Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Литургијско сабрање и рукоположење у Прахову

    У недељу 30. октобра 2016. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у цркви Вазнесења Господњег у Прахову код Неготина. Епископу су саслуживали архимандрит Козма, игуман манастира Буково и свештеници неготинског и књажевачког намесништва. Појао је хор Саборног храма Свете Тројица из Неготина, по диригентским руковођењем проф. Светлане Кравченко.

    Литургији су поред бројних верника присуствовали представници предузећа „Еликсир“ из Прахова, које својим донацијама помаже цркве неготинског краја.

    Надлежни парох протојереј-ставрофор Ранко Алексић је у претходном периоду у сарадњи са Црквеним Одбором у Прахову и бројним приложницима обновио праховски храм, у коме је урађен фрескопис, а у порти је саграђен парохијски дом са свечаном салом за потребе црквених прослава, предавања и сл. Сви ови успешни радови употпунили су и данашњи јубилеј  прославу 30 – годишњице свештеничке службе проте Ранка Алексића, на којој му је честитао владика Иларион, сабраћа свештеници и верни народ.

    У оквиру свете Литургије владика је рукоположио у чин ђакона дипл. теолога Марка Јокановића из Београда, који ће као ђакон и вероучитељ службовати у Неготину.

    У својој беседи владика је поздравио саслужитеље и сабране данас у заједничкој молитви на светом богослужењу, а посебно проту Ранка, који је претходних тридесет година неуморно радио на реновирању и изградњи цркава у повереним парохијама, подсећајући да у пролазности времена у коме живимо треба да се трудимо да својим делима угодимо Господу, ради спасења нашег. Владика је указао и на нову благодат која је данас посетила присутне у храму, а то је рукоположење ђакона Марка, који ће убудуће својим радом и богоугодним животом следовати добром примеру својих старијих колега. Владика је изразио радост што млади кандидати из других Епархија долазе код нас да помогну и унапреде црквено- верски живот, и раде посебно на пољу веронауке са децом и младима.

    У прилог славском и домаћинском расположењу прота Ранко је приредио за све присутне свечану братску трпезу у новом парохијскиом дому.

     

    епархија тимочка

    Измењено од Драгана Милошевић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    IMG_3094prva.jpg

    Упознајући се са радом и стањем у црквеним општинама поверене му Епархије тимочке, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион посетио је, 20. септембра 2014. године, Салаш и том приликом служио Св. архијерејску Литургију у храму Свете Тројице. Епископу Илариону су саслуживали свештеници неготинског намесништва.

     

    У својој беседи владика Иларион је рекао: „Данас нас је окупила благодат Духа Светог да се овде најпре Богу молимо, да кроз Св. Литургију узнесемо благодарност Богу за све што нам Господ увек даје. А будите сигурни да нам Господ увек више даје него што ми то тражимо и заслужујемо. Јер и сами знате колико се често удаљујемо од Господа, колико нам је све што је свето и узвишено тешко да чинимо. Тешко нам је да дођемо на Литургију, тешко је да се пости, тешко је да се моли Богу. Али Господ који воли човека и који је ради нас дошао на земљу и установио Цркву своју ради нашег спасења, да се људи кроз Цркву крштавају и да поново постају заједничари Божији по благодати.“ У наставку беседе Владика је још једном подсетио на угрожене од поплава и колико им је сада потребна наша молитва и помоћ да заједно пребродимо непогоду која је задесила северни део епархије.

    Овом евхаристијском сабрању, излазећи у сусрет жељи надлежног пароха, јереја Марјана Керчуља, владика Иларион је крстио сина оца Марјана, и тако употпунио духовну радост данашњег сабрања.

    Након Св. Литургије свога владику поздравили су и најмлађи, ученици веронауке ОШ „Јован Јовановић Змај“ из Салаша који су извели пригодан културно-уметнички програм.

    IMG_3075-150x150.jpg IMG_3080-150x150.jpg   Извор: епархија тимочка

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пример добре сарадње

     

    30. септембар 2014.

     

    P9290007-150x150.jpgКако се љубављу, креативним и вредним радом долази до резултата да две трећине ученика у ОШ ,,Владислав Петковић Дис“  у Грљану код Зајечара похађа веронауку, пример је вероучитеља Златка Здравковића, који своју љубав и веру према Свеблагом Господу успешно преноси на најмлађе чланове наше свете Православне Цркве.

    Изузетном сарадњом са директорком школе г-ђом Јасмином Фировић Ђерговић и наставним кадром школе, учествовањем ученика веронауке у раду многих секција којима се чува вера и народна традиција од заборава, ова школа на најбољи начин показује колико овакав заједнички рад пружа добре резултате у васпитању и образовању основаца. Вероучитељ Златко са осмехом на лицу улази на часове веронауке, где се за ученике отвара један нови свет радосног хришћанског живота, а занимљивим и прилагођеним приступом и методама рада ученици се упознају са основама наше вере . Када је то потребно дечји проблеми, несташлуци и интерсовања постају и његови.P9250002-150x150.jpg

    Ученици веронауке редовно посећују црквена богослужења и причешћују се светим Тајнама, а свог вероучитеља пажљиво слушају и стичу сазнања о значају сваког празника.

