликсир“ из Прахова, које својим донацијама помаже цркве неготинског краја.

    Надлежни парох протојереј-ставрофор Ранко Алексић је у претходном периоду у сарадњи са Црквеним Одбором у Прахову и бројним приложницима обновио праховски храм, у коме је урађен фрескопис, а у порти је саграђен парохијски дом са свечаном салом за потребе црквених прослава, предавања и сл. Сви ови успешни радови употпунили су и данашњи јубилеј  прославу 30 – годишњице свештеничке службе проте Ранка Алексића, на којој му је честитао владика Иларион, сабраћа свештеници и верни народ.

    У оквиру свете Литургије владика је рукоположио у чин ђакона дипл. теолога Марка Јокановића из Београда, који ће као ђакон и вероучитељ службовати у Неготину.

    У својој беседи владика је поздравио саслужитеље и сабране данас у заједничкој молитви на светом богослужењу, а посебно проту Ранка, који је претходних тридесет година неуморно радио на реновирању и изградњи цркава у повереним парохијама, подсећајући да у пролазности времена у коме живимо треба да се трудимо да својим делима угодимо Господу, ради спасења нашег. Владика је указао и на нову благодат која је данас посетила присутне у храму, а то је рукоположење ђакона Марка, који ће убудуће својим радом и богоугодним животом следовати добром примеру својих старијих колега. Владика је изразио радост што млади кандидати из других Епархија долазе код нас да помогну и унапреде црквено- верски живот, и раде посебно на пољу веронауке са децом и младима.

    У прилог славском и домаћинском расположењу прота Ранко је приредио за све присутне свечану братску трпезу у новом парохијскиом дому.

     

    епархија тимочка

    Измењено од Драгана Милошевић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Посебно  за радост  сваког од нас и лепу успомену су  пригодни поклони које смо  од обојице наших Владика добили.

    Поводом устоличења, од  Њ.П. Епископа жичког Г. Господина Јустина - икону Светог  Саве, а поводом хиротоније и устоличења Њ.П. Епископа тимочког Г. Господина Илариона - икону  Богородице "Заштитнице града".

    :slavaaa:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    IMG_20140814_083605-150x150.jpg IMG_20140814_080722-150x150.jpg IMG_20140814_083623-150x150.jpg IMG_20140814_083649-150x150.jpg

    Храм Св. мученика Макавеја, који се налази поред магистралног пута Параћин – Зајечар, на скретању пута за Сокобању а преко пута Етно центра „Ртањ“, прославио је своју крсну славу, 14. августа 2014. године, евхаристијским сабрањем верних и светим причешћем. Божанствену Литургију служили су старешина храма, јереј Ристибор Стевић и парох подгорачки, јереј Милорад Филиповић уз учешће великог броја верног народа из Бољевца и околине.  Отац Милорад је у беседи подсетио на мученичко страдање светих Макавеја и на празник Изношења Часног Крста а уједно је пожелео да се догодине заврши изградња храма у славу угодника Божјих.

    Након Свете Литургије, литије и ломљења славског колача, као и ранијих година, обављен је чин освећења воде на извору „Осмак“ који се налази у близини храма.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    prva1.jpg

    Поводом славе храма Преображења Господњег у Сокобањи, Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион, уз саслужење више свештеника Тимочке епархије. У литургијском прослављању овог великог Господњег празника, својим појањем учествовале су и монахиње манастира Св. Тројице код Књажевца. Литургији су присуствовали председник општине Сокобања, г. Димитрије Лукић и народни посланик из Сокобање, г. Дејан Николић.

    Овом приликом, Епископ Иларион је сокобањског пароха, протонамесника Илију Чупића, узвео у чин протојереја, за истинско богољубиво и предано вишегодишње служење у цркви Божјој и тиме умножио духовну радост данашњег празника. У беседи, владика Иларион је честитао празник верном народу са молитвом Господу да и нас обасја вечна светлост Његова. Владика је још подсетио и на значајну личност овог краја, Митрополита српског Михаила Јовановића (1859-1881; 1889-1898) рођеног у Сокобањи 1826.