    Почетком ове школске године директорка школе г-ђа Јасмина присуствовала је часовима веронауке и том приликом честитала вероучитељу Златку на рекордних 84,6 % деце пријављених за веронауку у нижој настави и 67,4 % ученика у вишим разредима и овом приликом пожелела успешан рад и у будућем периоду.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    20141004-2006-199x300.jpg

     

    Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион посетио је, 4. октобра 2014. године, манастир Суводол, једну од најстаријих средњовековних светиња Источне Србије. Саграђен почетком XI века, много пута обнављан и рушен, данас је један од најлепших манастира Епархије тимочке. У манастирској цркви Рођења Пресвете Богородице, Епископ Иларион служио је свету архијерејску Литургију, уз саслужење настојатеља о. Јустина и пензионисаног свештеника о. Спасе Павловића и молитвено учешће сестринства ове свете обитељи и верног народа.

    Након Литургије владика Иларион је обишао манастирске конаке и економију, а потом разговарао са оцем Јустином и сестрама о свим потребама и проблемима који прате свакодневни манастирски живот, као и плановима за његово унапређење и даљи развој.

    Са поносом је истакнут велики историјски и духовни значај манастира Суводол за становништво овог дела Епархије, који је одолео налетима многих освајача у бурним временима минулих векова. Познато је да су током његове дуге историје манастир обнављали св. краљ Милутин, потом св. кнез Лазар, а данашњи изглед добија у другој половини IXX века. Близина Зајечара као епархијског центра, доприноси његовом будућем напретку, а велики број верника из Зајечара и околине редовно посећују манастир и учествују на богослужењима.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1801141_10202569836317247_33834293166735 10683606_10202569677953288_8811963459169 10703934_10202569691353623_7370604404457 10687498_10202569690793609_7183907526383

    У недељу, 5. октобра 2014. године, свештеници храма св. Георгија у Књажевцу, дочекали су са верницима овог краја Његово Преосвештенство Епископа тимочког г. Илариона, који је након устоличења у августу месецу, први пут служио св. архијерејску Литургију у књажевачком храму. Епископу Илариону су саслуживали свештеници књажевачког и сокобањског намесништва као и отац Стефан из манастира св. врача Козме и Дамјана у Зочишту.

    Током св. Литургије владика Иларион је у чин протојереја произвео протонамесника Перицу Божуновића, пароха књажевачког.

    Данашњем евхаристијском сабрању присуствовао је градоначелник Књажевца г. Милан Ђокић са сарадницима.

    У надахнутој беседи владика Иларион је истакао да су данас узнете молитве за добробит Књажевца и његових житеља, и позвао верни народ да у што већем броју редовно посећује богослужења јер се тако задобија Бoжија благодат која нас чува и даје снагу да пребродимо животна искушења, како би наш хришћански живот био успешан и надасве радостан. „Потрeбно је да људи осете искру вере у себи, да препознају да су призвани од Господа, да је Господ тај који им даје благодат“ – рекао је владика Иларион, подсетивши на потребу заједничке молитве за браћу и сестре страдале у недавним поплавама на северу наше Епархије, поручивши да будемо међусобно солидарни и јединствени.

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     Vladika timočki G.Ilarion, sa zaječarskim sveštenicima i vernim narodom odsluži danas parastos na samom mestu stradanja rodoljuba.

     

    ps.

     Gago, nadam se da ćeš uskoro postaviti i fotografije.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    http://eparhija-timocka.org/odrzan-parastos-postradalim-rodoljubima-1944-1945-u-zajecaru/

     

    Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је 11. октобра, на Задушнице, Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару уз саслужење свештеника зајечарског намесништва. Наша Света Црква данашњи дан посветила је успомени на све упокојене хришћане и тим поводом, након Св. Литургије, Епископ Иларион је одржао помен за све представљене сроднике и пријатеље наше које молитвено спомињемо на овај празник.

    Потом је у пратњи свештеника и верног народа, Епископ Иларион на зајечарском излетишту Краљевица, код Крста, у 12 часова служио Парастос родољубима из Зајечара и околине, који су 1944. и 1945. године стрељани од стране партизана и комунистичких власти. Заједничкој молитви присусвовали су потомци и рођаци пострадалих. Усвојој беседи владика Иларион је подсетио колико је значајна молитва пред Господом за наше претке, долазак на Литургије и Помени, јер се на тај начин чува вечно сећање на њих.

    Парастос пострадалим родољубима одржава се од 1992.године.

    DSC_0439-150x150.jpg      

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    DSCN4396-150x150.jpgУ 18. недељу по Духовима, на празник Преподобног Киријака Отшелника, 12. октобра о. г. Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је Божанствену Литургију у храму Светог великомученика Георгија у Бору. Епископу су саслуживали свештеници борског намесништва уз појање византијског хора „Свети Никодим Тисмански“ из Зајечара.

    Нарочиту духовну радост причинио је велики број деце која су са одушевљењем поздравила новог Епископа и која су се у борском храму причестила Телом и Крвљу Господа Исуса Христа.

    Евхаристијско славље настављено је у црквеним просторијама, где је Владика Иларион разговарао са свештеницима и присутним верницима о важним питањима која се тичу нашег литургијског живота.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима


     


     



    Поводом славе параклиса, Покрова Пресвете Богородице, у новом конаку и увођењa у трон игумана манастира Буково, јеромонаха Козме, служиће се Света архијерејска Литургија, уз саслужење више Епископа, свештеномонаха, свештеника и ђакона, са почетком у 9 часова.



    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...