    Након благосиљања и ломљења славског колача, владика Иларион је освештао овогодишњи род грожђа, које је након литургије уз благослов подељено многобројним верницима, уз благодарност Господу на обиљу плодова земаљских и надом да данашњи празник Преображења буде и преображај у нашим душама и срцима ка задобијању царства небеског.

     

    http://eparhija-timocka.org/slava-hrama-preobrazenja-gospodnjeg-u-sokobanji/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    DSC_03961.jpg

     

     

    „Да од заборава и пропадања сачувамо наше светиње“ – Владика Иларион

     

    Манастир Крепичевац вредан споменик средњевековне српске цркве и државе на просторима Тимочкe епархије, прославио је своју храмовну славу 28. августа 2014. год. Светом архијерејском Литургијом коју је служио Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион у манастирској цркви Успенија Пресвете Богородице. Под сводом многовековне светиње, Епископу Илариону саслуживали су свештеници бољевачког и зајечарског намесништва, а у литургијском прослављању овог великог празника учествовале су, својим изузетним појањем, монахиње манастира Св. Тројице, подсетивши тако на времена прошла када се у овом манастиру одвијао богат духовни живот и даноноћно узносиле молитве Господу и Пресветој Богомајци.

    Велика духовна радост и благодат данашњег празника, уз звук звона са старе манастирске звонаре који позива на сабрање и молитву, привукао је велики број верника из целе околине. Сви окупљени око свог Архипастира да заједно учине почетак духовном препороду овог краја, управо кроз обнавњање литургијског живота у готово заборављеним црквиштима и манастирима.

    Епископ Иларион је у беседи честитао данашњи празник говорећи да су велики Господњи и Богородичини празници празници сабрања, Литургије и молитве баш као што се данас дешава у ман. Крепичевцу. Владика је изразио наду да ће ова светиња ускоро бити обновљена, уређена и заштићена од даљег пропадања. На првом месту потребно је побољшати прилаз самом манастиру да бисмо се могли и наредних година овако окупљати и узносити молитве Господу.

    У манастирској цркви данас богослуже свештеници из Бољевца.

    Манастир Крепичевац налази се недалеко од пута Бољевац-Зајечар, смештен између сликовитих клисура и кланаца Радовањске реке, обавијен легендама далеке, бурне и значајне прошлости, био је један од најважнијих упоришта за очување и опстанак народа овога краја у борби против Турака у данима Првог српског устанка. Сматра се да је ктитор манастира почетком 16. века био жупан Георгије, који на ктиторској композицији унутар цркве држи у рукама модел цркве. Сачувано фреско сликарство једно је од најлепших и највреднијих из тог периода. Манастир Крепичевац некада је био духовни центар овог краја, а све до пред крај прошлог века био је активни женски манастир. Због богатог предања о њему, нетакнуте природе и лековитих извора воде ова светиња привлачи све више поклоника.

    DSC_0185-150x150.jpg DSC_0187-150x150.jpg DSC_0190-150x150.jpg DSC_0197-150x150.jpg
    DSC_0226-150x150.jpg DSC_0250-150x150.jpg DSC_0253-150x150.jpg DSC_0261-150x150.jpg
    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    DSC_0029_2.jpg

    Дана, 4. септембра 2014. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион посетио је Неготин и Саборни храм Свете Тројице, први пут од устоличења на трон епископа тимочких. Том приликом владика Иларион је разговарао са свештеницима Саборног храма везано за црквени живот у Неготину и верску наставу у неготинским основним и средњим школама.

     

    С лева на десно: о. Миладин, о.Зоран, Епископ, О. Милан, о. Дејан и о. Ранко

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Akakijevci su tamo..,u ataru sela Zlot (ne zilot.. nego Zlot: :))

     

    Vla$ka tzv ''priobalna dakija'' je tamo..kod njih služe rumunski episkopi dolaze im ministri kao i premijer Rumunije a glčavnog Bojana Aleksandrovića odlikuje rumunski patrijarh ..

     

    Dva popa su zvanično napustila timočku eparhiju i priključili se Artemijevcima.. od kojih je jedan pozvao Vladiku Justina na pokajanje i priključenje Artemiju.. a bio je kolko ja znam i Namesnik u jednom većem mestu kao i starešina tamošnje crkve plus veroučitelj. Čulo se i da se taj sveštenik pokajao.. što niko nije potvrdio.. Dok je onaj koji je hteo da  se spali u seoskoj crkvi artemitski ''paroh'' u gradu Boru...

     

    Ovo su sve činjenice.. nije neka bolesna propaganda..  Na đalost ako se sa ovim ne uzme u koštaca kako treba i dolikuje.. problema će biti samo više..

     

    Ne zaboravite da je ta tzv vlaška Crkva priznata i od države Srbije kao verska zajednica a direktno je podržana i od Američkog Kongresa... U negotinu služe na nekoliko mesta.. imaju i monaštvo .. i bogomolje..

     

    Sve to treba da budu izazovi za novog Vladiku i verne a nikako predmet guranja pod tepih i zataškavanja .

    Поштовани,

    поменути свештеник,који је био старешина и архијерејски намесник у једном већем граду се искрено покајао за свој одлазак у егзил и умоливши Преосвећеног Епископа Јустина за опроштај,добио је помиловање и вратио се у тај град одакле је отишао пре извесног времена.

     

    Други свештеник ког сте поменули,не живи у Бору,већ у Рготини и прави велика искушења новопостављеном младом свештенику.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Поштовани,

    поменути свештеник,који је био старешина и архијерејски намесник у једном већем граду се искрено покајао за свој одлазак у егзил и умоливши Преосвећеног Епископа Јустина за опроштај,добио је помиловање и вратио се у тај град одакле је отишао пре извесног времена.

     

    Други свештеник ког сте поменули,не живи у Бору,већ у Рготини и прави велика искушења новопостављеном младом свештенику.

     

    Хвала за ове информације о. Миленко. Хвала Богу да се "поменути свештеник" покајао али мислим да ствари треба назвати правим именом и да не треба рећи да је отишао у "егзил" већ да је отишао у раскол, парацркву, секту. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Мокрањчеви дани у Неготину

     

     

    9. септембар 2014.
     

    plakat_2014-209x300.jpgМузички фестивал „Мокрањчеви дани“ посвећен најпознатијем српском композитору, Стевану Стојановићу Мокрањцу, одржаће се од 12. до 19. септембра у Неготину. Звуци фанфара најавиће отварање 49. Мокрањчевих дана у петак, 12. септембра у 17 сати у дворишту Мокрањчеве куће, уз незаобилазну шесту руковет, коју ће извести здружени хорови, учесници Натпевавања и хорови из Неготина, којима ће дириговати Светлана Кравченко, проф. музичке школе „Стеван Мокрањац“ у Неготину.

    Ове године обележава се 100 година од упокојења нашег великог композитора и диригента, а свечаном беседом Мокрањцу у част обратиће се, прослављена диригенткиња Даринка Матић Маровић.

    Благословом Његовог Преосвештенства Епископа тимочког г. Илариона, у неготинском Саборном храму Св. Тројице, током трајања Мокрањчевих дана, одржаће се четири концерта духовне музике и тако наставити дугогодишња успешна сарадња неготинског Саборног храма и организатора овог значајног међународног фестивала. Такође, део програма трдиционално ће се одржати и у храму Св. Тројице у Мокрању надомак Неготина.

     

    https://www.pouke.org/forum/topic/35610-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B0-49-%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%9A%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B8-%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8/

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    prva1.jpg

     

     

    Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион освештао је данас, 16. септембра 2014. године, темеље новог храма посвећеног св. пророку Јеремији, уз саслужење свештеномонаха и свештеника неготинског намесништва. Молитви благосиљања темеља и радова поводом изградње прве цркве у овом месту присуствовали су директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама г. Милета Радојевић са сарадницима и представник општине Неготин г. Предраг Станић.

    Сабраним мештанима Црномаснице владика Иларион је пожелео да се ускоро окупимо на освећењу започетог храма у којем ће се узносити молитве Господу и св. пророку Јеремији, изразивши наду да ће проблеми са појавом обилних киша и поплава, које су задесиле нашу епархију, милошћу Божијом, ускоро бити превазиђени.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...